جای بخیه بعد از عمل ماموپلاستی

جای بخیه بعد از عمل ماموپلاستی

هنگام در نظر گرفتن عمل ماموپلاستی، بسیاری از بیماران در مورد جای زخم و مراقبت از زخم پس از عمل نگرانی دارند. هیچ عمل جراحی زیبایی بدون خطر ایجاد اسکار در صورت ایجاد برش نیست و یک بخش طبیعی از روند بهبودی است. لذا در این مقاله ما تصمیم گرفتیم در مورد روش های ابز بین بردن و درمان و مراقبت های جای بخیه بعد از عمل ماموپلاستی توضیح دهیم. پس پیشنهاد می کنم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آیا جای بخیه بعد از عمل ماموپلاستی باقی می ماند؟

تا حدودی بله، پس از هر عمل جراحی سینه، جای زخم قابل انتظار است. برش‌ ها معمولاً در چین زیر پستان (برش زیر پستانی) ایجاد می‌ شوند تا ظاهر جای زخم را کاهش دهند. معمولاً 6 تا 8 هفته طول می کشد تا اسکارها بهبود یابند، اما ممکن است تا 1 سال بعد از عمل برای دیدن نتیجه نهایی طول بکشد.

از بین بردن جای بخیه بعد از عمل ماموپلاستی

پس از هر عمل جراحی زیبایی، بسیار مهم است که به دستورالعمل‌ های مراقبت قبل و بعد از عمل که توسط جراح و تیم بالینی ارائه شده است، پایبند باشید. مراقبت از زخم بخش مهمی از بهبودی شماست و بهبود زخم از بیمار به بیمار دیگر و حتی از یک قسمت از بدن به قسمت دیگر متفاوت است، بنابراین، شما حتما باید صرفا طبق راهنمایی های جراح خود عمل کنید.

روش های درمان جای بخیه بعد از عمل ماموپلاستی

پزشک شما بهترین منبع شما برای کسب اطلاعات در مورد مراقبت های بعد عمل و تکنیک های کاهش اسکار است. شما نباید از روش های بدون نسخه و سر خود برای رفع جای زخم بدون مشورت با پزشک خود استفاده کنید. چرا که برخی از محصولات ممکن است خطر بثورات و تحریک شما را افزایش دهند. در نتیجه ممکن است جای زخم عمل را قابل توجه تر کند.

روش های درمان جای بخیه عمل ماموپلاستی

روش های درمانی غیرجراحی

روش های غیر جراحی از بین بردن جای زخم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • بیماران می توانند از محصولات مراقبت از پوست و کرم های ترمیم کننده مناسب حدود 6-8 هفته پس از جراحی، بعد از بهبودی کامل و پس از تایید پزشک خود، روی اسکارهای خود استفاده کنند.
  • پرکننده های تزریقی مانند چربی می توانند بلافاصله اسکارهای فرورفته را اصلاح کنند.
  • لایه برداری شیمیایی
  • لیزر درمانی
  • کرم های روشن کننده موضعی

روش های درمانی جراحی

جراحان پلاستیک برای تغییر اندازه اسکار، باریک تر کردن آن، جهت گیری مجدد آن به گونه ای که در امتداد چین های طبیعی پوست و خطوط کششی قرار گیرد و برای بهبود عمق و بافت نامنظم، اصلاح جراحی انجام می دهند.

تنها راه از بین بردن جای زخم از طریق روش های جراحی خاص است. این جراحی ممکن است توسط جراح زیبایی یا متخصص پوست انجام شود. روش‌ های برداشتن اسکار معمولاً یک اسکار جدید به جای اسکار قبلی باقی می‌ گذارند. با این حال، این احتمال وجود دارد که اسکارهای جدید کوچکتر، ظریف تر و امیدواریم کمتر قابل توجه باشند. یکی از روش های از بین بردن جای زخم، پیوند پانچ نام دارد. این روش اساساً برای اسکارهای بسیار عمیقی که اندازه آنها کوچکتر است، اما ممکن است زیاد باشد و ناحیه بزرگی را پوشش دهد، استفاده می شود.

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی از جای بخیه

روند درمان اسکارهای جراحی سینه با پیروی از دستورالعمل‌های جراح پس از جراحی با دقت بسیار آغاز می‌شود. پس از جراحی، نوارهای پانسمان روی برش های خود خواهید داشت و این نوارها باید تا دو هفته پس از جراحی در جای خود باقی بمانند. همچنین یک سوتین مخصوص بعد از جراحی به شما داده می شود تا بپوشید. این سوتین طبی یا نیم تنه ورزشی به گونه ای طراحی شده است که میزان حمایت مناسب را بدون اعمال فشار بر برش های شما فراهم کند.

مراقبت از بخیه ماموپلاستی

علاوه بر این موارد، عوامل کلیدی که به مراقبت و بهبود زخم کمک می کنند عبارتند از:

  • داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، غنی از مواد مغذی و پروتئین، به بهبود و ترمیم بدن کمک می کند و ترمیم زخم را تسریع می کند.
  • شستن دست‌ ها قبل و بعد از لمس اسکار و هرگونه پانسمان زخم
  • عدم استفاده از هر گونه کرم یا محصولات پوستی روی جای زخم های خود تا زمان توصیه پزشک
  • دوری از نور مستقیم خورشید و پوشاندن جای زخم با ضد آفتاب
  • بیماران باید 4 هفته قبل از جراحی و 2 هفته بعد از عمل سیگار کشیدن را ترک کنند. نیکوتین می تواند بر نتایج جراحی زیبایی تاثیر منفی داشته باشد.

ترمیم جای بخیه چند روز طول می کشد؟

پس از جراحی ماموپلاستی، ترمیم جای زخم بخیه 6 تا 8 هفته طول می کشد. البته بهبودی زخم می تواند در بین بیماران متفاوت باشد و به کیفیت پوست، مراقبت از زخم و ژنتیک فرد بستگی دارد. بیشتر اسکارها معمولاً بهبود می یابند و یک خط قرمز و برجسته به جا می گذارند که به مرور زمان کم رنگ تر و صاف تر می شوند. محو شدن کامل اسکارها ممکن است تا یک سال بعد از عمل طول بکشد.

مدت زمان ترمیم جای بخیه ماموپلاستی

برخی از بیماران به دلیل تولید کلاژن اضافی در محل زخم، بیشتر مستعد ایجاد اسکار برجسته هستند. بیمارانی که رنگ پوست تیره‌ تر دارند، معمولاً زخم‌ های ضخیم‌ تری ایجاد می‌کنند که معمولاً به عنوان اسکار کلوئید شناخته می‌ شوند. بنابراین اگر قبلاً هر گونه مشکلی در ترمیم جای زخم مانند جای زخم قرمز یا برجسته داشته اید، مهم است که در مشاوره با جراح خود این مورد را مطرح کنید.

جمع بندی

روش‌های مختلفی برای ماموپلاستی وجود دارد، اما جای زخم‌ ها زمانی که برش‌ ها در ناحیه‌ ای قرار می‌ گیرند که کمترین تنش را دارد، بهتر بهبود می‌ یابند. هنگامی که برش ها در ناحیه ای با کمترین میزان کشش ممکن ایجاد می شوند، باعث ایجاد اسکار صاف تر می شوند. بنابراین علاوه بر مهارت، علم و دانش تخصصی، تکنیک جراح برای انجام عمل ماموپلاستی بسیار حائز اهمیت است. دکتر وحید حریری، جراح پستان و فلوشیپ جراحی زیبایی، از تکنیک های خاص و ویژه ای در جراحی استفاده می کند که کمترین جای زخم را باقی می گذارد. در نهایت اطمینان داشته باشید که با انتخاب جراح با تکنیک مناسب و مراقبت اصولی از جای زخم بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *