آیا باید هر 10 سال یک بار پروتز سینه خود را عوض کنم؟

تعویض پروتز سینه هر 10 سال یکبار

پاسخ کوتاه احتمالاً نه هست. بنابراین، اگر واقعاً ضروری نیست، چرا هر بیماری که در مورد پروتز سینه تحقیق می‌کند، با عدد جادویی 10 مواجه شده است؟  نیاز به جایگزینی پروتز سینه (سالین یا سیلیکون) هر 10 سال بر اساس داده های واقعی است که از آن زمان تا حدی نادرست ارائه شده است.

هر 10 سال یک بار پروتز سینه را تعویض کنیم؟

در سال 2011، FDA این گزارش را در مورد ایمنی ایمپلنت های سینه سیلیکونی منتشر کرد. به‌جای خواندن گزارش ۶۳ صفحه‌ای، در اینجا نتیجه نهایی است. پس از 10 سال از عمل پروتز، از هر 5 بیمار، 1 بیمار به نوعی روش اصلاح نیاز دارند. این بدان معناست که 20 درصد بیماران به دلیل جای زخم اضافی در داخل سینه (انقباض کپسولی یا سفت شدن سينه بعد از پروتز)، شکستگی ایمپلنت و غیره نیاز به عمل دیگری دارند. این بدان معناست که 80 درصد بیماران در 10 سالگی خوب هستند.

بنابراین اگر مشکلی دارید، مطمئناً ممکن است لازم باشد ایمپلنت خود را عوض کنید.  اما با نظارت مناسب (خودآزمایی، معاینه پزشک)، نیازی نیست که هر 10 سال یکبار ایمپلنت های خود را به طور خودکار تعویض کنید.

همچنین، به خاطر داشته باشید که این مطالعه در سال 2011 منتشر شد. از سال 2011، نسل پنجم کاشت خرس لثه ای جدیدتر وجود دارد. این پروتزها نسبت به پروتزهای مورد مطالعه در سال 2011 محکم‌ تر به نظر می‌رسند. بنابراین شاید داده‌ های به‌ روز شده 10 ساله با ایمپلنت‌ های جدیدتر نیاز کمتری به تجدیدنظر در محدوده زیر 20 درصد نشان دهد.

برای مطالعه درمورد علت تعویض پروتز سینه بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

اعداد بالا، داده های مرجع برای بزرگ کردن سینه های زیبایی هستند. ایمپلنت های مورد استفاده برای بازسازی سینه متفاوت هستند.  به دلیل تشعشع و پوست نازک‌ تر سینه پس از ماستکتومی، ایمپلنت‌های بازسازی سینه درصد بیشتری دارند که هر 10 سال یکبار نیاز به تعویض دارند. برای اطمینان با جراح سینه خود مشورت کنید.

بهترین داده ها گاهی اوقات چندین سال طول می کشد تا جمع آوری شوند. به تحقیق برای آخرین داده ها ادامه دهید.

منبع:

https://www.plasticsurgery.org

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

متخصص جراحی سرطان پستان و جراحی زیبایی پستان

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقالات مرتبط

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه یکی از روش های غربالگری سرطان سینه است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای داخلی سینه استفاده می‌کند. سونوگرافی برای

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *