تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی

تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی

اگر قصد انجام جراحی زیبایی پستان دارید، حائز اهمیت است که بدانید عمل های ماموپلاستی و ماستوپکسی چه تفاوت هایی با هم دارند. ماموپلاستی و ماستوپکسی دو عمل جراحی سینه پرتقاضا در جهان هستند. به طور کلی این دو عمل جراحی دارای تکنیک ها و برش های مشابه هستند، اما در هدف متفاوت هستند که در ادامه به بررسی تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی خواهیم پرداخت.

عمل لیفت سینه (ماستوپکسی) چیست؟

عمل ماستوپکسی (Mastopexy) یا لیفت سینه یک عمل جراحی پلاستیک است که در آن جراح نوک سینه ها را بالاتر می برد. همچنین با برداشتن پوست و بافت اضافی سینه موجب سفت شدن و لیفت یا بالا کشیدن سینه ها می شود.

ماستوپسکی

عمل ماموپلاستی (کوچک کردن پستان) چیست؟

ماموپلاستی کاهنده (Reduction Mammoplasty) عملی است که در آن حجم سینه را کاهش می دهند و فرم آن را اصلاح می کنند. در جراحی کوچک کردن سینه از تکنیک هایی برای برداشتن چربی، بافت و پوست اضافی از سینه ها و در نتیجه کوچک کردن آن استفاده می گردد.

فرق بین عمل ماموپلاستی و ماستوپکسی

تفاوت بین عمل ماستوپکسی و ماموپلاستی این است که ماموپلاستی یک جراحی پلاستیک سینه برای تغییر اندازه آن است اما ماستوپکسی نوعی جراحی برای بالا کشیدن سینه ها است. بنابراین ماموپلاستی از لحاظ تکنیکی مشابه ماستوپکسی و لیفت پستان است. اما هدف این دو عمل جراحی متفاوت است و مقدار بافتی که در ماموپلاستی خارج می شود بیشتر است. بنابراین سوال اصلی که هنگام انتخاب بین لیفت سینه و کوچک کردن سینه باید از خود بپرسید این است که هدف اصلی شما از انجام جراحی چیست!

تفاوت کاندیدای عمل لیفت سینه و ماموپلاستی

جهت انتخاب بین عمل ماستوپکسی و ماموپلاستی کاهنده نیاز است که با پزشک خود مشورت کنید و انتظارات خود از نتیجه عمل را بیان کنید.

  • انتخاب ماموپلاستی کاهنده

اگر سینه‌های شما بزرگ هستند و باعث ایجاد کمردرد، دشواری در ورزش کردن و ایجاد ظاهر نامناسب می گردند، عمل کوچک کردن سینه ممکن است گزینه بهتری باشد. پس از جراحی، کمر درد و درد شانه ناشی از بزرگ بودن سینه ها فروکش خواهد کرد. همچنین خواهید دید که سینه‌های شما متناسب‌ تر با بدن شما و متقارن‌ تر با یکدیگر هستند.

  • انتخاب ماستوپکسی

تغییرات هورمونی، شیردهی، ژنتیک و سن می‌تواند بر ظاهر و فرم سینه‌های شما تاثیر بگذارد. اگر سینه هایی دارای افتادگی دارید و می خواهید ظاهری جوان تر و سینه هایی خوش فرم تر داشته باشید، لیفت سینه می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. پس از جراحی، افتادگی سینه ها برطرف می شوند و موجب می گردند که نسبت به ظاهر خود اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

فرق ماندگاری ماموپلاستی و ماستوپکسی

در مورد ماندگاری ماستوپکسی، همانطور که در طول سال های قبل بافت صورت و سینه بر اثر افزایش سن و کشش جاذبه و شل شدن پوست افتادگی پیدا کرده است، بعد از آن هم امکان این اتفاق وجود دارد. همچنین نتیجه و ماندگاری عمل کوچک کردن سینه دائمی است، اما شکل و اندازه سینه می تواند به دلیل عواملی مانند افزایش سن و افزایش یا کاهش وزن تغییر کند.

فرق ماندگاری ماموپلاستی و ماستوپکسی

فرق روش جراحی

در هر دو عمل ماستوپکسی و ماموپلاستی کاهشی نوک سینه را بر میداریم و به محل مناسب منتقل می کنیم. تنها تفاوت آن ها این است که از آن جایی که هدف عمل ماموپلاستی کاهش حجم است، مقدار حجم سینه ای که برداشته می شود، بیش تر است. اما هدف ماستوپکسی بازگرداندن نوک سینه به محل اصلی آن است و حجم کم تری از سینه برداشته می شود. بنابراین به طور کلی تکنیک هر دو بسیار مشابه هم هستند.

تفاوت برش های لیفت سینه و ماموپلاستی

در ماموپلاستی و ماستوپکسی برش ها مشابه هستند اما در ماموپلاستی عمق آن بیش تر است.

جراح پلاستیک با توجه به اندازه سینه ها و محل قرار گیری نوک سینه با استفاده از مارکر خط برش را علامت گذاری می کند.

انواع تکنیک های برش شامل موارد زیر هستند:

  • یک برش دایره ای در اطراف هاله سینه ایجاد می گردد.
  • یک برش در اطراف هاله سینه و بصورت عمودی تا پایین سینه ایجاد می گردد.
  • برش به صورت T معکوس

قابل ذکر است که دکتر وحید حریری جراح پستان و فلوشیپ جراحی زیبایی، از تکنیک خاصی برای برش استفاده می نماید که کمترین اسکار و جای زخم را بر جای می گذارد.

تفاوت دوران نقاهت و بهبودی

یکی دیگر از از فاکتورهای تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی نقاهت و بهبودی است. همان طور که می دانید دوران نقاهت به حجم عمل و تیپ بدنی شخص وابسته است. ممکن است دوران بهبودی پس از عمل ماموپلاستی به علت تهاجمی تر بودن آن طولانی تر باشد. اما به طور کلی بهبودی هر دو عمل جراحی نسبتاً آسان است و نهایتا 6-5 روز به استراحت نیاز است.

فرق بین ماموپلاستی با ماستوپکسی

فرق هزینه عمل ماموپلاستی با ماستوپکسی

بسته به آن که عمل ماموپلاستی کاهنده و ماستوپکسی در بیمارستان یا کلینیک انجام شود هزینه آن ها متفاوت است. هزینه انجام عمل های جراحی در کلینیک به علت عدم وجود امکانات بیشتر کمتر است. اما بهتر است این جراحی ها در بیمارستان های مجهز یا در کلینیک های نزدیک به بیمارستان انجام شوند تا در صورت بروز مشکل فورا رسیدگی شود.

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *