درن بعد از عمل ماموپلاستی

درن بعد از عمل ماموپلاستی

استفاده از درن بعد از عمل ماموپلاستی برای تخلیه ترشحات سینه می باشد که مراقبت از آن شرایط خاص خود را دارد. لذا در این مقاله به انواع درن ها و هدف استفاده از آن در عمل ماموپلاستی و اینکه تا چند وقت بعد از ماموپلاستی باید از درن استفاده و اینکه آیا درد دارد یا نه، بطور مفصل خواهیم پرداخت. پیشنهاد میکنم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مشاوره تلفنی پستان با دکتر حریری

درن چیست؟

درن یک لوله پلاستیکی کوچک و انعطاف پذیری است که گاها در حین جراحی توسط پزشک داخل بدن شما گذاشته می شود و معمولا چند روز بعد خارج می شود. برخی درن ها به یک مخزن پلاستیکی کوچک متصل می شوند که مایع یا هوای خارج شده از محل عمل را جمع آوری می کنند. همه عمل جراحی ها نیازی به درن ندارند و در صورت لزوم و توصیه جراح استفاده می شود.

درخواست مشاوره تخصصی

برای درخواست مشاوره  توسط دکتر وحید حریری جراح پستان فرم زیر را پر کنید.

انواع درن

درن ها بر اساس سیستم های مختلف طبقه بندی می شوند:

 • باز یا بسته

درن های باز (شامل لاستیک موجدار یا ورق‌های پلاستیکی) مایعات را روی یک پد گاز تخلیه می‌کنند. این نوع درن ها نسبت به درن های با سیستم تخلیه بسته احتمالاً خطر عفونت را افزایش می دهند.

درن های بسته توسط لوله هایی ترشحات اضافی را در یک کیسه یا مخزن تخلیه می کنند. به عنوان مثال می توان به درن های سینه، شکم و ارتوپدی اشاره کرد. به طور معمول، درن های غیرفعال سیستم های باز هستند و درن های فعال سیستم های بسته هستند، زیرا آنها بر فشار منفی ایجاد شده توسط درن متکی هستند.

 • فعال یا غیرفعال

درن های فعال از فشار منفی متناوب یا مداوم برای بیرون کشیدن مایع یا گاز از زخم یا حفره بدن استفاده می کنند. درن های فعال سیستم های بسته ای هستند که ترشحات را در مخزن جمع می کنند. این مخزن از اشباع مواد آلوده در محل بانداژ جلوگیری می کند و خطر عفونت را کاهش می دهد و می تواند قرار گرفتن کارکنان بیمارستان یا سایر بیماران را در معرض مایعات آلوده محدود کند. فشار منفی کارایی درن های فعال را نسبت به درن های غیرفعال افزایش می دهد، چرا که در هر موقعیتی ترشحات خارج می گردند.

درن غیر فعال مکش ندارد و برای حرکت مایع یا گاز به نیروی جاذبه، حرکت بدن و اختلاف فشار متکی است. درن های غیرفعال از لاتکس، پلی پروپیلن یا لاستیک سیلاستیک ساخته می شوند. برای مثال درن های پن رز از لاتکس نرم، لوله ای و رادیو شفاف ساخته شده اند. این درن ها در عرض های مختلف موجود هستند و به راحتی به طول دلخواه برش داده می شوند.

 • سیلاستیک یا لاستیکی

درن های سیلاستیک نسبتاً بی اثر هستند و حداقل واکنش بافتی را القا می کنند. اما درن‌های لاستیکی می‌توانند واکنش بافتی شدیدی را القا کنند.

اهداف درن ها

جراحان از لوله های پلاستیکی کوچک برای کمک به تخلیه مایع پس از عمل استفاده می کنند. بدون درن ها ممکن است مایعات در محل عمل جمع شده و باعث ایجاد عفونت شوند. یا در مورد عمل جراحی روی ریه ها یا قفسه سینه، ممکن است هوا جمع شود و ریه ها را له کنند. درن ‌ها می‌ توانند با حذف واسطه ‌های التهابی، باکتری‌ها، مواد خارجی و بافت‌های نکروزه به روند بهبودی کمک کنند. آنها نظارت بر عوارض احتمالی را با امکان نمونه برداری آسان از مایع جمع شده در درن را در طول بهبودی امکان پذیر می سازند. هدف اصلی برای استفاده از درن شامل نیاز به حذف فضای مرده، حذف مایع یا گاز موجود و جلوگیری از تجمع مایع یا گاز است. فضای مرده بین بافت ها پس از اختلال در بافت همبند زیر جلدی ایجاد می شود. ایجاد این فضا نامطلوب است زیرا مایعی که به طور معمول این فضای خالی را پر می کند، محیط اصلی را برای رشد باکتری ها فراهم می کند.

اهداف درن ها

درن بعد از عمل ماموپلاستی به چه علت است؟

به توصیه دکتر وحید حریری جراح پستان و فلوشیپ جراحی زیبایی، اگر حجم سینه بزرگ باشد و بافت چربی زیادی داشته باشد از درن (Drain) استفاده می شود. تجربه نشان داده است که بعد از عمل در زیر پوست پستان آب تجمع می یابد. در نتیجه درن ها به خروج ترشحات و مایعات کمک می کنند و ریسک مشکلات ناشی از آن ها را کاهش می دهند. در اغلب موارد روز بعد از عمل و قبل از ترخیص، درن خارج می شود. اما برخی اوقات نیز ممکن است درن تا حدود 1 هفته در محل زخم باقی بماند.

مدت زمان استفاده از درن چقدر است؟

زمان برداشتن درن پس از جراحی به نوع روش، میانگین مقدار روزانه درناژ و ترجیح جراح بستگی دارد. هر چه مدت زمان بیشتری درن باقی بماند، خطر عفونت افزایش می یابد، بنابراین بیشتر درن ها ظرف 24 تا 48 ساعت پس از جراحی برداشته می شوند. اما به طور کلی یک اصل مشترک در خارج کردن درن ها وجود دارد. هنگامی که حجم باقی مانده درن ها به زیر 30 سی سی برسد و محتویات آن از رنگ قرمز به رنگ زرد و نارنجی تغییر کند، زمان مناسب برای خارج کردن آن است.

مدت زمان استفاده از درن

آیا کشیدن درن درد دارد؟

معمولاً هیچ دردی در حین خارج کردن درن احساس نمی‌شود، با این حال بیماران ممکن است احساس کشش یا فشار داشته باشند. کشیدن درن فقط چند ثانیه طول می کشد. ابتدا بخیه ای که درن را در جای خود محکم می کند برداشته می شود و سپس درن نیز به آرامی خارج می شود.

ترشح خونابه تا چند روز بعد از عمل از درن طبیعی است؟

در حالی که نوع درن مهم است، بسته به نوع آن، میزان ترشح خونابه ممکن است مهمتر باشد. به عنوان مثال، اگر مقدار کمی خونریزی از زخم وجود داشته باشد، ممکن است نگران کننده نباشد، اما فوران خون از زخم، که به عنوان خونریزی شناخته می شود، یک وضعیت تهدید کننده است. به طور کلی ترشحات بیشتری در چند روز اول پس از جراحی انتظار می رود اما میزان ترشح و مقدار خون در ترشحات باید در روزهای بعد از عمل کاهش یابد.

نحوه مراقبت از درن ها

مدیریت تخلیه زخم جزء حیاتی مراقبت از زخم است زیرا مدیریت نادرست این درن ها می تواند بر بیمار و بهبودی آنها تأثیر منفی بگذارد. رعایت نکات زیر در حین مراقبت از درن ها انتظار می رود:

نحوه مراقبت از درن ها در ماموپلاستی

 • در صورت فعال بودن درن، تخلیه را می توان به منبع مکش متصل کرد (و در فشار تعیین شده تنظیم کرد).
 • از محکم بودن درن اطمینان حاصل کنید (احتمالاً در هنگام انتقال بیماران پس از بیهوشی، جابجایی رخ می دهد). جابجایی می تواند خطر عفونت و تحریک پوست اطراف را افزایش دهد.
 • خروجی درن را به طور دقیق اندازه گیری و ثبت کنید.
 • تغییرات در حجم مایع را کنترل کنید. هر گونه عارضه ای را که منجر به نشت مایع (به عنوان مثال، ترشحات صفرا یا پانکراس) یا خون می شود، شناسایی کنید.
 • از اندازه گیری از دست دادن مایعات برای کمک به جایگزینی داخل وریدی مایعات استفاده کنید.
 • به بیمار هشدار دهید که ممکن است هنگام بیرون کشیدن درن، ناراحتی ایجاد شود.
 • نیاز به تسکین درد را قبل از برداشتن درن در نظر بگیرید.
 • یک پانسمان خشک را روی محلی که درن برداشته شده است قرار دهید.
 • معمولا مقداری تخلیه ترشحات از محل خروج درن تا زمان بهبودی زخم رخ می دهد.

جمع بندی

اگر شما یا یکی از نزدیکانتان اخیراً جراحی کرده‌اید، ممکن است نگران محل برش جراحی باشید.  نحوه مراقبت از آن و ظاهر زخم جراحی و بهبود آن از موارد بسیار مهم می باشد. یکی از مواردی که باید از آن آگاه بود، استفاده از درن در محل جراحی است. درن جراحی لوله‌ ای است که برای خارج کردن چرک، خون یا سایر مایعات از زخم استفاده می‌شود که معمولاً توسط جراحان در محل تجمع ترشحات قرار می گیرند. در حالی که دیدن تخلیه از زخم جراحی می تواند هشدار دهنده باشد، اما معمولاً کاملاً طبیعی و حتی قابل انتظار است.

گفته می‌شود، در برخی موارد، خروج مایعات می‌تواند نشانه‌ای از عفونت باشد. بنابراین مراقبت از علائم اولیه عفونت نیز بسیار مهم است. هر چه عفونت زودتر شناسایی شود سریعتر قابل درمان است و زمان بهبودی را کاهش می دهد.

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *