دوران نقاهت بعد از عمل كوچك كردن سينه

دوره نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه

عمل کوچک کردن سینه چالشی است که زندگی زنان را تغییر می دهد. بهبودی شما پس از جراحی کوچک کردن سینه بر ظاهر سینه شما در طول زمان تاثیر می گذارد. بنابراین دانستن نحوه مراقبت از برش ها، نحوه کنترل درد و زمان از سرگیری ورزش و سایر فعالیت ها به شما کمک می کند تا بهترین ظاهر ممکن را پس از کوچک کردن سینه داشته باشید. با توجه به آن که یکی از دغدغه های زنان در تصمیم گیری برای انجام عمل کوچک کردن پستان مدت زمان نقاهت و درد بعد از عمل است، در این مقاله در مورد دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه خواهیم پرداخت؟

مدت زمان بهبودی چقدر است؟

درد پس از عمل جراحی کوچک کردن پستان کم است و بهبودی پس از آن مدت کوتاهی زمان می برد. بسیاری از بیماران برای چند روز از داروهای مسکن با نسخه استفاده می کنند. بلافاصله پس از جراحی سینه، ناحیه قفسه سینه سبک تر می شود و ظاهری زیباتر ایجاد می گردد. پس از عمل سینه ها متورم و سفت هستند، اما در طی چند ماه آینده، سینه ها نرم می شوند و به حالت طبیعی خود باز می گردند.

بهبود جای بخیه ها چقدر طول می کشد؟

میزان اسکار بعد از عمل به مهارت جراح، اندازه سینه و روش جراحی انجام شده بستگی دارد. دکتر وحید حریری، جراح پستان و فلوشیپ جراحی زیبایی از تکنیک های خاصی برای این نوع عمل جراحی استفاده می کند و در نتیجه کمترین جای اسکار برجای می ماند. با توجه به استفاده از تکنیک اختصاصی در ماموپلاستی، برش آن در زیر سینه است و بعد از گذشت مدتی سینه روی آن را می پوشاند. در عمل ماموپلاستی از بخیه های جذبی استفاده می شود و نیازی به کشیدن بخیه ها نیست.

مراقبت های لازم بعد از عمل کوچک کردن سینه

 • از بیماران درخواست می شود که سوتین های مناسب یا نیم تنه های ورزشی بپوشند. نیم تنه های ورزشی به نگه داشتن مناسب سینه کمک بیشتری می کند.
 • بیماران می توانند روز بعد از عمل استحمام کنند.
 • به بیماران توصیه می شود تا 2-1 ماه به پشت بخوابند.

مراقبت های لازم بعد از عمل کوچک کردن سینه

چند وقت بعد از عمل می توان فعالیت های روزانه را انجام داد؟

 • خوشبختانه عمل ماموپلاستی درد زیادی ندارد و بیمار می تواند به کارهای روزمره خود رسیدگی کند.
 • توصیه می شود بیمار تا 2 هفته رانندگی نکند.
 • فعالیت های سبک مانند پیاده روی می تواند بلافاصله پس از جراحی شروع شود.
 • جراح در مورد فعالیت هایی که باید اجتناب کنید به شما توضیح می دهد.

فعالیت های ورزشی را از کی می توانیم شروع کنیم؟

بهبودی کامل پس از جراحی کوچک کردن سینه ممکن است 2 تا 6 هفته طول بکشد. بنابراین توصیه می شود تا 6 هفته پس از عمل از انجام حرکات کششی، ورزش های شدید و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

چند وقت بعد از عمل به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده علائم زیر در اولین فرصت با کلینیک تماس بگیرید و به پزشک خود مراجعه کنید:

 • درد شدید و غیر قابل تحمل
 • علائم غیر منتظره مانند قرمزی پوست
 • سوزش پوست
 • تورم غیرمعمول روی سینه یا اطراف آن
 • ترشحات غیرعادی از محل برش و بخیه (از جمله چرک)
 • عفونت

جمع بندی

هر زنی ممکن است پس از جراحی به روش متفاوتی بهبود یابد. به عنوان مثال، برخی از بیماران ممکن است دچار حساسیت در این ناحیه شوند و برخی از بیماران هستند که ممکن است هیچ یک از این احساسات را نداشته باشند. به طور کلی عمل ماموپلاستی کاهشی درد چندانی ندارد و دوره نقاهت آن کوتاه است. همچنين با توجه به نتایج رضایت بخش آن، درصد قابل توجهی از زنان پس از این عمل از تصمیم خود برای انجام عمل جراحی رضایت کامل دارند. لذا تجربه دوران نقاهت بعد از عمل كوچك كردن سينه در افراد مختلف متفاوت می باشد.

 

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *