دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی به ماموپلاستی کاهشی و ماموپلاستی افزایشی تقسیم می شود و برای کاهش حجم سینه و یا افزایش سایز سینه انجام می شود. لذا بانوانی که این جراحی را انجام می دهند معمولاً دوره نقاهت عمل ماموپلاستی برای آنها مهم است. اینکه چند روز باید استراحت کنند یا چند روز بهبودی این جراحی طول می کشد که بتواندد فعالیت های روز مره خود را انجام دهند. ما در این مقاله تلاش کرده ایم تا به این دغدغه شما پاسخ درخور توجهی بدهیم. لذا پیشنهاد میکنم تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

دوره بهبودی عمل ماموپلاستی چند روز است؟

بیشتر زنان حدود دو تا سه هفته پس از عمل ماموپلاستی قادر خواهند بود فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. فعالیت های عادی معمولاً شامل کارهای خانه، برخی از انواع ورزش و بازگشت به سر کار است. برخی از زنان، مانند کسانی که در مشاغل اداری کار می کنند، ممکن است حدود یک هفته پس از درمان بتوانند به سر کار بازگردند.

دوره بهبود عمل ماموپلاستی

اگرچه ممکن است برای یک یا دو هفته به داروی ضد درد نیاز داشته باشید، اما می‌توانید انتظار داشته باشید که هر روز بهتر و قوی تر شوید. برای چند هفته، ممکن است به راحتی خسته شوید یا انرژی کمتری نسبت به معمول داشته باشید. همچنین ممکن است این احساس را داشته باشید که مایع در سینه شما در حال حرکت است. این احساس طبیعی است و به مرور زمان از بین می‌رود. اگر پزشک برش های شما را با بخیه های غیرقابل جذب ببندد، بخیه ها طی 7 تا 14 روز کشیده می‌شود.

مراحل دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

پس از عمل ماموپلاستی سینه های شما ممکن است سفت تر و گردتر به نظر برسند. ماموپلاستی ممکن است احساس طبیعی در سینه شما را تغییر دهد. به خاطر داشته باشید که عادت کردن به سینه ها بعد از جراحی ممکن است زمان ببرد. در ابتدا ورم خواهید داشت. اما سینه ها با گذشت زمان نرم می‌شوند و شکل بهتری پیدا می‌کنند. دکتر وحید حریری، جراح پستان و فلوشیپ جراحی زیبایی سینه، با توجه به تجربیات ارزشمندشان به شما یک ایده کلی در مورد مدت زمان لازم برای بهبودی می‌دهد. اما هر فرد با سرعت متفاوتی بهبود می‌یابد. مراحل زیر را دنبال کنید تا در اسرع وقت بهتر شوید.

دوران نقاهت مامموپلاستی سینه

هفته اول بعد از عمل ماموپلاستی

عمل جراحی شما تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود که در طول مدت درمان شما را آرام و راحت نگه می دارد. پس از اتمام جراحی، ممکن است یک تا دو روز قبل از رفتن به خانه در بیمارستان بمانید. برای اولین هفته پس از عمل دستورالعمل به شما می دهیم که باید رعایت کنید، مانند:

  • مراقبت از برش ها
  • محدودیت های حرکتی و فعالیتی
  • داروها و نسخه ها
  • استفاده از سوتین

دستورالعمل‌ های شما ممکن است شامل نکاتی در مورد بهترین روش خوابیدن باشد، مانند به پشت، و حرکاتی که باید از آنها اجتناب کنید، مانند بلند کردن بازوها یا هر جسم سنگین باشد. ممکن است به شما دستور داده شود که حداقل به مدت 24 ساعت از خیس شدن برش ها یا پانسمان ها خودداری کنید و از تماس با آب داغ اجتناب کنید. در دوران نقاهت باید از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید. پس از جراحی ماموپلاستی باید در اکثر روز و به مدت چهار تا شش هفته از سوتین جراحی استفاده کنید. تنها زمانی که باید سوتین خود را در بیاورید برای دوش گرفتن است.

پوشیدن مداوم سوتین طبی باعث می شود که نتایج ماموپلاستی به شکل دلخواه شما ایجاد شود. در هفته اول بهبودی، شما تشویق می‌شوید که حرکات سبکی مانند راه رفتن در خانه داشته باشید، اما در کل باید روی استراحت تمرکز کنید. مهم است که در طول دوران نقاهت سالم غذا بخورید و آب فراوان بنوشید، زیرا بدن شما برای بهبود سریعتر به این منابع نیاز دارد. شما باید تمام داروها را طبق دستور مصرف کنید و از فعالیت شدید خودداری کنید. اولین قرار ملاقات شما معمولاً یک هفته پس از عمل برای ارزیابی روند بهبودی شما برنامه ریزی می‌شود.

هفته دوم و سوم بعد از عمل ماموپلاستی

در هفته دوم بهبودی، برش‌ های شما ممکن است شروع به سفت شدن و خارش کنند. شما باید طبق دستور به بستن سوتین خود ادامه دهید، زیرا این کار به فرم دهی صحیح بافت سینه در طول بهبودی کمک می‌کند. فعالیت شما نیز ممکن است محدود باشد و باید رژیم کم سدیم را با آب فراوان ادامه دهید.

هفته چهارم بعد از عمل ماموپلاستی

در هفته سوم و چهارم، تورم شما باید به میزان قابل توجهی کاهش یابد و بیشتر فعالیت ها معمولاً از سر گرفته می‌شوند. در این مرحله، نتایج نهایی کوچک کردن سینه شما باید آشکارتر شود. در هفته چهار بعد از ماموپلاستی اکثر بیماران به اندازه کافی بهبود می‌یابند تا ورزش معمولی خود را از سر بگیرند (اما از ورزش ها و فعالیت هایی مانند گلف، تنیس و غیره که به طور خاص قفسه سینه را هدف قرار می‌دهند، همچنان باید اجتناب شود).

یک ماه بعد از عمل ماموپلاستی

حدود یک ماه پس از عمل، ممکن است پس از درمان احساس طبیعی داشته باشید. در این دوره، شما باید بتوانید بیشتر فعالیت های عادی خود از جمله کارهای خانه و ورزش های سبک را از سر بگیرید. لطفا از بلند کردن، ورزش شدید و هر گونه فعالیت فشاری خودداری کنید. باید در بیشتر روز به پوشیدن سوتین طبی خود ادامه دهید. در طول این ماه، ممکن است متوجه مزایای فیزیکی روش خود شوید. یک ماه بعد از عمل ماموپلاستی ممکن است متوجه شوید که درد کمر، شانه و گردن کمتری دارید. همچنین ممکن است قرار ملاقات دیگری با پزشک خود داشته باشید.

1 ماه بعد از عمل ماموپلاستی سینه

نکات مراقبتی دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

مهمترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید گوش دادن به بدنتان است. اگر می‌خواهید فعالیتی را انجام دهید و هر گونه ناراحتی یا درد را تجربه می کنید، باید آن را به عنوان نشانه ای برای توقف انجام آن فعالیت در نظر بگیرید. بدن شما به شما اطلاع می‌دهد که چه زمانی می‌توانید بدون ناراحتی فعالیت های خود را از سر بگیرید. روی استراحت و پیروی از دستورالعمل‌ های بعد از عمل خود تمرکز کنید تا بتوانید در اسرع وقت از عمل خود ریکاوری کنید. اکثر زنان حدود چهار تا شش هفته پس از جراحی ماموپلاستی کاهشی یا ماموپلاستی افزایشی، نتایج اولیه این جراحی را مشاهده خواهند کرد. این نتایج با گذشت زمان بیشتر بهبود خواهند یافت. در نهایت، اگر تمام دستورالعمل های بعد از عمل را به دقت دنبال کنید، نتایج شما ممکن است دو تا سه ماه پس از عمل قابل مشاهده باشد.

جمع بندی

ماموپلاستی یک جراحی با تهاجمی متوسط است که زمان بهبودی طولانی‌ تری دارد، اما بسیار رایج است. بنابراین واضح است که بسیاری از زنان احساس می‌کنند این روش مفید است. دلایل متعددی وجود دارد که چرا یک زن ممکن است بخواهد جراحی ماموپلاستی کاهشی  را انجام دهد. مهم نیست دلیل شما چیست، این روش برای کمک به احساس بهتر و کاهش درد طراحی شده است. اما دوره نقاهت عمل ماموپلاستی چگونه است؟ مهم است که دستورالعمل های پزشک خود را انجام دهید تا بهبودی سریعتر و بهتری را سپری کنید.

 

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *