آیا سولاریوم برای پروتز سینه ضرر دارد؟

آیا سولاریوم برای پروتز سینه ضرر دارد؟

جراحی پروتز سینه امروزه یکی از محبوب ترین روش های زیبایی و پلاستیک است. اگر اخیرا پروتز سینه انجام داده اید یا مایل به انجام آن هستید حائز اهمیت است که بدانید سولاریوم (Solarium) و حمام آفتاب (Sunbathing) چه تاثیری بر روی آن دارند.

چند وقت بعد از پروتز سینه می توان سولاریوم یا حمام آفتاب گرفت؟

برای دستیابی به یک نتیجه مطلوب و مناسب پس عمل باید برای مدتی از برنزه کردن بدن خودداری کنید. ما به بیماران توصیه می کنیم که حداقل به مدت یک سال از اسکارهای جراحی خود در برابر اشعه های مضر UV محافظت کنند. اشعه فرابنفش تاثیری روی پروتز سینه ها ندارد اما می تواند بر روی اسکار بعد از جراحی تاثیر منفی بگذارد.

سولاریوم چه تاثیری بر روی اسکار یا محل عمل دارد؟

بافت اسکار مشابه پوست معمولی نیست و عملکرد متفاوتی دارد. پوست درگیر در جایی که محل اسکار قرار دارد (ناحیه خط برش) در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاومت کمتری دارد. این به آن معنی است که این ناحیه از پوست بیشتر مستعد آفتاب سوختگی است، به خصوص زمانی که جای زخم های جراحی هنوز تازه هستند.

اگر بلافاصله پس از جراحی برنزه شوید، این خطر وجود دارد که پوست در امتداد برش شما بیشتر از پوست اطراف آن تیره شود. سلول های تولید کننده رنگدانه در امتداد خط برش در نتیجه جراحی حالتی “هیجانی” دارند.

درخواست مشاوره تخصصی

برای درخواست مشاوره  توسط دکتر وحید حریری جراح پستان فرم زیر را پر کنید.

این سلول ها مستعد تولید رنگدانه اضافی هستند، بنابراین اگر برنزه کنید، این می تواند مشکل را تشدید کند و یک خط برش بسیار برنزه برای شما ایجاد کند که به این حالت هایپرپیگمانتاسیون می گویند. علاوه بر آن باید توجه داشته باشید که بافت های اسکار هنوز سلول های محافظتی برای کاهش آسیب اشعه های خورشید را ایجاد نکرده اند. بنابراین قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش در طول فرآیند بهبود می تواند باعث تیره شدن جای زخم شود.

از آنجایی که حدود 12 ماه زمان می برد که زخم ها به طور کامل بهبود یابند، بهتر است در این مدت زمان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر روی خطوط برش خود اجتناب کنید تا نظاره گر روند مناسب محو شدن اسکار در محل عمل خود باشید.

سولاریوم چه تاثیری بر پروتز دارد؟

این یک افسانه رایج است که پروتز سینه در اثر اشعه ماوراء بنفش ذوب می شود. و افرادی که پروتز سینه انجام داده اند این سوال برای آنها مطرح می شود که آیا سولاریوم برای پروتز سینه ضرر دارد؟ باید گفت اشعه ماوراء بنفش از پوست شما عبور نمی کند، بنابراین فقط روی سطح پوست شما تأثیر می گذارد. در نتیجه برای بافت زیرین سینه و پروتزها بی خطر هستند.

تاثیر سولاریوم بر پروتز سینه

برای برنزه کردن بدن حمام آفتاب بهتر است یا سولاریوم؟

اگر در معرض اشعه خورشید قرار بگیرید، در معرض خطر آفتاب سوختگی قرار خواهید گرفت. آفتاب سوختگی به این معنی است که اشعه ماوراء بنفش به شدت به پوست شما آسیب می رساند. آفتاب سوختگی علاوه بر ایجاد قرمزی ناخوشایند می تواند پیری را تسریع کند و در ایجاد برخی سرطان های پوست نقش داشته باشد. آفتاب سوختگی همچنین می تواند احتمال ایجاد لکه های تیره، خشک شدن پوست و ایجاد چین و چروک را افزایش دهد. به عبارت دیگر آفتاب سوختگی بلیطی یک طرفه برای پیری پوست شماست.

اگر تمایل دارید درمورد سرطان سینه و درمان آن بیشتر بدانید بر روی متن لینک داده شد کلیک کنید و مقاله مار ا تا انتها بخوانید.

خبر خوب این است که آفتاب سوختگی قابل پیشگیری است. بنابراین توصیه می شود به دلیل خطرات مرتبط با قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب را محدود کنید و از کرم ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. آفتاب گرفتن بدون محافظت می تواند منجر به راش های خورشیدی، آفتاب سوختگی و احتمال بیشتر ابتلا به ملانوم شود.

سولاریوم نیز راه بی خطری برای برنزه کردن نیست و خطر ابتلا به سرطان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

تحقیقات منتشر شده در سال 2008 نشان داد که سالانه 281 مورد ملانوم، 43 مورد مرگ و 2572 مورد سرطان ناشی از استفاده از سولاریوم در استرالیا گزارش شده است که هزینه ای در حدود 3 میلیون دلار برای سیستم خدمات بهداشتی دارد. اگر از سولاریوم استفاده کرده اید، خطر ابتلا به سرطان پوست شما بیشتر از افرادی است که استفاده نکرده اند.

سولاریوم ها تا 6 برابر قوی تر از آفتاب ظهر تابستان، سطوح UV ساطع می کنند. آنها همچنین می توانند باعث آسیب چشم و آسیب فوری پوست مانند آفتاب سوختگی، سوزش، قرمزی و تورم شوند.

جمع بندی

سولاریوم و قرارگرفتن در معرض آفتاب ضرری برای پروتز سینه ندارند و بر بافت آن تاثیر گذار نیست. اما اشعه فرابنفش ناشی از آن ها بر سطح پوست و اسکار ناشی از جراحی تاثیر منفی می گذارد و موجب تیره شدن زخم می گردد. در نتیجه توصیه می شود طبق دستورالعمل های پزشک خود عمل کنید و تا مدت زمان معین از انجام سولاریوم و حمام آفتاب خودداری کنید.

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *