طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

پس از انجام یک عمل سینه مانند بزرگ کردن سایز سینه، کوچک کردن سینه، جراحی لیفت سینه یا بازسازی سینه، معمولاً به انجام حرکات سبک تشویق می شوید. با این حال، هنگامی که در حال استراحت هستید، طرز خوابیدن بسیار مهم است و بر بهبودی پس از عمل تاثیرگذار است. جراح پستان و فلوشیپ جراحی زیبایی، دکتر وحید حریری، توصیه های ارزشمندی را در این زمینه طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی ارائه می دهد.

عمل ماموپلاستی چیست؟

عمل ماموپلاستی (جراحی زیبایی) به گروهی از روش‌ های جراحی می گویند که هدف آن تغییر شکل سینه است و 3 دسته کلی دارد:

 • بزرگ کردن سینه
 • کوچک کردن سینه
 • بازسازی سینه

عمل ماموپلاستی چیست؟

بعد از عمل ماموپلاستی چگونه باید بخوابیم؟

بدن شما بسیاری از اقدامات درمانی خود را در هنگام خواب انجام می دهد. بنابراین مهم است که خواب خوب شب را در اولویت قرار دهید. پس از عمل، به احتمال زیاد دچار استرس، خستگی و درد خواهید شد، که طبیعی است، اما دقیقاً برای داشتن خواب خوب مناسب نیست. با انجام مراحل زیر برای چند شب اول خواب خود بعد از عمل آماده شوید و طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی بدین گونه است:

 • تمرین نحوه خوابیدن صحیح

اگر به شکم می‌خوابید یا به پهلو می‌خوابید، بهتر است یک هفته یا بیشتر قبل از جراحی «تمرین» خوابیدن به پشت را شروع کنید. به این ترتیب، در حالی که ناراحت هستید و احتمالاً درد دارید، با موقعیت جدید مشکلی نخواهید داشت.

 • پوشیدن نیم تنه ورزشی

سوتین های ورزشی تورم را کاهش می دهد و به بهبودی شما کمک می کند. همچنین تنش را در اطراف برش ها کاهش می دهد و حرکت را به حداقل می رساند که به شما کمک می کند هنگام خواب احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

درخواست مشاوره تخصصی

برای درخواست مشاوره  توسط دکتر وحید حریری جراح پستان فرم زیر را پر کنید.

 • تحرک

حتی در اولین روز پس از جراحی، مهم است که بلند شوید و حرکت کنید. این کار لخته شدن خون را پس از جراحی کاهش می دهد، به علاوه از سفتی و درد در یک وضعیت جلوگیری می کند. قدم زدن در فواصل منظم در خانه برای چند روز اول خوب است، اما با  پیشرفت روند بهبودی، می توانید به راه رفتن در اطراف بلوک و انجام تمرینات کششی سبک بپردازید. این‌ها نه تنها می‌توانند به بهبودی شما کمک کنند، بلکه می‌توانند کیفیت خواب شما را بهبود بخشند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

 • فعالیت های آرام بخش قبل از خواب

برای اطمینان از راحت‌ تر به خواب رفتن، از مصرف نوشیدنی‌ ها و غذاهای کافئین‌ دار مانند قهوه، چای و نوشابه‌ های گازدار در شب قبل از خواب اجتناب کنید. اتاق را روی دمایی تنظیم کنید که در آن راحت ترین حالت را داشته باشید و از لباس های راحت استفاده کنید. یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب به گوشی خود نگاه نکنید یا تلویزیون تماشا نکنید، زیرا نور آبی که از این دستگاه ها ساطع می شود ممکن است خواب را مختل کند. درعوض، به پادکست یا موسیقی گوش دهید، کتاب بخوانید تا ذهن و بدن خود را آرام کنید. اگر باید از تلفن یا صفحه نمایش خود استفاده کنید، فیلتر نور آبی را اعمال کنید یا روشنایی را آن کم کنید.

 • پیدا کردن وضعیت مناسب خواب بعد از عمل

پس از جراحی ماموپلاستی، باید در چند روز اول به پشت و در وضعیت بالا بخوابید.

در رختخواب، از بالش های اضافی برای تامین تکیه گاه مورد نیاز خود استفاده کنید، یک بالش زیر هر بازو قرار دهید تا بدن خود را از یک طرف به سمت دیگر غلت ندهد، و یک بالش زیر زانوها قرار دهید تا پشت خود را در یک راستا نگه دارد. قرار دادن سر کمی بالاتر از بدن هنگام خواب به طور همزمان چند هدف را دنبال می کند.

اولاً، داشتن دو یا سه بالش که گردن شما را نگه می‌دارد، غلت زدن به پهلو یا شکم را در طول شب، حتی ناخودآگاه، دشوارتر می‌کند.

ثانیاً، در این وضعیت بلندتر ممکن است احساس راحتی بیشتری داشته باشد زیرا تورم را کاهش می دهد. این وضعیت سینه های شما را در وضعیت طبیعی تری نگه می دارد، گردش خون را بهبود می بخشد و تورم را به حداقل می رساند. همچنین باعث می شود بدون فشار آوردن به عضلات بازو و قفسه سینه، راحت تر وارد و از رختخواب خارج شوید.

چند هفته بعد از عمل و پس از گذراندن مراحل بهبودی اولیه، بیشتر زنان می‌توانند به جای خوابیدن به پشت، بر روی پهلوی خود بخوابند. دکتر حریری توصیه‌ های شخصی‌ تر و توصیه‌های خواب پس از عمل را به شما ارائه می‌کند تا به شما کمک کند تا در عین حال که ایمن بمانید، استراحت لازم را داشته باشید.

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی را تا چند وقت باید رعایت کنیم؟

به عبارت ساده، خوابیدن به پشت، سینه های شما را در وضعیت مطلوبی برای بهبودی نگه می دارد. بنابراین توصیه می کنیم این وضعیت را حداقل تا 6 هفته پس از جراحی حفظ کنید.

مدت زمان رعایت نحوه خوابیدن بعد از ماموپلاستی

آیا موقع خوابیدن باید از سوتین ماموپلاستی استفاده کنیم؟

به مدت 6 هفته پس از جراحی، حتی در هنگام خواب، باید از نیم تنه ورزشی به جای سوتین های معمولی استفاده کنید.

چه مدت بعد از عمل ماموپلاستی می توان بدون سوتین خوابید؟

افراد با سرعت های مختلف بهبود می یابند و روش منحصر به فرد هر شخص طول دوره بهبودی آن را تعیین می کند. با این حال، باید سوتین طبی خود را حدود 6 هفته پس از جراحی بپوشید (حتی هنگام خواب). پس از آن ممکن است طبق توصیه پزشک خود بتوانید بدون سوتین بخوابید.

چه مدت بعد از ماموپلاستی می توان روی شکم خوابید؟

اگر معمولاً ترجیح می دهید روی شکم بخوابید، به شدت توصیه می کنیم در طول دوره بهبودی خود یا حداقل 4 تا 6 هفته از این وضعیت اجتناب کنید.

مراقبت های لازم بعد از عمل ماموپلاستی

پس از انجام عمل لازم است به مقدار کافی استراحت کنید. هنگامی که به خواب می روید، بدن شما به حالت التیام می رود، بافت های آسیب دیده را ترمیم می کند و به بدن فرصت می دهد تا دوباره جوان شود. در هنگام خواب جریان خون به بافت‌ ها افزایش می‌یابد و اکسیژن و مواد مغذی را به مناطق آسیب‌ دیده می‌رساند تا بهبودی را تحریک کند. همچنین در این زمان هورمون ‌های رشد که ترمیم بافت را تحریک می‌کنند و پرولاکتینی که التهاب را تنظیم می‌کند، آزاد می‌شوند. پس از ماموپلاستی، استراحت کافی و مناسب نیز به کاهش درد کمک می کند.

مراقبت های لازم بعد از عمل ماموپلاستی

موارد زیر اطلاعات کافی درباره مراقبت های لازم پس از ماموپلاستی را شرح می دهند:

 • بخیه ها

پس از جراحی، برش های روی پستان شما با بخیه های قابل جذب یا غیر قابل جذب بسته می شوند. اگر برش های شما با بخیه های قابل جذب بسته شد، بخیه ها خود به خود جذب می شوند و نیازی به کشیدن ندارند.

 • درن

ممکن است پس از جراحی، در محل عمل یک درن جهت خروج خون و ترشحات اضافی قرار داده شود که معمولا قبل از ترخیص خارج می شود.

 • دوش گرفتن

تا 48 ساعت اول (2 روز) پس از جراحی دوش نگیرید چرا که خطر عفونت را افزایش می دهد. پس از 48 ساعت اول، ممکن است بتوانید یک دوش کامل یا یک دوش فقط از کمر به پایین بگیرید. در هرصورت طبق توصیه ها و دستورالعمل های جراح خود برای نحوه دوش گرفتن پیش بروید. هنگام دوش گرفتن دمای آب را ابتدا با پشت یا دست خود بررسی کنید و بدن خود را با آب گرم و صابون ملایم و بدون عطر بشویید. جریان دوش را مستقیماً به سمت سینه خود نگیرید بلکه آن را به سمت بالای کمر یا بازوی خود نشانه بگیرید و اجازه دهید آب به آرامی روی آن برود. سپس محل برش ها بر روی سینه خود را با یک حوله تمیز خشک کنید و آنها را مالش ندهید. قبل از استفاده از دئودورانت، لوسیون یا کرم در نزدیکی برش‌ ها، با پزشک خود مشورت کنید، زیرا بهبودی آن ها معمولاً تا حدود 6 هفته طول می کشد.

 • لباس پوشیدن

طبق توصیه پزشک خود تا 6 هفته پس از عمل از سوتین های طبی یا نیم تنه های ورزشی استفاده کنید.

سوتین بعد از عمل ماموپلاستی

 • مصرف داروهای مورد نیاز

برای کمک به مدیریت درد پس از جراحی، نسخه ای برای داروهای ضد درد دریافت خواهید کرد. طبق دستور پزشک خود برای کاهش درد پس از عمل از داروهای مسکن استفاده کنید.

 • حرکت فیزیکی

به مدت 6 هفته پس از جراحی، اجسام سنگین تر از 2 تا 5 کیلوگرم را بلند نکنید یا نکشید. این مسئله را همیشه هنگام خرید مواد غذایی، بلند کردن کودکان یا شستن لباس ها در نظر داشته باشید. تا 6 هفته پس از جراحی نیز از انجام ورزش های شدید (مانند دویدن، دویدن، یا پریدن) خودداری کنید.

درخواست مشاوره تخصصی

برای درخواست مشاوره  توسط دکتر وحید حریری جراح پستان فرم زیر را پر کنید.

جمع بندی

بعد از جراحی ماموپلاستی (Mammoplasty)، بسیاری از زنان به سختی می خوابند، به خصوص اگر عادت به خوابیدن روی شکم داشته باشند از این رو طرز خوابین بعد از عمل ماموپلاستی بسیار مهم است. لذا عادت کردن به موقعیت جدید و داشتن یک خواب خوب و راحت پس از جراحی بسیار مهم است. طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی طبق توصیه پزشک تا چند هفته پس از جراحی باید از خوابیدن بر روی شکم خودداری شود و به پشت بخوابید. به خصوص در چند هفته اول پس از جراحی، خوابیدن به پشت، در حالی که معمولاً از سوتین جراحی استفاده می‌شود، به سینه ‌ها اجازه می‌دهد تا در وضعیت راحت‌ تر و مطلوب‌ تری بهبود یابند. خوابیدن روی شکم یا پهلو ممکن است به سینه‌ ها، از جمله پروتز سینه، فشار وارد کند.

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

متخصص جراحی سرطان پستان و جراحی زیبایی پستان

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقالات مرتبط

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه یکی از روش های غربالگری سرطان سینه است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای داخلی سینه استفاده می‌کند. سونوگرافی برای

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *