ماندگاری پروتز سینه

ماندگاری پروتز سینه

تصمیم گیری برای کاشت پروتز سینه یک امر مهم است. این یک سرمایه گذاری است که برای کمک به شما در دستیابی به فرم مورد نظر شما طراحی شده است و اغلب به تقویت تصویر شما از خود و افزایش اعتماد به نفس کمک می‌کند. قبل از تصمیم گیری برای کاشت پروتز، جراح پلاستیک شما نحوه مراقبت از پروتز و معاینات لازم را که باید برای کمک به ماندگاری بیشتر ایمپلنت انجام دهید، بررسی می‌کند. ما در این مقاله توضیح می‌دهیم که ماندگاری پروتز سینه چقدر است.

پروتز سینه دائمی است یا موقت؟

بزرگ کردن سینه یک روش موثر برای افزایش ظاهر سینه ها است. در حالی که پروتز سینه به طور کلی ایمن و برای ماندگاری طولانی طراحی شده است،  پروتزها به عنوان “وسایل مادام العمر” در نظر گرفته نمی‌شوند. به طور متوسط ایمپلنت های امروزی به گونه ای طراحی شده اند که بیش از یک دهه دوام بیاورند و احتمال پارگی هر سال یک درصد افزایش می‌یابد. بنابراین، هر چه ایمپلنت شما قدیمی تر باشد، خطر پارگی یا سایر عوارض بیشتر است. در بسیاری از موارد، ایمپلنت های سینه می‌توانند تا 20 سال یا بیشتر در حالت مناسب باقی بمانند. عمر ایمپلنت در هر بیمار متفاوت است و به بدن شما و نحوه مراقبت از ایمپلنت بستگی دارد.

ماندگاری پروتز سینه چقدر است؟

طول عمر پروتز سینه به عوامل زیادی بستگی دارد، اما در بیشتر موارد مهم است که به خاطر داشته باشید که قرار نیست آنها برای تمام عمر بدون نگهداری دوام داشته باشند. اکثر جراحان توصیه می‌کنند که کسانی که ایمپلنت های سیلیکونی را انتخاب می کنند، اسکن MRI را به طور منظم دریافت کنند تا مطمئن شوند که ایمپلنت ها سالم هستند و به درستی کار می کنند. اما به طور کلی نیازی به تعویض آنها برای سال ها نیست.

عمر پروتز سینه

پس از پارگی پروتز یا درصورت سلیقه شخصی، شما چند گزینه برای برداشتن ایمپلنت سینه دارید. شما و جراح پلاستیکتان می‌توانید در مورد برداشتن ایمپلنت‌ ها، برداشتن ایمپلنت‌ ها و همچنین انجام لیفت سینه، برداشتن ایمپلنت‌ ها و بافت اسکار سفت شده تشکیل‌شده یا جایگزینی ایمپلنت با یا بدون لیفت سینه تصمیم بگیرید. جراح پلاستیک شما گزینه‌های شما را بر اساس اهداف، آناتومی و پروتزهای موجود سینه مورد بحث قرار می‌دهد تا به شما در انتخاب بهترین گزینه برای نتایج دلخواه شما کمک کند.

عوامل موثر بر ماندگاری پروتز سینه

چندین عامل مختلف وجود دارد که می‌تواند بر مدت زمان ماندگاری ایمپلنت سینه و زمان نیاز به تعویض ایمپلنت تأثیر بگذارد. در برخی موارد، ایمپلنت ها می‌توانند چین و چروک یا موج ایجاد کنند که موجب کاهش ماندگاری می‌شود. ممکن است بتوانید این امواج را احساس کنید و در موارد شدید، ممکن است این امواج از طریق پوست قابل توجه باشد. همچنین بنابه انتخاب شخصی، برخی از زنان می‌خواهند ظاهر سینه های خود را پس از جراحی اولیه تغییر دهند. این ممکن است به معنای جراحی تجدید نظر با ایمپلنت های بزرگتر یا کوچکتر یا حتی برداشتن کامل ایمپلنت ها باشد.

عوامل موثر بر ماندگاری پروتز سینه

تعویض پروتز سینه چه زمانی نیاز است؟

بسیاری از زنان می توانند مدت زمان بسیار طولانی با ایمپلنت های خود داشته باشند. بسیاری از بیماران آنها را برای چندین دهه با خود داشته اند. این خبر خوبی برای بسیاری از مردم است. اما، یکی از مهمترین چیزهایی که باید درک کنید این است که ایمپلنت همیشه برای همیشه دوام نمی‌آورد. آنها تاریخ انقضا مشخصی ندارند و محصولات مادام العمر محسوب نمی‌شوند. هیچ چارچوب زمانی دقیقی برای حذف آنها وجود ندارد. با این حال، درک این نکته مهم است که یک زن به احتمال زیاد در نهایت باید آنها را حذف یا جایگزین کند. FDA توصیه می‌کند هر زنی بداند که ایمپلنت ها به احتمال زیاد در نهایت نیاز به تعویض دارند.

همانطور که در بالا توضیح داده شد، این بازه زمانی می‌تواند بسیار طولانی باشد. همانطور که وقتی یک ماشین کاملاً جدید می‌خرید، متوجه می‌شوید که در نهایت قدیمی می‌شود و باید آن را با یک ماشین جدید عوض کنید. با خودروها، این بازه زمانی ممکن است فقط 2-5 سال باشد. پروتز سینه برای دوره های زمانی بسیار طولانی تری دوام می آورد و در نهایت پس از ده سال یا بیشتر جایگزینی را در نظر می‌گیریم.

پارگی پروتز

یکی از عوامل تعویض پروتزهای سینه می‌تواند پارگی آنها باشد:

  • پارگی پروتز سالین

هنگامی که پروتز سالین پاره می‌شود، مانند بالون به سرعت باد می‌کند. به دلیل سوراخ یا پارگی در ایمپلنت، نمک نشت می‌کند و به طور بی ضرری توسط بافت اطراف جذب می‌شود. با نشت نمک پروتز سالین، سینه اندازه و شکل خود را از دست می‌دهد و در نهایت به طور چشمگیری متفاوت از سینه دیگر به نظر می‌رسد. خطر نشت نمک در چند سال اول نادر است، اما این خطر هر سال یک درصد افزایش می‌یابد.

پارگی پروتز سینه

  • پارگی پروتز سیلیکونی

پارگی پروتز سینه سیلیکونی کاملا متفاوت است و اغلب به عنوان “پارگی خاموش” شناخته می‌شود. ایمپلنت های سیلیکونی دارای ژل سیلیکونی ضخیم در داخل هستند که اغلب در داخل ایمپلنت یا بافت اطراف آن حتی در صورت پارگی ایمپلنت باقی می‌ماند. به همین دلیل، تشخیص زمان پاره شدن ایمپلنت سیلیکونی اغلب دشوار است. ممکن است متوجه کاهش اندازه سینه، ظاهر ناهموار، یا تغییراتی در احساس سینه مانند سوزن سوزن شدن، تورم، سوزش یا بی حسی شوید. البته جدیدترین ایمپلنت های سیلیکونی به طور شگفت انگیزی در برابر باد کردن، پارگی و نشت مقاوم و انعطاف پذیر هستند.

انقباض کپسولی یا سفت شدن پروتز

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بافت اسکار در اطراف یک یا هر دو پروتز سخت شود. این بافت اسکار می‌تواند باعث سفتی در سینه ها، درد، حساسیت و تغییرات شود. اگر تمایل دارید درمورد علت سفت شدن پروتز سينه بیشتر بدانید پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

جا به جا شدن پروتز

در حالی که ایمپلنت سینه می‌تواند ظاهر شما را تغییر دهد، نمی‌تواند روند پیری را متوقف کند. با افزایش سن، نیروی جاذبه همچنان تاثیر خود را خواهد گذاشت و ممکن است دچار افتادگی سینه شوید. تغییرات شدید وزن نیز می‌تواند به تغییر وضعیت کمک کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، شما می توانید یک لیفت سینه یا جایگزینی ایمپلنت را در نظر بگیرید تا سینه های خود را به ظاهر دلخواه بازگردانید.

نکات مهم برای افزایش طول عمر پروتز سینه

مراقبت مناسب از پروتز سینه می‌تواند به بهبود طول عمر آنها کمک کند و این مراقبت در طول ریکاوری پروتز سینه شما شروع می‌شود. به عنوان مثال، جراح پلاستیک به شما توصیه می‌کند که در طول دوران نقاهت از لباس یا سوتین جراحی استفاده کنید. اگر این دستورالعمل ها را رعایت نکنید، عدم حمایت می‌تواند به مرور زمان منجر به افزایش افتادگی شود.

طول عمر پروتز سینه

شما همیشه باید دستورالعمل های جراح پلاستیک خود را برای معاینات سالانه و همچنین انجام خودآزمایی های منظم رعایت کنید. اگر ایمپلنت های سیلیکونی دارید، FDA توصیه می‌کند 6-5 سال پس از جراحی اولیه و سپس هر 3-2 سال بعد از آن MRI انجام دهید. مراقبت مناسب از ایمپلنت می‌تواند به شما کمک کند تا ماندگاری پروتز سینه را افزایش دهید و قبل از اینکه احتمالاً به تعویض ایمپلنت سینه نیاز داشته باشید، زمان بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد.

جمع بندی

برای بسیاری از زنان، جراحی بزرگ کردن سینه به آنها کمک می کند تا نه تنها اندام زیبایی داشته باشند، بلکه کمک می‌کند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. به طور کلی، پروتزها بسیار بادوام هستند. اکثریت قریب به اتفاق پروتزهای سینه پس از مدت زمان طولانی پاره نمی‌شوند. اما با این وجود، آنها می‌توانند نشت کنند. لذا ماندگاری پروتز سینه می تواند به دلایل نشت شامل ماموگرافی، ضربه، جراحی، انقباض کپسولی و پیری ایمپلنت کم شود. لازم است به یک جراح پلاستیک واجد شرایط مانند دکتر وحید حریری، جراح پستان و فلوشیپ پستان، مراجعه کنید تا بهترین نوع پروتز سینه با ماندگاری بیشتر را برای شما انتخاب نماید.

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

متخصص جراحی سرطان پستان و جراحی زیبایی پستان

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقالات مرتبط

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه یکی از روش های غربالگری سرطان سینه است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای داخلی سینه استفاده می‌کند. سونوگرافی برای

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *