پروتز سینه | Breast implant

امروزه، جراحی های زیبایی با پیشرفت ها و تغییرات زیادی همراه شده اند که می توانند زیبایی و اعتماد به نفس را به افراد برگردانند. یکی از این جراحی های تاثیرگذار، پروتز کردن سینه است. معمولا زنانی که بیماری سرطان مبتلا شده اند و بخشی از سینه خود یا تمام آن را ازدست داده اند به این شیوه می توانند زیبایی خود را بدست آورند. البته عمل جراحی پروتز سینه تنها برای این افراد نیست و خیلی از زنانی که به صورت طبیعی سینه های کوچک و نامتقارنی دارند و یا تمایل دارند سینه های بزرگتری داشته باشند هم از این روش استفاده می کنند. اگر تصمیم به انجام این جراحی را دارید قبل از هر چیز اطلاعات لازم  پروتز سینه را کسب نمایید.

پروتز سینه

درخواست مشاوره تخصصی

برای درخواست مشاوره  توسط دکتر وحید حریری جراح پستان فرم زیر را پر کنید.

فهرست مطالب

محتوا نمایش

پروتز سینه چیست؟

پروتز سینه یک شکل مصنوعی از سینه است که برای فرم دهی و جایگزینی بخشی از سینه و یا تمام آن مورد استفاده قرار می گیرد. این پروتزها از یک ژل سیلیکونی ساخته می‌شوند که در یک لایه نازک قرار گرفته اند. ساختار کلی پروتز سینه بسیار طبیعی بوده و حتی سطح بیرونی آن نرم و صاف می‌باشد. در کل، این پروتزها به شکل سینه و با هدف برگرداندن زیبایی طراحی می شوند. معمولاً زنانی که در اثر بیماری سرطان سینه تمام یا بخشی از سینه خود را ازدست داده اند از پروتز استفاده می کنند. از طرفی، برخی دیگر هم سینه‌هایشان به طور طبیعی از نظر اندازه یا شکل با یکدیگر متفاوت است؛ می توانند با کمک پروتز زیبایی و فرم دلخواه سینه خود را بازیابند.

فیلم پروتز سینه

جراحی پروتز سینه جز جراحی های زیبایی پرطرفدار قرار گرفته که خیلی ها تمایل دارند برای داشتن زیبایی و فرم متناسب سینه ها از این عمل کمک بگیرند. اما، داشتن اطلاعات کامل درباره پروتز سینه، چگونگی جراحی و اینکه برای شما مناسب است یا خیر، بسیار مهم و اساسی می باشد. فیلم جراحی پروتز سینه به شما کمک می کند تا هر آنچه را که نیاز است درباره این جراحی بدانید و با دید بازتری اقدام به عمل پروتز سینه نمایید. اگر وقت ندارید این مقاله را تا انتها بخوانید پیشنهاد می کنم ویدئو پروتز سینه (5 دقیقه) برای درک عمیق این موضوع ببینید.

انواع مدل پروتز سینه

پروتز سینه براساس سایز، جنس مواد و شکل ظاهری دارای انواع مختلفی است که در زیر به صورت مجزا به انواع پروتز سینه پرداخته ایم:

 1. پروتز سینه براساس جنس مواد

پروتز سالینی (آب نمکی) و پروتز سیلیکونی دو نوع پروتز هستند که براساس جنس مواد تقسیم بندی می شوند. پروتز سالینی ترکیبی از آب نمک استریل شده می باشد که درون پوششی از سیلیکون قرار گرفته است. این پروتز در مقایسه با پروتز سیلیکونی سفت تر بوده و شکل طبیعی ندارند. معمولاً کسانی که تمایل دارند سایز سینه هایشان بزرگ تر از حد نرمال باشد و حجیم به نظر برسد از این نوع استفاده می کنند. در مقابل، پروتزهای سیلیکونی از ژل سیلیکون پر شده اند و فرم طبیعی تری دارند. این پروتزها به دو شکل گرد و قطره اشکی موجودند و معمولاً افرادی که تمایل ندارند ظاهر سینه شان بزرگ و حجیم نشان داده شود از آن استفاده می کنند.

 1. پروتز سینه براساس میزان برجستگی (سایز)

با توجه به تشخیص پزشک و نوع درخواست شما سایزهای مختلفی از پروتز سینه را می توان مورد استفاده قرار داد. این برجستگی به چهار دسته: پروتز با برجستگی کم (Low Profile)، پروتز با برجستگی متوسط (Moderate)، پروتز با برجستگی زیاد (High Profile)، پروتز با برجستگی بسیار زیاد (Extra High Profile) تقسیم بندی می شوند.

 1. پروتز سینه براساس شکل ظاهری

دسته بندی پروتز سینه به لحاظ شکل ظاهری به دو نوع قطره اشکی (آناتومیکال) و گرد تقسیم می شوند. در نوع پروتز اشکی؛ همانطور که از نامش پیداست حالتی شبیه به اشک و افتاده دارند. تنوع این پروتزها به نسبت بیشتر بوده و از متقاضیان بیشتری نیز برخوردارند. نوع دیگر که شکل گردی دارد به ظاهر سینه را گرد نشان می دهد و ان را به سمت بالا می کشد. در هر دو نوع انواع مختلفی با توجه به اندازه، قطر و ارتفاع وجود دارد که بنا بر درخواست فرد و تشخیص پزشک مورد استفاده قرار می گیرد؛ با این حال، پروتزهای گرد بیشتر به کار گرفته می شوند.

پروتز سینه مناسب چه افرادی است؟

اغلب افراد به دلایل مختلف از جمله زیبایی تمایل دارند تا جراحی پروتز سینه را انجام دهند؛ در این میان یک سری شرایط وجود دارد که باعث می شود تا فقط برخی از افراد کاندید مناسب برای این جراحی باشند:

 • کسانی که در اثر بیماری سرطان تمام یا بخشی از سینه خود را از دست داده اند.
 • کسانی که به صورت مادرزادی دارای یک سینه هستند.
 • کسانی که فرم سینه های نامتقارنی دارند.
 • کسانی که اندازه سینه هایشان به شکل مادرزادی کوچک است.
 • کسانی که دچار افتادگی سینه شده اند که معمولاً در اثر افزایش سن، شیردهی و کاهش وزن زیاد رخ می دهد.

بهترین سن برای پروتز سینه

برای انجام جراحی پروتز سینه فاکتورهای مختلفی را باید در نظر داشت تا بهترین نتیجه از این عمل را گرفت. یکی از این فاکتورها سن فرد است. در حالی که ایمپلنت های سالین توسط FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) برای زنان 18 ساله یا بیشتر تایید شده است؛ FDA فقط کاشت سیلیکون را برای زنانی که حداقل 22 سال سن دارند تایید کرده است. بنابراین، حداقل سن می تواند 18 سال باشد و در صورتی که مشکل خاص و بیماری زمینه ای نداشته باشید، می توانید در هر سنی از این جراحی بهره‌مند شوید.

انواع برند های پروتز سینه

برای اینکه عمل جراحی پروتز سینه اثربخش باشد، نیاز است تا به مواردی از قبیل تجربه و تخصص پزشک، شرایط بدنی فرد، کلینیک جراحی و از همه مهمتر برند و مارک پروتز سینه است. مسلماً، شرکت های مختلفی پروتز تولید می کنند که باعث شده تا کیفیت های متفاوتی از آن وارد بازار شود. بنابراین، اغلب افراد به دنبال کیفیت بهتر و در نتیجه بهترین مارک پروتز سینه هستند تا به نتیجه دلخواهشان از این جراحی برسند. بهتر است بدانید که هر چه میزان کیفیت پروتز بیشتر باشد؛ ماندگاری و کیفیت عمل نیز در بهترین شکل خواهد بود. در همین راستا، انواع برندهای پروتز سینه عبارت اند از:

 • پروتز سینه مارک موتیوا (MOTIVA)
 • پروتز سینه مارک منتور (MENTOR)
 • پروتز سینه مارک پلی تک (POLYTECH)
 • پروتز سینه مارک ناگور(NAGOR)

بهترين مارك پروتز سينه چيست؟

برای شناخت بهترین مارک پروتز سینه باید انواع پروتز سينه سینه بر اساس جنس پروتز، شکل ظاهری، میزان برجستگی را بشناسید تا بتوانید یک انتخاب درست داشته باشید. که ما انواع مدل پروتز سینه را در یک مقاله جداگانه بطور مفصل برای شما توضیح داده ایم. پشنهاد می کنم بر روی متن لیک داده شده کلیک کنید  و مقاله مال را تا انتها مطالعه  نمایید.

سایزهای پروتز سینه

انتخاب سایز مناسب پروتز سینه یکی از مراحل مهم پروسه جراحی است که مسلماً برای هر فرد با توجه به شرایط آن متفاوت خواهد بود. در واقع، عواملی مانند تناسب سایز پروتز با سایر اندام های بدن و سبک زندگی فرد مشخص می کنند که چه سایزی از پروتز برای آن مناسب است. در حالت کلی، سایزهای پروتز سینه به چهار دسته: برجستگی کم، برجستگی متوسط، برجستگی زیاد و برجستگی بسیار زیاد تقسیم بندی می شوند و با توجه به تشخیص پزشک و شرایط بیمار مورد استفاده قرار می گیرند.

با این حال، برخی از خانم ها تمایل دارند تا بزرگترین سایز پروتز سینه را داشته باشند که اگر متناسب با شرایط بیمار نباشد؛ کار عاقلانه ای نخواهد بود. چراکه پروتزهای سنگین بر روی پوست یک فشار دائم ایجاد می کنند و با گذشت زمان باعث افتادگی سینه شده و ظاهر زیبایی به همراه نخواهند داشت.

سایز پروتز سینه

عمل پروتز سینه چگونه انجام می شود؟

اغلب خانم ها معتقدند که سینه های کوچک و یا نامتقارنی دارند. از طرفی، برخی دیگر در اثر بیماری های مختلف از جمله سرطان بخشی از سینه و یا تمام آن را از دست داده اند. از دست دادن اعتماد به نفس و مشکلات روحی برای افراد ناراحتی های زیادی در زندگی این افراد به همراه دارد. خوشبختانه، عمل پروتز سینه توانسته تا حد زیادی زیبایی و فرم ایده آنها سینه را به آنها برگرداند. برای این کار از پروتزهایی که با ژل سیلیکون یا سالینی (آب نمک) پر شده اند؛ استفاده می شود. این پروتزها در بالای عضله قفسه سینه قرار گرفته و فرم زیبایی را بوجود می آورند. معمولاً روش جراحی پروتز سینه در مدت زمان کوتاه و به صورت سرپایی انجام می گیرد. این احتمال وجود دارد که بیمار در همان روز ترخیص شود.

مراحل عمل پروتز سینه

جراحی پروتز سینه با استفاده از ایمپلنت و پروتز فرم و سایز سینه را تغییر داده و شکل ظاهری زیباتری را ایجاد می کند. خیلی از افراد امروزه به دلایل مختلف تمایل دارند تا این جراحی را انجام دهند؛ اگر شما هم جز این دسته افراد هستید؛ پس بایستی کلیه اطلاعات لازم را قبل از این جراحی کسب کنید. برای مثال، دانستن مراحل عمل پروتز سینه به شما کمک می کند تا با دید بازدتری به سراغ این جراحی بروید. این مراحل شامل:

 1. بیهوشی

مرحله اول بیهوشی است؛ تکنسین بیهوشی مقدار مشخصی از داروی بیهوشی را تزریق کرده و بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد.

 1. برش سینه

برای شروع پزشک برش هایی را در نواحی مشخص ایجاد می کند تا از طریق آنها بتواند پروتز را جایگذاری کند. معمولاً این برش ها در محل هایی هستند که جای زخم و اسکار را به حداقل رسانده و مشخص نباشند. برای مثال، در زیر سینه، هاله اطراف نوک سینه یا روی افقی چین سینه. از طرفی، اندازه و بزرگی این برش ها با توجه به سایز پروتز ایجاد خواهد شد.

 1. قرار دادن پروتزها

برای قرار دادن پروتزها از دو قسمت سینه می توان استفاده کرد؛ یکی در بالای عضله سینه و دیگری در زیر عضله سینه. پزشک معمولا با توجه به اندازه پروتز و نوع جراحی یکی از این دو محل را برای جایگذاری پروتزها انتخاب می کند.

 1. بخیه زدن

پس از جایگذاری پروتزها، نوبت به بخیه زدن و بستن زخم می رسد. در این مرحله، پزشک برش های ایجاد شده را با استفاده از نخ های بخیه قابل جذب بخیه زده و پانسمان می کند. معمولا از یک سینه بند طبی برای ثابت نگهداشتن سینه استفاده می شود.

 1. ریکاوری

بعد از پایان جراحی، بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می شود و چندین ساعت تحت مراقبت قرار خواهد گرفت تا کاملاً به هوش آید.

 1. بستری و ترخیص

جراحی پروتز سینه جز آن دسته از جراحی ها است که نیازی به بستری طولانی در بیمارستان ندارد و معمولاً بیمار به مدت 24 ساعت بستری می شود. به این معنی که اگر بیمار صبح بستری شود؛ همان شب می تواند به خانه برگردد و ترخیص شود.

اقدامات قبل از جراحی پروتز سینه

جراحی بزرگ کردن سینه یا پروتز سینه نیاز به انجام یکی سری اقدامات قبل از جراحی دارد که به شما در رسیدن به نتیجه مناسب کمک زیادی خواهد کرد. جراح معمولا مجموعه کاملی از دستورالعمل های قبل از عمل را برای شما خواهد داشت که باید آنها را در روزها و هفته های منتهی به جراحی خود دنبال کرده و تکمیل کنید. در اینجا ما برخی از اقدامات لازم را برای آماده سازی قبل از جراحی ارائه کرده ایم:

 • تکمیل کردن آزمایش ها و دستورات پزشک

پزشک از شما می خواهد تا یک سری آزمایشات را قبل از جراحی سینه انجام دهید تا مطمئن شود که از سلامت کافی برای تحمل استرس ناشی از جراحی برخوردار هستید. اگر پزشک شما نگران سلامت سیستم قلبی عروقی شما باشد، این مجموعه آزمایش می تواند شامل غربالگری خون، ماموگرافی و حتی تست استرس باشد. دقت داشته باشید که قبل از برنامه ریزی برای جراحی، زمان زیادی را برای تکمیل آزمایشات و دریافت نتایج به خود اختصاص دهید.

 • قطع کردن مصرف برخی داروها

برخی داروها می توانند در روند بهبودی تداخل ایجاد کنند و بایستی قبل از جراحی قطع شوند. مکمل های گیاهی، ایبوپروفن و آسپرین همگی می توانند بر نحوه لخته شدن خون شما تاثیر بگذارند، بنابراین نباید حداقل چند روز قبل از جراحی مصرف شوند. در این مورد حتما پزشک خود را در جریان بگذارید تا اطلاعات لازم را در خصوص اینکه آیا مصرف آنها در روزهای منتهی به جراحی ایمپلنت سینه شما بی خطر است یا خیر در اختیارتان قرار دهد.

 • سیگار کشیدن ممنوع

سیگار میزان اکسیژن موجود در سراسر بدن را کاهش می دهد و باعث می شود تا روند بهبودی و درمان شما کند و حتی پیچیده شود. اکثر پزشکان توصیه می کنند حداقل دو هفته قبل از جراحی و دو هفته بعد از آن سیگار را ترک کنید تا بدن شما بهبود یابد.

 • مواظب سلامتی خود قبل از جراحی باشید

حتی یک سرما خوردگی ساده می تواند عوارض  و مشکلاتی در بیهوشی ایجاد کند. اگر درست قبل از جراحی دچار بیماری شدید، جراح خود را در جریان بگذارید. ممکن است لازم باشد جراحی خود را تا زمانی که احساس بهتری داشته باشید به تعویق بیندازید.

 • از تراشیدن زیر بغل خودداری کنید

این کار احتمال ایجاد سوراخ و یا پارگی های کوچک را بر روی پوست ایجاد کرده و باکتری ها می توانند به آن وارد شوند. بنابراین احتمال عفونت بیشتر خواهد بود. پزشکان توصیه می کنند حداقل 48 تا 72 ساعت قبل از جراحی از اصلاح زیر بغل خودداری کنید.

 • هر چیزی که برای بهبودی ضروری است را تهیه کنید.

مطمئن شوید که مواد غذایی لازم برای بهبودی سریعتر در یخچال تان وجود دارد. کلا هر انچه را که فکر می کنید در دوره نقاهت بعد از جراحی نیاز پیدا می کنید مانند چند فیلم خوب، کتاب و خوراکی های خاص را آماده کنید. بدین صورت بهبودی خود را در آرامش و بدون استرس طی خواهید کرد.

 • داشتن یک همراه ضروری است

برای جراحی نیاز است تا یک فرد همیشه همراه تان باشد. مسلما شما نمی توانید خودتان را به خانه برسانید و نیاز است تا از یک فرد برای همراهی کمک بگیرید. همراه بر بهبودی شما نظارت خواهد کرد؛ برای مثال، خوردن داروهای ضد درد به موقع، انجام کارهای خانه و… با کمک شخص دیگر روند بهبودی شما را تسریع می بخشد.

 • قبل از جراحی استراحت کافی داشته باشید

روند جراحی و بیهوشی به خودی خود استرس زا است؛ بنابراین استراحت کافی و داشتن یک خواب خوب شبانه در روزهای منتهی به جراحی بزرگ کردن سینه می تواند به بهبودی سریع شما کمک کند.

 • قبل از جراحی بدن خود را اسکراب و شستشو دهید.

اطمینان از اینکه بدن شما تا حد ممکن عاری از باکتری ها و سایر میکروب ها است، احتمال ابتلا به عفونت در اطراف پروتزهای سینه را به حداقل می رساند. پزشک شما ممکن است استفاده از یک صابون ضد باکتری مخصوص را پیشنهاد دهد یا فقط استفاده از پاک کننده معمولی خود را توصیه کند. مطمئن شوید که در مناطقی که جراحی انجام می شود، از جمله شکم، زیر بغل و اطراف و زیر سینه ها کاملا تمیز و عاری از آلودگی هستند.

 • محصولات زیبایی و مراقبت از پوست را کم کنید

محصولات مراقبت از پوست و محصولات زیبایی را به حداقل برسانید. در روز جراحی باید از آرایش، لوسیون، عطر یا سایر محصولات مراقبت از پوست خودداری کنید چراکه می توانند باعث آلودگی محل جراحی شوند.

 • در روز جراحی لباس مناسب بپوشید

بهتر است لباس هایی را انتخاب کنید که پوشیدن آن پس از جراحی راحت باشد؛ شلوار و لباس های گشاد معمولا بهترین انتخاب هستند. حواستان باشد که لباس های تنگ، جواهرات، یا حتی سنجاق سر استفاده نکنید.

 • قبل از جراحی از خوردن آشامیدن خودداری کنید

معمولا چندین ساعت و از شب قبل از هر جراحی باید از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. به این دلیل که، برای جلوگیری از عوارض احتمالی با بیهوشی، معده شما باید در طول جراحی خالی باشد.

مدت زمان عمل پروتز سینه

جراحی پروتز سینه مانند هر جراحی دیگری با بیهوشی عمومی، جراحی و برش و دوره بهبودی همراه است؛ اما روند این جراحی سریعتر بوده و مدت زمان کمتری طول می کشد. معمولا فرد صبح روز جراحی بستری شده و بعد از جراحی و با تشخیص پزشک همان شب مرخص می شود. در غیر این صورت حداکثر 24 ساعت در بیمارستان تحت مراقبت قرار می گیرد. مدت زمان عمل پروتز سینه به شکل معمولا 1 تا 2 ساعت زمان می برد و به همین خاطر این جراحی را نوعی عمل سرپایی می دانند.  

دوره نقاهت و بهبودی پروتز سینه

دوره نقاهت و بهبودی پروتز سینه بلافاصله بعد از ریکاوری شروع می شود و هر دوره نیاز به مراقبت های خاص خواهد بود.

بعد از جراحی: بعد از جراحی بیمار به ریکاوری منتقل می شود تا به هوش بیاید و هوشیاری آن به سطح کاملاً نرمال برسد. معمولا بیمار فقط چند ساعت بستری خواهد بود و پس از آن مرخص خواهد شد. در همین ساعات اولیه نوشیدن کمی آب مانعی نخواهد داشت. فقط باید حواستان باشد که در روزهای اول بیمار به هیچ وجه نباید نمک مصرف کند.

هفته اول: در این دوره نیاز به مراقبت بیشتری خواهد بود؛ ترجیحا از فعالیت های اضافی خودداری گردد. ممکن است در هفته اول احساس درد و تورم در اطراف سینه بیشتر باشد که با تجویز مسکن قابل تحمل خواهد شد. معمولاً با گذشت چند روز این دردها از بین خواهد رفت.

سه هفته بعد: با گذشت حدود 20 روز بعد از جراحی، بدن روال طبیعی خود را پیش می گیرد و فرد می تواند فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرد. فقط باید از ورزش های سنگین، به خصوص فعالیت هایی که شانه و گردن را درگیر می کند، خودداری شود.

حس سینه بعد از پروتز چگونه است؟

سینه ها اغلب بعد از بزرگ کردن سینه نرم و لطیف می شوند. اگر انقباض کپسولی قابل توجهی نداشته باشید، پروتز سینه شما احتمالاً برای شما طبیعی خواهد بود. اکثر بیماران گزارش می دهند که حس داشتن پروتز در واقع پس از چند ماه از بین می رود و آنها فقط بخشی از شما می شوند. احساس وجود داشتن پروتز در سینه ها برای افراد دیگر به عوامل زیادی بستگی دارد.

مهمترین عامل نسبت بین پروتز و بافت طبیعی سینه شما است. هرچه حجم بیشتری توسط پروتز گرفته شود، پروتز تاثیر بیشتری بر احساس سینه شما خواهد داشت. همچنین مهم نیست که چه مقدار بافت سینه دارید، بلکه این مهم است که چقدر از بافت سینه روی پروتز را می‌ پوشاند. اگر مقدار مناسبی از بافت در سینه خود دارید، یا اگر پروتز سینه را در یک موقعیت زیر عضلانی قرار دهید، ایمپلنت سینه آنقدر قابل لمس نخواهد بود، بنابراین اهمیت چندانی نخواهد داشت.

به طور کلی، پروتز سینه سیلیکونی بیشترین شباهت را به بافت سینه جوان دارد. بعد از آن پروتز سینه نمکی طبیعی ترین احساس را خواهد داشت. برخی از مردم به شما خواهند گفت که آنها مانند بالن های آب هستند، اما این کاملا درست نیست. در طول مشاوره، این فرصت را خواهید داشت که گزینه های خود را بررسی کنید تا بتوانید آگاهانه تصمیم بگیرید. اگر احساس طبیعی بخش بزرگی از هدف زیبایی شما است و سعی نمی کنید اندازه سینه خود را بیش از حد افزایش دهید، ممکن است با استفاده از پیوند چربی، بزرگ کردن سینه را در انجام دهید. این روش باعث بزرگ شدن قابل توجهی فقط با استفاده از بافت طبیعی شما می شود.

آیا پروتز سینه درد دارد؟

تقریبا اغلب کسانی که قصد جراحی پروتز سینه را دارند این سوال را که آیا پروتز سینه درد دارد؛ می پرسند. مسلما مانند هر نوع جراحی تهاجمی دیگر، این جراحی نیز با درد همراه است؛ اما شما تحت بیهوشی قرار می گیرید و دردی احساس نخواهید کرد. بعد از به هوش آمدن و ریکاوری نیز در صورت احساس درد و ناراحتی با تجویز برخی مسکن ها این درد کنترل شده و غیرقابل تحمل نخواهد بود. با این حال، میزان درد پروتز سینه به مکان قرار دادن آن بستگی دارد. به این معنی که اگر پروتز در پشت ماهیچه سینه جایگذاری شود؛ احتمال درد بیشتری خواهد داشت؛ چرا که بخشی از ماهیچه سینه برش داده می شود و تا ترمیم کامل آن ممکن است کمی احساس در  داشته باشد که در کل با مسکن کنترل خواهد شد.

درد پروتز سینه

راجع به مسئله ی درد ما معمولاً می توانیم پروتزها را در دو جا قرار دهیم:

 • زیر عضله
 • زیر بافت سینه

قرار دادن پروتز روی عضله در بین خانم ها خیلی شایع می باشد؛ به گونه ای که تصور می کنند زیر عضله محل بهتری برای قرار دادن پروتز می باشد. حتی بعضی از جراحان با افتخار از اینکه پروتز را  زیر عضله قرار می دهند یاد می کنند. باید گفت که ما هیچ وقت به طور طبیعی بافت سینه زیر عضله نداریم، بنابراین وقتی می خواهیم چیزی را جایگزین بافت سینه کنیم و سینه را بزرگتر کنیم.

وقتی زیر عضله بگذاریم در حقیقت در محلی غیر طبیعی گذاشتیم قطعاً پروتزهایی که در زیر سینه هستند زیبایی بیشتری دارند. اما تنها نکته ی آن این است که اگر افراد پوست نازکی داشته باشند ممکن است سینه و پروتز با دست برخورد داشته باشند. در اینگونه مواقع ما مجبور می شویم که پروتز را زیر عضله قرار دهیم تا کمتر لمس شود. دقیقاً افرادی که پروتز را زیر عضله قرار می دهند معمولاً شکایت درد بیشتری دارند و افرادی که پروتز را زیر بافت سینه و روی عضله قرار می دهند درد خیلی کمتری دارند.

آیا پروتز سینه دائمی است؟

پروتزهای سینه ماندگاری و طول عمر مشخصی دارند؛ بنابراین نمی توان به صورت همیشگی آنها را در نظر گرفت. با این حال، به صورت میانگین پروتز دائمی سینه طول عمری بین 12 تا 25 سال را داراست؛ اما به صورت دقیق تاریخ انقضا و تعویض این پروتزها را نمی توان تعیین کرد. معمولا در صورتی که فرد دچار مشکل یا عارضه خاصی شود؛ مجبور به تعویض پروتز خواهد شد.

مدت زمان تعویض پروتز سینه

یکی از متداول ترین سوالاتی که برخی خانم ها برای انجام عمل پروتز سینه می پرسند این است که آیا پروتز سینه باید تعویض شود و زمان تعویض پروتز سینه به چه صورت می باشد؟ واقعیت این است که هر پروتز سینه با توجه به برند و شرکت تولید کننده آن و همچنین کیفیت ساخت، طول عمری متفاوتی دارد. پزشک در دوره های مختلف و با انجام معاینات و بررسی شرایط شما مشخص می کند که آیا نیاز به تعویض پروتز هست یا خیر. از طرفی وجود برخی شرایط مانند درد زیاد در ناحیه قفسه سینه، تغییر فرم سینه، پارگی پروتز و یا فرسودگی آن از جمله مواردی هستند که باید برای تعویض پروتز اقدام کرد.

علت کوچک شدن پروتز سینه

برای زنانی که به طور خاص کاشت پروتز سالین دارند، کاهش طبیعی حجم پروتز ممکن است در طول زمان رخ دهد. با گذشت زمان، پروتز های سالین به طور طبیعی درصد کمی از حجم خود را عمدتاً از طریق تبخیر از دست می دهند. این نه تنها منجر به تغییر در پری سینه بیمار می شود، بلکه می تواند منجر به موج دار شدن قابل توجه پروتز و سایر نقص های زیبایی شود. به‌ طور متوسط، بیماران می‌ توانند انتظار داشته باشند که پروتزهای سالین حدود ده سال دوام بیاورند و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. در بسیاری از موارد، بیماران برای جلوگیری از کاهش حجم در آینده و به حداقل رساندن موج های قابل مشاهده، پروتزهای نمکی تخلیه شده را با پروتزهای سیلیکونی جایگزین می کنند.

عوارض پروتز سینه

پروتز سینه مانند هر نوع جراحی دیگری با عوارضی همراه است. البته باید بدانید که این عوارض در صورتی که به یک کلینیک مجهز مراجعه کنید و از یک پزشک متخصص و با تجربه کمک بگیرید به حداقل می رسند. با این برخی از این عوارض عبارتند از:

 • کبودی و تورم بعد از جراحی
 • درد سینه
 • ایجاد بافت های اضافی درون بافت پستان
 • تغییر محل قرارگیری پروتز
 • احتمال ایجاد حساسیت در سینه و یا حتی نوک آن

یکی از سوالات دیگر آن است که آیا پروتزها عوارض دارند؟ خیر، پروتزها به طور خاص هیچ عوارض مهمی ندارند البته می توانند به ندرت باعث عفونت، واکنش بدن به پروتزها را شوند و همچنین اینکه طبیعتاً در عرض ده سال ممکن است با افزایش سن و تغییر شکل بدن بیماران مایل باشند که پروتزشان را عوض کنند. اگر تمایل نکات بیشتری درمورد عوارض پروتز کردن سینه بدانید، پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

خطرات پروتز سینه

برخی از عوارض پروتز سینه معمولا با خطرات بیشتری همراه هستند که بایستی با مشاهده آنها سریعا به پزشک مراجعه شود.

 • عفونت

عفونت از شایع ترین خطرات پروتز سینه به شمار می آید. معمولا این مشکل به دلیل رعایت نکردن دستورالعمل های پزشکی رخ می دهد. به همین دلیل است که پزشک بعد از جراحی آنتی بیوتیک تجویز می کند تا از عفونت جلوگیری شود.

 • پارگی و نشتی پروتز سینه

تغییر در شکل و اندازه سینه و افزایش درد، سفتی و تورم در طی چند هفته می تواند نشانه هایی از پارگی و نشتی پروتز سینه باشد. این یکی از خطرناک ترین عوارض جراحی پروتز سینه به شمار می آید که بایستی فرد سریعا تحت جراحی قرار گیرد.

 • چین خوردگی و دفرمه شدن پروتز

معمولا پروتزها با کیفیت های مختلفی تولید می شوند که اگر از نوع کیفیت پایین استفاده شود، احتمال چین خوردگی و دفرمه شدن وجود دارد.

 • ایجاد درد مزمن در ناحیه سینه

داشتن درد بعد از جراحی نرمال است و پزشک برای رفع آن مسکن تجویز خواهد کرد. اما، اگر این درد مزمن و طولانی مدت باشد، ممکن است به دلیل انقباض کپسولی بوده و نیاز به بررسی دقیق و مراجعه به پزشک خواهد داشت.

 • خونریزی بعد از جراحی

خونریزی بعد از جراحی هایی که با برش همراه هستند، یکی از عوارض خطرناک به شمار می آید. معمولا در اثر بلند کردن اجسام سنگین، فعالیت های فشرده و آسیب به بخیه ها این عارضه اتفاق می افتد که بایستی سریعاً به پزشک معالج خود مراجعه شود.

 • انقباض کپسولی

زمانی که یک جسم خارجی وارد بدن می شود، بدن شروع به واکنش می کند. انقباض کپسولی نیز نوعی واکنش است. بدن به صورت طبیعی شروع به ایجاد بافت فیبروز در اطراف کپسول کرده و با گذشت زمان این فبیروزها کوچک خواهند شد. این انقباض در برخی افراد زیاد و در برخی دیگر کم است و در صورت تورم و سفتی بایستی به پزشک مراجعه شود.

علت کبودی بعد از پروتز سینه

هر جراحی، اعم از بزرگ کردن سینه، کوچک کردن سینه یا لیفت سینه، شامل سطح مشخصی از دستکاری بافت سینه است. کبودی و تورم پاسخ طبیعی بدن شما به هر نوع “تروما” است و باید پس از جراحی زیبایی خود منتظر آن باشید. کبودی پس از بزرگ کردن سینه با پروتز در نتیجه برش ها و سایر تغییرات ایجاد شده در بافت سینه ایجاد می شود. این آسیب‌ ها می‌ توانند به رگ‌ های خونی مجاور آسیب برسانند و باعث جمع شدن خون در زیر پوست و در یک ناحیه می‌ شوند و باعث تغییر رنگ سیاه/بنفش روی پوست می‌ شوند.

میزان و مدت کبودی و تورم پس از بزرگ کردن سینه با وسعت جراحی انجام شده، مقدار بافت برداشته شده، میزان پیروی از دستورالعمل‌های خود و پوشیدن لباس مرتبط است. برای اکثر بیماران، کبودی و تورم سه روز یا بیشتر پس از عمل سینه به اوج خود می رسد. مقدار قابل توجهی از تورم یک هفته بعد شروع به کاهش می کند و کبودی باقیمانده به مرور زمان همراه با ناراحتی مرتبط از بین می رود.

آیا بعد از پروتز سینه می توان شیر داد؟

از مباحث مطرح شده ی دیگر مشکل شیر دادن است که خیلی از خانم ها نگران این موضوع هستند. خوشبختانه برخلاف عمل های ماموپلاستی و لیفت، پروتز های سینه در هر محلی که قرار داده شوند و از هر نوعی استفاده شود هیچ مانعی برای شیر دادن به وجود نخواهد آورد و خانم ها می توانند به صورت نرمال به فرزندان خود شیر دهند.

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

همانطور که قبل از جراحی رعایت یک سری موارد ضروری است؛ یک سری دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه نیز وجود دارند که رعایت آنها روند درمان و بهبودی را به درستی پیش می برند. معمولا، دوره مراقبت از زمان خروج بیمار از اتاق عمل و ریکاوری شروع می شود. توجه داشته باشید که این مراقبت ها به اندازه جراحی مهم هستند.

 • پوشیدن سوتین مخصوص

بعد از جراحی نیاز است تا مدت زمان مشخصی که پزشک شما معین می کند از سوتین مخصوص استفاده کنید. به این دلیل که این سوتین موجب فرم دهی بهتر سینه ها شده و از تورم و التهاب آنها جلوگیری می کند. معمولا مدت زمان 6 ماه تا یک سال باید از این سوتین ها استفاده شود تا علاوه بر ایجاد تناسب، درد و ناراحتی نیز تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

 • به اندازه کافی استراحت کنید

معمولا بعد از 24 ساعت از بیمارستان ترخیص می شوید؛ بنابراین باید مدت زمان معینی که حداقل چندین روز است را در منزل به استراحت کامل بپردازید. در این مدت از ایجاد فشار بر روی سینه ها، بلند کردن اجسام سنگین، انجام ورزش و خم شدن به مدت یک ماه خودداری شود.

 • داروهای مسکن را فراموش نکنید

بعد از جراحی به خصوص در روزهای اول ممکن است احساس درد داشته باشید. در این خصوص پزشک داروهای مسکن تجویز می کند تا با مصرف آنها این میزان درد کاهش پیدا کند. همچنین یک سری آنتی بیوتیک ها تجویز خواهد شد تا از بروز احتمالی عفونت جلوگیری شود.

 • نگران التهاب نباشید

داشتن التهاب تا چند هفته نرمال و طبیعی است؛ شما می توانید با استفاده از کمپرس آب سرد این التهاب را کمتر کنید ولی آن را به صورت مستقیم بر روی پوست قرار ندهید. دقت کنید که به هیچ وجه در این دوره از کمپرس آب گرم استفاده نکنید.

 • پانسمان را مرتب عوض کنید

پزشک حتما نکات لازم را برای عوض کردن پانسمان به شما ارائه می دهد. با این حال، در روزهای اول از آب زدن به سینه ها با وجود پانسمان خودداری کنید.

نحوه خوابيدن بعد از عمل پروتز سينه

از دیگر سوالات نحوه ی خوابیدن می باشد بهترین روش خوابیدن بعد از گذاشتن پروتز خصوصاً در دو ماه اول این است که بیمار به پشت بخوابد بخاطر اینکه پروتزها در وسط قرار بگیرند و به یک سمت نیافتند. البته افرادی هستند که این پوزیشن برای آنها خیلی سخت می باشد با اغماض این افراد می توانند آن لباس محکمی که به صورت سوتین استفاده می کنند یا نیم تنه های ورزشی ای که ما به بیماران خود پیشنهاد می کنیم را بپوشند که در این صورت می توانند به پهلو هم بخوابند به هر حال معمولاً بهتر است که در دو ماه اول به پشت بخوابند به خاطر اینکه بعد از دو ماه اول یک دیواره دور پروتز تشکیل می شود که ما اصطلاحاً به آن کپسول می گوییم که از جا به جایی پروتز جلوگیری می کند.

ولی پیش از آن تا قبل از اینکه کپسول تشکیل شود، ممکن است تغییر در محل پروتز ایجاد شود. در نتیجه افراد اگر می خواهند به پهلو بخوابند حتماً باید از آن نیم تنه های ورزشی یا سوتین های محکم استفاده کنند.

نحوه خوابیدن بعد از پروتز سینه

سوتين بعد از عمل پروتز

بعد از جراحی به همراه دستورالعمل ها و برنامه های مراقبتی، پزشک یک سوتین طبی متناسب با بیمار تجویز می کند تا بعد از جراحی مورد استفاده قرار دهد. این سوتین کاربردی دقیقا مشابه پانسمان داشته و سینه ها را در وضعیت مناسبی نگه می دارد.

علت درد بعد از عمل پروتز سينه

درد بعد از عمل پروتز سینه تا اندازه ای وجود دارد و علت آن مکان قرارگیری پروتز می باشد. معمولا در صورتی که در پشت ماهیچه  سینه قرار گیرد با درد بیشتری همراه است. با این حال، پزشک با تجویز مسکن به خصوص برای روزهای اول بعد از جراحی این درد را کنترل و کم  خواهد کرد. با گذشت زمان این درد کمتر شده و پس از چند روز از بین می رود.

علايم فيبروز پروتز سينه

ایجاد فیبروز سینه یکی از رایج ترین عوارض این جراحی است که در هر فرد به شکل های مختلف بروز پیدا می کند و حتی در برخی موارد نیاز به جراحی مجدد خواهد داشت. بعد از جراحی بدن یک واکنش طبیعی نشان می دهد و در اطراف پروتز، بافت فیبروز می سازد. به صورت معمول، با گذشت زمان بافت فیبروز کوچک شده و از بین می رود. با این حال، در برخی افراد منجر به فشرده شدن پروتز و سفت شدن آن خواهد شد و با علائمی مانند درد و ناراحتی و احساس سفتی همراه است. در صورت داشتن این علائم بایستی سریعا به پزشک مراجعه شود.

علت عفونت بعد از عمل پروتز سينه

یکی از شایع ترین و در عین حال خطرناک ترین عوارض پروتز سینه، عفونت می باشد که معمولا دو تا سه هفته بعد بوجود می آید. علت عفونت بعد از عمل پروتز سينه، به دلیل رعایت نکردن نکات بهداشتی است. برای جلوگیری از عفونت بایستی محل برش و بخیه ها استریل و ضد عفونی شود. با این حال شناخت علائم عفونت پروتز سينه به شما اخطار می دهد که سریعاً به پزشک مراجعه کنید. این علائم شامل: تب بالا، قرمز شدن پوست، خستگی زیاد، التهاب در نواحی اطراف سینه، ترشحات از نوک سینه و استفراغ می باشند.

جای بخیه پروتز سینه

جراحی پروتز سینه مانند دیگر جراحی ها با ایجاد برش بر روی نواحی مختلفی از سینه شروع می شود. به همین منظور، یکی از نگرانی های کسانی که پروتز سینه انجام می دهند باقی ماندن جای بخیه است. در صورتی که انتظار دارید بعد از جراحی جای زخم باقی نماند و همانند قبل از جراحی باشد؛ این انتظار کاملاً به دور از واقعیت خواهد بود. با این حال، شما می توانید با انجام یک سری نکات بهداشتی این جای زخم را کمرنگ تر کنید. استفاده از سوتین طبی، کرم هایی برای ترمیم جای بخیه، تمیز کردن و ماساژ دادن ملایم می تواند به از بین بردن جای زخم بخیه کمک کند.

پروتز و لیفت سینه

لیفت سینه به هیچ وجه شامل پروتز سینه نمی شود و این دو جراحی های متفاوتی هستند. در لیفت سینه، جراح بافت سینه موجود را دستکاری می کند تا سینه را بالا کشیده و سفت کند. این به سینه‌ های شما کانتور و فرم طبیعی ‌تری می‌ دهد و هرگونه افتادگی یا عدم تقارن خفیف را که ممکن است به دلیل عواملی مانند سن، بارداری یا بیماری تجربه کنید؛ بهبود می ‌بخشد. در مقابل، بزرگ کردن سینه یا جراحی پروتز سینه شامل قرار دادن پروتزهای سیلیکونی یا نمکی در سینه به منظور افزایش اندازه، شکل و حجم می باشد.

امروزه، ترکیب بزرگ کردن سینه با عمل لیفت سینه برای زنان به طور چشمگیری محبوب شده است. معمولا، زنانی که بچه دار شده اند، به دلیل تغییرات قابل توجهی که بدنشان در طول بارداری و بعد از آن متحمل می شود، اغلب از این روش ترکیبی استفاده می کنند. به این دلیل که، مادران پس از زایمان و شیردهی دچار از دست دادن شکل و حجم می‌شوند و بنابراین کاندیدای عالی برای لیفت و بزرگ‌ کردن سینه خواهند بود.

علت پایین بودن سینه بعد از عمل پروتز

جراحی پروتز سینه در صورتی که توسط یک متخصص انجام شود و از یک پروتز باکیفیت استفاده گردد؛ می تواند تا مدت ها خوش فرم و زیبا بماند. با این حال، با گذشت زمان و برخی عوامل ممکن است باعث افتادگی سینه شوند. از جمله دلایلی که باعث پایین آمدن سینه و افتادگی آن می ‌شوند شامل: بارداری، یائسگی، شیردهی، سرطان سینه، مصرف الکل و سیگار، جاذبه زمین و بالا رفتن سن است.

اما، آیا بعد از انجام پروتز هم افتادگی ایجاد می شود؟ در جواب باید بگوییم بله. هر چند هم که جراحی با دقت بالا انجام شود؛ باز هم این امکان وجود دارد که با ایجاد فشار بر روی پوست و عضله های سینه به سمت پایین کشیده شود. در کل، اگر وزن روی سینه زیاد باشد، عضلات را شل کرده و موجب پایین آمدن سینه بعد از پروتز یا افتادگی سینه بعد از پروتز سینه خواهد شد.

علت سوزش سینه بعد از پروتز

احساس سوزش، درد یا تغییر در ظاهر سینه ممکن است نشانه پارگی پروتز شما باشد. در صورتی که احساسات دردناک بعد از پروتز سینه داشته باشید، علت آن مربوط به پروتزها خواهد بود. ممکن است بلافاصله پس از عمل یا سال ها بعد با این مشکل مواجه شوید. توجه داشته باشید که انجام آزمایش ‌های پزشکی مربوط به سینه ‌ها، مانند ماموگرافی، می‌ توانند پارگی یا سوراخ‌هایی در مواد بیرونی ایجاد کنند که سوزش در ناحیه سینه از علائم آن خواهد بود. در صورت داشتن سوزش سینه به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم پارگی پروتز سينه

پارگی پروتز سینه سیلیکونی می تواند باعث درد سینه یا تغییر در کانتور یا شکل سینه شود. با این حال، تصور نمی شود که پروتزهای سینه سیلیکونی پاره شده باعث سرطان سینه، مشکلات بارداری یا بیماری بافت همبند مانند آرتریت روماتوئید شود. هنگامی که یک سینه سیلیکونی پاره می شود، ممکن است متوجه نشوید، چون سیلیکون تمایل دارد در بافت اطراف قرار گیرد و این به پارگی خاموش معروف است.

با این حال، ممکن است بافت تحریک شده و متورم شود. حتی، بافت اسکار اضافی نیز تشکیل شود. مشاهده برخی علائم به شما هشدار خواهد داد که دچار پارگی پروتز سینه شده اید.

 • درد یا تورم
 • تغییر در اندازه یا شکل سینه
 • ایجاد توده ها
 • سخت و سفت شدن سینه

اگر پروتز سینه سیلیکونی دارید و شک دارید که پروتز ممکن است پاره شده باشد، با جراح پلاستیک خود صحبت کنید. یک آزمایش تصویربرداری، مانند MRI یا سونوگرافی، می تواند نشان دهد که آیا پروتز سینه شما پاره شده است یا خیر. اگر هم پارگی بی صدا دارید (پارگی که علائم یا علائمی ایجاد نمی کند) جراح پلاستیک شما گزینه های درمانی احتمالی را توضیح می دهد.

به خاطر داشته باشید که پروتز سینه تضمینی برای ماندگاری مادام العمر نیست. به انجام معاینات بالینی پستان توسط پزشک خود ادامه دهید. اگر تغییرات جدیدی وجود دارد، برای نظارت و بررسی گزینه های درمانی به جراح پلاستیک مراجعه کنید.

عوارض پارگی پروتز سینه

پارگی پروتز نیز اگرچه نادر است اما دلیل دیگری است که ممکن است پروتزها نیاز به تعویض داشته باشند. بین 12-2 درصد از بیماران با پروتز سیلیکونی دچار پارگی می شوند. در حالی که پروتز های سیلیکون و سالین هر دو می توانند پاره شوند، سیلیکون تمایل دارد شکل خود را حفظ کند و در جای خود بماند. از طرف دیگر، سالین نشت می کند اما از آنجایی که سالین سمی نیست، باعث احساس بیماری در شما نمی شود. در نتیجه ممکن است حتی متوجه پارگی پروتز خود نشوید.

در واقع، پارگی پروتز در اکثر افراد اصلاً هیچ علامتی از خود نشان نمی دهند. بنابراین توجه داشته باشید که اگر اندازه سینه‌ های شما کاهش یافته، گره‌ های سختی ایجاد می‌ شود، ناهموار به نظر می‌ رسند، یا شروع به احساس درد یا سوزن سوزن شدن می‌ کنید، این احتمال وجود دارد که پروتزهای شما پاره شده اند و باید با جراح خود قرار ملاقات بگذارید.

پروتز سینه قیمت

جراحی پروتز سینه یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی در بین زنان است که امروزه از محبوبیت بیشتری نیز برخوردار شده است. در این روش سینه ها حالت خوش فرم و زیبایی را به شکل طولانی مدت حفظ می کنند. آنچه که در پروسه این جراحی به غیر از انتخاب پزشک و نوع پروتز برای متقاضیان این عمل اهمیت دارد؛ قیمت پروتز سینه است.

برای دانستن قیمت دقیق این جراحی باید به برخی عوامل توجه داشته باشید. در واقع این عوامل تعیین کننده هزینه پروتز سینه خواهند بود که شامل:

 • شهر محل جراحی
 • کلینیک و بیمارستانی که جراحی انجام می شود
 • هزینه تجهیزات به کار گرفته شده برای جراحی
 • دستمزد پزشک
 • نوع پروتز و برند آن
 • آزمایش ها و داروهای قبل و بعد از جراحی
 • دستمزد دستیاران پزشک

با توجه به این عوامل شاید این سوال برای شما پیش آید که آیا عمل پروتز سینه شامل بیمه می شود؟

به صورت کلی، انجام جراحی های زیبایی تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند و کلیه هزینه ها به صورت آزاد پرداخت خواهد شد. بنابراین، هزینه پروتز سینه با بیمه تکمیلی و تامین اجتماعی پرداخت نمی شود؛ به این دلیل که جز عمل های زیبایی است.

پروتز سینه و سرطان

نکته دیگر مربوط به سرطان های سینه است به طور قطعی ثابت شده است که سرطان های سینه هیچ ارتباطی با پروتزهای پستانی ندارد در سال های اخیر یک نوع نادری از بیماری های سیستم ایمنی یا لنفوم ها دیده شده که در افرادی که پروتز قرار می دهند در آنها زخم ایجاد می شود این بیماری آنقدر نادر و کمیاب می باشد که در امریکا و کانادا و اروپا کماکان گذاشتن پروتزها وجود دارد و تقریبا می توان گفت ریسک آن از خیلی از رفتارهایی که ما در جامعه داریم مانند استفاده از سیگار، زندگی کردن در هوای آلوده کمتر است در نتیجه اصلاً موضوع قابل توجهی نیست. برای اینکه بدانید که آیا پروتز سینه باعت سرطان می شود بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

پروتز سینه و سرطان

پروتز سينه بعد از سرطان

سرطان سینه یکی از شایع ترین انواع سرطان در بین زنان است. متاسفانه در برخی این بیماری باعث برداشتن تمام یا بخشی از بافت سینه خواهد شد که با نام جراحی ماستکتومی شناخته می شود. انجام این جراحی به اندازه بیماری سرطان سخت و ناراحت کننده خواهد بود؛ چراکه از دست دادن سینه باعث از بین رفتن اعتماد به نفس و ناراحتی در این افراد می شود. خوشبختانه بعد از جراحی ماستکتومی امکان انجام عمل پروتز سینه وجود دارد؛ البته بعد از انجام درمان هایی مانند شیمی درمانی و رادیوتراپی.

علائم پس زدن پروتز سينه

پزشکان می گویند که از نظر پزشکی، بدن شما پروتز سینه را رد نمی کند. رد پزشکی به این معنی است که سیستم ایمنی به بافت خارجی واکنش نشان می دهد. به عنوان مثال، پس از پیوند قلب یا کلیه ممکن است رد شود. پروتزهای سینه نمکی و سیلیکونی از مواد خنثی ساخته شده اند که بدن انسان آن را به خوبی تحمل می کند. در حالی که بدن می تواند یک واکنش التهابی به پروتز داشته باشد، به معنای رد کردن آن نیست. پروتزهای سینه از موادی ساخته می‌ شوند که به خوبی توسط بدن تحمل می‌ شوند. با این حال، هنگامی که پروتز در قفسه سینه قرار می گیرد، واکنش طبیعی بدن شما این است که آن را با بافت اسکار احاطه کرده تا آن را از بدن جدا کند. این واکنش از غشایی به نام کپسول تشکیل شده است. این عمل مورد انتظار است و همیشه اتفاق می افتد.

برای جلوگیری از تشکیل کپسول در اطراف پروتز هیچ کاری نمی توان و نباید انجام داد. مزیت بافت فیبری که در اطراف پروتز ایجاد می شود ایمن نگه داشتن آن در بدن است. با این حال، یک مشکل رایج پس از کاشت سینه این است که بدن بافت اسکار زیادی در اطراف ایمپلنت ایجاد کند. این مشکل که انقباض کپسولی نامیده می شود، می تواند باعث تغییر شکل ایمپلنت سینه و حتی ایجاد درد شود. این مشکل می تواند ماه ها یا سال ها پس از جراحی سینه رخ دهد. انقباض کپسولی به این معنی نیست که بدن شما پروتز را پس زده است. در عوض، به این ترتیب بدن پروتز را به طور ایمن از بقیه بدن جدا می کند.

اکثر بیماران انقباض کپسولی را تجربه نمی کنند، اما این یک خطر است. اگر نگران این هستید که سیستم ایمنی بدن شما به پروتز واکنش نشان دهد و آن را رد کند، این اتفاق نمی افتد. چرا که به علت ایمن بودن پروتزها، هیچگاه پس زدن یا واکنش سیستم ایمنی در هنگام قرار دادن پروتز ها در بدن وجود نخواهد داشت. همچنین پوسته پروتز سیلیکونی به خوبی توسط بدن انسان تحمل می شود. بنابراین، شما هرگز نباید نگران رد پروتز پستان خود باشید.

آیا سولاریوم برای پروتز سینه ضرر دارد؟

یکی از سوالات دیگر در مورد سولاریوم می باشد. سولاریوم یک موج نوری است که باعث می شود پوست تیره تر شود. طور طبیعی هر خط و اسکار عملی و هر جای زخمی در دو سه ماه اول اگر با اشعه ی یووی مانند اشعه آفتاب تماس پیدا کند معمولاً جای آن مقداری پر رنگ تر می شود. در نتیجه اگر کسی حساس نیست که جای زخم آن مقداری پر رنگ تر باشد، هیچ اشکال و ضرری ندارد اما اگر ترجیح می دهد آن خط عمل که معمولاً در زیر سینه است و جای قابل دیدنی نیست کمتر دیده شود بهتر است که در دو سه ماه اول سولاریوم را انجام ندهد. ما در یک مقاله جداگانه به این موضوع پرداخته ایم اگر تمایل دارید درمورد سولاریوم بعد از پروتز سینه بیشتر بدانید بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

پروتز سینه و پرواز با هواپیما

چرا که از نظر جراحی پلاستیک و زیبایی، مدت زمانی که فضای لازم برای قرار دادن پروتز، در سینه، ایجاد می‌شود، مقداری هوا در اطراف پروتز سینه وجود دارد که در عرض چند روز کاملاً جذب می‌شود و خود پروتز نیز که پس از مدتی جزئی از بدن می شود، و پرواز با هواپیما، یا هرگونه افزایش ارتفاع دیگری، تغییری در ساختار آن ایجاد نخواهد کرد. لذا چیزی برای انفجار وجود ندارد. داستانِ ترکیدن پروتز سینه در هواپیما را برای همیشه فراموش کنید، چرا که یک هفته بعد از عمل زیبایی پروتز سینه می توان پرواز داشت. هفته اول بعد از عمل پروتز سینه هر عارضه ای بخواهد پیش بیاید، مشخص خواهد. در کل برای اطمینان از عدم خونریزی یا مشکلات بعد از عمل پروتز سینه، بهتر است ۱ تا ۲ هفته، از مسافرت، چه هوایی چه زمینی پرهیز کنید تا دوره نقاهت شما بطور کامل طی شود.

علت سفت شدن پروتز سینه

از آنجایی که بافت اسکار به طور طبیعی با گذشت زمان کوچک می شود، کپسول بافت اسکار در اطراف پروتز می تواند منقبض شود و باعث می شود پروتز سخت و غیر طبیعی به نظر برسد. به این حالت انقباض کپسولی می گویند.

انجام پروتز پستان در کلینیک

پروتزها چون عمل های ساده تری هستند در کلینیک ها هم قابل انجام هستند ما به شخصه  ترجیح می دهیم اعمال جراحی را در بیمارستان ها انجام دهیم چرا که بیمارستان ها استاندارد های بالاتری دارند اما متاسفانه هزینه های گران تری هم بخاطر استاندارد ها دارند که انتخاب مکان جراحی به شرایط بیمار بستگی دارد اگر برای افراد تفاوت زیادی نباشد معمولا بیمارستان پیشنهاد می شود وگرنه کلینیک ها گزینه ی مناسبی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *