ماستکتومی | mastectomy

همانطور که می دانید ماستکتومی نام دیگری برای جراحی برداشتن سینه است. اگر سرطان سینه دارید یا در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان سینه هستید، ممکن است برای برداشتن بافت پستان خود نیاز به این جراحی داشته باشید. انواع مختلفی از ماستکتومی وجود دارد که در این مقاله به تفاوت های آن ها می پردازیم. تصمیم گیری برای انجام ماستکتومی می تواند دشوار باشد، اما خوشبختانه امروزه می توانید برای جبران بافت از دست رفته، عمل بازسازی سینه را پس از برداشتن بافت پستان انجام دهید.

عمل ماستکتومی چیست؟

ماستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن پستان است که برای درمان سرطان سینه در زنان و سرطان سینه در مردان استفاده می شود. بهبودی پس از ماستکتومی ممکن است 4 تا 6 هفته طول بکشد.

چه زمانی ماستکتومی انجام میشود؟

عمل ماستکتومی سرطان ممکن است در شرایط زیر انجام شود:

 • سرطان در ناحیه وسیعی از پستان باشد.
 • سرطان سینه در سراسر پستان پخش شده باشد.
 • پستان پر از سلول های پیش سرطانی باشد.
 • برخی از زنان در معرض خطر بالای سرطان سینه حتی زمانی که هیچ نشانه ای از آن وجود ندارد، ماستکتومی را انتخاب می کنند.
 • سرطان

نحوه انجام ماستکتومی

قبل از انجام ماستکتومی، این فرصت را خواهید داشت که در مورد این عمل با دکتر وحید حریری، جراح پستان و فلوشیپ جراحی زیبایی صحبت کنید و نگرانی های خود خود را در میان بگذارید. همچنین می توانید در مورد اینکه چگونه این روش ممکن است از نظر جسمی و عاطفی بر شما تأثیر بگذارد سوال کنید. جراح شما در مورد نوع ماستکتومی، عوارض احتمالی و گزینه بازسازی سینه صحبت خواهد کرد. ممکن است برای کاهش اندازه هر تومور قبل از عمل نیاز به شیمی درمانی یا هورمون درمانی داشته باشید.

ماستکتومی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، بنابراین شما در حین انجام آن در خواب خواهید بود. مقدار برداشته شده بافت پستان بستگی به نوع ماستکتومی شما دارد.

برش ماستکتومی

در حین عمل، یک برش افقی یا مورب روی سینه شما ایجاد می شود تا بتوان بافت سینه را برداشت.

برش ماستکتومی

درن ماستکتومی

جراح معمولا یک یا دو درن را در محل عمل زیبایی ماستکتومی قرار می دهد و برای چند روز باقی می ماند تا از تجمع مایع در فضای سینه جلوگیری کند.

عمل ماستکتومی چند ساعت طول میکشد؟

این عمل حدود 90 دقیقه طول می کشد و بیشتر افراد روز بعد از آن به خانه می روند.

انواع ماستکتومی

جراحی ماستکتومی معمولاً شامل برداشتن بیشتر بافت سینه و پوست و نوک پستان است اما انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. اگر در حال انجام ماستکتومی هستید، جراح شما معمولاً در مورد امکان بازسازی سینه با شما صحبت می کند. بازسازی سینه عملی است که برای جایگزینی بافت برداشته شده در طی ماستکتومی انجام می شود. بازسازی سینه اغلب همزمان با ماستکتومی انجام می شود، اما می توان آن را در تاریخ بعدی انجام داد. برخی از افراد تصمیم نیز می گیرند که بازسازی سینه انجام ندهند.

ماستکتومی رادیکال

ماستکتومی رادیکال گسترده ترین نوع ماستکتومی است. برای ماستکتومی رادیکال، جراح نواحی زیر را بر می دارد:

 • تمام بافت پستان
 • پوست پستان
 • نوک سینه و ناحیه هاله ای
 • عضلات دیواره قفسه سینه
 • زیر سینه
 • برخی از غدد لنفاوی زیر بازو

تا دهه 1970، ماستکتومی رادیکال درمان جراحی استاندارد برای سرطان سینه بود. اما اکنون فقط در شرایط بسیار نادری انجام می شود که تومور در حال رشد در عضلات قفسه سینه است و قبلاً شیمی درمانی انجام شده است اما تومور را کوچک نکرده است.

ماستکتومی رادیکال مدیفیه یا اصلاح شده چیست؟

برای ماستکتومی رادیکال اصلاح شده، جراح نواحی زیر را برمی دارد:

  • تمام بافت پستان
  • پوست پستان
  • نوک سینه و آرئول

جراح همچنین تشریح غدد لنفاوی زیر بغل را انجام می دهد، به این معنی که معمولا حدود 10 تا گره لنفاوی زیر بازو در کنار تومور برداشته می شود تا بررسی شود که آیا سرطان در آنجا گسترش یافته است یا خیر.

ماستکتومی رادیکال مدیفیه

ماستکتومی پارشیال

ماستکتومی پارشیال یا لامپکتومی نوعی جراحی برای سرطان سینه برای برداشتن سرطان یا سایر بافت های غیر طبیعی از سینه شما است. پزشک شما ممکن است آن را جراحی حفظ پستان، ماستکتومی جزئی یا بیوپسی اکسیزیونال بنامد. در این روش برخلاف ماستکتومی سنتی، جراح فقط تومور را به همراه برخی از بافت سینه اطراف آن برمی دارد و نه کل سینه را.

زنانی که این نوع جراحی سرطان سینه را انجام می‌ دهند معمولاً دارای شرایط زیر هستند:

 • دارای یک تومور کوچک با قطر کمتر از 4 سانتی‌ متر
 • دارای بافت کافی پستان هستند تا با برداشتن بافت اطراف، سینه بد شکلی باقی نماند.
 • از نظر پزشکی می‌ توانند تحت جراحی و پیگیری پرتودرمانی قرار گیرند.

ماستکتومی توتال

برای یک ماستکتومی ساده (که به آن ماستکتومی کامل یا توتال نیز گفته می شود)، جراح نواحی زیر را بر می دارد:

 • تمام بافت پستان
 • پوست پستان
 • نوک پستان و آرئول (ناحیه تیره اطراف نوک پستان)

در این نوع ماستکتومی، معمولاً جراح تشریح غدد لنفاوی نگهبان را نیز انجام می دهد، به این معنی که 3-1 غدد لنفاوی زیر بازو در کنار تومور برداشته می شود تا بررسی شود که آیا سرطان در آنجا گسترش یافته است یا خیر. غدد لنفاوی نگهبان اولین غدد لنفاوی هستند که سرطان ممکن است به آنها سرایت کند. روشی به نام نقشه برداری لنفاوی یا یک روز قبل، صبح یا در حین جراحی انجام می شود تا به جراح کمک کند تا گره های نگهبان را پیدا کند. این شامل تزریق یک مایع رادیواکتیو، یک رنگ آبی یا هر دو در زیر نوک پستان یا نزدیک محل تومور است.

ماستکتومی توتال

ماستکتومی دو طرفه

ممکن است برای برداشتن یک سینه (به نام ماستکتومی یک طرفه یا تک) یا هر دو سینه (به نام ماستکتومی دوطرفه)، عمل ماستکتومی انجام دهید. اگر سرطان در هر دو سینه شما وجود داشته باشد یا به دلیل سابقه خانوادگی قوی سرطان سینه یا یک جهش ژنتیکی ارثی مرتبط با سرطان سینه، احتمال ابتلا به سرطان پستان دوم را دارید، احتمالاً پزشکان ماستکتومی دوطرفه را توصیه می‌ کنند. همچنین جراحی ماستکتومی پیشگیرانه در افراد در معرض خطر که سرطان سینه تشخیص داده نشده است، دو طرفه می باشد.

ماستکتومی دو طرفه

بسیاری از زنانی که در مراحل اولیه سرطان در یک پستان تشخیص داده می‌ شوند، حق انتخاب ماستکتومی یک طرفه یا دو طرفه دارند. اغلب، این یک تصمیم آسان نیست. برخی از زنان ماستکتومی دو طرفه را انتخاب می کنند، حتی اگر ماستکتومی یک طرفه برای آنها گزینه ای باشد زیرا:

 • ترس از اینکه سرطان پستان جدید و دوم ممکن است در نهایت در پستان سالم ایجاد شود.
 • اضطراب در مورد نیاز مداوم به مراقبت (با استفاده از تست های تصویربرداری پستان مانند ماموگرافی) و نیاز احتمالی به بیوپسی های آینده در پستان سالم
 • نگرانی در مورد ظاهر زیبایی قفسه سینه اگر فقط یک سینه برداشته یا بازسازی شود.

در طول بیست سال گذشته، زنان بسیار بیشتری که سرطان پستان در مراحل اولیه در یک پستان تشخیص داده شده است، ماستکتومی دوطرفه را انتخاب کرده‌ اند. برداشتن پستان دیگری که سرطان ندارد، ماستکتومی پروفیلاکتیک مقابل نامیده می شود.

برخی از پزشکان نگران این هستند که بسیاری از زنان ماستکتومی پروفیلاکتیک طرف مقابل را انتخاب می‌کنند، زیرا فکر می‌کنند خطر ابتلا به سرطان سینه در سینه دیگر بیشتر از آنچه هست، است. مطالعات نشان داده است که برای زنانی که در معرض خطر متوسط قرار دارند، برداشتن سینه سالم دیگر بقا را بهبود نمی بخشد. به طور کلی احتمال ابتلای آنها به سرطان در پستان دیگر حدود 1٪ یا کمتر در سال است.

مراقبت بعد از عمل ماستکتومی

اکثر افرادی که ماستکتومی می کنند به خوبی بهبود می یابند. احتمالاً برای چند روز احساس درد خواهید کرد که با مسکن های تجویزی کنترل خواهد شد. اگرچه برخی احساس خوبی دارند که در همان روز به خانه بروند اما اگر بازسازی سینه انجام داده اید، ممکن است لازم باشد تا زمان بیشتری در بیمارستان بمانید. قبل از اینکه بیمارستان را ترک کنید، پزشک یا پرستار با شما در مورد کارهایی که باید در زمان بازگشت به خانه انجام دهید صحبت خواهند کرد. احتمالاً برای چندین هفته بیشتر از حد معمول احساس خستگی خواهید کرد و به استراحت زیادی نیاز خواهید داشت، بنابراین سعی کنید زیاد کار نکنید.

مراقبت بعد از عمل ماستکتومی

بخیه ماستکتومی

اسکار حاصل از ماستکتومی در سراسر پوست قفسه سینه و زیر بغل گسترش می‌ یابد که معمولاً توسط کاپ سوتین پنهان می‌ شود. زخم عمل در اکثر افراد حدود 2 تا 3 هفته طول می کشد تا بهبود یابد و با گذشت زمان محو و کمرنگ می شود.

سوتین بعد از عمل جراحی ماستکتومی

معمولاً 6 تا 8 هفته پس از عمل، پروتز سینه طولانی‌ مدت به شما پیشنهاد می‌ شود و در مورد بستن سوتین مناسب توصیه خواهند کرد.

عوارض بعد از ماستکتومی

عوارض عمل برداشتن بافت سینه بسیار نادر هستند اما اگر نگران هستید که زخم شما به خوبی بهبود نمی یابد یا در صورت مشاهدات زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • زخم شما عفونی شده است که ممکن است قرمز، دردناک یا متورم باشد یا مایعی تراوش کند.
 • بازو و دست شما به دلیل تجمع مایع متورم و دردناک شده است.
 • زخم شما خونریزی می کند.

علت درد دست بعد از ماستکتومی

ممکن است بعد از عمل ماستکتومی کمی ورم در بازو یا دست خود داشته باشید. تورم باید به زودی پس از جراحی شما برطرف شود. اگر تورم برطرف نشد یا اگر درد یا حساسیت در بازو یا دست دارید، در اسرع وقت به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید.

عمل ماستکتومی در مردان

ماستکتومی یک روش جراحی است که در آن کل پستان، از جمله تمام بافت سینه و گاهی دیگر بافت های مجاور برداشته می شود. ماستکتومی درمان اصلی سرطان سینه در مردان است. این به این دلیل است که مردان بافت سینه کمی دارند و بیشتر تومورها در مردان زیر نوک پستان ایجاد می‌ شوند.

عمل ماستکتومی در مردان

هزینه جراحی ماستکتومی

برخی از زنان یا مردان برای درمان سرطان سینه نیاز به ماستکتومی دارند که اغلب با شیمی درمانی همراه است. به توجه به آن که این جراحی همراه با عمل بازسازی انجام شود یا خیر، هزینه آن متفاوت است. لذا برای دریافت دقیق اطلاعات هزینه جراحی ماستکتومی باید با جراح خود صحبت کنید.

جمع بندی

ماستکتومی برداشتن کل سینه با جراحی است که برای برخی افراد تنها گزینه است. ماستکتومی انواع مختلفی از جمله ماستکتومی توتال و ماستکتومی رادیکال اصلاح شده دارد که بنابه تشخیص پزشک برای شما انجام می شود. برخی از زنان برای کمک به بازگرداندن ظاهر سینه‌ ای که برداشته شده است، بازسازی سینه را انتخاب می‌ کنند. بازسازی ممکن است همزمان با ماستکتومی (فوری) یا دیرتر (با تاخیر) انجام شود. اما به طور کلی، نتایج زیبایی با بازسازی فوری بهتر است.