لوگو سایت دکتر حریری
دکتر وحید حریری جراح سینه
افتادگی سینه

افتادگی سینه

افتادگی سینه بخشی از تغییر در ظاهر سینه است که اکثر خانم ها آن را تجربه می کنند، به خصوص با افزایش سن. این یک تغییر کاملا طبیعی است. با این حال، برخی از زنان ممکن است تمایلی به افتادگی سینه نداشته باشند. اصطلاح پزشکی برای افتادگی سینه پتوز سینه است. اطلاعات زیادی در مورد اینکه چه چیزی واقعاً به افتادگی سینه ها کمک می کند وجود دارد. برخی درست است، در حالی که برخی تصورات اشتباه است. صرف نظر از این، راه هایی وجود دارد که می توانید از افتادگی سینه جلوگیری کرده و آن را بهبود بخشید که در این مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

علت افتادگی سینه زنان

افتادگی سینه (Breast Ptosis) یکی از تغییرات طبیعی بدن زنان با افزایش سن است. سینه های زن از چربی و رباط تشکیل شده است، اما فاقد بافت عضلانی است، بنابراین هیچ مقدار یا نوع ورزشی وجود ندارد که به طرز مشهودی سینه ها را بزرگتر یا تقویت کند. با این حال، به گفته دکتر وحید حریری جراح پستان، اگر زنان از عوامل موثر آگاه باشند، می توانند اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از افتادگی بیش از حد انجام دهند.

علت افتادگی سینه در مردان

هیچ تعریفی از بدن کامل وجود ندارد، اما هر چیز غیرعادی می تواند باعث نگرانی شود. در حالت ایده‌ آل، مردان سینه‌ های پهن و سفت دارند، اما گاهی اوقات به دلیل سبک زندگی و سایر عوامل پزشکی، ممکن است قفسه سینه‌ آنان افتاده به نظر برسد. همچنین سینه آنها ممکن است بزرگتر از حد طبیعی به نظر برسد و به طور ناهموار رشد کند. مردم اغلب چنین افرادی را مسخره می کنند و آن را ناشی از اضافه وزن یا چاقی آنها می دانند. اما، این وضعیتی است که بسیاری از آن بی اطلاع هستند و هورمون ها مسئول آن هستند. ژنیکوماستی وضعیتی است که در آن بافت غده در سینه‌ های مردان افزایش می‌ یابد. به همین دلیل ناحیه سینه ای آنها یعنی اطراف سینه و به ویژه خود سینه ها بزرگ می شوند. گفته می شود که این مشکل می تواند به دلیل سبک زندگی بی تحرک یا برخی شرایط سلامتی دیگر رخ دهد.

علت افتادگی سینه در مردان

چگونه از افتادگی سينه جلوگيری كنيم؟

آیا می خواهید خطر افتادگی سینه خود را کاهش دهید یا سفتی سینه را بهبود ببخشید؟ در اینجا چند راهکار وجود دارد که می توانید انجام دهید:

 • وزن سالم را مدیریت کنید.

لزوماً نیازی به کاهش وزن ندارید و همچنین نیازی به افزایش وزن ندارید. در عوض، وزن را ثابت و در سطحی نگه دارید که برای شما سالم باشد. این روش ممکن است از افتادگی سینه جلوگیری کرده و سینه ها را سفت تر کند.

 • یک سوتین مناسب و راحت انتخاب کنید.

این به ویژه در مورد تمرینات ورزشی مانند دویدن صدق می کند. یک سوتین ورزشی با تکیه گاه کافی (کاپ های قالبی) می تواند حرکت سینه را کاهش دهد. یک مطالعه نشان می دهد که حرکت سینه ناشی از ورزش منجر به کشش و افتادگی می شود، اگرچه مطالعات بیشتری مورد نیاز است. هنگامی که ورزش نمی کنید، همان مطالعه بیان می کند که برای جلوگیری از افتادگی سینه، لزوماً نیازی به سوتین ندارید. در واقع، پوشیدن سایز اشتباه سوتین ممکن است اثرات منفی بیشتری نسبت به نپوشیدن آن داشته باشد.

جلوگیری از افتادگی سينه

 • سیگار نکشید یا سیگار را ترک کنید.

سیگار روند پیری را تسریع می کند. افزایش سن باعث می شود بافت ها – از جمله رباط های سینه – استحکام خود را از دست بدهند. سیگار کشیدن به طور خاص با از بین بردن الاستین، پروتئینی که به انعطاف پذیری پوست کمک می کند، پیری را تسریع می کند.

 • آزمایش هورمونی انجام دهید.

افت هورمون استروژن، که به طور معمول در دوران یائسگی اتفاق می افتد، ممکن است با کاهش کلاژن بافت همراه باشد. یافتن راه های سالم برای افزایش سطح استروژن (مانند فیتواستروژن ها یا مکمل ها) ممکن است شکل و فرم سینه را بهبود بخشد. قبل از تلاش برای افزایش سطح استروژن با پزشک خود صحبت کنید و آزمایش بدهید.

 • بارداری را با دقت در نظر بگیرید.

مطالعات منبع معتبر نشان می‌ دهند که هرچه تعداد بارداری‌ های یک زن بیشتر باشد، احتمال افتادگی سینه‌ های او بیشتر است.

 • تمرین عضلات سینه را امتحان کنید.

در حالی که هیچ ماهیچه ای در سینه وجود ندارد، می توانید عضلات زیر آن را تمرین دهید. برخی از تمرین‌ ها این موارد را هدف قرار می‌ دهند و ممکن است سینه‌ های شما را کمی لیفت کنند.

 • تغذیه

هیچ رژیم غذایی جادویی وجود ندارد که از پیری پوست جلوگیری کند یا اثرات گرانش را از بین ببرد. اما خوردن یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از آنتی اکسیدان برای پوست سراسر بدن مفید است. میوه ها و سبزیجات منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها هستند. نوشیدن مایعات زیاد نیز می تواند شما را هیدراته نگه دارد، که همچنین ممکن است پوست شما را بهبود بخشد.

 • از ضد آفتاب استفاده کنید.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید یک محرک برای آسیب پوست است. حتی اگر سینه‌ های شما هرگز در معرض نور خورشید قرار نگیرند، پوست اطراف آنها ممکن است آسیب ببیند. پوست اطراف به نگه داشتن وزن سینه ها کمک می کند، بنابراین محافظت از آن با کرم ضد آفتاب به محافظت از کل ناحیه کمک می کند.

عوامل موثر در افتادگی سینه

شایع ترین علت افتادگی سینه صرفاً گذشت زمان است. صرف نظر از اینکه چه کسی هستید یا چه چیزی می پوشید، زمان و جاذبه باعث می شود پوست شما ضعیف تر و انعطاف پذیرتر شود. با این حال، زنان جوان ممکن است دچار افتادگی سینه نیز شوند. جدای از گذشت زمان، دلایل دیگری نیز وجود دارد که چرا افتادگی ممکن است رخ دهد.

در اینجا به برخی از دلایل افتادگی سینه ها اشاره می کنیم:

 • خاصیت ارتجاعی پوست

از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست به دلیل افزایش سن، شایع ترین علت افتادگی سینه است.

 • پیری

معمولاً به دلیل افزایش سن، رباط‌ های سینه (که رباط‌ های کوپر نامیده می‌ شوند) در طول زمان کشیده می‌ شوند. این کشیدگی معمولاً به دلیل گرانش است، اگرچه دلایل دیگری ممکن است دخیل باشند. در واقع با بالا رفتن سن، رباط هایی که بافت سینه را تشکیل می دهند کشیده شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند. در نتیجه، پری سینه به خطر می افتد زیرا سیستم حمایتی زیرین بافت و چربی کاهش می یابد. این تغییر ممکن است به ویژه در دوران یائسگی مشهود باشد.

 • کشش گرانشی

در طی سال‌ ها کشش گرانشی تأثیر خود را می‌ گذارد، به‌ ویژه در زنانی که سینه‌ های بزرگ‌ تری دارند. اندازه بزرگ سینه منجر به احتمال افتادگی بیشتر می شود، تنها به این دلیل که توده سینه بیشتر در برابر جاذبه آسیب پذیرتر است.

 • عدم پشتیبانی مناسب

پوشیدن سینه بند حمایتی برای حفظ شکل و لیفت سینه مهم است. عدم حمایت مناسب در یک دوره 30 تا 40 ساله عوارض خود را خواهد گذاشت.

 • سیگار کشیدن

عامل دیگر افتادگی سینه ها سیگار کشیدن است که پیری را تسریع می‌ کند و در نتیجه به افتادگی سینه‌ ها حتی در اوایل زندگی کمک می‌ کند. مواد سرطان زا در دود سیگار باعث تجزیه الاستین در بدن می شود. این الیاف الاستین مسئول خاصیت ارتجاعی پوست در سراسر بدن هستند.

عوامل موثر در افتادگی سینه

 • آفتاب سوختگی

اشعه ماوراء بنفش به پوست آسیب می رساند و باعث از بین رفتن خاصیت ارتجاعی آن نیز می شود.

 • بارداری

تغییرات هورمونی با هر بار بارداری مجاری شیر را کوچک و منبسط می کند که می تواند منجر به افتادگی بافت شود. تغییرات سریع وزن قبل و بعد از بارداری می تواند به این امر اضافه کند. با این حال، انتخاب برای شیر دادن به کودک تاثیری بر افتادگی سینه ندارد. معمولا تصور می شود که شیردهی باعث کشیدگی بافت سینه و افتادگی آن می شود. با این حال، مطالعات منبع معتبر این را نادرست می‌ دانند.

 • نوسانات وزن

نوسانات عمده وزن می تواند باعث کشش غیر ضروری سینه ها شود. سینه‌ های بزرگ‌ تر و سنگین‌ تر با گذشت زمان بیشتر دچار افتادگی می‌ شوند. کاهش وزن شدید می تواند شکل سینه و ظاهر سینه را به شدت تغییر دهد. حفظ وزن مناسب به زنان کمک می کند تا از پیشرفت کشش های غیر ضروری جلوگیری کنند.

 • یائسگی

یائسگی باعث تغییرات هورمونی می شود که بر خاصیت ارتجاعی پوست تأثیر می گذارد.

 • فعالیت شدید

ورزش شدید می تواند باعث از بین رفتن بافت همبند سینه شود.

 • بیماری

برخی بیماری‌ ها مانند سرطان سینه می‌ توانند بافت پستان را ضعیف کنند.

افتادگی سینه درمان

پتوز سینه یا افتادگی سینه یک بیماری بسیار شایع است. سینه ها مانند سایر قسمت های بدن شما با گذشت زمان تغییر می کنند. ممکن است به نظر برسد که سینه‌ های شما پایین‌ تر روی سینه نشسته است، نوک پستان ممکن است به سمت پایین باشد و ممکن است بالای سینه به اندازه قبل پر نباشد. شدت پتوز پستان با موقعیت نوک پستان نسبت به چین سینه اندازه گیری می شود. نوک سینه ای که بالای خط چین قرار دارد طبیعی در نظر گرفته می شود. اگر نوک پستان شما یکنواخت با چین خوردگی باشد، پتوز درجه یک است. پتوز درجه دوم زمانی است که نوک پستان در زیر چین قرار دارد و پتوز درجه سوم زمانی است که نوک پستان به سمت پایین باشد.

درماتن افتادگی سینه

در ادامه به راهکارهایی جهت درمان افتادگی پستان بدون جراحی و با روش جراحی اشاره می کنیم.

درمان افتادگی سينه با جراحی

جراحی لیفت سینه برای معکوس کردن افتادگی بسیار موثر است. پزشک شما می تواند پوست اضافی را برای بالا آوردن سینه های افتاده بردارید. همچنین ممکن است بخواهید یک پروتز سینه قرار دهید تا کل سینه پرتر به نظر برسد.

جراحی لیفت سینه (ماستوپکسی)

تغییرات هورمونی، شیردهی، ژنتیک و سن می‌تواند بر ظاهر و فرم سینه‌ های شما تاثیر بگذارد. اگر سینه هایی دارای افتادگی دارید و می خواهید ظاهری جوان تر و سینه هایی خوش فرم تر داشته باشید، لیفت سینه با جراحی یا ماستوپکسی (Mastopexy) می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. پس از جراحی، افتادگی سینه ها برطرف می شوند و موجب می گردند که نسبت به ظاهر خود اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید. عمل ماستوپکسی یک روش جراحی است که در آن سینه‌ هایی که افتادگی دارند به بالا کشیده می شوند تا فرم بهتری بگیرد. در این عمل جراحی با برداشتن پوست اضافی که باعث افتادگی سینه شده است و همچنین سفت کردن بافتی که سینه را احاطه کرده است، شکل زیباتری به سینه ها می بخشند.

درمان افتادگی سينه بدون جراحی

اگر از ظاهر سینه های خود ناراضی هستید، می توانید چندین روش غیرجراحی مختلف را برای بهبود ظاهر آنها امتحان کنید:

 • سینه بند حرفه ای

سوتین نمی‌ تواند سینه‌ های شما را تغییر دهد، اما می‌ تواند آن‌ ها را حمایت کند. یک سوتین مناسب ظاهری را که می خواهید در زیر لباس به شما می دهد. بسیاری از افراد سایز سینه بند مناسب خود را نمی دانند که می تواند در طول زمان تغییر کند. برخی از فروشندگان می توانند شما را در این امر راهنمایی کنند. همچنین ممکن است بخواهید یک سوتین حمایتی برای پوشیدن در حین ورزش پیدا کنید.

 • تمرینات بالاتنه

بافت سینه شما بیشتر از چربی و سیستم مجاری پستانی تشکیل شده است. ورزش باعث افزایش یا کاهش مقدار بافت سینه شما نمی شود. اما ماهیچه هایی در زیر سینه شما وجود دارد که تمرین دادن آن عضلات، همراه با شانه ها و بازوها، می تواند آنها را محکم تر و مشخص تر کند. همچنین می تواند به نشستن سینه های شما کمی بالاتر روی دیواره سینه و لیفت کردن آن کمک کند.

رفع افتادگی سينه با ورزش

از آنجایی که سینه ها عضله ندارند، نمی توانید بافت سینه را با ورزش سفت کنید. با این حال، در زیر سینه‌ ها بافت همبند فیبری و ماهیچه‌ هایی وجود دارد که می‌ توان برای بهبود ظاهر کلی قفسه سینه ورزش کرد. تمرینات مختلف قفسه سینه برای بهبود نه تنها قدرت عضلانی، بلکه وضعیت بدن نیز توصیه می شود. می توان گفت ورزش یک عنصر حیاتی در بالا کشیدن یا لیفت سینه های شماست: دویدن، اسکات و پلانک همگی تمرینات عالی هستند که به شما کمک می کنند عضلات سینه خود را درگیر کنید.

افتادگی سينه با ورزش

هنگامی که عضلات سینه شما قوی هستند، می توانند بافت سینه را از دیواره قفسه سینه به بالا بکشند تا سینه ای پرتر و گرد تر را ایجاد کنند‌. همچنین ترک ‌های ناشی از بارداری روی سینه ها را کاهش می دهند و پوست بالای سینه‌ را را سفت می کنند تا جوان‌ تر به نظر برسند. علاوه بر آن انجام این تمرینات چربی اضافی زیر سینه ها را کاهش می دهد و به خوش فرم تر شدن سینه ها کمک می کند.

رفع افتادگی سينه با ليزر

قبل از مداخله لیزری برای لیفت سینه، جراحی تنها گزینه برای لیفت سینه بود. لیفت سینه با لیزر یک روش غیر جراحی شامل استفاده از پرتوهای لیزر پرقدرت برای سفت کردن بافت سینه است. این روش با تابش مستقیم لیزر به سینه ها عمل می کند. گرمایش حرارتی ابتدا پوست سینه را سفت می کند، سپس بافت های داخلی سینه را سفت می کند. از آنجایی که لیفت سینه با لیزر نیازی به جراحی ندارد، پس از اتمام عمل، زمان استراحت لازم را نخواهید داشت. البته با توجه به اثر کم و محدود روش لیزر، برای افرادی که انتظار نتایج چشمگیر دارند مناسب نخواهد بود و بهتر است به دنبال روش جراحی ماستوپکسی باشند.

درمان افتادگی سینه با نخ

در این روش یک جراح زیبایی، نخ ها را از طریق یک سوزن زیر پوستی زیر پوست شما وارد می کند. سپس نخ ها به هم محکم می شوند و به سمت بالا و به سمت استخوان ترقوه کشیده می شوند. با وجود استفاده از نخ، این روش هنوز غیرتهاجمی است و نتایج آن تا حدود 2 سال باقی می ماند.

رفع افتادگی سينه بعد از شيردهی

شکل و اندازه سینه های شما هم قبل و هم بعد از شیردهی تغییر می کند. برای آماده شدن برای شیردهی، بافت پستان و غدد تولید کننده شیر بزرگ شده و پرتر می شوند. پس از پایان شیردهی، آنها به اندازه قبلی خود کوچک می شوند. پس از آن ممکن است متوجه شوید که سینه‌ هایتان نرم‌ تر و کمتر از دوران شیردهی پر شده‌ اند و در نتیجه ظاهری آویزان دارند. میزان بازیابی اندازه و شکل سینه های قبل از بارداری به عوامل زیادی از جمله سن، افزایش وزن در دوران بارداری و حتی ژنتیک بستگی دارد. همچنین، اگر تا به حال سیگاری بوده اید، ممکن است پوست شما خاصیت ارتجاعی کمتری داشته باشد و در نتیجه مستعد افتادگی باشد.

افتادگی سينه بعد از شيردهی

شما می توانید سینه های خود را بعد از شیردهی تغییر شکل دهید، اما با مراقبت مناسب و تغییرات اندکی در سبک زندگی خود می توانید سینه های خوش حالت خود را بازیابی کنید. ورزش، تغذیه ایده آل و استفاده از سوتین حمایت کننده نیز می توانند در شکل دادن سینه ها موثر باشند. با این حال، تغییر شکل از طریق روش های غیر جراحی با روش های جراحی همتراز نخواهد بود. برای درمان افتادگي سينه بعد از شيردهي اگر خاصیت ارتجاعی پوست خوب باشد و افتادگی پوست کم باشد، نتایج آن خوب است. همچنین روش لیفت سینه به یک مداخله جراحی برای بلند کردن نوک سینه ها در مقابل دیواره سینه با برداشتن پوست اضافی و سفت کردن بافت ها اشاره دارد. به طور کلی، برخی زنان این روش را بعد از بارداری و شیردهی برای تغییر شکل سینه های صاف، افتادگی یا بزرگ شده انتخاب می کنند.

علت شل شدن سينه در شيردهی

یکی از تصورات پیش‌ فرض این است که شیردهی باعث افتادگی سینه‌ ها می‌ شود، در حالی که در واقع تحقیقات نشان داده است که تغییرات سایز سینه‌ های زنان در طول بارداری باعث افتادگی می‌شود. برای زنانی که نگران این تغییر هستند، توصیه می‌ کنم وزن اضافی نوزاد را در سریع‌ ترین زمان ممکن پس از زایمان کاهش دهند تا به وزن و اندازه طبیعی خود برگردند. همچنین زنان را تشویق می کنیم که فراتر از فشارهای اجتماعی تصویر بدن نگاه کنند و بر حفظ سلامت کلی بدن تمرکز کنند. این امر بر سلامت سینه در طول مسیر نیز تأثیر زیادی خواهد داشت.

علت شل شدن سينه در شيردهی

افتادگی سينه بعد از پروتز

در حالی که پروتز سینه می تواند ظاهر شما را تغییر دهد، نمی تواند روند پیری را متوقف کند. با افزایش سن، نیروی جاذبه همچنان تاثیر خود را خواهد گذاشت و ممکن است دچار افتادگی سینه شوید. تغییرات شدید وزن نیز می تواند به تغییر وضعیت منجر شود. حرکت در طول روز به طور طبیعی باعث می شود که ایمپلنت سینه کمی حرکت کند. نیروی رو به پایین به آرامی موجب شروع به حرکت بافت سینه از قفسه سینه می کند و باعث افتادگی می شود. خبر خوب این است که این فرآیند سال ها طول می کشد تا اتفاق بیفتد و به راحتی قابل اصلاح است.

برای جلوگیری از این امر مهم است که دستورالعمل‌ های بهبودی خود را به دقت دنبال کنید تا از خطرات یا عوارض احتمالی جلوگیری کنید. تیم درمان شما دستورالعمل های دقیقی را در مورد آنچه که در روزها و هفته های بعد از عمل باید انتظار داشته باشید به شما ارائه می دهند. این نکات شامل اطلاعاتی مانند خودداری از خوابیدن روی شکم می باشد که ممکن است باعث تغییر شکل بافت سینه شود. بیماران همچنین باید حداقل تا چند هفته پس از جراحی از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش های سنگین خودداری کنند.

سوتین برای جلوگیری از افتادگی

پتوز یا افتادگی سینه به دلیل وزن سینه در طول زمان روی بافت‌ های نرم است. بیماران با ژنتیک بد یا کاهش وزن قابل توجه پوست کشیده تری دارند و می توانند حجم سینه کمتری را تحمل کنند. علاوه بر این، بیمارانی که سینه‌ های کوچک دارند، ممکن است به دلیل شیردهی و کشش تدریجی پیشرونده آهسته و کاهش تورم سریع‌ تر مانند آنچه در بارداری یا شکم بعد از بارداری مشاهده می‌ کنیم، دچار افتادگی شوند. پوست به ندرت به حالت عادی برمی گردد. در نتیجه بیشتر اینها چیزهایی هستند که ما نمی توانیم کنترل کنیم. با این حال سوتین‌ ها برای جلوگیری از افتادگی زودرس، به‌ ویژه برای خانم‌ هایی که پروتز سینه‌ ها و سینه‌ های بزرگ‌ تری دارند، می توانند مفید باشند.

سوتین برای جلوگیری از افتادگی

دارو سفت كننده سينه

بسیاری از مکمل ها به عنوان ابزار طبیعی بزرگ کردن سینه به بازار عرضه می شوند. مکمل های تقویت سینه احتمالاً مؤثر نیستند و ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. مکمل های تقویت کننده سینه معمولاً حاوی انواع گیاهان مانند نخل اره ای و یام وحشی هستند. سازندگان مکمل اغلب در مورد فواید بالقوه مواد مشتق شده از گیاه به نام فیتواستروژن ها بر سلامت سینه بحث می کنند. با این حال، مشخص نیست که فیتواستروژن ها بر سفت شدن سینه ها تاثیرگذار هستند یا خیر.

جمع بندی

اطلاعات در مورد علت یا عدم ایجاد افتادگی سینه ها می تواند متناقض باشد. اما خوشبختانه با گذشت زمان حقایق از تصورات غلط جدا شده اند. با گذشت زمان، طبیعی است که شکل اصلی سینه ها خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و دچار افتادگی شوند. این اتفاق بسیار رایج است اما می تواند منبعی برای اضطراب برای برخی از زنان باشد. در واقع، پتوز سینه – اصطلاح پزشکی برای افتادگی – یکی از شایع ترین شرایطی است که توسط جراحان پلاستیک درمان می شود. همه افراد ابزار یا تمایلی برای تغییر ظاهر خود از طریق جراحی ندارند، اما برای شروع تغییرات مثبت برای بهبود سینه شما، تنها جراحی لازم نیست. انواع مختلفی از درمان‌ های طبیعی و تغییرات سبک زندگی وجود دارد که می‌ توانید برای کمک به پیشگیری یا به حداقل رساندن اثرات افتادگی، انجام دهید. با این حال این روش ها موقتی و کم اثر هستند. موثرترین روش برای درمان قطعی افتادگی سینه ها انجام عمل جراحی ماستوپکسی می باشد.

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

متخصص جراحی سرطان پستان و جراحی زیبایی پستان

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *