لوگو سایت دکتر حریری

ماموپلاستی چیست؟ انواع، عوارض و هزینه كوچک كردن سينه با عمل جراحی 1402

عمل ماموپلاستی چیست و چه کاربردی دارد؟

تغییرات هورمونی در بارداری، شیردهی، ژنتیک، نوسانات وزن، استفاده از برخی داروها مثل استروئیدهای آنابولیک، ترشح استروژن و … از عوامل بزرگ شدن سینه ها هستند؛ بزرگی بیش از حد سینه ها باعث ایجاد فشار در کمر، گردن، شانه ها و سایر نواحی بدن شود، و باعث بدفرمی بدن و کاهش اعتماد بنفس بانوان میشود! در این مواقع ماموپلاستی (Mammoplasty) یا جراحی کوچک کردن سینه انجام میگیرد. در این عمل جراحی چربی، بافت سینه و پوست اضافه از سینه جدا میشود، و سایز پستان ها به حد مطلوب کاهش پیدا میکند.

عمل کوچک کردن سینه که به آن Breast Reduction نیز میگویند، امروزه یک پروسیجر پزشکی متداول هست، و سالانه بیشتر از 90000 خانم اقدام به انجام این عمل میکنند؛ همچنین جالب است بدانید که میزان موفقیت این عمل چیزی بیشتر از 80% تا 95% میباشد!

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

فلوشیپ جراحی پلاستیک و جراحی پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

فلوشیپ جراحی پلاستیک و جراحی پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران

فهرست مطالب

فهرست مطالب نمایش

اگر فرصت مطالعه کامل مقاله را ندارید، پیشنهاد می کنم پادکست زیر را گوش دهید:

جراحی ماموپلاستی چیست؟

درواقع عمل مامو پلاستی، یک جراحی پلاستیک برای زیبایی سینه هست، که البته برخی اون رو به دلیل تشابه اسمی با عمل هایی چون ماموپلکسی، ماستوپکسی، ماستکتومی اشتباه میگیرند! برخی زنان، به دلایل مختلفی ممکن است که از بزرگ بودن یا کوچک بودن سایز سینه خود ناراضی باشند؛ چرا که داشتن سینه های خوش فرم و با سایز مناسب، تاثیر بسیار زیادی در زیبایی آنها دارد. لذا اگر شما هم جزء آن دسته از بانوانی هستید که، از سایز سینه های خود شکایت دارید و احساس نارضایتی می کنید، و یا به دنبال ترمیم سینه های خود هستید، عمل جراحی مامومپلاستی بهترین روش تغییر سایز سینه و زیبایی سینه برای شما است.

ماموپلاستی به معنای تغییر سایز سینه (بزرگ یا کوچک کردن سینه) است؛ از نظر لغوی پلاستی (Plasty)، به معنای تغییر شکل دادن است و مامو (Mammo) در زبان لاتین به معنای پستان است؛ در نتیجه ماموپلاستی به معنای روش های جراحی برای تغییر شکل دادن سینه است. این اصطلاح فقط برای کوچک کردن سینه نیست، چرا که برای افزایش سایز سینه (مامو پلاستی افزایشی) هم استفاده می شود! عمل ماموپلاستي جنبه درمانی و ترمیمی هم دارد؛ مامو پلاستی ترمیمی نیز برای ترمیم شکل سینه، به علت بیماری های مادرزادی یا انواع دیگر در گروه دیگری قرار می گیرد. اصلاح سایز سینه، افتادگی پستان، قرینگی سینه ها، وضعیت قرارگیری نوک پستان و آرئولا از جمله متداول ترین دلایل انجام عمل Mammoplasty میباشد.

انواع ماموپلاستی

درواقع Mammoplasty، خود جز زیرمجموعه های جراحی پلاستیک و زیبایی سینه به حساب می آید؛ اما خود این جراحی نیز شامل 3 حالت زیر میباشد:

 • ماموپلاستی کاهشی یا Breast Reduction (کوچک کردن حجم سینه)؛ جراحی کوچک کردن سینه، اغلب در زنان با سینه های بزرگ و سنگین که ناراحتی قابل توجهی از جمله گردن درد، کمردرد و بی حسی یا ضعف به دلیل وزن سینه ها را تجربه می کنند، استفاده می شود! در طی این روش، پوست، چربی و بافت سینه اضافی برداشته می شود.
 • ماموپلاستی افزایشی یا Breast Augmentation (افزایش دادن حجم سینه)؛ بزرگ کردن سینه، با ایمپلنت هایی انجام می شود که می توانند زیر عضله قفسه سینه یا روی عضله سینه قرار گیرند! برش را می توان در زیر بغل، آرئولا (ناحیه اطراف نوک پستان) یا چین پایین سینه قرار داد؛ به طور کلی، تمام عمل های بزرگ کردن سینه، روش های کم تهاجمی هستند. پروتز سینه از یک پوسته سیلیکونی پر شده با نمک (محلول آب شور)، یا ژل سیلیکون تشکیل شده است. زنان اندازه مورد نظر خود را با نصب ایمپلنت آزمایشی تعیین می کنند.
 • تغییر شکل دادن به منظور ترمیم یا Breast Reconstruction (ماموپلاستی ترمیمی)؛ جراحی بازسازی سینه، اغلب در زنانی که تحت ماستکتومی به عنوان درمانی برای سرطان سینه قرار می گیرند، انجام می شود. البته توجه کنید که احساس طبیعی سینه و عملکرد طبیعی سینه، مانند شیردهی، معمولاً زمانی که اعصاب حسی یا غدد شیر و مجاری برداشته شده یا به طور قابل توجهی آسیب دیده اند، بر نمی گردند.

مامو پلاستی بدون خط برش عمودی (همراه با ویدیو)

در این قسمت، و قبل از آغاز توضیحات کامل در مورد انواع جراحی ماموپلاستی، خوب است با روش اختصاصی و ابداعی دکتر حریری آشنا شوید؛ که جراحی ماموپلاستی بدون جای جراحی عمودی میباشد! در این روش، بیمارانی که توسط دکتر حریری عمل می شوند هیچگونه جای خط برش عمودی بین حاله سینه و زیر سینه ندارند، که این روش طبیعی بودن و زیبایی پستان پس از جراحی را به حد چشمگیری افزایش می دهد؛ توضیحات بیشتر توسط خود دکتر حریری در ویدیو زیر را ببینید:

برش های ماموپلاستي

به طور کلی، در روش های عمل ماموپلاستی یک تکنیک مشترک داریم؛ بخشی از سینه را که نوک پستان را شامل می شود، به صورت یک ستون نگه می داریم و باقی قسمت ها را حذف می کنیم! قسمت هایی که به صورت یک ستون متصل به قفسه سینه باقی مانده اند، در آینده پستان کوچک تری را ایجاد خواهد کرد. ستونی که نوک سینه در آن قرار دارد، می تواند با استفاده از تکنیک های متفاوت در قسمت های مختلف سینه قرار داشته باشد:

 • پایین سینه (به صورت یک ستون عمودی که از قسمت پایین سینه شروع می شود، و مثل یک بیضی حول نوک سینه قرار می گیرد)
 • به صورت عمودی از بالا به پایین
 • متمایل به بالا و داخل
 • متمایل به بالا و خارج

اگر سینه را به شکل یک ساعت در نظر بگیریم، به طور شایع آن ستونی که همراه با نوک پستان نگه می داریم، می تواند منطبق بر ساعت 6، 12، 2 تا 3 یا 10 تا 11 باشد.

بیشتر روش های ماموپلاستی، بر اساس پدیکول های پستان طبقه بندی می شود:

 • پدیکول های فوقانی داخلی
 • پدیکول های تحتانی
 • پدیکول های فوقانی خارجی

سایر روش ها، تفاوت های جزئی با هم دارند؛ گاهی اوقات در سینه های بسیار بزرگ، به این نتیجه می رسیم که مقدار بافت حفظ شده پستان، ممکن است خون رسانی کافی نداشته باشد! در نتیجه، می تواند موجب سیاه شدن نوک پستان و مشکلات ظاهری آن گردد؛ در این مواقع نوک پستان را بر میداریم و پس از عمل کوچک کردن سینه، نوک سینه را مانند یک پیوند پوست در محل قرار می دهیم. در این مواقع، ممکن است نوک سینه مسطح تر دیده شود و حس سابق را نداشته باشد.

عمل ماموپلاستی مناسب چه افرادی است؟

همه افراد می توانند کاندید این عمل زیبایی پستان باشند! به جز بیماری های نادر، مانند روماتولوژی یا افرادی که ریسک بالایی برای عمل های جراحی دارند؛ افرادی که سینه های بزرگی دارند، و پوست آن ناحیه رادیوتراپی شده یا قبلا سابقه سرطان داشتند، دچار عوارض بیشتری در تمام جراحی های پستان خواهند شد؛ بنابراین جراحی ماموپلاستی در این افراد، با احتیاط بیش تری صورت می گیرد.

تمام افرادی که سینه های بزرگ یا کوچک دارند، می توانند تحت این عمل جراحی قرار بگیرند! باید توجه داشت که عمل لیفت و عمل مامو پلاستي، تکنیک های مشابهی دارند؛ این تکنیک ها در ماموپلاستی کاهنده برای کوچک کردن سینه، و در عمل لیفت برای بالا آوردن نوک سینه ها استفاده می شوند؛ همچنین بالا آوردن نوک سینه نیز انجام می شود.

شاید جالب باشه بدونید که، طبق تحقیقات انجام شده، زنانی که تحت عمل جراحی کوچک کردن سینه قرار می‌گیرند، احساس بهتری نسبت به خود، تصویر بدن و سلامتی خود پس از عمل دارند! یک مطالعه نشان داد که 95٪ از بیماران از نتایج این عمل جراحی راضی بودند، که یکی از بالاترین میزان رضایت در بین تمام جراحی های زیبایی است.

چه کسانی نباید عمل ماموپلاستی انجام دهند؟

به طور کلی، همه افراد می توانند تحت این عمل جراحی قرار بگیرند، اما ممکن است برای بعضی افراد مشکلاتی ایجاد کند:

 1. دسته اول، افرادی هستند که پستان آن ها رادیوتراپی شده است؛ رادیوتراپی می تواند در درمان سرطان پستان یا در بعضی سرطان های دیگر در ناحیه قفسه سینه که نیاز به رادیوتراپی اشعه درمانی دارند، انجام شود. بنابراین، با توجه به آن که ماموپلاستي در این افراد عارضه های بسیاری را به دنبال خواهد داشت، سعی می کنیم منصرفشان کنیم.
 2. دسته دوم، بیماران رماتیسمی هستند که داروهایی مصرف می کنند، که با ترمیم زخم ها منافات دارد و طبق نظر پزشک قابل قطع کردن مصرف نیستند؛ بنابراین بهتر است اعمال جراحی غیر ضروری در این افراد انجام نشود.
 3. دسته سوم، بیمارانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند، و به علت شرایط قلبی عروقی آن ها امکان قطع مصرف دارو وجود ندارد؛ با توجه به عوارض زیادی که هر جراحی برای این افراد به وجود می آورد، جراحی های غیر ضروری انجام نمی شود.
 4. چند بیماری نادر رماتیسمی پوستی نیز وجود دارد، که بهتر است عمل در این افراد انجام نشود.

حداقل سن مناسب برای عمل مامو پلاستی

عمل ماموپلاستی را در هر سنی می توان انجام داد! معمولاً پس از 18 سالگی که بلوغ کامل صورت گرفته است، و سینه ها بزرگ شده است قابل انجام است؛ اما باید توجه داشت که افرادی که این عمل را انجام می دهند، ممکن است در آینده قادر به شیردهی نباشند؛ در نتیجه اگر مایل به انجام این جراحی هستند، باید این مسائل را در نظر بگیرند و ریسک آن را بپذیرند؛ همچنین می توانند این جراحی را بعد از شیردهی انجام دهند.

سن مناسب عمل ماموپلاستی

فیلم عمل جراحی Mammoplasty

اگر تمایل دارید بدانید که عمل ماموپلاستی چگونه و به چه صورتی انجام می شود؟ ما فیلم این عمل که کمتر از 4 دقیقه است را، برای شما در ویدئو زیر نشان داده ایم پیشنهاد می کنم برای اطلاع از نحوه عمل مامو پلاستی بصورت فیلم، ویدئو زیر را تا انتها ببینید:

مراحل عمل ماموپلاستی

جراحی مامو پلاستي با برداشت پوست و بافت اضافی سینه و هم چنین فرم دهی سینه همراه می باشد؛ تکنیک به کار رفته در این جراحی به آناتومی بدن بیمار و اولویت های بیمار بستگی دارد! در مرحله اول، پوست روی ستونی که می خواهیم حفظ کنیم می خراشیم؛ بقیه ی قسمت های پستان را خارج می کنیم؛ سپس پوست باقی مانده را، به دور آن ستونی که پوست روی آن تراشیده شده‌ است جمع می کنیم و یک سینه ایجاد می کنیم.

به علت آن که قسمت نوک سینه یا نیپل (Nipple) از نظر زیبایی بسیار اهمیت دارد، ابتدا باید محل آن را طراحی کنیم؛ روش هایی مختلفی داریم که نوک سینه را روی قسمتی از بافت سینه که متصل می ماند و برداشته نمی شود، نگه می دارد. اصطلاحاً به این ناحیه، پدیکول می گویند؛ باقی بافت پستان جابجا شده و یا برداشته می شود، اما قسمتی که مانند یک پایه نوک سینه را نگه می دارد، باقی می ماند. عمل های پدیکول های فوقانی و پدیکول های تحتانی، اشاره به آن قسمت بافت پستان دارند که نوک سینه روی آن باقی می ماند، و خون رسانی آن حفظ می گردد؛ باقی بافت سینه را بر میداریم؛ سپس پوست را ترمیم کرده، و میدوزیم و روی محل قرار می دهیم؛ سعی می کنیم شکل برجسته ای ایجاد کنیم، که از لحاظ زیبایی مطلوب باشد.

بطور خلاصه، مراحل انجام عمل Mammoplasty را میشود در 5 مرحله خلاصه کرد:

 1. بیهوشی
 2. برش
 3. برداشتن بافت و تغییر موقعیت پستان
 4. بستن محل برش
 5. نتایج و بازیابی

اقدامات یا آمادگی های قبل از عمل

 • داروهای ضدانعقاد قطع مصرف می گردند.
 • داروهای شایعی که ممکن است مصرف شود، مانند ویتامین E قطع مصرف می گردند.
 • در اکثر جراحی های زیبایی مانند ماموپلاستی، توصیه می شود که شب قبل از عمل یا صبح آن دوش بگیرند، تا چربی های اضافی بدن پاک شود؛ در نتیجه حین جراحی استریلیته بهتری ایجاد می شود.

عمل ماموپلاستی چند ساعت طول می کشد؟

عمل جراحی ماموپلاستی، با توجه به حجم سینه و تکنیک مورد استفاده حدود 2 ساعت نیم تا 5 ساعت طول می کشد؛ البته که این مورد، بسته به شرایط شما و میزان پیچیدگی میتواند متفاوت باشد؛ برداشتن حجم اضافی سینه (چربی و بافت غدد)، ایجاد یک کانتور زیبایی و بستن زخم برای به حداقل رساندن جای زخم، می تواند در برخی از بیماران زمان بیشتری ببرد! بیماران با سینه های بسیار بزرگ، ممکن است به جراحی پیچیده تری نیاز داشته باشند. در کل برای اطلاع از زمان کلی این جراحی، میتوانید از پزشک متخصص پستان خودتان سوال بکنید.

آیا عمل مامو پلاستی درد دارد؟

چیزی که ممکن است ذهن افرادی که کاندید عمل هستند را درگیر خود کند، درد عمل جراحی است! و این سوال را از خود می پرسند که عمل ماموپلاستي درد دارد؟ باید گفت این عمل یک جراحی تهاجمی با ظریف و با دقت بالا است، که نیاز به مهارت خاص پزشک جراح شما دارد؛ لذا چون این عمل جراحی با روش‌های بی‌حسی انجام می‌شود، شما هیچ دردی را در طول جراحی احساس نمی کنید! پزشک متخخص بیهوشی، با استفاده از از بیهوشی عمومی یا آرام بخش داخل وریدی با بی حسی موضعی، شما را بیهوش می کند و شما هیچ گونه احساس دردی حین عمل نخواهید داشت.

پس از اتمام عمل نیز، پزشک مسکن‌هایی را برای کاهش درد احتمالی تجویز می کند که به قطع شدن درد کمک خواهد کرد؛ لذا در صورت درد در منزل، از مسکن های تجویز شده توسط پزشک خود یا کمپرس آب سرد استفاده کنید.

مزایای عمل

مزایای عمل ماموپلاستی را می توان از نظر زیبایی سینه مورد بررسی قرار داد؛ در واقع می توان گفت افرادی که حجم سینه بزرگ یا سینه کوچک دارند، از نظر زیبایی نسبت به سینه های خود شکایت دارند. حتی ممکن است افرادی به علت داشتن سینه های بزرگ چاق دیده شوند، بدون آن که واقعاً چاق باشند! این افراد می توانند با انجام عمل مامو پلاستي، سینه های خود را کوچک یا بزرگ کنند؛ مزایای دیگر عمل عبارت است از:

 • برداشتن فشار از روی گردن
 • برداشتن فشار از روی شانه
 • کاهش دردهای پشت و شانه
 • زیبایی سینه ها
 • کاهش ریسک سرطان پستان حدود 30-20 درصد
 • سفت شدن سینه و کشیده شدن سینه به سمت بالا
 • برقراری توازون بیشتر میان سینه ها و بدن
 • تسکین درد و ناراحتی ناشی از وزن زیاد سینه ها
 • بالا رفتن سطح اعتماد به نفس

عوارض و خطرات ماموپلاستی

تمام عوارض و خطراتی که در عمل جراحی بروز پیدا می کند، ممکن است در این عمل نیز وجود داشته باشند؛ به طور مثال، این عوارض شامل مشکلات بیهوشی و عوارض بعد عمل مانند ریسک آمبولی می باشند؛ اما عوارض اصلی عمل و مشکلاتی که به طور خاص با ماموپلاستی مرتبط هستند، عبارتند از:

 • سیاه شدن نوک سینه؛ یکی از شایع ترین مواردی که مشاهده می شود، سیاه شدن نوک سینه یا بخشی از آن است! به علت ماهیت بافت سینه، سیگاری بودن فرد یا سابقه سیگار کشیدن و دیابتی بودن رگ هایی که به نوک سینه خون رسانی می کنند، دچار مشکل می شوند و خون رسانی را مختل می کنند؛ در نتیجه نوک سینه یا بخشی از آن سیاه می شود. اگر ناحیه کوچکی باشد، خود به خود با پانسمان پر می شود؛ اما اگر بزرگ باشد و شامل کل نوک سینه باشد، ممکن است نیاز باشد بافت های مرده برداشته شوند و در آینده نوک جدیدی ایجاد شود.
 • ورم سینه
 • باز شدن بخیه ها
 • عفونت بخیه ها: شایع‌ترین عوارض پس از ماموپلاستی، عفونت‌های جزئی زخم و تشکیل هماتوم، و به دنبال آن تأخیر در بهبود زخم و گشادی جزئی زخم میباشد؛ همچنین میزان نکروز نوک پستان-آرئول 1-2٪ میباشد

آیا عمل مامو پلاستی خطرناک است؟

عمل مامو پلاستي، خطر جدی برای بیمار ندارد و ریسک آن فقط در حد همان خطرات معمولی بیهوشی عمومی می باشد! بنابراین افرادی که می توانند یک بیهوشی طبیعی بگیرند، کاندید این نوع عمل جراحی هستند؛ از آن جایی که این عمل، در سطح انجام می شود و در کنار ارگان های حیاتی نیست، خطر آن بسیار کم تر است؛ در این عمل خطر کم آمبولی نیز وجود دارد!

خطر آمبولی در ماموپلاستی چقدر است؟

در موارد اندکی، ممکن است سبب بروز آمبولی شود اما احتمال آن بسیار کم است؛ چرا که در صورتی که جراح شما مهارت کافی داشته باشد، احتمال بروز چنین عوارضی بسیار نادر است.

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

 • از بیماران درخواست می شود که سوتین های مناسب یا نیم تنه های ورزشی بپوشند؛ نیم تنه های ورزشی، به نگه داشتن مناسب سینه کمک بیشتری می کند.
 • بیماران می توانند روز بعد از عمل استحمام کنند.
 • به بیماران توصیه می شود تا 2-1 ماه به پشت بخوابند.
 • اگر سوتین ورزشی بپوشند، می توانند برای حدود ساعاتی به پهلوی چپ یا راست نیز متمایل شوند؛ اما به هیچ عنوان نباید بر روی شکم دراز بکشند.

مراقبت های پرستاری ماموپلاستی

 • در برخی بیماران، پانسمان گذاشته می شود که روز بعد از عمل برداشته می شود.
 • پماد آنتی بیوتیک برای روی زخم ها نیز تجویز می شود.
 • گاهی اوقات نوار پانسمان استری استریپ (Steri-Strip) برای بیماران روی زخم استفاده می شود، که می توانند با آن دوش بگیرند.
 • اگر نیاز باشد درن بیمار تا یک هفته باقی بماند، به بیمار آموزش داده می شود که چگونه درن را خارج کند.

به طور کلی، یک اصل مشترک در خارج کردن درن ها وجود دارد: «هنگامی که حجم باقی مانده درن ها به زیر 30 سی سی برسد، و محتویات آن از رنگ قرمز به رنگ زرد و نارنجی تغییر کند، زمان مناسب برای خارج کردن آن است.»

تعویض پانسمان ماموپلاستی

در جهت تعویض پانسمان، گاز را در صورت نیاز (مانند کثیف شدن یا خیس شدن) و بعد از دوش گرفتن، تعویض کنید؛ ممکن است بتوانید هنگامی که شروع به دوش گرفتن می کنید، هر روز دوش بگیرید تا برش شما تمیز بماند. قبل از ورود به حمام، سوتین و گازی که برش شما را پوشانده است، را بردارید؛ دمای آب را ابتدا با پشت یا دست خود بررسی کنید، زیرا بی حسی ممکن است از احساس گرما در ناحیه آسیب دیده جلوگیری کند! 

ناحیه عمل را، با آب گرم و صابون ملایم و بدون عطر بشویید؛ برش های فوقانی و محل تخلیه را به آرامی تمیز کنید، و خوب بشویید؛ جریان دوش را مستقیماً به سمت سینه خود نگیرید، و آن را به سمت بالای پشت یا بازوی خود نشانه بگیرید. اجازه دهید آب به آرامی روی سینه شما جاری شود؛ سپس محل برش های خود را با یک حوله تمیز خشک کنید، و از مالش دادن آن خودداری کنید؛ سپس محل عمل را مانند قبل، مجددا پانسمان کنید.

نحوه پانسمان ماموپلاستی چگونه است؟

پس از جراحی، برش های شما با بخیه های قابل جذب یا غیرقابل جذب بسته می شود؛ اگر برش های شما با بخیه های قابل جذب بسته شد، بخیه ها خود به خود حل می شوند و آنها نیازی به کشیدن ندارند؛ اگر برش های شما با بخیه های غیر قابل جذب بسته شده باشد، پزشک شما آنها را حدود 2 هفته پس از جراحی شما می کشد. همچنین ممکن است، قطعات کوچکی از نوار جراحی (Steri- Strips™) روی برش‌ های خود داشته باشید، که آنها خود به خود شل می شوند و می افتند! همچنین شما، یک پانسمان با گاز استریل خواهید داشت، که برش های شما را می پوشاند؛ این گاز، توسط سوتین طبی بهتر در جای خود نگه داشته می شود و محافظت می گردد.

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

توصیه می شود بیماران در هفته اول به پشت بخوابند، اما اگر برای بیماران مشکل بود، می توانند با لباس محافظ یا سوتین به پهلوی چپ و راست نیز بخوابند؛ اگر تمایل دارید جزئیات بیشتری درمورد طریقه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی بیشتر بدانید، و اینکه چه اقداماتی باید انجام بدهید، ما در یک مقاله جداگانه بطور مفصل برای شما توضیح داده ایم لذا پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

هر گونه درد، تورم یا کبودی در عرض چند هفته کاهش می یابد، اما ممکن است بین 6 تا 12 ماه طول بکشد تا جای زخم های شما برطرف شود؛ اگر ماموپلاستی کاهشی انجام داده باشید، معمولاً در نقطه‌ای مشاهده می‌شود که، اسکار عمودی با اسکار افقی برخورد می‌کند؛ بطور کلی درباره نقاهت این جراحی میتوان گفت:
 • خوشبختانه این جراحی درد زیادی ندارد، و بیمار می تواند به کارهای روزمره خود رسیدگی کند.
 • توصیه می شود بیمار تا 2 هفته رانندگی نکند.
 • مامو پلاستی برای بارداری مشکلی ایجاد نمی کند؛ اما باید توجه داشت که افرادی که باردار می شوند، ممکن است در آینده قادر به شیردهی نباشند! در بارداری حجم سینه ها بزرگ تر می شود، و ممکن است نتیجه حاصل از جراحی پیش از بارداری را تغییر داد.
دوره نقاهت عمل ماموپلاستی
 • در این عمل، از بخیه های جذبی استفاده می شود و نیازی به کشیدن بخیه ها نیست.
 • با توجه به استفاده از تکنیک اختصاصی در مامو پلاستي، برش آن در زیر سینه است و بعد از گذشت مدتی سینه روی آن را می پوشاند؛ در نتیجه بیماران شکایتی از جای بخیه ندارند.
 • با توجه به باز شدن پوست و تغییر بافت پستان و بستن مجدد پوست، ممکن است قسمت های کوچکی از زخم ها باز شوند؛ این مسئله، در بسیاری از عمل های جراحی اتفاق می افتد و جای نگرانی نیست! در این مواقع، زخم تنها نیاز به شستشو دارد و بدون نیاز به بخیه مجدد بعد از مدتی بسته خواهد شد.
 • توصیه می شود تا 2 ماه، از انجام حرکات ورزشی خودداری کند و از سوتین ورزشی استفاده کند.

با توجه به آن که روی پستان هیچ عضله ای نداریم، و عضله پکتورالیس (Pectoralis) زیر بافت پستان قرار دارد، ورزش کردن تاثیری بر شکل و قوام خود بافت پستان ندارد.

آیا عمل ماموپلاستی برگشت پذیر است؟

برگشت پذیری عمل قبل از هر چیزی، به انتخاب جراح سینه خوب قبل از انجام عمل بستگی دارد؛ همانطور که در تصویر می بینید، بیماری  با وجود حجم بسیار بزرگ پستانها، بافتی در بالای قفسه سینه خود ندارد (فلش آبی) و بسیاری تصور می کنند که با انجام جراحی، می توان بخشی از این حجم زیاد را به بالای سینه منتقل کرد و این ناحیه را پر کرد.

برگشت ماموپلاستی

اما متاسفانه علیرغم استفاده از تکنیک های مختلف و نیز انجام انواع مختلف بخیه ها، نتیجه مثبت و رضایت بخشی حاصل نمی شود! به عبارت دیگر، پس از مدت کوتاهی بعد انجام جراحی ماموپلاستی، فرد با افت بافت روبه رو می شود و و قسمت پر بودن بالای سینه از بین می رود؛ لذا نکته اصلی و مهم این است که چنین بیمارانی، حتی با حجم زیاد پستان، نیاز به پروتز و تزریق چربی شکم، برای رفع این مشکل خواهند داشت.

آیا مامو پلاستی نیاز به ترمیم دارد؟

بیماران مامو پلاستی کاهشی، به دلیل مزایای باور نکردنی این عمل، در میان بیماران جراحی پلاستیک، رضایت بیشتری دارند؛ اگر قصد کوچک کردن سینه را دارید، ممکن است در مورد نتایج و خطرات آن سؤالاتی داشته باشید. یک سوال رایج در بین کاندیدهای کوچک کردن سینه، این است که: «آیا بافت سینه، می تواند پس از جراحی دوباره رشد کند و اگر چنین است، آیا نیاز به ترمیم بعد از عمل هست یا خیر؟» اگر چه شایع نیست، اما در مواردی بافت سینه می تواند پس از کوچک کردن سینه دوباره رشد کند.

بدن ما غیرقابل پیش بینی است، و به دلایل بیولوژیکی می تواند به روش هایی که ما انتظار نداریم تغییر کند! در روش کوچک کردن سینه، بخشی از بافت غدد (و همچنین بافت چربی و پوست) برداشته می‌ شود، اما بافت غده باقی‌ مانده می‌ تواند پس از جراحی به دلیل بارداری، شیردهی، داروها یا سایر تغییرات هورمونی بزرگ شود؛ بیمارانی که بافت سینه‌ آنها پس از کوچک کردن سینه دوباره رشد می‌ کند، معمولاً هنگام جراحی جوان هستند و این عمل معمولاً قبل از توقف رشد سینه‌ ها انجام شده است! این بیماران، ممکن است بعد از بارداری، شروع قرص های ضد بارداری، افزایش وزن یا حتی یائسگی متوجه بزرگ شدن سینه های خود شوند.

ترمیم ماموپلاستی چگونه است؟

اگر سینه‌ های شما بعد از جراحی نوع کاهشی، بزرگ می‌ شوند و اندازه سینه‌ های شما شروع به تأثیرگذاری روی فعالیت‌ های روزانه و اعتماد به نفس شما می‌ کند، ممکن است بخواهید جراحی تجدید نظر یا ترمیم مامو پلاستی انجام دهید؛ این یک تصمیم شخصی است که بهتر است با یک جراح سینه مشورت کنید. اگرچه احتمال رشد مجدد سینه پس از کوچک کردن اندک است، اما هنوز باید این موضوع را در طول مشاوره اولیه کوچک کردن سینه با جراح در میان بگذارید؛ بر اساس عواملی مانند سن، سابقه خانوادگی و اینکه آیا قصد باردار شدن و شیردهی در آینده را دارید، جراح مموپلاستی به شما مشاوره می دهد.

ماندگاری عمل

ماندگاری ماموپلاستی، تا آخر عمر باقی خواهد ماند؛ به شرط اینکه شما بعد از جراحی، یک سبک زندگی مناسبی را پیش بگیرید تا سینه های شما حالت افتاده به خود نگیرد. چون اندازه سینه ها ثابت خواهد ماند، اما به علت عدم رعایت فرم آنها ممکن است تغییر کند و شما دچار افتادگی سینه بشوید؛ لذا مهم است که تغییر سبک زندگی بعد از عمل پایبند باشد.

ورم سينه بعد از عمل ماموپلاستی

پس از هرگونه عمل جراحی، بافت آن ناحیه به علت گشاد شدن عروق و تراوایی و نشت آن ها و وارد شدن مایع از درون رگ ها به بافت های بدن، ورم می کند! در حدود 72-48 ساعت اول این ورم بیش تر خواهد شد؛ پس از آن اگر التهاب رفع شود و عفونتی وجود نداشته باشد، رگ ها به حالت اولیه بر می گردند، و ورم ها کاهش پیدا می کنند.

به طور کلی، بیشتر تورم در چند هفته اول پس از جراحی کاهش می یابد، اما برخی از تورم های خفیف ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشد؛ در چند روز اول پس از جراحی، سینه‌ها احتمالاً کاملاً متورم می‌شوند و ممکن است احساس سفت یا ناراحتی کنند.

درن بعد از عمل ماموپلاستی

استفاده از درن در مامو پلاستی، با توجه به سلیقه جراح و صلاح دید آن انجام می شود؛ اگر حجم سینه بزرگ باشد و بافت چربی زیادی داشته باشد، از درن استفاده می شود. تجربه نشان داده است که بعد از عمل، در زیر پوست پستان آب جمع می شود؛ در نتیجه، درن ها به خروج ترشحات و مایعات کمک می کنند و ریسک مشکلات را کاهش می دهند! در اغلب موارد، روز بعد از عمل و قبل از ترخیص، درن (Drain) خارج می شود؛ اما برخی اوقات نیز ممکن است، درن تا حدود 1 هفته در محل زخم باقی بماند.

درن بعد از عمل ماموپلاستی

سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی

بعد از Mammoplasty، از افراد درخواست می کنیم که سوتین هایی بپوشند که بافت را در همان وضعیت مناسب تا 2-1 ماه نگه دارد، و به همان شکل باقی بماند. سوتینی که توصیه می کنیم، چندان تفاوتی ندارد و کمی حالت سفت تری دارد و بافت را در همان ناحیه به خوبی نگه می دارد؛ در نتیجه استفاده از این نوع سوتین ها، ضرورتی ندارد و بیماران از این بابت نگرانی نداشته باشند؛ همچنین می توان از نیم تنه ورزشی، که نتایج بسیار خوبی به همراه دارد نیز استفاده کرد.

سوتین مخصوص ماموپلاستی

شیردهی بعد از عمل ماموپلاستی

در نوعی از عمل که سینه کوچک تر می شود، توانایی شیردهی بعد از مامو پلاستی قطعیت ندارد و ممکن است که دیگر امکان شیردهی نباشد! برخی افراد، ممکن است قادر به شیردهی باشند یا حجم شیر آن ها کم باشد؛ اما در عمل ماموپلاستی بزرگ کردن پستان، که از پروتز استفاده می کنیم، امکان شیردهی وجود دارد.

شیردهی بعد از ماموپلاستی

جای بخیه بعد از عمل مامو پلاستی

تکنیک های متنوعی برای دوختن زخم ها بعد از جراحی وجود دارد؛ معمولاً یک خط دور هاله، و یک خط عمودی که از زیر هاله پستان به سمت پایین می رود، و یک خط کوچک در زیر پستان است؛ آن خط عمودی، تا آخر عمر با شخص باقی می ماند و فقط ممکن است کمرنگ تر شود.

مزیت تکنیک اختصاصی ما، این است که خط عمودی را ندارد؛ در تکنیک اختصاصی که ما استفاده می کنیم، پس از چند ماه وقتی فرد به صورت ایستاده روبروی آینه نگاه می کند، خط عمل را نمی بیند و فقط خط زیر چین سینه و خط دور هاله را مشاهده می کند. خط دور هاله، به طور مشخص دیده نمی شود و بسیار محو است! برای اینکه  بدانید جای بخیه بعد از عمل ماموپلاستی می ماند یا نه، و اینکه زمان ترمیم آن چقدر است؟ و تمامی نکات مهم مربوط به بخیه ماموپلاستی چیست؟ بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید. 

عفونت بخیه بعد از ماموپلاستی

یکی از مشکلات و نگرانی های بعد از عمل، که ممکن است برای برخی از افراد اتفاق بی افتد عفونت بخیه بعد از عمل است؛ لذا برای جلوگیری از بروز عفونت محل بخیه، بهتر است تعویض پانسمان و ضد عفونی کردن محل بخیه، به طور منظم و با رعایت اصول بهداشت و طبق نظر پزشک انجام شود. در نهایت، اگر همه مواردی که پزشک شما می گوید رعایت کنید، دچار عفونت بخیه نخواهید شد و در صورت بروز چنین مشکلی، حتماً در اولین فرصت با پزشک جراح خود مشورت کنید.

قیمت عمل ماموپلاستی

قیمت عمل مامو پلاستي، به عوامل مختلف و مقدار حجمی که برداشته می شود بستگی دارد؛ در حجم های بسیار بالا، بخشی از هزینه ها بیمه ها تقبل می کنند؛ هزینه ماموپلاستی در کلینیک نسبت به بیمارستان کم تر است! عمل Mammoplasty، به علت جفت بودن سینه ها و قرینه سازی، دو عمل محسوب می شود. به بیمارانی که شرایط اقتصادی مناسبی دارند، توصیه می کنیم که این عمل را در بیمارستان انجام دهند، زیرا مراقبت های بیشتر و کامل تری صورت می گیرد، و امکانات بهتری وجود دارد؛ افرادی که ترجیح می دهند هزینه کمتری پرداخت کنند، می توانند به کلینیک های خصوصی یا دی کلینیک ها مراجعه کنند. طبیعتا امکاناتی که در دی کلینیک ها قرار دارد، به وسعت امکانات بیمارستانی نیست و این انتخاب شخصی بیمار است.

هزینه انجام عمل جراحی کوچک کردن سینه ها، در ایران چیزی حدود 45 تا 55 میلیون تومان در سال 1402 میباشد؛ جالب است بدانید که این قیمت به نسبت کشورهای خارجی بسیار ارزان تر و به صرفه تر بوده! برای مثال در کشور بلژیک انجام این عمل چیزی حدود 4034 یورو، در در فرانسه 5484 یورو، در هند 5597 یورو، در اسپانیا 4560 یورو و در آمریکا 6771 دلار میباشد.

قیمت عمل ماموپلاستی

در مورد بیمه پوشش هزینه عمل ماموپلاستی با بیمه تأمین اجتماعی و بیمه تکمیلی، اگر یک حجمی از پستان برداشته شود، بعضی از بیمه های تکمیلی مبلغی را پرداخت می کنند؛ البته این بحث بین بیمار و پزشک است؛ در نهایت این بستگی به پزشک شما دارد که کدام بیمه تکمیلی را بپذیرد.

تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی

مامو پلاستی و ماستوپکسی، از نظر تکنیک جراحی شباهت بسیاری به هم دارند، اما هدف نهایی آن ها متفاوت است! در هر دو عمل، نوک سینه را بر می داریم و به محل مناسب منتقل می کنیم؛ تنها تفاوت آن ها این است که از آن جایی که هدف عمل ماموپلاستي کاهش حجم است، مقدار حجم سینه ای که برداشته می شود بیش تر است؛ اما در هدف ماستوپکسی، بازگرداندن نوک سینه به محل اصلی آن است و حجم کم تری از سینه برداشته می شود.

آیا عمل ماموپلاستی موجب سرطان سینه می شود؟

برخلاف تصور عموم، عمل مامو پلاستي نه تنها باعث افزایش احتمال سرطان سینه نمی شود، بلکه حداقل 30-20 درصد ریسک آن را کاهش می دهد! حتی در افرادی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند، استفاده از Mammoplasty موجب کاهش خطر ابتلا به این نوع سرطان می گردد.

دکتر خوب برای ماموپلاستی

انتخاب دکتر خوب برای ماموپلاستی، یکی از مهم ترین فاکتورها برای انجام عمل Mammoplasty قبل از جراحی است؛ چرا که این جراح خوب و با تجربه است که می تواند یک جراحی بی نقص و زیبا را برای شما انجام دهد. اگر در انتخاب بهترین پزشک جراح تردید دارید، و به دنبال بهترین دکتر ماموپلاستی در تهران می گردید ما به شما دکتر وحید حریری فوق تخصص جراح سینه را پیشنهاد می کنیم؛ ایشان با تجربه و تخصص و همراه تیم خود، میتوانند یک عمل موفقیت آمیز را برای شما رقم بزنند.

سوالات متداول

   ماموپلاستی اصطلاحی کلی برای انواع عمل‌های جراحی سینه است که به منظور کوچک کردن، بزرگ کردن سینه با تکنیک های مختلف انجام شود. اما پروتز سینه برای بزرگ‌تر کردن سایز سینه‌ها است با استفاده از پروتز های سلیکونی. در واقع یک شکل مصنوعی از سینه است که برای فرم دهی و جایگزینی بخشی از سینه و یا تمام آن مورد استفاده قرار می گیرد.

ماموپلاستی با بیهوشی انجام می‌شود و بیمار در طی عمل دردی احساس نمی‌کند، اما دو تا سه روز پس از عمل درد دارد. برای کاهش درد بعد از ماموپلاستی پزشک مسکن تجویز می‌کند، کمپرس یخ روی نواحی دردناک هم به کاهش درد و تورم کمک می‌کند.

از هفته چهارم به بعد بیماران می‌توانند حرکات ورزشی ساده و سبک مثل دوچرخه ثابت یا پیاده‌روی را شروع کنند و به ‌تدریج در هفته پنجم و ششم بعد از عمل شدت ورزش‌ها را بیشتر کنند. شش هفته بعد عمل بیشتر بیماران می‌توانند ورزش‌های سنگین تر را شروع بکنند.

ماموپلاستی و جراحی لیفت سینه دو عمل جراحی زیبایی با هدف های متفاوت هستند. لذا اینکه کدام یک بهتر است، سوال اشتباهی است. در  جراحی لیفت سینه، اندازه سینه‌ها کوچک یا بزرگ نمی شوند، درواقع تغییری حاصل نمی شود. اما عمل ماموپلاستی به علت برداشتن چربی و بافت داخلی سینه‌ها، شاهد کوچک شدن سایز و وزن آن‌ها هستیم.

درخواست مشاوره تخصصی

برای درخواست مشاوره  توسط دکتر وحید حریری جراح پستان فرم زیر را پر کنید.

6 دیدگاه دربارهٔ «راهنمای جامع ماموپلاستی (كوچك كردن سينه با عمل جراحی)»

 1. دکتر من از یه کرم برای افزایش حجم سینه استفاده کردم که جای دو سایزی که میخواستم چهار سایز بزرگتر شده.
  آیا راهی هست که با عمل کوچک کنم؟

  1. ورم سینه با بهبود بافت و عضله ها به اوج خود می رسد و ممکن است در اواخر هفته ی اول بهبود، شروع به فروکش کردن نماید، ولی احتمال بروز آن بعد از ۶ تا ۱۲ ماهوجود دارد.

  1. باید ابتدا به پزشک جراحتان مراجعه نمایید اگر تشخیص نکروز بعد از ماموپلاستی را تأیید کند، ممکن است توصیه کند منتظر بمانید تا ببینید آیا بدون درمان برطرف می ‌شود یا نه، به خصوص اگر کوچک باشد.
   ممکن است بعضی مواقع چندین ماه طول بکشد تا نکروز بعد از ماموپلاستی از بین برود.
   باید هر چه زودتر اقدامات درمانی خود را توسط پزشک تان انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *