لوگو سایت دکتر حریری

ماموپلاستی چیست؟ انواع، عوارض و هزینه كوچک كردن سينه با عمل جراحی 1402

عمل ماموپلاستی چیست و چه کاربردی دارد؟

تغییرات هورمونی در بارداری، شیردهی، ژنتیک، نوسانات وزن، استفاده از برخی داروها مثل استروئیدهای آنابولیک، ترشح استروژن و … از عوامل بزرگ شدن سینه ها هستند؛ بزرگی بیش از حد سینه ها، باعث ایجاد فشار در کمر، گردن، شانه ها و سایر نواحی بدن، و همچنین باعث بدفرمی بدن و کاهش اعتماد بنفس بانوان میشود! در این شرایط ماموپلاستی (Mammoplasty) یا جراحی کوچک کردن سینه انجام میگیرد. در این عمل جراحی، چربی، بافت و پوست های اضافه، از سینه جدا میشوند، و سایز پستان ها به حد مطلوب کاهش پیدا میکند.

عمل کوچک کردن سینه که به آن Breast Reduction نیز میگویند، امروزه یک پروسیجر پزشکی متداول هست، و سالانه بیشتر از 90000 خانم اقدام به انجام این عمل میکنند؛ همچنین جالب است بدانید که میزان موفقیت این عمل چیزی بیشتر از 80% تا 95% میباشد!

اگر می خواهید در مورد هزینه مامو پلاستی و نحوه انجام آن بیشتر بدانید، مطلب زیر را بادقت مطالعه کنید.

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

فلوشیپ جراحی پلاستیک و جراحی پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

فلوشیپ جراحی پلاستیک و جراحی پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران

فهرست مطالب

فهرست مطالب نمایش

اگر فرصت مطالعه کامل مقاله را ندارید، پیشنهاد می کنم پادکست زیر را گوش دهید:

جراحی ماموپلاستی چیست؟

درواقع عمل مامو پلاستی، یک جراحی پلاستیک برای زیبایی سینه است، که البته برخی از افراد این جراحی را، به دلیل تشابه اسمی با عمل هایی چون ماموپلکسی، ماستوپکسی، ماستکتومی اشتباه میگیرند! برخی زنان، ممکن است به دلایل مختلفی از بزرگ بودن، یا کوچک بودن سایز سینه خود، ناراضی باشند؛ چرا که داشتن سینه های خوش فرم و با سایز مناسب، تاثیر بسیار زیادی در زیبایی آنها دارد.

لذا اگر شما هم جزء آن دسته از بانوانی هستید که، از سایز سینه های خود شکایت دارید و احساس نارضایتی می کنید، و یا به دنبال ترمیم سینه های خود هستید، عمل جراحی مامومپلاستی، بهترین روش تغییر سایز و زیبایی سینه برای شما است.

ماموپلاستی به معنای تغییر سایز سینه (بزرگ یا کوچک کردن سینه) است؛ از نظر لغوی پلاستی (Plasty)، به معنای تغییر شکل دادن است و مامو (Mammo) در زبان لاتین به معنای پستان است؛ در نتیجه ماموپلاستی به معنای روش های جراحی برای تغییر شکل دادن سینه است. این اصطلاح فقط برای کوچک کردن سینه نیست، چرا که برای افزایش سایز سینه (مامو پلاستی افزایشی) هم استفاده می شود!

عمل ماموپلاستي جنبه درمانی و ترمیمی هم دارد؛ مامو پلاستی ترمیمی، برای ترمیم شکل سینه، به علت بیماری های مادرزادی یا انواع دیگر بیماریها، مورد استفاده قرار می گیرد. اصلاح سایز سینه، افتادگی پستان، قرینگی سینه ها، وضعیت قرارگیری نوک پستان و آرئولا، از جمله متداول ترین دلایل انجام عمل Mammoplasty هستند.

انواع ماموپلاستی

درواقع Mammoplasty، خود زیرمجموعه جراحی های دیگر، همچون جراحی پلاستیک و زیبایی سینه به حساب می آید؛ اما خود این جراحی نیز شامل 3 حالت زیر است:

 • ماموپلاستی کاهشی یا Breast Reduction (کوچک کردن حجم سینه)؛ جراحی کوچک کردن سینه، اغلب در زنان با سینه های بزرگ و سنگین که ناراحتی قابل توجهی از جمله گردن درد، کمردرد و بی حسی یا ضعف به دلیل وزن سینه ها را تجربه می کنند، استفاده می شود! در طی این روش، پوست، چربی و بافت اضافی سینه، برداشته می شود.
 • ماموپلاستی افزایشی یا Breast Augmentation (افزایش دادن حجم سینه)؛ بزرگ کردن سینه، با ایمپلنت هایی انجام می شود که می توانند زیر عضله قفسه سینه یا روی عضله سینه قرار گیرند! برش را می توان در زیر بغل، آرئولا (ناحیه اطراف نوک پستان) یا چین پایین سینه قرار داد؛ به طور کلی، تمام عمل های بزرگ کردن سینه، روش های کم تهاجمی هستند. پروتز سینه از یک پوسته سیلیکونی پر شده با نمک (محلول آب شور)، یا ژل سیلیکون تشکیل شده است. متقاضیان این جراحی، می تواند اندازه مورد نظر خود را، با نصب ایمپلنت آزمایشی تعیین کنند.
 • تغییر شکل دادن به منظور ترمیم یا Breast Reconstruction (ماموپلاستی ترمیمی)؛ جراحی بازسازی سینه، اغلب در زنانی که تحت ماستکتومی به عنوان درمانی برای سرطان سینه قرار می گیرند، انجام می شود. البته توجه کنید که احساس و عملکرد طبیعی سینه، مانند شیردهی، معمولاً زمانی که اعصاب حسی یا غدد و مچاری شیر، برداشته شده یا به طور قابل توجهی آسیب دیده باشند، بر نمی گردند.

مامو پلاستی بدون خط برش عمودی (همراه با ویدیو)

در این قسمت، و قبل از آغاز توضیحات کامل در مورد هزینه ماموپلاستی و انواع آن، بهتر است با روش اختصاصی و ابداعی دکتر حریری، که جراحی ماموپلاستی بدون جای جراحی عمودی است، آشنا شوید. در این روش، بیمارانی که توسط دکتر حریری عمل می شوند هیچگونه جای خط برش عمودی بین حاله سینه و زیر سینه ندارند، که این روش طبیعی بودن و زیبایی پستان پس از جراحی را به حد چشمگیری افزایش می دهد؛ توضیحات بیشتر توسط خود دکتر حریری در ویدیو زیر را ببینید:

برش های ماموپلاستي

به طور کلی، در همه روش های عمل ماموپلاستی یک تکنیک مشترک داریم؛ بخشی از سینه که نوک پستان را شامل می شود، به صورت یک ستون نگه می داریم، و باقی قسمت ها را حذف می کنیم! قسمت هایی که به صورت یک ستون متصل به قفسه سینه باقی مانده اند، در آینده پستان کوچک تری را ایجاد خواهد کرد. ستونی که نوک سینه در آن قرار دارد، می تواند با استفاده از تکنیک های متفاوت، در قسمت های مختلف سینه قرار داشته باشد:

 • پایین سینه (به صورت یک ستون عمودی که از قسمت پایین سینه شروع می شود، و مثل یک بیضی حول نوک سینه قرار می گیرد)
 • به صورت عمودی از بالا به پایین
 • متمایل به بالا و داخل
 • متمایل به بالا و خارج

اگر سینه را به شکل یک ساعت در نظر بگیریم، به طور شایع آن ستونی که همراه با نوک پستان نگه می داریم، می تواند منطبق بر ساعت 6، 12، 2 تا 3 یا 10 تا 11 باشد. 

برش های جراحی برای کوچک کردن سینه

بیشتر روش های ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه، بر اساس پدیکول های پستان طبقه بندی می شود:

 • پدیکول های فوقانی داخلی
 • پدیکول های تحتانی
 • پدیکول های فوقانی خارجی

سایر روش ها، تفاوت های جزئی با هم دارند؛ گاهی اوقات در سینه های بسیار بزرگ، به این نتیجه می رسیم که مقدار بافت حفظ شده پستان، ممکن است خون رسانی کافی نداشته باشد! در نتیجه، می تواند موجب سیاه شدن نوک پستان و مشکلات ظاهری آن گردد؛ در این مواقع نوک پستان را بر میداریم و پس از عمل کوچک کردن سینه، نوک سینه را مانند یک پیوند پوست در محل قرار می دهیم. در این مواقع، ممکن است نوک سینه مسطح تر دیده شود و حس سابق را نداشته باشد.

عمل ماموپلاستی مناسب چه افرادی است؟

همه افراد می توانند کاندید این عمل زیبایی پستان باشند! به جز افرادی که بیماری های نادری، مانند روماتولوژی یا افرادی که ریسک بالایی برای عمل های جراحی دارند؛ افرادی که سینه های بزرگی دارند، و پوست آن ناحیه رادیوتراپی شده یا قبلا سابقه سرطان داشتند، ممکن است دچار عوارض بیشتری شوند؛ بنابراین جراحی ماموپلاستی در این افراد، با احتیاط بیشتری صورت می گیرد.

تمام افرادی که سینه های بزرگ یا کوچک دارند، می توانند تحت این عمل جراحی قرار بگیرند! باید توجه داشت که عمل لیفت و عمل مامو پلاستي، تکنیک های مشابهی دارند؛ این تکنیک ها در ماموپلاستی کاهنده برای کوچک کردن سینه، و در عمل لیفت برای بالا آوردن نوک سینه ها استفاده می شود.

شاید جالب باشه بدونید که، طبق تحقیقات انجام شده، زنانی که تحت عمل جراحی کوچک کردن سینه قرار می‌گیرند، احساس بهتری نسبت به خود، تصویر بدن و سلامتی خود پس از عمل دارند! یک مطالعه نشان داد که 95٪ از بیماران از نتایج این عمل جراحی راضی بودند، که یکی از بالاترین میزان رضایت در بین تمام جراحی های زیبایی است.

چه کسانی نباید عمل ماموپلاستی انجام دهند؟

به طور کلی، همه افراد می توانند تحت این عمل قرار بگیرند، اما جراحی کوچک کردن سینه، ممکن است برای بعضی افراد مشکلاتی ایجاد کند:

 1. دسته اول، افرادی هستند که پستان آن ها رادیوتراپی شده است؛ رادیوتراپی می تواند در درمان سرطان پستان یا در بعضی سرطان های دیگر در ناحیه قفسه سینه، که نیاز به رادیوتراپی اشعه درمانی دارند، انجام شود. بنابراین، با توجه به آن که ماموپلاستي در این افراد عارضه های بسیاری را به دنبال خواهد داشت، سعی می کنیم از انجام جراحی ماموپلاستی، منصرفشان کنیم.
 2. دسته دوم، بیماران رماتیسمی هستند که داروهای خاصی مصرف می کنند؛ این داروها اغلب با ترمیم زخم ها منافات دارند و طبق نظر پزشک، نیم توان مصرف آن ها را قطع کرد. بنابراین بهتر است اعمال جراحی غیر ضروری در این افراد انجام نشود.
 3. دسته سوم، بیمارانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند، و به علت شرایط قلبی عروقی آن ها، امکان قطع مصرف دارو وجود ندارد؛ با توجه به عوارض زیادی که هر جراحی برای این افراد به وجود می آورد، جراحی های غیر ضروری انجام نمی شود.
 4. چند نمونه بیماری نادر رماتیسمی پوستی نیز وجود دارد، که بهتر است هیچ جراحی در این افراد انجام نشود.

حداقل سن مناسب برای عمل مامو پلاستی

عمل ماموپلاستی را در هر سنی می توان انجام داد! معمولاً پس از 18 سالگی که بلوغ کامل صورت گرفته است، و سینه ها به اندازه کافی رشد کرده اند، قابل انجام است؛ اما باید به این نکته توجه داشت؛ افرادی که این عمل را انجام می دهند، ممکن است در آینده قادر به شیردهی نباشند! در نتیجه اگر مایل به انجام این جراحی هستند، باید این مسائل را در نظر بگیرند و ریسک آن را بپذیرند؛ همچنین می توانند این جراحی را بعد از شیردهی انجام دهند.

سن مناسب عمل ماموپلاستی

فیلم عمل جراحی Mammoplasty

اگر تمایل دارید بدانید عمل ماموپلاستی چگونه و به چه صورتی انجام می شود؟ ما فیلم این جراحی را، که کمتر از 4 دقیقه است، برای شما در ویدئو زیر، آماده کرده ایم، پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از نحوه انجام عمل مامو پلاستی بصورت فیلم، ویدئو زیر را تا انتها ببینید:

مراحل جراحی ماموپلاستی 

جراحی مامو پلاستی، با برداشت پوست و بافت اضافی سینه و همچنین فرم دهی سینه همراه است؛ تکنیک به کار رفته در این جراحی، به آناتومی بدن بیمار و اولویت های او بستگی دارد! ولی به طور کلی، در مرحله اول جراحی کوچک کردن سینه، پوست روی ستونی که می خواهیم حفظ کنیم را می خراشیم، و بقیه ی قسمت های پستان را خارج می کنیم؛ سپس پوست باقی مانده را، به دور آن ستونی که پوست روی آن تراشیده شده‌ است، جمع می کنیم و یک سینه ایجاد می کنیم.

از آنجایی که قسمت نوک سینه یا نیپل (Nipple) از نظر زیبایی بسیار اهمیت دارد، ابتدا باید محل دقیق قرارگیری آن را طراحی کنیم. امروزه روش هایی مختلفی برای نگه داری نوک سینه برروی قسمتی از بافت سینه که به آن پدیکول گفته می شود، وجود دارد؛ در این روش ها، اضافات بافت پستان جابجا شده و یا برداشته می شود، اما قسمتی که مانند یک پایه نوک سینه را نگه می دارد، باقی می ماند. عمل های پدیکول های فوقانی و پدیکول های تحتانی، اشاره به آن قسمت از بافت پستان دارند که نوک سینه روی آن باقی می ماند، و خون رسانی آن حفظ می گردد؛ باقی بافت سینه را بر میداریم؛ سپس پوست را ترمیم کرده، بخیه می زنیم و روی محل مناسب قرار می دهیم؛ در این حالت سعی می کنیم شکل برجسته ای ایجاد کنیم، که از لحاظ زیبایی مطلوب باشد.

بطور خلاصه، مراحل انجام عمل Mammoplasty، در 5 مرحله زیر خلاصه می شود:

 1. بیهوشی
 2. برش
 3. برداشتن بافت و تغییر موقعیت پستان
 4. بستن محل برش
 5. نتایج و بازیابی

اقدامات یا آمادگی های قبل از عمل کوچک کردن سینه

 • مصرف داروهای ضدانعقاد قطع می گردند.
 • مصرف داروهای شایع، مانند ویتامین E قطع می گردند.
 • در اکثر جراحی های زیبایی مانند ماموپلاستی، توصیه می شود شب قبل از عمل یا صبح آن، بیمار دوش بگیرد تا چربی های اضافی بدن پاک شود؛ در نتیجه حین جراحی استریلیته بهتری ایجاد می شود.

عمل ماموپلاستی چند ساعت طول می کشد؟

عمل جراحی ماموپلاستی، با توجه به حجم سینه و تکنیک مورد استفاده حدود 2 ساعت نیم تا 5 ساعت طول می کشد؛ البته که این مورد، بسته به شرایط شما و میزان پیچیدگی جراحی، میتواند متفاوت باشد؛ برداشتن حجم اضافی سینه (چربی و بافت غدد)، ایجاد یک کانتور زیبایی و بستن محل جراحی برای به حداقل رساندن جای زخم، می تواند در برخی از بیماران زمان بیشتری ببرد! بیماران با سینه های بسیار بزرگ، ممکن است به جراحی پیچیده تری نیاز داشته باشند. در کل برای اطلاع از زمان کلی این جراحی، میتوانید از پزشک متخصص پستان خودتان مشورت بگیرید.

آیا عمل مامو پلاستی درد دارد؟

علاوه بر هزینه ماموپلاستی، مورد دیگری که ممکن است ذهن افراد کاندید جراحی کوچک کردن سینه را درگیر خود کند، میزان درد این جراحی است! عمده ترین سوال آن ها این است که، آیاعمل ماموپلاستي درد دارد؟ باید گفت این عمل یک جراحی تهاجمی ظریف و با دقت بالا است، که نیاز به مهارت خاص پزشک جراح شما دارد؛ لذا چون این عمل جراحی با روش‌های بی‌حسی انجام می‌شود، شما هیچ دردی را در طول جراحی احساس نمی کنید! پزشک متخخص بیهوشی، با استفاده از از بیهوشی عمومی یا آرام بخش داخل وریدی با بی حسی موضعی، شما را بیهوش می کند و درنتیجه هیچ گونه احساس دردی حین عمل نخواهید داشت.

پس از اتمام عمل نیز، پزشک مسکن‌هایی را برای کاهش درد احتمالی تجویز می کند، که به قطع شدن درد کمک خواهد کرد؛ لذا در صورت احساس درد در منزل، می توانید از مسکن های تجویز شده توسط پزشک خود یا کمپرس آب سرد استفاده کنید.

مزایای عمل

مزایای عمل ماموپلاستی را می توان از نظر زیبایی سینه مورد بررسی قرار داد؛ در واقع می توان گفت افرادی که حجم سینه بزرگ یا سینه کوچک دارند، از نظر زیبایی نسبت به سینه های خود شکایت دارند. حتی برخی از افراد، ممکن است به علت داشتن سینه های بزرگ، چاقتر از حد معمول دیده شوند، بدون آن که واقعاً چاق باشند! این افراد می توانند با انجام عمل مامو پلاستي، سینه های خود را نرمال کنند؛ مزایای دیگر جراحی کوچک کردن سینه عبارت است از:

 • برداشتن فشار از روی گردن
 • برداشتن فشار از روی شانه
 • کاهش دردهای پشت و شانه
 • زیبایی سینه ها
 • کاهش ریسک سرطان پستان حدود 30-20 درصد
 • سفت شدن سینه و کشیده شدن آن به سمت بالا
 • برقراری توازون بیشتر میان سینه ها و بدن
 • تسکین درد و ناراحتی ناشی از وزن زیاد سینه ها
 • بالا رفتن سطح اعتماد به نفس

عوارض و خطرات ماموپلاستی

تمام عوارض و خطراتی که در هر عمل جراحی بروز پیدا می کند، ممکن است در جراحی کوچک کردن سینه نیز وجود داشته باشند؛ به طور مثال، این عوارض شامل مشکلات بیهوشی و عوارض بعد عمل مانند ریسک آمبولی می باشند؛ اما عوارض اصلی و مشکلاتی که به طور خاص با ماموپلاستی مرتبط هستند، عبارتند از:

 • سیاه شدن نوک سینه؛ یکی از شایع ترین مواردی که مشاهده می شود، سیاه شدن نوک سینه یا بخشی از آن است! به علت ماهیت بافت سینه، سیگاری بودن فرد یا سابقه سیگار کشیدن و دیابتی بودن رگ هایی که به نوک سینه خون رسانی می کنند، ممکن است دچار مشکل شوند و خون رسانی را مختل کنند؛ در نتیجه نوک سینه یا بخشی از آن سیاه می شود. اگر ناحیه کوچکی باشد، خود به خود با پانسمان پر می شود؛ اما اگر بزرگ باشد و کل نوک سینه را در بربگیرد، ممکن است نیاز به برداشت بافت های مرده و ایجاد نوک جدید، در آینده شود.
 • ورم سینه
 • باز شدن بخیه ها
 • عفونت بخیه ها: شایع‌ترین عوارض پس از ماموپلاستی، عفونت‌های جزئی زخم و تشکیل هماتوم، و به دنبال آن تأخیر در بهبود زخم و گشادی جزئی زخم میباشد؛ همچنین میزان نکروز نوک پستان-آرئول 1-2٪ میباشد

آیا عمل مامو پلاستی خطرناک است؟

عمل مامو پلاستي، خطر جدی برای بیمار ندارد و ریسک آن فقط در حد همان خطرات معمولی بیهوشی عمومی است! بنابراین افرادی که می توانند یک بیهوشی طبیعی بگیرند، کاندید این نوع عمل جراحی هستند؛ از آن جایی که این عمل، به صورت سطحی انجام می شود و در کنار ارگان های حیاتی نیست، خطر آن بسیار کم تر است؛ البته در این عمل خطر کم آمبولی نیز وجود دارد!

خطر آمبولی در ماموپلاستی چقدر است؟

جراحی ماموپلاستی در موارد اندک، ممکن است سبب بروز آمبولی شود، اما احتمال آن بسیار کم است؛ زیرا در صورتی که جراح شما مهارت کافی برای انجام جراحی را داشته باشد، احتمال بروز چنین عوارضی بسیار نادر است.

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

 • از بیماران درخواست می شود که سوتین های مناسب یا نیم تنه های ورزشی بپوشند؛ نیم تنه های ورزشی، به نگه داشتن مناسب سینه کمک بیشتری می کند.
 • بیماران می توانند روز بعد از عمل استحمام کنند.
 • به بیماران توصیه می شود 1 تا 2 ماه به پشت بخوابند.
 • اگر سوتین ورزشی بپوشند، می توانند برای مدت زمان کوتاهی، به پهلوی چپ یا راست نیز متمایل شوند؛ اما به هیچ عنوان نباید بر روی شکم دراز بکشند.

مراقبت های پرستاری ماموپلاستی

 • در برخی بیماران، پانسمان گذاشته می شود که روز بعد از عمل برداشته می شود.
 • معمولا پماد آنتی بیوتیک برای روی زخم ها تجویز می شود.
 • گاهی اوقات نوار پانسمان استری استریپ (Steri-Strip) برای بیماران روی زخم استفاده می شود، که می توانند با آن دوش بگیرند.
 • اگر نیاز باشد درن بیمار تا یک هفته باقی بماند، به بیمار آموزش داده می شود که چگونه درن را خارج کند.

به طور کلی، یک اصل مشترک در خارج کردن درن ها وجود دارد: «هنگامی که حجم باقی مانده درن ها به زیر 30 سی سی برسد، و محتویات آن از رنگ قرمز به رنگ زرد و نارنجی تغییر کند، زمان مناسب برای خارج کردن آن است.»

تعویض پانسمان ماموپلاستی

تعویض پانسمان این جراحی کار چندان سختی نیست؛ شما می توانند در صورت نیاز (مانند کثیف شدن یا خیس شدن)، گاز پانسمان خود را بعد از دوش گرفتن، تعویض کنید. بعد از اجازه پزشک تقریبا می توانید هر روز دوش بگیرید تا محل جراحی ماموپلاستی شما همیشه تمیز بماند. 

خاطرتان باشد، قبل از ورود به حمام، سوتین و گازی که محل برش را پوشش داده است، بردارید؛ سپس دمای آب را با پشت یا دست خود بررسی کنید، زیرا بی حسی ممکن است از تشخیص درست گرما در ناحیه آسیب دیده جلوگیری کند! 

ناحیه عمل را، با آب گرم و صابون ملایم و بدون عطر بشویید؛ برش های فوقانی و محل تخلیه را به آرامی تمیز کنید، و خوب بشویید؛ جریان دوش را مستقیماً به سمت سینه خود نگیرید، و آن را به سمت بالای پشت یا بازوی خود نشانه بگیرید. اجازه دهید آب به آرامی روی سینه شما جاری شود؛ سپس محل برش های خود را با یک حوله تمیز خشک کنید، و از مالش دادن آن خودداری کنید. در نهایت محل عمل را مانند قبل، مجددا پانسمان نمایید.

پانسمان جراحی ماموپلاستی چگونه است؟

پس از جراحی، برش های ایجاد شده، با بخیه های قابل جذب یا غیرقابل جذب بسته می شوند؛ اگر برش های شما با بخیه های قابل جذب بسته شده باشند، بخیه ها خود به خود جذب بدن می شوند و نیازی به کشیدن ندارند؛ اما اگر برش های شما با بخیه های غیر قابل جذب بسته شده باشند، پزشک معمولا حدود 2 هفته پس از جراحی، آنها را می کشد. همچنین ممکن است، قطعات کوچکی از نوار جراحی (Steri- Strips™) برروی برش‌ ها وجود داشته باشد، که آنها نیز خود به خود شل می شوند و می افتند! همچنین، یک پانسمان با گاز استریل بر روی محل جراحی قرار می گیرد، که برش های ایجاد شده را می پوشاند؛ این گاز، توسط یک سوتین طبی، به درستی در جای خود نگه داشته شده و محافظت می گردد.

طرز خوابیدن بعد از جراحی کوچک کردن سینه

توصیه می شود بیماران در هفته اول بعد از جراحی، به پشت بخوابند؛ اما اگر این مدل خوابیدن برای شما مشکل بود، می توانید با لباس محافظ یا سوتین مخصوص، به پهلوی چپ و راست نیز بخوابند؛ اگر تمایل دارید جزئیات بیشتری درمورد طریقه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی بیشتر بدانید، و اینکه چه اقداماتی باید انجام بدهید، ما در یک مقاله جداگانه بطور مفصل برای شما توضیح داده ایم لذا پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

هر گونه درد، تورم یا کبودی در عرض چند هفته کاهش می یابد، اما ممکن است بین 6 تا 12 ماه طول بکشد تا جای زخم های شما برطرف شود؛ اگر ماموپلاستی کاهشی انجام داده باشید، ممکن است اسکار عمودی یا اسکار افقی را برروی پوست خود مشاهده کنید.
بطور کلی درباره دوره نقاهت جراحی کوچک کردن سینه میتوان گفت:
 • خوشبختانه این جراحی درد زیادی ندارد، و بیمار می تواند به کارهای روزمره خود رسیدگی کند.
 • توصیه می شود بیمار تا 2 هفته رانندگی نکند.
 • مامو پلاستی برای بارداری مشکلی ایجاد نمی کند؛ اما باید توجه داشت افرادی که باردار می شوند، ممکن است در آینده قادر به شیردهی نباشند! در بارداری حجم سینه ها بزرگ تر می شود، و ممکن است نتیجه حاصل از جراحی پیش از بارداری را تغییر داد.
دوره نقاهت عمل ماموپلاستی
 • در این عمل، از بخیه های جذبی استفاده می شود و نیازی به کشیدن بخیه ها نیست.
 • با توجه به استفاده از تکنیک اختصاصی در مامو پلاستي، برش آن در زیر سینه است و بعد از گذشت مدتی سینه روی آن را می پوشاند؛ در نتیجه بیماران شکایتی از جای بخیه ندارند.
 • با توجه به باز شدن پوست و تغییر بافت پستان و بستن مجدد پوست، ممکن است قسمت های کوچکی از زخم ها باز شوند؛ این مسئله، در بسیاری از عمل های جراحی اتفاق می افتد و جای نگرانی نیست! در این مواقع، زخم تنها نیاز به شستشو دارد و بدون نیاز به بخیه مجدد بعد از مدتی بسته خواهد شد.
 • توصیه می شود تا 2 ماه، از انجام حرکات ورزشی خودداری کرده و از سوتین ورزشی استفاده کنید.

با توجه به آن که روی پستان هیچ عضله ای وجود ندارد، و عضله پکتورالیس (Pectoralis) زیر بافت پستان قرار دارد، ورزش کردن تاثیری بر شکل و قوام خود بافت پستان ندارد.

آیا عمل ماموپلاستی برگشت پذیر است؟

برگشت پذیری عمل قبل از هر چیزی، به انتخاب جراح سینه خوب قبل از انجام عمل بستگی دارد؛ همانطور که در تصویر می بینید، بیماری  با وجود حجم بسیار بزرگ پستانها، بافتی در بالای قفسه سینه خود ندارد (فلش آبی) و بسیاری تصور می کنند که با انجام جراحی کوچک کردن سینه، می توان بخشی از این حجم زیاد را به بالای سینه منتقل کرد و این ناحیه را پر کرد.

برگشت ماموپلاستی

اما متاسفانه علیرغم استفاده از تکنیک های مختلف و نیز انجام انواع مختلف بخیه ها، نتیجه مثبت و رضایت بخشی حاصل نمی شود! به به عبارت دیگر، پس از مدت کوتاهی بعد انجام جراحی ماموپلاستی، فرد با افت بافت روبه رو می شود و و قسمت پر بودن بالای سینه از بین می رود؛ لذا نکته اصلی و مهم این است که چنین بیمارانی، حتی با حجم زیاد پستان، نیاز به پروتز و تزریق چربی شکم، برای رفع این مشکل خواهند داشت.

آیا مامو پلاستی نیاز به ترمیم دارد؟

بیماران مامو پلاستی کاهشی، به دلیل مزایای باور نکردنی این عمل، در میان بیماران جراحی پلاستیک، رضایت بیشتری دارند؛ اگر قصد انجام جراحی کوچک کردن سینه را دارید، ممکن است در مورد نتایج و خطرات آن سؤالاتی داشته باشید. یک سوال رایج در بین کاندیدهای جراحی کوچک کردن سینه، این است که: «آیا بافت سینه، می تواند پس از جراحی دوباره رشد کند و اگر چنین است، آیا نیاز به ترمیم بعد از عمل هست یا خیر؟» اگر چه این مورد شایع نیست، اما در مواردی بافت سینه می تواند پس از کوچک کردن، مجدد رشد کند.

بدن ما غیرقابل پیش بینی است، و به دلایل بیولوژیکی می تواند به روش هایی که ما انتظار نداریم تغییر کند! در روش کوچک کردن سینه، بخشی از بافت غدد (و همچنین بافت چربی و پوست) برداشته می‌ شود، اما بافت غده باقی‌ مانده می‌ تواند پس از جراحی به دلیل بارداری، شیردهی، داروها یا سایر تغییرات هورمونی بزرگ شود؛ بیمارانی که بافت سینه‌ آنها پس از کوچک کردن سینه دوباره رشد می‌ کند، معمولاً هنگام جراحی جوان هستند و این عمل معمولاً قبل از توقف رشد سینه‌ ها انجام شده است! این بیماران، ممکن است بعد از بارداری، شروع قرص های ضد بارداری، افزایش وزن یا حتی یائسگی متوجه بزرگ شدن سینه های خود شوند.

جراحی ترمیمی ماموپلاستی چیست؟

اگر سینه‌ های شما بعد از جراحی کاهشی، مجددبزرگ شوند و اندازه سینه‌ ها شروع به تأثیرگذاری برروی فعالیت‌ های روزانه و اعتماد به نفس شما می‌ شود، ممکن است بخواهید جراحی تجدید نظر یا ترمیمی مامو پلاستی را انجام دهید؛ البته این یک تصمیم شخصی بوده که بهتر است، قبل از انجام آن، با یک جراح سینه مشورت کنید. اگرچه احتمال رشد مجدد سینه ها پس از جراحی کوچک کردن سینه اندک است، اما هنوز باید این موضوع را در طول مشاوره اولیه کوچک کردن سینه با جراح در میان بگذارید. بر اساس عواملی مانند سن، سابقه خانوادگی و این موضوع که آیا قصد باردار شدن و شیردهی در آینده را دارید یا خیر، جراح ماموپلاستی به شما مشاوره می دهد.

ماندگاری عمل کوچک کردن سینه

ماموپلاستی معمولا تا آخر عمر باقی خواهد ماند؛ به شرط اینکه بعد از جراحی، یک سبک زندگی مناسبی را پیش بگیرید تا سینه های شما حالت افتاده به خود نگیرد. چون اندازه سینه ها ثابت خواهد ماند، اما به علت عدم رعایت نکات مهم، فرم آنها ممکن است تغییر کند و شما دچار افتادگی سینه شوید؛ لذا مهم است که به تغییر سبک زندگی، بعد از عمل پایبند باشید.

ورم سينه بعد از عمل ماموپلاستی

پس از هرگونه عمل جراحی، بافت آن ناحیه به علت گشاد شدن عروق، تراوایی و نشت، و وارد شدن مایع از درون رگ ها به بافت های بدن، ورم می کند! این ورم طی 72-48 ساعت اول بعد جراحی، بیشتر خواهد شد؛ پس از آن اگر التهاب رفع شود و عفونتی وجود نداشته باشد، رگ ها به حالت اولیه بر می گردند، و ورم ها کاهش پیدا می کنند.

به طور کلی، بیشتر تورم در چند هفته اول پس از جراحی کاهش می یابد، اما برخی از تورم های خفیف ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشد؛ در چند روز اول پس از جراحی، سینه‌ها احتمالاً کاملاً متورم می‌شوند و ممکن است احساس سفتی یا ناراحتی کنید.

درن بعد از عمل ماموپلاستی

استفاده از درن در ماموپلاستی، با توجه به سلیقه جراح و صلاح دید او انجام می شود؛ معمولا اگر حجم سینه بزرگ باشد و بافت چربی زیادی داشته باشد، از درن استفاده می شود. تجربه نشان داده است که بعد از عمل، در زیر پوست پستان آب جمع می شود؛ در نتیجه، درن ها به خروج ترشحات و مایعات کمک می کنند و ریسک مشکلات احتمالی را کاهش می دهند! در اغلب موارد، روز بعد از عمل و قبل از ترخیص، درن (Drain) خارج می شود؛ اما برخی اوقات نیز ممکن است، درن تا حدود 1 هفته در محل زخم باقی بماند.

درن بعد از عمل ماموپلاستی

سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی

بعد از Mammoplasty، از افراد درخواست می کنیم حداقل به مدت 1 تا 2 ماه، سوتین هایی بپوشند که بافت سینه را در وضعیت مناسب نگه می دارند، و شکل آن را حفظ می کنند. سوتینی که توصیه می کنیم، چندان تفاوتی با سوتین های معمولی ندارد؛ فقط کمی حالت سفت تری داشته و بافت را در همان ناحیه به خوبی نگه می دارد؛ در نتیجه استفاده از این نوع سوتین ها، ضرورتی ندارد و بیماران از این بابت برای هزینه ماموپلاستی، نگرانی نداشته باشند؛ همچنین می توان از نیم تنه ورزشی، که نتایج بسیار خوبی به همراه دارد نیز استفاده کرد.

سوتین مخصوص ماموپلاستی

شیردهی بعد از عمل ماموپلاستی

در جراحی کاهشی که سینه کوچک تر می شود، توانایی شیردهی بعد از مامو پلاستی قطعیت ندارد و ممکن است دیگر امکان شیردهی نداشته باشید! البته برخی افراد، ممکن است قادر به شیردهی باشند یا حجم شیر آن ها کمتر شود؛ اما در عمل ماموپلاستی بزرگ کردن پستان، که از پروتز استفاده می کنیم، امکان شیردهی وجود دارد.

شیردهی بعد از ماموپلاستی

جای بخیه بعد از عمل مامو پلاستی

تکنیک های متنوعی برای بستن زخم ها بعد از جراحی وجود دارد؛ در جراحی ماموپلاستی معمولاً یک خط دور هاله، یک خط عمودی که از زیر هاله پستان به سمت پایین می رود، و یک خط کوچک در زیر پستان ایجاد می شود. خط عمودی، تا آخر عمر با شخص باقی می ماند و فقط ممکن است کمی کمرنگ تر شود.

مزیت تکنیک اختصاصی ما در جراحی کوچک کردن سینه، این است که خط عمودی را ندارد؛ در تکنیک اختصاصی که ما استفاده می کنیم، پس از چند ماه وقتی فرد به صورت ایستاده روبروی آینه نگاه می کند، خط عمل را نمی بیند و فقط خط زیر چین سینه و خط دور هاله را مشاهده می کند. خط دور هاله، به طور مشخص دیده نمی شود و بسیار محو است! برای اینکه  بدانید جای بخیه بعد از عمل ماموپلاستی می ماند یا خیر، زمان ترمیم آن چقدر است؟ و تمامی نکات مهم مربوط به بخیه ماموپلاستی، بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید. 

عفونت بخیه بعد از ماموپلاستی

یکی از مشکلات و نگرانی های بعد از عمل، که ممکن است برای برخی افراد اتفاق بیافتد عفونت بخیه بعد از عمل کوچک کردن سینه است؛ لذا برای جلوگیری از بروز عفونت در محل بخیه، بهتر است تعویض پانسمان و ضد عفونی کردن محل بخیه، به طور منظم و با رعایت اصول بهداشتی، و طبق نظر پزشک انجام شود. در نهایت، اگر همه مواردی که پزشک می گوید را رعایت کنید، دچار عفونت بخیه نخواهید شد و در صورت بروز چنین مشکلی، حتماً در اولین فرصت با پزشک جراح خود مشورت کنید.

قیمت عمل ماموپلاستی

قیمت عمل مامو پلاستي، به عوامل مختلف و مقدار حجمی از سینه که برداشته می شود بستگی دارد؛ در حجم های بسیار بالا، بخشی از هزینه های جراحی کوچک کردن سینه را، بیمه ها تقبل می کنند؛ هزینه ماموپلاستی در کلینیک نسبت به بیمارستان کم تر است! عمل Mammoplasty، به علت جفت بودن سینه ها و قرینه سازی، دو عمل محسوب می شود. به بیمارانی که شرایط اقتصادی مناسبی دارند، توصیه می کنیم که این عمل را در بیمارستان انجام دهند، زیرا مراقبت های بیشتر و کامل تری صورت می گیرد، و امکانات بهتری وجود دارد؛ افرادی که ترجیح می دهند هزینه کمتری پرداخت کنند، می توانند به کلینیک های خصوصی یا دی کلینیک ها مراجعه کنند. طبیعتا امکاناتی که در دی کلینیک ها قرار دارد، به وسعت امکانات بیمارستانی نیست و این انتخاب شخصی بیمار است.

به طور کلی هزینه ماموپلاستی، در ایران چیزی حدود 45 تا 55 میلیون تومان در سال 1402 میباشد؛ جالب است بدانید که این قیمت به نسبت کشورهای خارجی بسیار ارزان تر و به صرفه تر بوده! برای مثال در کشور بلژیک انجام این عمل چیزی حدود 4034 یورو، در فرانسه 5484 یورو، در هند 5597 یورو، در اسپانیا 4560 یورو و در آمریکا 6771 دلار میباشد.

قیمت عمل ماموپلاستی

در مورد بیمه پوشش هزینه عمل ماموپلاستی با بیمه تأمین اجتماعی و بیمه تکمیلی، اگر یک حجمی از پستان برداشته شود، بعضی از بیمه های تکمیلی مبلغی را پرداخت می کنند؛ البته این بحث بین بیمار و پزشک است؛ در نهایت این بستگی به پزشک شما دارد که کدام بیمه تکمیلی را بپذیرد.

تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی

مامو پلاستی و ماستوپکسی، از نظر تکنیک جراحی شباهت بسیاری به هم دارند، اما هدف نهایی آن ها متفاوت است! در هر دو عمل، نوک سینه را بر می داریم و به محل مناسب منتقل می کنیم؛ تنها تفاوت آن ها این است که از آن جایی که هدف عمل ماموپلاستي کاهش حجم است، مقدار حجم سینه ای که برداشته می شود بیش تر است؛ اما در ماستوپکسی، هدف بازگرداندن نوک سینه به محل اصلی آن است و حجم کم تری از سینه برداشته می شود.

آیا عمل ماموپلاستی موجب سرطان سینه می شود؟

برخلاف تصور عموم، عمل مامو پلاستي نه تنها باعث افزایش احتمال سرطان سینه نمی شود، بلکه حداقل 30-20 درصد ریسک آن را کاهش می دهد! حتی در افرادی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند، استفاده از Mammoplasty موجب کاهش خطر ابتلا به این نوع سرطان می گردد.

دکتر خوب برای ماموپلاستی

علاوه بر هزینه ماموپلاستی، انتخاب دکتر خوب برای این جراحی، یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که باید قبل از عمل Mammoplasty، به آن توجه داشته باشید؛ چرا که این جراح خوب و با تجربه است که می تواند یک جراحی بی نقص و زیبا، برای شما انجام دهد. اگر در انتخاب بهترین پزشک جراحی کوچک کردن سینه تردید دارید، و به دنبال بهترین دکتر ماموپلاستی در تهران هستید، ما به شما دکتر وحید حریری فوق تخصص جراح سینه را پیشنهاد می کنیم؛ ایشان با تجربه و تخصص و همراه تیم خود، میتوانند یک عمل موفقیت آمیز را برای شما رقم بزنند.

سوالات متداول

   ماموپلاستی اصطلاحی کلی برای انواع عمل‌های جراحی سینه است که به منظور کوچک کردن، بزرگ کردن سینه با تکنیک های مختلف انجام شود. اما پروتز سینه برای بزرگ‌تر کردن سایز سینه‌ها است و با استفاده از پروتز های سلیکونی. که در واقع یک شکل مصنوعی از سینه است، برای فرم دهی و جایگزینی بخشی از سینه و یا تمام آن مورد استفاده قرار می گیرد.

ماموپلاستی با بیهوشی انجام می‌شود و بیمار در طی عمل دردی احساس نمی‌کند، اما دو تا سه روز پس از عمل درد دارد. برای کاهش درد بعد از ماموپلاستی پزشک مسکن تجویز می‌کند، قراردادن کمپرس یخ روی نواحی دردناک هم به کاهش درد و تورم کمک می‌کند.

از هفته چهارم به بعد بیماران می‌توانند حرکات ورزشی ساده و سبک مثل دوچرخه ثابت یا پیاده‌روی را شروع کنند و به ‌تدریج در هفته پنجم و ششم بعد از عمل، شدت ورزش‌ها را بیشتر کنند. شش هفته بعد عمل بیشتر بیماران می‌توانند ورزش‌های سنگین تر را شروع بکنند.

ماموپلاستی و جراحی لیفت سینه دو عمل جراحی زیبایی با هدف های متفاوت هستند. لذا اینکه کدام یک بهتر است، سوال اشتباهی است. در  جراحی لیفت سینه، اندازه سینه‌ها کوچک یا بزرگ نمی شوند، درواقع تغییری حاصل نمی شود. اما عمل ماموپلاستی به علت برداشتن چربی و بافت داخلی سینه‌ها، شاهد کوچک شدن سایز و وزن آن‌ها هستیم.

درخواست مشاوره تخصصی

برای درخواست مشاوره  توسط دکتر وحید حریری جراح پستان فرم زیر را پر کنید.

6 دیدگاه دربارهٔ «راهنمای جامع ماموپلاستی (كوچك كردن سينه با عمل جراحی)»

 1. دکتر من از یه کرم برای افزایش حجم سینه استفاده کردم که جای دو سایزی که میخواستم چهار سایز بزرگتر شده.
  آیا راهی هست که با عمل کوچک کنم؟

  1. ورم سینه با بهبود بافت و عضله ها به اوج خود می رسد و ممکن است در اواخر هفته ی اول بهبود، شروع به فروکش کردن نماید، ولی احتمال بروز آن بعد از ۶ تا ۱۲ ماهوجود دارد.

  1. باید ابتدا به پزشک جراحتان مراجعه نمایید اگر تشخیص نکروز بعد از ماموپلاستی را تأیید کند، ممکن است توصیه کند منتظر بمانید تا ببینید آیا بدون درمان برطرف می ‌شود یا نه، به خصوص اگر کوچک باشد.
   ممکن است بعضی مواقع چندین ماه طول بکشد تا نکروز بعد از ماموپلاستی از بین برود.
   باید هر چه زودتر اقدامات درمانی خود را توسط پزشک تان انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *