عمل ماموپلاستی | Mammoplasty

عمل ماموپلاستی به نوعی عمل زیبایی سینه است در این مقاله ابتدا در مورد خود عمل ماموپلاستی و سپس روش اختصاصی دکتر حریری یعنی عمل ماموپلاستی بدون برش عمودی صحبت خواهیم کرد

آشنایی با دکتر حریری ( حتما بخوانید)

بسیاری از زنان به دلایل مختلفی ممکن است که از بزرگی یا افتادگی سینه‌ یا حتی کوچک بودن سایز سینه خود ناراضی باشند. چرا که داشتن سینه های خوش فرم و با سایز مناسب تاثیر بسیار زیادی در زیبایی شما دارد. لذا اگر شما هم جزء آن دسته از بانوانی هستید که از سایز بزرگی یا کوچک بودن سینه های خود شکایت دارید و احساس نارضایتی می کنید و یا به دنبال ترمیم سینه های خود هستید، عمل جراحی مامومپلاستی بهترین روش تغییر سایز سینه و زیبایی سینه برای شما خواهد بود. لذا برای مطالعه و درک عمیق این موضوع پیشنهاد می کنم مقاله ما را تا انتها بخوانید تا تمامی پاسخ سوالات خود را در این زمینه بدست بیاورید.

فهرست مطالب

محتوا نمایش

عمل ماموپلاستی چیست؟​

از نظر لغوی پلاستی (Plasty) به معنای تغییر شکل دادن است و مامو (Mammo) در زبان لاتین به معنای پستان است. در نتیجه ماموپلاستی به معنای روش های جراحی برای تغییر شکل دادن پستان است.

در مفهوم مصطلح ماموپلاستی به 3 صورت می تواند انجام شود:

 • کوچک کردن حجم (ماموپلاستی کاهشی)
 • افزایش دادن حجم (ماموپلاستی افزایشی)
 • تغییر شکل دادن به منظور ترمیم (ماموپلاستی ترمیمی)

اصطلاح ماموپلاستی (Mammoplasty) غالباً برای کاهش حجم سینه یا کوچک کردن سینه به کار می رود. ماموپلاستی افزایشی با استفاده از پروتز و تزریق چربی انجام می شود که آن را با نام پروتز سینه یا تزریق چربی می شناسیم. ماموپلاستی ترمیمی نیز برای ترمیم شکل سینه به علت بیماری های مادرزادی یا انواع دیگر در گروه دیگری قرار می گیرد.

ماموپلاستی بدون خط برش عمودی ( همراه با ویدیو )

در این قسمت و قبل از آغاز توضیحات کامل در مورد انواع عمل ماموپلاستی خوب است با روش اختصاصی و ابداعی دکتر حریری آشنا شوید: جراحی ماموپلاستی بدون جای جراحی عمودی.

در این روش بیمارانی که توسط دکتر حریری عمل می شوند هیچگونه جای خط برش عمودی بین حاله سینه و زیر سینه ندارند که این روش طبیعی بودن و زیبایی پستان پس از جراحیرا به حد چشمگیری افزایش می دهد توضیحات بیشتر توسط خود دکتر حریری در ویدیو زیر را ببینید

انواع عمل ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی به 3 دسته ماموپلاستی کاهنده (کاهشی)، ماموپلاستی افزایشی و ماموپلاستی ترمیمی تقسیم می شود.

عمل ماموپلاستی مناسب چه افرادی است؟

همه افراد می توانند کاندید عمل ماموپلاستی باشند. به جز بیماری های نادر مانند روماتولوژی یا افرادی که ریسک بالایی برای عمل های جراحی دارند. افرادی که سینه های بزرگی دارند و پوست آن ناحیه رادیوتراپی شده یا قبلا سابقه سرطان داشتند، دچار عوارض بیشتری در تمام جراحی های پستان خواهند شد. بنابراین جراحی ماموپلاستی در این افراد با احتیاط بیش تری صورت می گیرد.

تمام افرادی که سینه های بزرگ یا کوچک دارند می توانند تحت این عمل جراحی قرار بگیرند. باید توجه داشت که عمل لیفت و عمل ماموپلاستی تکنیک های مشابهی دارند. این تکنیک ها در ماموپلاستی کاهنده برای کوچک کردن سینه و در عمل لیفت برای بالا آوردن نوک سینه ها استفاده می شوند. همچنین در ماموپلاستی کاهنده بالا آوردن نوک سینه نیز انجام می شود.

چه کسانی نباید عمل ماموپلاستی انجام دهند؟

به طور کلی همه افراد می توانند تحت عمل جراحی ماموپلاستی قرار بگیرند اما ممکن است برای بعضی افراد مشکلاتی ایجاد کند:

 1. دسته اول افرادی هستند که پستان آن ها رادیوتراپی شده است. رادیوتراپی می تواند در درمان سرطان پستان یا در بعضی سرطان های دیگر در ناحیه قفسه سینه که نیاز به رادیوتراپی اشعه درمانی دارند، انجام شود. بنابراین با توجه به آن که ماموپلاستی در این افراد عارضه های بسیاری را به دنبال خواهد داشت،سعی می کنیم منصرفشان کنیم.
 2. دسته دوم بیماران رماتیسمی هستند که داروهایی مصرف می کنند که با ترمیم زخم ها منافات دارد و طبق نظر پزشک قابل قطع کردن مصرف نیستند. بنابراین بهتر است اعمال جراحی غیر ضروری در این افراد انجام نشود.
 3. دسته سوم بیمارانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند و به علت شرایط قلبی عروقی آن ها امکان قطع مصرف دارو وجود ندارد. با توجه به عوارض زیادی که هر جراحی برای این افراد به وجود می آورد، جراحی های غیر ضروری انجام نمی شود.
 4. چند بیماری نادر رماتیسمی پوستی نیز وجود دارد که بهتر است عمل ماموپلاستی در این افراد انجام نشود.

حداقل سن مناسب برای عمل ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی را در هر سنی می توان انجام داد. معمولاً پس از 18 سالگی که بلوغ کامل صورت گرفته است و سینه ها بزرگ شده است قابل انجام است. اما باید توجه داشت که افرادی که عمل ماموپلاستی انجام می دهند ممکن است در آینده قادر به شیردهی نباشند. در نتیجه اگر مایل به انجام این جراحی هستند باید این مسائل را در نظر بگیرند و ریسک آن را بپذیرند. همچنین می توانند این جراحی را بعد از شیردهی انجام دهند.

سن مناسب عمل ماموپلاستی

فیلم عمل جراحی ماموپلاستی

اگر تمایل دارید بدانید که عمل ماموپلاستی چگونه و به چه صورتی انجام می شود ما فیلم عمل ملموپلاستی را که کمتر از 4 دقیقه است را برای شما در ویدئو زیر نشان داده ایم پیشنهاد می کنم برای اطلاع از نحوه عمل ماموپلاستی بصورت فیلم، ویدئو زیر را تا انتها ببینید.

روش های عمل ماموپلاستی

به طور کلی در روش های عمل ماموپلاستی یک تکنیک مشترک داریم. بخشی از سینه را که نوک پستان را شامل می شود به صورت یک ستون نگه می داریم و باقی قسمت ها را حذف می کنیم. قسمت هایی که به صورت یک ستون متصل به قفسه سینه باقی مانده اند، در آینده پستان کوچک تری را ایجاد خواهد کرد. ستونی که نوک سینه در آن قرار دارد می تواند با استفاده از تکنیک های متفاوت در قسمت های مختلف سینه قرار داشته باشد:

 • پایین سینه ( به صورت یک ستون عمودی که از قسمت پایین سینه شروع می شود و مثل یک بیضی حول نوک سینه قرار می گیرد).
 • به صورت عمودی از بالا به پایین
 • متمایل به بالا و داخل
 • متمایل به بالا و خارج

اگر سینه را به شکل یک ساعت در نظر بگیریم، به طور شایع آن ستونی که همراه با نوک پستان نگه می داریم می تواند منطبق بر ساعت 6، 12، 2 تا 3 یا 10 تا 11 باشد.

روش های عمل ماموپلاستی

بیشتر روش های ماموپلاستی بر اساس پدیکول های پستان طبقه بندی می شود:

 • پدیکول های فوقانی داخلی
 • پدیکول های تحتانی
 • پدیکول های فوقانی خارجی

سایر روش ها تفاوت های جزئی با هم دارند. گاهی اوقات در سینه های بسیار بزرگ به این نتیجه می رسیم که مقدار بافت حفظ شده پستان ممکن است خون رسانی کافی نداشته باشد. در نتیجه می تواند موجب سیاه شدن نوک پستان و مشکلات ظاهری آن گردد. در این مواقع نوک پستان را بر میداریم و پس از عمل کوچک کردن سینه، نوک سینه را مانند یک پیوند پوست در محل قرار می دهیم. در این مواقع ممکن است نوک سینه مسطح تر دیده شود و حس سابق را نداشته باشد.

مراحل عمل ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی با برداشت پوست و بافت اضافی سینه و هم چنین فرم دهی سینه همراه می باشد. تکنیک به کار رفته در این جراحی به آناتومی بدن بیمار و اولویت های بیمار بستگی دارد.

در مرحله اول پوست روی ستونی که می خواهیم حفظ کنیم می خراشیم. بقیه ی قسمت های پستان را خارج می کنیم. سپس پوست باقی مانده را به دور آن ستونی که پوست روی آن تراشیده شده‌ است جمع می کنیم و یک سینه ایجاد می کنیم.

به علت آن که قسمت نوک سینه یا نیپل (Nipple) از نظر زیبایی بسیار اهمیت دارد، ابتدا باید محل آن را طراحی کنیم. روش هایی مختلفی داریم که نوک سینه را روی قسمتی از بافت سینه که متصل می ماند و برداشته نمی شود، نگه می داریم. اصطلاحاً به این ناحیه پدیکول می گویند. باقی بافت پستان جابجا شده و یا برداشته می شود اما قسمتی که مانند یک پایه نوک سینه را نگه می دارد باقی می ماند.

عمل های پدیکول های فوقانی و پدیکول های تحتانی اشاره به آن قسمت بافت پستان دارند که نوک سینه روی آن باقی می ماند و خون رسانی آن حفظ می گردد. باقی بافت سینه را بر میداریم. سپس پوست را ترمیم کرده و میدوزیم و روی محل قرار می دهیم. سعی می کنیم شکل برجسته ای ایجاد کنیم که از لحاظ زیبایی مطلوب باشد.

اقدامات یا آمادگی های قبل از عمل ماموپلاستی

 • داروهای ضدانعقاد قطع مصرف می گردند.
 • داروهای شایعی که ممکن است مصرف شود مانند ویتامین ای قطع مصرف می گردند.
 • در اکثر جراحی های زیبایی مانند ماموپلاستی توصیه می شود که شب قبل از عمل یا صبح آن دوش بگیرند تا چربی های اضافی بدن پاک شود. در نتیجه حین جراحی استریلیته بهتری ایجاد می شود.

عمل ماموپلاستی چند ساعت طول می کشد؟

عمل جراحی ماموپلاستی با توجه به حجم سینه و تکنیک مورد استفاده حدود 2 ساعت نیم تا 5 ساعت طول می کشد.

آیا عمل ماموپلاستی درد دارد؟

چیزی که ممکن است ذهن افرادی که کاندید عمل ماموپلاستی هستند را درگیر خود کند درد عمل جراحی است. و این سوال را از خود می پرسند که عمل ماموپلاستی درد دارد؟ باید گفت عمل ماموپلاستی یک جراحی تهاجمی با ظریف و با دقت بالا است که نیاز به مهارت خاص پزشک جراح شمادارد. لذا چون این عمل جراحی با روش‌های بی‌حسی انجام می‌شود، شما هیچ دردی را در طول جراحی احساس نمی کنید. پزشک متخخص بیهوشی با استفاده از از بیهوشی عمومی یا آرام بخش داخل وریدی با بی حسی موضعی، شما را بیهوش می کند و شما هیچ گونه احساس دردی حین عمل نخواهید داشت.

پس از اتمام عمل نیز پزشک مسکن‌هایی را برای کاهش درد احتمالی تجویز می کند که به قطع شدن درد کمک خواهد کرد. لذا در صورت درد در منزل از مسکن های تجویز شده توسط پزشک خود یا کمپرس آب سرد استفاده کنید.

مزایای عمل ماموپلاستی

مزایای عمل ماموپلاستی را می توان از نظر زیبایی سینه مورد بررسی قرار داد. در واقع می توان گفت افرادی که حجم سینه بزرگ یا سینه کوچک دارند از نظر زیبایی نسبت به سینه های خود شکایت دارند. حتی ممکن است افرادی به علت داشتن سینه های بزرگ چاق دیده شوند بدون آن که واقعاً چاق باشند. این افراد می توانند با انجام عمل ماموپلاستی سینه های خود را کوچک یا بزرگ کنند. مزایای دیگر عمل ماموپلاستی عبارت است از:

 • برداشتن فشار از روی گردن
 • برداشتن فشار از روی شانه
 • کاهش دردهای پشت و شانه
 • زیبایی سینه ها
 • کاهش ریسک سرطان پستان حدود 30-20 درصد
 • سفت شدن سینه و کشیده شدن سینه به سمت بالا
 • برقراری توازون بیشتر میان سینه ها و بدن
 • تسکین درد و ناراحتی ناشی از وزن زیاد سینه ها
 • بالا رفتن سطح اعتماد به نفس

عوارض و خطرات ماموپلاستی

تمام عوارض و خطراتی که در عمل جراحی بروز پیدا می کند ممکن است در عمل ماموپلاستی نیز وجود داشته باشند. به طور مثال این عوارض شامل مشکلات بیهوشی و عوارض بعد عمل مانند ریسک آمبولی می باشند.

اما عوارض اصلی عمل ماموپلاستی و مشکلاتی که به طور خاص با ماموپلاستی مرتبط هستند عبارتند از:

 • سیاه شدن نوک سینه: یکی از شایع ترین مواردی که مشاهده می شود سیاه شدن نوک سینه یا بخشی از آن است. به علت ماهیت بافت سینه، سیگاری بودن فرد یا سابقه سیگار کشیدن و دیابتی بودن رگ هایی که به نوک سینه خون رسانی می کنند دچار مشکل می شوند و خون رسانی را مختل می کنند. در نتیجه نوک سینه یا بخشی از آن سیاه می شود. اگر ناحیه کوچکی باشد خود به خود با پانسمان پر می شود. اما اگر بزرگ باشد و شامل کل نوک سینه باشد ممکن است نیاز باشد بافت های مرده برداشته شوند و در آینده نوک جدیدی ایجاد شود.
 • ورم سینه
 • باز شدن بخیه ها
 • عفونت بخیه ها

آیا عمل ماموپلاستی خطرناک است؟

عمل ماموپلاستی خطر جدی برای بیمار ندارد و ریسک آن فقط در حد همان خطرات معمولی بیهوشی عمومی می باشد. بنابراین افرادی که می توانند یک بیهوشی طبیعی بگیرند، کاندید این نوع عمل جراحی هستند. از آن جایی که عمل ماموپلاستی در سطح انجام می شود و در کنار ارگان های حیاتی نیست خطر آن بسیار کم تر است. در این عمل خطر کم آمبولی نیز وجود دارد.

خطر آمبولی در ماموپلاستی چقدر است؟

عمل ماموپلاستی در موارد اندکی ممکن است سبب بروز آمبولی شود اما احتمال آن بسیار کم است. چراکه در صورتی که جراح شما مهارت کافی داشته باشد احتمال بروز چنین عوارضی بسیار نادر است.

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

 • از بیماران درخواست می شود که سوتین های مناسب یا نیم تنه های ورزشی بپوشند. نیم تنه های ورزشی به نگه داشتن مناسب سینه کمک بیشتری می کند.
 • بیماران می توانند روز بعد از عمل استحمام کنند.
 • به بیماران توصیه می شود تا 2-1 ماه به پشت بخوابند.
 • اگر سوتین ورزشی بپوشند می توانند برای حدود ساعاتی به پهلوی چپ یا راست نیز متمایل شوند. اما به هیچ عنوان نباید بر روی شکم دراز بکشند.

مراقبت های پرستاری ماموپلاستی

 • در برخی بیماران پانسمان گذاشته می شود که روز بعد از عمل برداشته می شود.
 • پماد آنتی بیوتیک برای روی زخم ها نیز تجویز می شود.
 • گاهی اوقات نوار پانسمان استری استریپ (Steri-Strip) برای بیماران روی زخم استفاده می شود که می توانند با آن دوش بگیرند.
 • اگر نیاز باشد درن بیمار تا یک هفته باقی بماند، به بیمار آموزش داده می شود که چگونه درن را خارج کند.

به طور کلی یک اصل مشترک در خارج کردن درن ها وجود دارد. هنگامی که حجم باقی مانده درن ها به زیر 30 سی سی برسد و محتویات آن از رنگ قرمز به رنگ زرد و نارنجی تغییر کند، زمان مناسب برای خارج کردن آن است.

تعویض پانسمان ماموپلاستی

در جهت تعویض پانسمان، گاز را در صورت نیاز (مانند کثیف شدن یا خیس شدن) و بعد از دوش گرفتن، تعویض کنید.  ممکن است بتوانیدهنگامی که شروع به دوش گرفتن می کنید، هر روز دوش بگیرید تا برش شما تمیز بماند. قبل از ورود به حمام، سوتین و گازی که برش شما را پوشانده است را بردارید. دمای آب را ابتدا با پشت یا دست خود بررسی کنید زیرا بی حسی ممکن است از احساس گرما در ناحیه آسیب دیده جلوگیری کند. ناحیه عمل را با آب گرم و صابون ملایم و بدون عطر بشویید. برش های فوقانی و محل تخلیه را به آرامی تمیز کنید و خوب بشویید. جریان دوش را مستقیماً به سمت سینه خود نگیرید و آن را به سمت بالای پشت یا بازوی خود نشانه بگیرید. اجازه دهید آب به آرامی روی سینه شما جاری شود. سپس محل برش های خود را با یک حوله تمیز خشک کنید و از مالش دادن آن خودداری کنید. سپس محل عمل را مانند قبل، مجددا پانسمان کنید.

نحوه پانسمان ماموپلاستی چگونه است؟

پس از جراحی، برش های شما با بخیه های قابل جذب یا غیرقابل جذب بسته می شود. اگر برش های شما با بخیه های قابل جذب بسته شد، بخیه ها خود به خود حل می شوند و آنها نیازی به کشیدن ندارند. اگر برش های شما با بخیه های غیر قابل جذب بسته شده باشد، پزشک شما آنها را حدود 2 هفته پس از جراحی شما می کشد. همچنین ممکن است قطعات کوچکی از نوار جراحی (Steri- Strips™) روی برش‌ های خود داشته باشید که آنها خود به خود شل می شوند و می افتند. همچنین شما یک پانسمان با گاز استریل خواهید داشت که برش های شما را می پوشاند. این گاز توسط سوتین طبی بهتر در جای خود نگه داشته می شود و محافظت می گردد.

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

توصیه می شود بیماران در هفته اول به پشت بخوابند اما اگر برای بیماران مشکل بود، می توانند با لباس محافظ یا سوتین به پهلوی چپ و راست نیز بخوابند. اگر تمایل دارید جزئیات بیشتری درمورد طریقه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی بیشتر بدانید و اینکه چه اقداماتی باید انجام بدهید، ما در یک مقاله جداگانه بطور مفصل برای شما توضیح داده ایم لذا پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

 • خوشبختانه عمل ماموپلاستی درد زیادی ندارد و بیمار می تواند به کارهای روزمره خود رسیدگی کند.
 • توصیه می شود بیمار تا 2 هفته رانندگی نکند.
 • ماموپلاستی برای بارداری مشکلی ایجاد نمی کند. اما باید توجه داشت که افرادی که باردار می شوند ممکن است در آینده قادر به شیردهی نباشند. در بارداری حجم سینه ها بزرگ تر می شود و ممکن است نتیجه حاصل از جراحی پیش از بارداری را تغییر داد.
دوره نقاهت عمل ماموپلاستی
 • در عمل ماموپلاستی از بخیه های جذبی استفاده می شود و نیازی به کشیدن بخیه ها نیست.
 • با توجه به استفاده از تکنیک اختصاصی در ماموپلاستی برش آن در زیر سینه است و بعد از گذشت مدتی سینه روی آن را می پوشاند. در نتیجه بیماران شکایتی از جای بخیه ندارند.
 • با توجه به باز شدن پوست و تغییر بافت پستان و بستن مجدد پوست، ممکن است قسمت های کوچکی از زخم ها باز شوند. این مسئله در بسیاری از عمل های جراحی اتفاق می افتد و جای نگرانی نیست. در این مواقع زخم تنها نیاز به شستشو دارد و بدون نیاز به بخیه مجدد بعد از مدتی بسته خواهد شد.
 • توصیه می شود تا 2 ماه از انجام حرکات ورزشی خودداری کند و از سوتین ورزشی استفاده کند.

با توجه به آن که روی پستان هیچ عضله ای نداریم و عضله پکتورالیس (Pectoralis) زیر بافت پستان قرار دارد، ورزش کردن تاثیری بر شکل و قوام خود بافت پستان ندارد.

آیا عمل ماموپلاستی برگشت پذیر است؟

برگشت پذیری عمل ماموپلاستی قبل از هر چیزی به انتخاب جراح سینه خوب قبل از انجام عمل بستگی دارد. همانطور که در تصویر می بینید بیماری  با وجود حجم بسیار بزرگ پستانها، بافتی در بالای قفسه سینه خود ندارد (فلش آبی) و بسیاری تصور می کنند که با انجام جراحی و ماموپلاستی می توان بخشی از این حجم زیاد را به بالای سینه منتقل کرد و این ناحیه را پر کرد.

برگشت ماموپلاستی

اما متاسفانه علیرغم استفاده از تکنیک های مختلف و نیز انجام انواع مختلف بخیه ها، نتیجه مثبت و رضایت بخشی حاصل نمی شود، به عبارت دیگر پس از مدت کوتاهی بعد انجام جراحی ماموپلاستی فرد با افت بافت روبه رو می شود و و قسمت پر بودن بالای سینه از بین می رود. لذا نکته اصلی و مهم این است که چنین بیمارانی حتی با حجم زیاد پستان، نیاز به پروتز و تزریق چربی شکم، برای رفع این مشکل خواهند داشت.

آیا ماموپلاستی نیاز به ترمیم دارد؟

بیماران ماموپلاستی کاهشی به دلیل مزایای باور نکردنی این عمل، در میان بیماران جراحی پلاستیک، رضایت بیشتری دارند. اگر قصد کوچک کردن سینه را دارید، ممکن است در مورد نتایج و خطرات آن سؤالاتی داشته باشید. یک سوال رایج در بین کاندیدهای کوچک کردن سینه این است که آیا بافت سینه می تواند پس از جراحی دوباره رشد کند و اگر چنین است، آیا نیاز به ترمیم بعد از عمل هست یا خیر. اگر چه شایع نیست، اما در مواردی بافت سینه می تواند پس از کوچک کردن سینه دوباره رشد کند.

بدن ما غیرقابل پیش بینی است و به دلایل بیولوژیکی می تواند به روش هایی که ما انتظار نداریم تغییر کند. در روش کوچک کردن سینه، بخشی از بافت غدد (و همچنین بافت چربی و پوست) برداشته می‌ شود، اما بافت غده باقی‌ مانده می‌ تواند پس از جراحی به دلیل بارداری، شیردهی، داروها یا سایر تغییرات هورمونی بزرگ شود. بیمارانی که بافت سینه‌ آنها پس از کوچک کردن سینه دوباره رشد می‌ کند، معمولاً هنگام جراحی جوان هستند و این عمل معمولاً قبل از توقف رشد سینه‌ ها انجام شده است. این بیماران ممکن است بعد از بارداری، شروع قرص های ضد بارداری، افزایش وزن یا حتی یائسگی متوجه بزرگ شدن سینه های خود شوند.

ترمیم ماموپلاستی چگونه است؟

اگر سینه‌ های شما بعد از جراحی ماموپلاستی کاهشی، بزرگ می‌ شوند و اندازه سینه‌ های شما شروع به تأثیرگذاری روی فعالیت‌ های روزانه و اعتماد به نفس شما می‌ کند، ممکن است بخواهید جراحی تجدید نظر یا ترمیم ماموپلاستی انجام دهید. این یک تصمیم شخصی است که بهتر است با یک جراح سینه مشورت  کنید. اگرچه احتمال رشد مجدد سینه پس از کوچک کردن اندک است، اما هنوز باید این موضوع را در طول مشاوره اولیه کوچک کردن سینه با جراح در میان بگذارید. بر اساس عواملی مانند سن، سابقه خانوادگی و اینکه آیا قصد باردار شدن و شیردهی در آینده را دارید، جراح مموپلاستی به شما مشاوره می دهد.

ورم سينه بعد از عمل ماموپلاستی

پس از هرگونه عمل جراحی بافت آن ناحیه به علت گشاد شدن عروق و تراوایی و نشت آن ها و وارد شدن مایع از درون رگ ها به بافت های بدن ورم می کند. در حدود 72-48 ساعت اول این ورم بیش تر خواهد شد. پس از آن اگر التهاب رفع شود و عفونتی وجود نداشته باشد، رگ ها به حالت اولیه بر می گردند و ورم ها کاهش پیدا می کنند.

درن بعد از عمل ماموپلاستی

استفاده از درن  در ماموپلاستی با توجه به سلیقه جراح و صلاح دید آن انجام می شود. اگر حجم سینه بزرگ باشد و بافت چربی زیادی داشته باشد از درن استفاده می شود.

تجربه نشان داده است که بعد از عمل در زیر پوست پستان آب جمع می شود. در نتیجه درن ها به خروج ترشحات و مایعات کمک می کنند و ریسک مشکلات را کاهش می دهند. در اغلب موارد روز بعد از عمل و قبل از ترخیص درن (Drain) خارج می شود. اما برخی اوقات نیز ممکن است درن تا حدود 1 هفته در محل زخم باقی بماند.

درن بعد از عمل ماموپلاستی

سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی

بعد از ماموپلاستی از افراد درخواست می کنیم که سوتین هایی بپوشند که بافت را در همان وضعیت مناسب تا 2-1 ماه نگه دارد و به همان شکل باقی بماند. سوتینی که توصیه می کنیم چندان تفاوتی ندارد و کمی حالت سفت تری دارد و بافت را در همان ناحیه به خوبی نگه می دارد. در نتیجه استفاده از این نوع سوتین ها ضرورتی ندارد و بیماران از این بابت نگرانی نداشته باشند. همچنین می توان از نیم تنه ورزشی که نتایج بسیار خوبی به همراه دارد نیز استفاده کرد.

سوتین مخصوص ماموپلاستی

شیردهی بعد از عمل ماموپلاستی

در نوعی از عمل ماموپلاستی که سینه کوچک تر می شود توانایی شیردهی بعد از عمل ماموپلاستی قطعیت ندارد و ممکن است که دیگر امکان شیردهی نباشد. برخی افراد ممکن است قادر به شیردهی باشند یا حجم شیر آن ها کم باشد. اما در عمل ماموپلاستی بزرگ کردن پستان که از پروتز استفاده می کنیم، امکان شیردهی وجود دارد.

شیردهی بعد از ماموپلاستی

جای بخیه بعد از عمل ماموپلاستی

تکنیک های متنوعی برای دوختن زخم ها بعد از ماموپلاستی وجود دارد. معمولاً یک خط دور هاله و یک خط عمودی که از زیر هاله پستان به سمت پایین می رود و یک خط کوچک در زیر پستان است. آن خط عمودی تا آخر عمر با شخص باقی می ماند و فقط ممکن است کمرنگ تر شود.

مزیت تکنیک اختصاصی ما این است که خط عمودی را ندارد. در تکنیک اختصاصی که ما استفاده می کنیم پس از چند ماه وقتی فرد به صورت ایستاده روبروی آینه نگاه می کند، خط عمل را نمی بیند و فقط خط زیر چین سینه و خط دور هاله را مشاهده می کند. خط دور هاله به طور مشخص دیده نمی شود و بسیار محو است. برای اینکه  بدانید جای بخیه بعد از عمل ماموپلاستی می ماند یا نه و اینکه زمان ترمیم آن چقدر است و تمامی نکات مهم مربوط به بخیه ماموپلاستی چیست بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید. 

عفونت بخیه بعد از ماموپلاستی

یکی از مشکلات و نگرانی های بعد از عمل که ممکن است برای برخی از افراد اتفاق بی افتد عفونت بخیه بعد از عمل ماموپلاستی است. لذا برای جلوگیری از بروز عفونت محل بخیه بهتر است تعویض پانسمان و ضد عفونی کردن محل بخیه به طور منظم و با رعایت اصول بهداشت و طبق نظر پزشک انجام شود. در نهایت اگر همه مواردی که پزشک شما می گوید، رعایت کنید، دچار عفونت بخیه نخواهید شد و در صورت بروز چنین مشکلی حتماً در اولین فرصت با پزشک جراح خود مشورت کنید.

هزینه عمل ماموپلاستی

هزینه ماموپلاستی به عوامل مختلف و مقدار حجمی که برداشته می شود بستگی دارد. در حجم های بسیار بالا بخشی از هزینه ها بیمه ها تقبل می کنند. هزینه عمل ماموپلاستی در کلینیک نسبت به بیمارستان کم تر است.

در بیمارستان ها امکانات بیشتر، بانک خون و متخصص قلب و متخصص ریه وجود دارد. بنابراین در صورت بروز هرگونه عارضه مانند خونریزی سریعا رسیدگی خواهد شد. اما در کلینیک ها این امکانات وجود ندارند.

عمل ماموپلاستی به علت جفت بودن سینه ها و قرینه سازی، دو عمل محسوب می شود. به بیمارانی که شرایط اقتصادی مناسبی دارند توصیه می کنیم که این عمل را در بیمارستان انجام دهند، زیرا مراقبت های بیشتر و کامل تری صورت می گیرد و امکانات بهتری وجود دارد. افرادی که ترجیح می دهند هزینه کمتری پرداخت کنند می توانند به کلینیک های خصوصی یا دی کلینیک ها مراجعه کنند. طبیعتا امکاناتی که در دی کلینیک ها قرار دارد به وسعت امکانات بیمارستانی نیست و این انتخاب شخصی بیمار است.

قیمت عمل ماموپلاستی

در مورد بیمه پوشش هزینه عمل ماموپلاستی با بیمه تأمین اجتماعی و بیمه تکمیلی، اگر یک حجمی از پستان برداشته شود بعضی از بیمه های تکمیلی مبلغی را پرداخت می کنند. البته این بحث بین بیمار و پزشک است. در نهایت این بستگی به پزشک شما دارد که کدام بیمه تکمیلی را بپذیرد.

تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی

ماموپلاستی و ماستوپکسی از نظر تکنیک جراحی شباهت بسیاری به هم دارند اما هدف نهایی آن ها متفاوت است. در هر دو عمل نوک سینه را بر می داریم و به محل مناسب منتقل می کنیم. تنها تفاوت آن ها این است که از آن جایی که هدف عمل ماموپلاستی کاهش حجم است، مقدار حجم سینه ای که برداشته می شود بیش تر است. اما در هدف ماستوپکسی بازگرداندن نوک سینه به محل اصلی آن است و حجم کم تری از سینه برداشته می شود.

آیا عمل ماموپلاستی موجب سرطان سینه می شود؟

برخلاف تصور عموم عمل ماموپلاستی نه تنها باعث افزایش احتمال سرطان سینه نمی شود بلکه حداقل 30-20 درصد ریسک آن را کاهش می دهد. حتی در افرادی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند، استفاده از ماموپلاستی موجب کاهش خطر ابتلا به این نوع سرطان می گردد.

2 دیدگاه دربارهٔ «عمل ماموپلاستی»

 1. دکتر من از یه کرم برای افزایش حجم سینه استفاده کردم که جای دو سایزی که میخواستم چهار سایز بزرگتر شده.
  آیا راهی هست که با عمل کوچک کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *