لیفت سینه با جراحی

نوک پستان در افراد جوان با سینه های زیبا و بدون افتادگی 1 الی 2 سانتی متر بالاتر از چین زیر پستانی (IMF) است و در صورت افتادگی نوک پستان با لیفت سینه، ظاهر و زیبایی پستان ها اصلاح شده و نوک پستان ها به جای طبیعی خود بازگردانده می شوند. یکی از روش های اصلاح افتاگی سینه، لیفت سینه با جراحی یا بالا کشیدن سینه با جراحی است. ما در این مقاله با ارائه توضیحاتی کامل در خصوص این عمل جراحی (لیفت سینه با جراحی) به همه سوالات شما پاسخ خواهیم داد. پس اگر قصد انجام لیفت سینه  با روش جراحی را دارید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

فلوشیپ جراحی پلاستیک و جراحی پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

فلوشیپ جراحی پلاستیک و جراحی پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران

لیفت سینه چیست؟

لیفت سینه از یکی روش های زیبایی سینه است که به دو روش جراحی و بدون جراحی برای رفع افتادگی و عدم تقارن سینه‌ها، که به دلایل مختلفی مثل بارداری، شیردهی، بالا رفتن سن و یا هر دلیل دیگری اتفاق افتاده است انجام می شود. لیفت سینه یک تکنیک جدید برای برگرداندن جوانی و زیبایی دوباره به سینه‌های افتاده است. بعد از انجام لیفت سینه، ظاهر سینه فرد به شکل مثبتی تغییر کرده و تراز می شود.

لیفت سینه فقط برای زیبایی سینه نیست، در بعضی موارد افتادگی و شل شدگی سینه‌ها در خانم ها به قدری زیاد است که به گردن و شانه‌های آنان فشار می‌آورد و از طرف دیگر باعث عرق سوز شدن و ایجاد مشکلات پوستی در زیر سینه آنها می شود. لیفت سینه با هدف اصلاح این مشکل انجام می شود. یکی از بهترین روش ها برای بالا کشیدن سینه ها و رفع این مشکلات، “لیفت سینه با جراحی” است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

جراحی لیفت سینه

لیفت سینه با جراحی (که به آن عمل ماستوپکسی هم می گویند) یک روش تهاجمی برای خانوم های است که از افتادگی شدید سینه‌های خود ناراضی هستند یا از فرم سینه‌های خود که بشکل قابل توجه ای تغییر کرده است احساس ناخوشایندی می کنند.

در عمل جراحی لیفت سینه، بافت سینه را محکم می کنند و نوک سینه به همراه بافت سینه بالا کشیده می شود. گاهی برای فرم دهی بهتر از لیفت سینه همزمان با پروتز سینه استفاده می شود. این عمل جراحی مربوط به کوچک کردن سینه نمی باشد و جنبه کاملا زیبایی دارد.

عمل لیفت سینه (با تشخیص پزشک جراح لیفت سینه) برای موراد خفیف تر افتادگی سینه هم انجام می شود. لیفت سینه با جراحی بصورت بیهوشی عمومی در اتاق عمل انجام می‌شود. اگر فرد مشکل خاصی نداشته باشد دیگر نیازی به بستری در بیمارستان نبوده و  می تواند با همراه خود در همان روز به خانه برگردد.

عنوان توضیحات
کاندید مناسبکسانی که دچار افتادگی سینه هستند
سن18 سالا به بالا
مزایا رفع افتادگی سینه و گردن درد و عرق سوزس زیر سینه
ماندگاریدائمی
عوارض و خطراتاسکار، تغییر در حس نوک سینه، آرئول، مشکل در شیردهی
دوره نقاهت6 تا 7 روز
برش هابرش دایره ای دور هاله سینه
تکنیک هالیفت عمودی – لیفت پری آرئولار – لیفت هلالی – لیفت T وارونه
هزینهحدودی بین 30 تا 50 میلیون

چه افرادی کاندید لیفت سینه با جراحی هستند؟

افرادی که از شکل سینه های خود راضی نیستند (با اندازه آن مشکلی ندارند) و یا زنانی که نوک سینه آنها به سمت پایین است، کاندید مناسبی برای عمل جراحی بالا کشیدن سینه هستند و می توانند این عمل را انجام دهند. زیرا این عمل موجب افزایش سایز سینه نمی شود و بیشتر در شکل دهی سینه تاثیر دارد.

یک چین زیر پستان به نام ناحیه چین زیر پستانی یا (inframammary fold IMF) وجود دارد. اگر دست خود را از قسمت بالای شکم در سمت چپ و راست سر بدهید و هدایت کنید به سمت زیر پستان، در ناحیه ای که پستان شروع می شود به یک بن بست می رسید که همان ناحیه چین زیر سینه است. در حالت نرمال انتظار داریم که محل نوک پستان در افراد جوان یا افرادی که به هیچ وجه افتادگی ندارند حدود 2-1 سانتی متر بالای این چین باشد. به این معنا که هنگامی که انگشت سوم را در این ناحیه می‌گذاریم و سعی می‌کنیم در روبروی آن شست خود را بگیریم، مشاهده می‌کنیم که شست دست ما چقدر با محل نوک پستان فاصله دارد. در سنین بالا اگر نوک پستان در محل چین باشد برای ما قابل قبول است. اما اگر پایین تر بیاید افتادگی پستان تعریف می شود. این نوع افتادگی پستان به 4 رده تقسیم می شود و معیار ما مقدار فاصله ای است که نوک پستان پایین تر از چین قرار می گیرد (1 سانتی متر، 2 سانتی متر و یا بیشتر). در عمل جراحی لیفت سینه سعی می کنیم نوک پستان را به جای اول آن برگردانیم و بیشتر تکنیک ها در این عمل نیز بر این مبنا است.

لیفت سینه به روش جراحی برای اصلاح فرم و رفع عیوب ظاهری سینه ها می باشد و با استفاده از  آن می توان غیرقرینگی سینه ها را نیز برطرف کرد و افرادی که دچار افتادگی سینه هستند کاندید مناسب تری برای این جراحی زیبایی سینه می باشند.

مزایا، ماندگاری عمل لیفت سینه

یکی از مزایای مهم جراحی  لیفت سینه دائمی بودن آن نسبت به سایر روش های لیفت سینه است. چرا که این روش با برداشتن پوست اضافی و سفت کردن بافت سینه می تواند یک نتیجه ماندگار تری را بری شما رقم بزند. اما باید در نظر داشته باشید که ممکن است به علت افزایش سن یا ارتجاعی بودن پوست شما، به طور طبیعی کمی افتادگی سینه رخ دهد، به خصوص اگر سینه های بزرگتر و سنگین تر ی داشته باشید.

مزیت دیگر بالا کشیدن سینه با جراحی می توان به ایجاد سلامتی آن برای فرد اشاره کرد. با این روش ممکن خانم های که دارایی سینه های بزرگتر هستند و از مشکلاتی مثل گردن و درد و عرق سوزی زیر سینه رنج می برند، بر طرف شود. از نظر زیبایی هم می توان به اصلاح موارد مثل شلی بافت سینه، افتادگی سینه، سایز، فرم و عدم تقارن سینه ها واصلاح فرم نوک سینه و هاله اطراف آن برای خوش فرم تر به نظر آمدن سینه ها اشاره کرد.

عوارض و خطرات لیفت سینه با جراحی

جراحی لیفت سینه عوارض و خطرات مختلفی هم ممکن است داشته باشد، از جمله:

 • جای زخم یا سکار: جای زخم ها دائمی نیستند، در عرض 1 تا 2 سال نرم و محو می شوند و دیگر به چشم نمی آیند. البته متد های جدیدتر مثل استفاده از صفحات ژلی سیلیکونی، ژل ها و کرم های اسکار در حالی که تا حدی نیز گران هستند می توانند به بهبود سریع تر اسکارها کمک کنند. زخم های ناشی از جراحی لیفت سینه را معمولاً می توان با سوتین و لباس های شنا پنهان کرد. به ندرت، بهبود ضعیف می تواند باعث ضخیم و گسترده شدن جای زخم شود.
 • تغییر در حس نوک سینه: این حس برمی گردد. اما در برخی موارد هم ممکن است این از دست دادن حس نوک سینه دائمی باشد. اما احساس شهوانی معمولاً تحت تأثیر قرار نمی گیرد.
 • شکل و اندازه ناهموار سینه ها: تغییرات در شکل و اندازه سینه ها ممکن است به دلیل تغییراتی که در طول فرآیند بهبود رخ دهد اتفاق بی افتد. همچنین ممکن است جراح پستان سینه‌هایی را که قبل از جراحی، اندازه‌های متفاوتی داشته اند را تغییر ندهد و این عدم تقارن باقی بماند.
 • آرئول یا از دست دادن جزئی یا کلی نوک سینه: این عارضه به این علت رخ دهد که به ندرت، خون رسانی به نوک پستان یا هاله ی ناحیه آن برای مدت کوتاهی در طول جراحی لیفت سینه متوقف شود. این می تواند به بافت سینه شما آسیب برساند و منجر به از بین رفتن جزئی یا کامل نوک پستان یا آرئول شود.
 • مشکل در شیردهی: شیردهی معمولاً بعد از لیفت سینه با جراحی امکان پذیر است؛ اما مشکلی که ممکن است ایجاد بشود این است که برخی از زنان در تولید شیر کافی دچار مشکل می شوند.

سایر عوارض مانند هر جراحی که ممکن است رخ بدهد خطر خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به بیهوشی است که این موارد بسیار نادر و کم است و با انتخاب یک جراح لیفت سینه خوب و با تجربه جای نگرانی برای این عوارض و خطرات نیست.

توصیه ها و مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه

 • بیمار روز بعد از عمل می تواند استحمام کند.
 • توصیه می شود بیمار از نیم تنه های ورزشی استفاده کند، زیرا با توجه به حالت سفت آن نتیجه موثری دارد.
 • بیماران بعد از 5-4 روز درد خاصی ندارند و اگر نیم تنه یا سوتین مخصوص را استفاده کنند می توانند کارهای روزمره خود را انجام دهند.
 • از فعالیت های ورزشی تا 2 ماه خودداری شود.
 • از رانندگی تا 3-2 هفته بعد از جراحی خودداری شود.

دوره نقاهت جراحی لیفت سینه

دوره نقاهت لیفت سینه با جراحی حدود 7-6 روز می باشد و بیماران پس از آن می توانند به کارهای روزمره خود برگردند. بیمار به مدت طولانی نیاز به مرخصی و ترک کار خود ندارد.

نحوه انجام عمل و محل برش جراحی لیفت سینه

تکنیک اعمال جراحی پستان توسط دکتر حریری اختصاصی خودشان است و این تکنیک ابتکاری زیبایی خاصی را ایجاد می کند. مقدار خط های جراحی در لیفت سینه با جراحی بسیار کمتر است. در صورت تمایل می توانید با کلینیک تماس گرفته و اطاعات بیشتری دریافت کنید.

برش های جراحی لیفت سینه

برش های جراحی بالا کشیدن سینه به صورت یک برش دایره ای دور هاله پستان و یک برش دایره بزرگتر دور برش قبلی و در فاصله مشخصی از آن ایجاد می شوند. همچنین یک برش عمودی در خط صاف از هاله ی سینه به سمت پایین نیز ایجاد می شود. در شرایطی که بافت سینه زیاد بوده و یا افتادگی و پوست بیش از اندازه وجود داشته باشد، خط برش دیگری بصورت افقی در زیر چین پستان ایجاد خواهد شد.

تکنیک های لیفت سینه با جراحی

جراحی لیفت سینه  با روش های مختلفی مثل هلالی، پری آرئولار، لیفت عمودی، لیفت T وارونه  انجام می شود. این تکنیکها با توجه به انتظارات بیمار، نوع سینه، محل و میزان برش و در نهایت نظر جراح لیفت سینه تعیین می گردند. عمل جراحی بالاکشیدن سینه برش‌های مختلفی دارد که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند.

روش های لیفت سینه با جراحی

1. لیفت هلالی

زنانی که افتادگی سینه کوچک دارند و نیاز به اصلاح جزئی دارند از این تکنیک استفاده می شود.  در این روش یک برش کوچک در قسمت بالایی آرئول یا نوک سینه ایجاد می‌شود. جراحی لیفت سینه با روش هلالی معمولاً برای موقعی که نیاز به بزرگ کردن سینه هم داریم استفاده می شود.

2. لیفت پری آرئولار

در این روش برش دایره‌ای در اطراف آرئول ایجاد می‌شود و می‌توان از آن برای کاهش اندازه آرئول نیز استفاده کرد. مانند تکنیک هلالی برای زنان با افتادگی سینه خفیف کاربرد دارد و بصورت ترکیبی همراه با بزرگ کردن سینه انجام می شود.

3. لیفت عمودی

این روش یک تکنیک پرتکرار نسبت به سایر روش ها است. در این تکنیک جراح لیفت سینه پوست اضافی سینه را برداشته و کل سینه را تغییر شکل می‌دهد. معمولاً  برای خانم هایی که افتادگی‌های متوسط  دارند از روش لیفت سینه با جراحی با تکنیک لیفت عمودی استفاده می شود. در این روش جراح سینه دو برش بر روی سینه ایجاد می‌کند: یک برش در اطراف آرئول و دیگری به صورت عمودی از لبه پایینی آرئول تا زیر سینه.

لیفت عمودی سینه

4. لیفت T وارونه

از این تکنیک چون بیشتر جنبه زیبایی دارد و مقداری زیادی از پوست اضافی و بافت‌های افتاده سینه برداشته می‌شود، جراح سینه برای خانم هایی با افتادگی شدید سینه از این تکنیک جراحی استفاه می‌کند.  اگر به دنبال زیبایی سینه هستید این روش بهترین تکنیک لیفت سینه با جراحی است. این روش با ۳ برش: یک برش در اطراف آرئول، برش دیگر به صورت عمودی از لبه پایینی آرئول تا زیر سینه و برش آخر در امتداد ناحیه زیر سینه انجام می شود.

هزینه عمل لیفت سینه

هزینه لیفت سینه با جراحی به عواملی مثل تجهیزات، دستمزد پزشک جراح، نوع مرکز جراحی، میزان افتادگی سینه ها و… بستگی دارد که نمی توان قیمت دقیق و مشخصی را عنوان کرد.

لیفت سینه فقط به روش جراحی توسط دکتر وحید حریری انجام می شود و معرفی سایر روش های لیفت سینه صرفا جهت آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر شما است.

روش های لیفت سینه

همانطور که در بالا اشاره شد لیفت سینه به دو روش جراحی (ماستوپکسی) و بدون جراحی (لیزر، نخ، ورزش، طب سوزنی و…)  انجام می‌شود. در روش جراحی، جراح پوست اضافی را از بین برده و با رفع افتادگی سینه باعث سفت شدن سینه می‌شود. در روش های بالاکشیدن سینه بدون جراحی هیچ برشی روی سینه ایجاد نمی‌شود و نیازی به بیهوشی نیست و  اصطلاحاً به آنها روش های غیرتهاجمی هم می گویند. لذا برای انتخاب بهترین روش بالا کشیدن سینه، حتماً با یک پزشک متخصص و با تجربه “جراح لیفت سینه” مشورت کنید و انتظارات خود را با او در میان بگذارید تا او با توجه به انتظارات شما و تجربه خود، بتواند بهترین روش لیفت سینه را به شما پیشنهاد دهد.

روش های لیفت سینه

روش های بدون جراحی لیفت سینه

 روش های مثل لیفت سینه با لیزر، لیفت سینه با ورزش، لیفت سینه با طب سوزنی جزء روش های بدون جراحی بالا کشیدن سینه هستند و فاقد نتایج ماندگار و ثابت هستند و برای افرادی که به دنبال یک روش دائمی هستند مناسب نیستند.

لیفت سینه با لیزر

بالا کشیدن سینه با لیزر یکی از روشهای غیرجراحی لیفت سینه است. باید توجه داشت که تمامی این روش ها بسیار موقت هستند و تاثیر آن ها در حد چند هفته است و در افتادگی های شدید هیچ کدام از این روش ها نمی توانند در طولانی مدت موثر واقع گردند. تمامی روش های بالا كشيدن سينه ها بدون جراحی موقت هستند. ما در یک مقاله جداگانه بطور مفصل درمورد لیفت سینه با لیزر توضیح داده ایم برای مطالعه بیشتر در این مورد پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

لیفت سینه با ورزش

بحث دیگر که در جامعه امروزی بسیار مطرح است ورزش هایی هستند که برای لیفت لیفت انجام می دهند. عضله پکتولاریس ماژور همان عضله ای است که هنگامی که ژست ضربه با یک راکت می گیرید، اگر دستتان را روی قفسه سینه بگیرید سفتی آن را حس می کنید. این عضله در زیر بافت پستانی قرار دارد. در نتیجه هر ورزشی که انجام دهید این عضله بزرگ می شود اما تاثیری بر بافت پستانی که روی آن قرار دارد نخواهد داشت. در حقیقت نوع استحکام و محل قرار گرفتن و افتادگی بافت پستان به پوست روی آن بسیار ارتباط دارد. هرچه پوست بافت پستان با افزایش سن شل تر می گردد و بافت های پستان داخل نیز شل تر می گردند، پستان افتادگی بیشتری پیدا می کند. بنابراین ورزش برای بالا كشيدن سينه هیچ کمکی به افتادگی پستان و تصحیح آن نمی کنند.

لیفت سینه با طب سوزنی

لیفت سینه با طب سوزنی یکی دیگر از روش های بالا کشیدن سینه بدون جراحی، برای افرادی که دارای افتادگی‌های خفیف در سینه‌های خود هستند می باشد. برخلاف روش لیفت سینه با جراحی  که در یک روز انجام می شود، این تکنیک با جلسات طولانی 15 تا 45 جلسه درمانی همراه است. جلسات در ابتدا بافاصله‌های یکی دو روزه برگزار می‌شوند و پس از آن فاصله جلسات بیشتر می‌شود تا نتایج ماندگارتر شوند. نتایج این روش معمولاً طولانی است اما دائمی و ماندگار نیست و یک روش کم عارضه تری هم می باشد.

هزینه لیفت سینه

هزینه لیفت سینه برای هر دو روش لیفت سینه با جراحی و لیفت سینه بدون جراحی متفاوت است. روش های غیرجراحی لیفت سینه قطعاً هزینه کمتری دارند، اما باید به این نکته هم توجه کرد که این روش های بالا کشیدن سینه موقت بوده و در دراز مدت هزینه های بیشتری را در پی خواهند داشت و گرانتر برای شما تمام خواهند شد.

در روش جراحی لیفت سینه هزینه به عوامل مختلفی مثل مرکز جراحی (کلینیک یا بیمارستان)، تجربه و تخصص جراح سینه، شدت افتادگی سینه، تجهیزات و… بستگی دارد و نمی توان قیمت دقیقی را اینجا بیان نمود و قیمت دقیق آن در جلسه مشاوره مشخص می شود. لذا اگر قصد انجام لیفت سینه با جراحی را دارید، برای دریافت قیمت دقیق و مشخص کافیست با ما تماس بگیرید و یک وقت مشاوره با دکتر وحید حریری تعیین نمایید و از جزئیات هزینه اطلاع پیدا کنید.

در سال ۱۴۰۲ هزینه لیفت سینه با روش جراحی در بین ۳۵ تا ۶۵ میلیون تومان متغییر است.

بهترین جراح لیفت سینه در تهران را چگونه انتخاب کنیم؟

بعد از تصمیم به انجام لیفت سینه با جراحی، انتخاب جراح لیفت سینه خوب و با تجربه مهمترین اقدام است. شما باید با وسواس خاصی پزشک خود را پیدا و انتخاب کنید. ما در اینجا با اشاره به چند نکته مهم به شما کمک می کنیم تا بتوانید بهترین جراح لیفت سینه را خیلی راحت و سریعتر انتخاب کنید:

 1. تجربه و تخصص: جراحی را انتخاب کنید که هم تجربه بالا در این زمینه دارد؛ تجربه آن ر می توان در شبکه های اجتماعی، وبسایت و بیماران اون بدست آورد. دارای مدرک فوق تخصص جراحی سینه باشد چرا که جراحی لیفت سینه توسط جراحان عمومی هم انجام می شود.
 2. انتخاب روش لیفت سینه: حتما دقت کنید جراح بتواند بهترین روش و تکنیک را برای شما انتخاب کند، چرا که رضایتمندی شما از انتخاب بهترین روش جراحی لیفت سینه و موفقیت در آن حاصل می شود.
 3. فالو آپ بعد از جراحی: پیگیری های بعد از عمل توسط تیم مراقبتی و رها نکردن شما به حال خود بسیار مهم است. پس جراحی را انتخاب کنید که تا زمان بهبودی همراه شما باشد.

سوالات متداول

در روش جراحی لیفت سینه به دلیل ایجاد برش بعد از جراحی طبیعتاً کمی درد دارد و با مسکن برطرف می شود و موقت است. اما شما حین انجام عمل جراحی بیهوش هستید و دردی را متوجه نخواهید شد.

جراحی لیفت سینه برای بالا کشیدن سینه های افتاده است و نمی توان آن ها را گرد یا قطره اشکی کرد. جراحی لیفت سینه برای بالا کشیدن و جوان تر کردن سینه است و پروتز سینه برای خوش فرم کردن سینه و بزرگ کردن آن است.

بله. لیفت و پروتز سینه بصورت همزمان انجام می شود که ما در یک مقاله بطور مفصل درمورد آن توضیح داده ایم.

جراحی لیفت سینه را شما می توانید از سن 18 سالگی به بعد انجام دهید؛ اما توصیه این است لیفت کردن سینه را به بعد از بارداری و شیردهی موکول کنید که در آینده نیاز به ترمیم نداشته باشد.

بله. عمل جراحی لیفت سینه هیچگونه مانع و عوارضی برای شیردهی شما به بچه ایجاد نخواهد کرد و هیچ آسیبی به غدد شیردهی شما وارد نخواهد شد. اما توصیه می شود بعد از دوران شیردهی انجام دهید تا نیازی به ترمیم دوباره نداشته باشید.

خیر. لیفت سینه با جراحی فقط برای رفع افتادگی سینه انجام می شود. برای بزرگ کردن سایز سینه باید لیفت و پروتز سینه همزمان انجام شود که باید در جلسه مشاوره با جراح مطرح شود.

4 دیدگاه دربارهٔ «لیفت سینه با جراحی»

 1. سلام
  پوست سینه ای که به شدت نازک و شل شده رو میشه لیفت و پروتز با هم انجام داد؟
  یا اینکه فقط پروتز کنم باعث افتادگی میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *