لوگو سایت دکتر حریری
دکتر وحید حریری جراح سینه

جراحی ماموپلاستی ترمیمی چیست؟ | کاربرد و هزینه در ۱۴۰۳

هنگامی که نتایج جراحی ماموپلاستی اولیه، چندان رضایت بخش نباشد و یا با عوارضی مانند درد یا سفتی همراه گردد، جراحی ماموپلاستی ترمیمی برای بهبود و اصلاح نتایج جراحی قبلی انجام می‌گیرد! این مساله، به طور خاص برای کسانی که عمل بازسازی سینه را انجام داده‌اند، کاربردی است؛ برای مثال، تغییر در وضعیت ایمپلنت یا نشتی داشتن آن، از جمله مواردی هستند که عمل ماموپلاستی ترمیمی را ضروری می‌سازند.

انواع جراحی ترمیمی ماموپلاستی، می‌توانند شامل ماستوپکسی همزمان با ماموپلاستی، جراحی کوچک کردن سینه‌ها و اصلاح یا بزرگ کردن سینه و بازسازی پستان باشد. در هر یک از این جراحی‌های ترمیمی، پزشک در تلاش است تا وضعیت تقارن و اندازه سینه‌ها را اصلاح کرده و در صورت نیاز، عمل لیفت را با کیفیت بالاتری انجام دهد. در ادامه مطلب، توضیحات بیشتری درباره کاربرد جراحی ماموپلاستی ترمیمی و هزینه آن، ارائه خواهیم داد.

عمل ماموپلاستی ترمیمی چیست؟

عمل ماموپلاستی ترمیمی، یکی از انواع جراحی زیبایی پستان به حساب می‌آید که طی آن، فرایند بزرگ کردن سینه، لیفت پستان و یا کوچک کردن سینه‌ها که در جراحی قبلی انجام گرفته‌اند، اصلاح یا ترمیم می‌شوند. برای مثال، در مورد جراحی بازسازی پستان، برخی افراد ممکن است از ظاهر خود ناراضی باشند؛ عدم تقارن یا بزرگ بودن بیش از حد ایمپلنت‌ها، رایج‌ترین دلایلی هستند که افراد بعد از بازسازی پستان، با آن مواجه می‌گردند! در چنین مواردی، انجام جراحی ماموپلاستی ترمیمی برای اصلاح نتیجه انجام می‌گیرد.

از طرفی، وجود برخی مشکلات و عوارض ناشی از عمل ماموپلاستی قبلی، جراحی مجدد را ضروری می‌سازد. از جمله دلایلی که ممکن است فرد را ناچار به جراحی ترمیمی ماموپلاستی کند، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پارگی ایمپلنت
  • ایجاد چین و چروک در ناحیه پستان
  • انقباض کپسولی یا ایجاد بافت اسکار در اطراف سینه عدم تقارن سینه‌ها
  • موقعیت نادرست سینه‌ها
  • تغییر در ظاهر با گذشت زمان؛ در اثر عواملی مانند افزایش یا کاهش وزن بیش از حد

در هر یک از این موارد، پزشک جراح باید متناسب با شرایط بیمار و خواسته او، ترمیم را انجام دهد؛ برای مثال، گاهی باید ایمپلنت‌ها تعویض گردند! همچنین ممکن است لازم باشد با انجام ماستوپکسی و حذف پوست و بافت اضافی، عمل لیفت سینه را مجددا انجام داد.

چه افرادی کاندیدای جراحی ماموپلاستی ترمیمی هستند؟

همه افرادی که قبلا جراحی سینه انجام داده‌اند، و هم اکنون قصد دارند شکل، حجم، اندازه یا تقارن سینه‌ها را اصلاح نمایند، می‌توانند کاندید جراحی ماموپلاستی ترمیمی باشند! با این حال، پزشک جراح باید ارزیابی‌های اولیه را درباره وضعیت فرد انجام دهد، تا بتوان درباره انجام عمل تصمیم گرفت.

قبل از جراحی اصلاح سینه‌ها، فرد باید از نظر بدنی سالم باشد؛ برای مثال متقاضی باید تا حد امکان، به وزن ایده‌آل خود نزدیک شده و وزن خود را ثابت نگه دارد. همچنین، لازم است چند ماه از جراحی اولیه گذشته باشد، تا بافت‌ها تثبیت شده و نتیجه جراحی مشخص گردد. بنابراین، بین هر دو جراحی ماموپلاستی، لازم است حداقل ۶ ماه تا یک سال زمان بگذرد، تا بتوان درباره نتایج آن، نظر قطعی داد.

از طرفی، برای آنکه زخم‌های ناشی از جراحی ماموپلاستی اولیه، انعطاف بیشتری پیدا کنند، باید به اندازه کافی زمان از آن بگذرد. به این ترتیب، افرادی بهترین کاندید برای جراحی ماموپلاستی ترمیمی هستند، که نتایج جراحی قبلی آن‌ها تثبیت شده و ناحیه جراحی از نظر زخم‌ها و اسکار، بهبود یافته باشد.

عمل ماموپلاستی ترمیمی چگونه انجام می‌شود؟

بسته به اینکه عمل ماموپلاستی ترمیمی با چه هدفی انجام گیرد، نحوه انجام آن متفاوت خواهد بود. در حالت کلی، انواع جراحی ترمیمی ماموپلاستی شامل سه گزینه می‌شوند؛ ماستوپکسی همراه با کوچک کردن پستان، بزرگ کردن سینه‌ها و بازسازی سینه! در ادامه، به توضیح انواع جراحی ماموپلاستی ترمیمی می‌پردازیم.

ماستوپکسی همراه با ماموپلاستی کاهشی

رایج‌ترین نوع جراحی‌های تجدید نظر برای پستان، جراحی ماستوپکسی همراه با کوچک کردن سینه‌ها است. ماستوپکسی یا لیفت سینه، عبارت است از حذف پوست‌های اضافی، که باعث تغییر موقعیت سینه‌ها به سمت بالا می‌شود. معمولا بعد از بارداری، کاهش وزن یا پیری، میزان کلاژن در بافت سینه‌ها کاهش پیدا می‌کند و همین مساله، افتادگی آن‌ها را در پی دارد. در چنین شرایطی، فرد می‌تواند با انجام عمل ماموپلاستی ترمیمی، نتایج قبلی خود را اصلاح نماید.

برداشتن یا تعویض ایمپلنت سینه

با اینکه پروتز پستان نیازی به تعویض در زمان‌های کوتاه ندارد، اما گاهی ممکن است به دلیل پاره شدن آن‌ها، جراحی ماموپلاستی ترمیمی انجام گیرد. اگر از نتایج راضی هستید، این نوع جراحی لازم نیست؛ اما برای افرادی که به دلیل تغییر وزن یا انقباض کپسولی در اطراف ایمپلنت، از ایمپلنت خود ناراضی هستند، تعویض آن پیشنهاد می‌شود. حتی اگر از اندازه ایمپلنت‌ها و فرم آن‌ها ناراضی هستید، می‌توانید با تعویض آن‌ها، به شکل دلخواه برسید!

برداشتن ایمپلنت با یا بدون ماستوپکسی

برخی از بانوان، با گذشت زمان و به دلایل مختلف، مانند افزایش وزن، افزایش سن یا ترجیحات شخصی، قصد برداشتن ایمپلنت را دارند، که طی یک جراحی ساده قابل انجام است؛ اما برای این گونه بانوان، معمولا حذف ایمپلنت‌ها باعث بد شکلی یا صاف شدن بیش از حد سینه‌ها می‌شود. بنابراین، پزشک جراح باید از طریق ماستوپکسی یا لیفت سینه، حالت طبیعی‌تری به آن‌ها بدهد!

کپسولکتومی

هنگامی که بافت اسکار در اطراف ایمپلنت، منقبض شده و شکل یا موقعیت آن را تغییر دهد، انقباض کپسولی رخ می‌دهد. این حالت، معمولا باعث سفت شدن ایمپلنت و درد می‌گردد؛ برای برداشتن کپسول اطراف ایمپلنت، باید جراحی کپسولکتومی انجام گیرد، که به عنوان عمل ماموپلاستی ترمیمی ایمپلنت پستان شناخته می‌شود.

اصلاح ناهنجاری متحرک ایمپلنت‌های زیر عضلانی

برای بانوانی که ایمپلنت‌های زیر عضلانی دارند، ممکن است تغییر شکل‌هایی ایجاد گردد، که نیاز به اصلاح داشته باشند. برای مثال، در خانم‌هایی که ورزش‌های بالاتنه انجام می‌دهند، تغییر در وضعیت عضلات قفسه سینه، باعث می‌شود تا سینه‌ها با حرکات خاصی حرکت کرده، و یا منقبض شوند؛ به طوری که ایمپلنت‌ها، کاملا واضح به نظر می‌آیند و نتایج چندان طبیعی نیستند.

در جراحی ماموپلاستی ترمیمی، پزشک جراح ماهیچه‌های سینه‌ای ماژور را در محل آناتومیک خود روی قفسه سینه ثابت کرده، و ایمپلنت‌های جدید را بر روی عضله جاسازی می‌کند. به این ترتیب، نتیجه جراحی قبلی اصلاح شده و انقباض عضله روی ایمپلنت کاهش می‌یابد! با انجام این نوع جراحی ترمیمی، فرد می‌تواند پس از ۶ هفته، تمرینات بالاتنه خود را بدون محدودیت انجام دهد!

انجام ماستوپکسی مجدد

ممکن است افراد عمل لیفت پستان را در سنین پایین انجام داده باشند، و با گذشت زمان در اثر بارداری، افزایش سن یا تغییر وزن، مجددا دچار افتادگی سینه یا پایین بودن نوک پستان شوند! در چنین مواردی، عمل ماموپلاستی ترمیمی برای لیفت مجدد انجام می‌گیرد؛ هر چند ممکن است در طول زمان مجددا نتایج دچار تغییر شوند.

اصلاح اسکار جراحی سینه

اگر اسکارهای بزرگ، کشیده یا نامطلوبی از عمل ماموپلاستی قبلی باقی مانده باشند، با انجام جراحی ترمیمی قابل اصلاح هستند. البته اگر بیمار یکی از جراحی‌های ترمیمی یاد شده را انجام دهد، معمولا اصلاح اسکار نیز به صورت همزمان انجام می‌شود.

تبدیل بازسازی مبتنی بر ایمپلنت به بازسازی‌های فلپ

برخی از بانوان، هنگام ابتلا به سرطان پستان، جراحی بازسازی با ایمپلنت را ترجیح می‌دهند؛ زیرا هم سریع انجام می‌گیرد، و هم بهبودی کوتاه‌تری دارد. اما ممکن است پس از بهبودی کامل، از وضعیت ایمپلنت‌های خود ناراضی بوده، و برای بازسازی فلپ اقدام کنند. عمل ماموپلاستی ترمیمی، برای تبدیل ایمپلنت به بازسازی فلپ نسبتا رایج است؛ با این حال، باید حتما وضعیت بافت‌ها توسط پزشک جراح، بررسی شده و تاییدیه نهایی دریافت گردد.

انتقال چربی

یکی از انواع جراحی ماموپلاستی ترمیمی، که به بهبود کانتور بدن کمک می‌کند، انتقال چربی است. این روش، با استفاده از تکنیک‌های لیپوساکشن انجام می‌گیرد، که طی آن چربی‌های حذف شده، پردازش می‌گردند و مجددا به قسمت‌های مورد نیاز تزریق می‌شوند؛ با این کار، فرم بدن اصلاح شده (کانتورینگ بدن) و نتایج، بسیار طبیعی‌تر به نظر می‌رسند.

دقت کنید که عمل انتقال چربی، نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد و لازم است قبل از آن، با پزشک جراح مشورت کنید.

جراحی ماموپلاستی ترمیمی چقدر طول می‌کشد؟

عمل ماموپلاستی ترمیمی، باید تحت بیهوشی عمومی انجام گیرد. بسته به تغییراتی که باید در سینه‌ها ایجاد شوند، مدت زمان جراحی متفاوت خواهد بود. با این حال، معمولا جراحی ماموپلاستی ترمیمی، به حدود ۱ تا ۴ ساعت زمان نیاز دارد؛ تجربه، مهارت و سرعت عمل پزشک، در این مساله تعیین کننده خواهد بود.

هزینه عمل ماموپلاستی ترمیمی چقدر است؟

هزینه عمل ماموپلاستی ترمیمی، به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد، که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نوع جراحی ترمیمی
  • دستمزد پزشک جراح
  • هزینه بیمارستان یا کلینیک
  • دستمزد کارشناس یا متخصص بیهوشی
  • هزینه ایمپلنت‌های جدید در صورت نیاز

در مورد هزینه‌های جراحی، بهتر از قبل از عمل با پزشک خود صحبت کنید.

تصمیم گیری برای جراحی ماموپلاستی ترمیمی

اگر چه ممکن است برای برخی افراد، نتایج عمل زیبایی پستان، چندان ایده‌آل به نظر نرسند، اما انجام عمل ماموپلاستی ترمیمی به اصلاح آن‌ها کمک می‌کند. در طول عمل ترمیمی، لیفت مجدد سینه، تعویض ایمپلنت، اصلاح موقعیت ایمپلنت‌ها و یا جایگزینی ایمپلنت با فلپ انجام می‌گیرد؛ این کار به احساس بهتر بیمار و رضایت وی از نتیجه منجر می‌گردد. جهت انجام جراحی ماموپلاستی ترمیمی، می‌توانید با دکتر وحید حریری، به عنوان یکی از بهترین جراحان زیبایی پستان، مشوررت نمایید

آدرس مطب: میدان آرژانتین خیابان الوند روبروی بیمارستان کسری بن بست آریا پلاک ۲ ساختمان پزشکان آریا طبقه اول

شماره تماس مطب: 02188732902

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

متخصص جراحی سرطان پستان و جراحی زیبایی پستان

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *