لوگو سایت دکتر حریری
دکتر وحید حریری جراح سینه

مزایا و معایب استفاده از سوتین ماموپلاستی

برای افرادی که عمل زیبایی سینه انجام می‌دهند، مراقبت‌های بعد از ماموپلاستی، به اندازه توانایی جراح در انجام عمل، بر نتیجه نهایی تاثیرگذار خواهد بود! استفاده از سوتین ماموپلاستی، یکی از مهم‌ترین مراقبت‌هایی است که بیمار باید در طول دوران نقاهت، آن را رعایت کند؛ زیرا صرف نظر از اینکه شخص عمل ماموپلاستی افزایشی، کاهشی و یا ماستوپکسی انجام داده باشد، استفاده از سوتین بعد از ماموپلاستی، به تثبیت نتیجه جراحی کمک می‌کند!

پوشیدن سینه بند ماموپلاستی، باعث می‌شود تا جریان خون، در ناحیه تحت عمل بهبود یافته و از ایجاد فیبروز جلوگیری به عمل آید. همچنین فشرده‌سازی بافت پستان، احتمال خونریزی را به طور قابل توجهی کاهش داده و میزان ورم بعد از ماموپلاستی را به حداقل می‌رساند.

انتخاب سوتین برای بعد از ماموپلاستی، اصول خاص خود را دارد که باید برای آن، از پزشک خود راهنمایی بگیرید. با این حال، بهتر است از سوتین‌هایی استفاده کنید که از جلو باز می‌شوند و هیچ گونه درزی ندارند؛ همچنین هر چه فشرده‌سازی این پوشش الاستیکی بیشتر باشد (در حد متعارف)، کنترل ورم بعد از جراحی زیبایی سینه را راحت‌تر می‌کند.

سوتین مخصوص ماموپلاستی چیست؟

سوتین ماموپلاستی، گونه خاصی از سوتین است که به آن سینه بند پس از جراحی نیز گفته می‌شود. این نوع پوشش باید تا چند هفته بعد از عمل ماموپلاستی یا هر نوع جراحی سینه دیگری، مورد استفاده قرار بگیرد، تا بیمار بتواند نتیجه جراحی را هر چه سریع‌تر مشاهده کند. در واقع همه افراد، چه کسانی که جراحی بزرگ کردن و کوچک کردن سینه را انجام می‌دهند، و چه افرادی که برای لیفت سینه یا بازسازی پستان به عمل ماموپلاستی روی می‌آورند، باید از این نوع سینه بند استفاده کنند. زیرا سوتین ماموپلاستی روند بهبودی بیمار را تسریع کرده و از نتیجه جراحی مراقبت می‌کند!

آیا بعد از ماموپلاستی استفاده از سوتین مخصوص ضروری است؟

استفاده از سوتین بعد از ماموپلاستی، یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین مراقبت‌هایی است، که بیمار باید به آن اهمیت دهد. این سینه بند فشاری کمک می‌کند تا سینه‌ها در جای خود ثابت شده، و مدل نهایی آن‌ها بعد از جراحی حفظ شود. همچنین، سوتین مخصوص ماموپلاستی باعث بهبود گردش خون در ناحیه جراحی می‌گردد که در نهایت، روند بهبودی را سرعت می‌بخشد.

مزایای سوتین ماموپلاستی چیست؟

ممکن است این گونه به نظر برسد که سوتین مخصوص ماموپلاستی، به دلیل خاصیت کشسانی، راحتی بیمار را مختل کند؛ در حالی که این طور نیست! از مهم‌ترین مزایای سوتین ماموپلاستی، می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • بستن سینه بند پس از جراحی زیبایی پستان، باعث تثبیت ناحیه جراحی شده، و خطر فیبروز و ظاهر کلوئیدی در ناحیه جراحی را به حداقل می‌رساند. به طور کلی، پس از عمل ممکن است برخی بافت‌ها، از قسمت‌های داخلی در محل جراحی جدا گردند؛ سوتین مخصوص ماموپلاستی به دلیل خاصیت کشسانی که دارد، این بافت‌ها را فشرده کرده و روند بهبود را تسهیل می‌کند. مهم‌ترین مزیت پوشیدن سینه بند ماموپلاستی، کاهش احتمال خونریزی در ناحیه جراحی است.
 • پوشیدن سوتین بعد از جراحی زیبایی سینه، برای کنترل و کاهش ورم مفید است.
 • سینه بند باعث می‌شود تا سینه‌ها ثابت مانده و بافت‌های اطراف آن‌ها بی‌حرکت باشند؛ در نتیجه، میزان درد بعد از جراحی به طور قابل توجهی کمتر می‌گردد. ضمن اینکه از افتادگی سینه‌ها جلوگیری می‌کند!
 • این نوع سوتین‌ها، برای حفاظت از بخیه‌ها نیز مفید هستند؛ زیرا با ثابت نگه داشتن بافت‌های سینه هنگام حرکت بیمار، از کشش بخیه‌ها جلوگیری کرده و مانع از باز شدن آن‌ها می‌شود.
 • برای افرادی که عمل ماستوپکسی یا جراحی ایمپلنت سینه انجام می‌دهند، پوشیدن سوتین ماموپلاستی از حرکت پروتز جلوگیری می‌کند.

معایب سوتین ماموپلاستی چیست؟

سوتین مخصوص ماموپلاستی، باید با دقت انتخاب شود؛ برای مثال، جنس سوتین باید از موادی باشد که حساسیت پوستی ایجاد نکنند. همچنین، سینه بند باید فشار کافی ایجاد کند؛ اما محدود‌کننده و سفت نباشد! بهترین سوتین برای بعد از ماموپلاستی، تسمه‌های قابل تنظیم دارد و از جلو باز می‌شود؛ ضمن اینکه مواد تشکیل دهنده آن نرم بوده و امکان تنفس و ورود و خروج هوا را دارد!

عدم استفاده منظم از سینه بند فشاری بعد از عمل ماموپلاستی، باعث می‌شود تا فرد نتیجه قابل قبولی از جراحی خود دریافت نکند. استفاده مداوم از این نوع پوشش الاستیکی، برای برخی افراد خسته‌کننده خواهد بود. با این حال، اگر به دنبال یک نتیجه قابل قبول از جراحی زیبایی سینه هستید، حتما باید به مدت چند هفته، پوشیدن سوتین ماموپلاستی را تحمل کنید.

چگونه یک سوتین ماموپلاستی مناسب انتخاب کنیم؟

فردی که قرار است از سوتین مخصوص ماموپلاستی استفاده کند، باید با توجه به فیزیولوژی خود، بهترین سوتین فشاری را انتخاب نماید. زیرا راحتی حین استفاده از سینه بند فشاری، به بیمار کمک می‌کند تا دوران نقاهت خود را راحت‌تر پشت سر بگذارد.

در حالت کلی، سینه بند بعد از عمل ماموپلاستی، باید از جنسی مقاوم بوده و راحت باشد. همچنین استفاده از پارچه‌های ضد حساسیت و با کیفیت بالا، از بروز حساسیت‌های پوستی جلوگیری می‌کند. با این حال، فاکتورهایی که در هنگام انتخاب سوتین ماموپلاستی باید به آن‌ها توجه کنید، در ادامه آمده‌اند.

باز شدن از جلو

برای آنکه بیمار بتواند به راحتی سوتین فشاری را پوشیده یا از تن خارج کند، لازم است مدلی را انتخاب کند، که از جلو باز و بسته می‌شود. البته این نکته برای جلوگیری از بالا بردن بازوها بعد از جراحی بزرگ کردن یا کوچک کردن پستان، یا ماستوپکسی نیز مفید است.

فشرده‌سازی کافی

هدف اصلی از پوشیدن سوتین فشاری بعد از ماموپلاستی، کنترل ورم ناشی از جراحی است؛ بنابراین سینه‌بند باید فشار کافی را در ناحیه جراحی ایجاد کند، تا از افزایش تورم بعد از عمل پیشگیری به عمل آید.

درز نداشته باشد

وجود درز در سوتین ماموپلاستی، می‌تواند باعث آسیب به زخم‌های جراحی شود؛ بنابراین بهتر است نوع بدون درز آن را انتخاب کنید، تا از تحریک جای زخم پیشگیری نمایید.

بند نگهدارنده داشته باشد

افرادی که جراحی بزرگ کردن سینه یا ماستوپکسی با پروتز پستان انجام می‌دهند، باید از سینه بندهایی استفاده کنند که بندهای نگهدارنده دارند؛ این نوع بندها، از حرکت پروتز جلوگیری کرده و آن‌ها را در موقعیت صحیح نگه می‌دارند!

سوتین باید بدون لبه یا فوم باشد

لبه‌دار بودن سوتین مخصوص ماموپلاستی، باعث تغییر شکل محل جراحی می‌شود؛ حتی ممکن است رد سوتین به مرور در محل جراحی باقی بماند! بنابراین باید یک سینه بند بدون لبه انتخاب کنید.

سوتین‌های ماموپلاستی که در بازار وجود دارند، در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند؛ به همین دلیل، افراد باید مطابق و سلیقه خود بهترین گزینه را انتخاب کنند، تا بتوانند برای مدت طولانی از آن‌ها استفاده نمایند. دقت کنید که سوتین مخصوص ماموپلاستی، با سوتین‌های ورزشی تفاوت‌هایی دارند؛ بنابراین نمی‌توان آن‌ها را به جای یکدیگر به کار برد.

چگونه سایز سوتین ماموپلاستی را انتخاب کنم؟

بهترین راهنما برای انتخاب سایز سوتین ماموپلاستی، پزشک جراح شما است؛ او می‌تواند با توجه به نوع عمل زیبایی سینه و همچنین، متناسب با نوع تغییراتی که در بافت سینه داده شده‌اند، در انتخاب سایز به شما کمک کند. از طرفی، میزان فشار و سفتی آن باید جنبه حمایتی داشته و از افتادگی سینه‌ها جلوگیری نماید.

در نظر داشته باشید که سفتی بیش از حد، گردش خون را مختل کرده و بهبودی را به تاخیر می‌اندازد؛ ضمن اینکه ورم بعد از عمل، به دلیل کاهش گردش خون در ناحیه سینه، به تدریج افزایش پیدا می‌کند!

چه زمانی باید سایز سوتین جراحی ماموپلاستی را به روز رسانی کنید؟

با توجه به اینکه ورم سینه‌ها و اندازه آن‌ها، مدتی بعد از جراحی تغییر می‌کند، ممکن است لازم باشد اندازه سوتین خود را تغییر دهید. زمان‌های کلیدی برای تغییر اندازه سوتین ماموپلاستی، به قرار زیر هستند:

 • پس از دوره بهبود اولیه، که میزان ورم سینه‌ها کاهش یافته و به شکل واقعی خود نزدیک می‌شوند.
 • پس از تغییر وزن قابل توجه؛ شامل افزایش یا کاهش وزن
 • در سال اول بعد از جراحی؛ به صورت دوره‌ای و هر چند ماه یکبار

نکات مهم در مراقبت از سوتین ماموپلاستی

برای افزایش طول عمر سینه بند فشاری، به نکات زیر توجه کنید:

 • سوتین خود را با دست بشویید، تا آسیب کمتری به آن وارد شود. از یک شوینده ملایم و آب ولرم برای شستن آن استفاده کنید.
 • برای شستن سوتین در ماشین لباسشویی، از کیسه لباس زیر استفاده کنید.
 • اجازه دهید سوتین در هوای آزاد خشک شود؛ گرمای مستقیم می‌تواند به خاصیت کشسانی و الیاف آن آسیب برساند.
 • از تا کردن یا برعکس کردن کاپ‌های سوتین خودداری کنید؛ در غیر این صورت باعث چروک یا آسیب به آن‌ها می‌شود.

نکات پایانی استفاده از سوتین ماموپلاستی

پوشیدن سوتین ماموپلاستی بعد از هر نوع جراحی زیبایی پستان، لازم است؛ این نوع پوشش الاستیکی، برای بهبود گردش خون و حفظ موقعیت سینه‌ها به کار می‌رود. همچنین، پوشیدن آن در طول دوران نقاهت بعد از ماموپلاستی، مقدار ورم را کنترل کرده و به دریافت نتیجه بهتر از جراحی، منجر می‌گردد. درباره نحوه انتخاب سوتین مخصوص ماموپلاستی با جنس و اندازه مناسب، می‌توانید با دکتر وحید حریری مشورت کنید؛ ایشان می‌توانند در انتخاب بهترین گزینه به شما کمک نمایند.

آدرس مطب: میدان آرژانتین خیابان الوند روبروی بیمارستان کسری بن بست آریا پلاک ۲ ساختمان پزشکان آریا طبقه اول

شماره تماس مطب: 02188732902

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

متخصص جراحی سرطان پستان و جراحی زیبایی پستان

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *