لوگو سایت دکتر حریری
دکتر وحید حریری جراح سینه

نحوه تعویض پانسمان ماموپلاستی | آیا پانسمان ماموپلاستی نیاز به تعویض دارد؟

پس از اتمام عمل ماموپلاستی، یک پانسمان ضد آب بر روی زخمی جراحی قرار می‌گیرد؛ این بانداژ در اولین بازدید بعد از عمل برداشته می‌شود و نیازی به تعویض توسط بیمار ندارد! بعد از آن، یک نوار چسب معمولی به عنوان پانسمان ماموپلاستی بر روی زخم قرار می‌گیرد، که مطابق با نظر پزشک جراح، باید تا زمان مشخصی از آن استفاده شود. معمولا تا زمانی که ترشحات زخم به پایان برسند و زخم بهبودی نسبی داشته باشد، این روند ادامه پیدا می‌کند.

برای پیشگیری از ایجاد عفونت در محل برش جراحی، لازم است از خیس شدن پانسمان خود مراقبت کنید. اگر خیس شدن به دلیل نشتی در اطراف زخم رخ دهد، حتما باید علت آن بررسی شود! همچنین در صورتی که به واسطه دوش گرفتن، پانسمان روی زخم ماموپلاستی خیس شده است، باید آن را با دستمال تمیز خشک کرده و با باد سشوار رطوبت بانداژ را برطرف کنید.

در ادامه این مطلب، نکات بیشتری را درباره پانسمان ماموپلاستی و ضرورت تعویض آن ارائه خواهیم داد.

آیا پانسمان ماموپلاستی نیاز به تعویض دارد؟

در زمان جراحی، پانسمان‌های گازی و سوتین جراحی، بر روی محل جراحی و اطراف قفسه سینه اعمال می‌گردند. این نوع پانسمان‌ها، حدود 1 تا 2 روز بعد از جراحی ماموپلاستی، برداشته می‌شوند و از پانسمان‌های سبک‌تر و تمیز استفاده می‌گردد. درن موجود در محل جراحی، که برای خروج مایعات اضافی از قفسه سینه نصب شده است، معمولا حدود ۴ تا ۵ روز بعد از جراحی برداشته می‌شود. بنابراین، پانسمان جدید باید تا زمان برداشتن درن، در محل خود باقی بماند.

از ۵ روز بعد از جراحی ماموپلاستی، که درن از محل عمل خارج می‌گردد، بیمار باید مجددا از سوتین جراحی مخصوص استفاده کند و تا 3 هفته بعد از عمل، آن را به صورت شبانه روزی بپوشد! البته اگر قصد شستن سوتین جراحی را دارید، می‌توانید آن را به صورت موقت از بدن خارج کنید. درباره نحوه پوشیدن سوتین جراحی، حتما از پزشک خود سوال کنید. در صورت انجام جراحی زیبایی پستان یا ماموپلاستی، نزد دکتر وحید حریری، تمامی آموزش‌های لازم به شما ارائه خواهد شد.

چه زمانی باید پانسمان ماموپلاستی را تعویض کرد؟

پانسمان ماموپلاستی، با هدف مراقبت از زخم جراحی انجام می‌گیرد. اولین بانداژ بلافاصله بعد از اتمام جراحی، بر روی زخم اعمال می‌گردد؛ اما با توجه به ترشح خون و مایعات بعد از عمل، پانسمان خیس شده و قبل از بازگشت بیمار به خانه، مجددا تعویض خواهد شد. این پانسمان باید به مدت ۳ روز، بدون دستکاری در جای خود باقی بماند.

پس از گذشت این مدت، بنا بر تایید پزشک، پانسمان از روی زخم برداشته شده و شما می‌توانید دوش بگیرید؛ بدون آنکه برش جراحی خیس گردد! زیرا عبور آب از روی زخم‌ها، باعث طولانی‌تر شدن روند بهبودی زخم و ایجاد عفونت خواهد شد. به طور کلی، دوش گرفتن بعد از ماموپلاستی، باید خیلی سریع و با کمترین تماس زخم با آب انجام گیرد.

لازم است پس از حمام، محل برش را به طور کامل خشک کرده و به کمک یک دستمال نرم، رطوبت بدن را بگیرید. در این مرحله، باید از یک پانسمان تازه روی محل برش استفاده کنید و سوتین جراحی خود را بپوشید. این کار را می‌توانید بعد از هر بار دوش گرفتن انجام دهید؛ مواظب باشید که لبه سوتین روی برش جراحی شما قرار نگیرد.

نحوه تعویض پانسمان ماموپلاستی چگونه است؟

اولین پانسمان ماموپلاستی، که بر روی زخم محل جراحی قرار می‌گیرد، یک پانسمان مخصوص ضد آب است که به مدت 3 روز بدون تعویض خواهد بود. البته ممکن است قبل از ترخیص بیمار از بیمارستان، این پانسمان یک بار توسط پرستار تعویض شود. پس از حداقل ۳ روز، این پانسمان برداشته می‌شود و به جای آن، از نوار چسب و پانسمان ساده‌تر استفاده می‌گردد.

آیا وجود پانسمان بعد از ماموپلاستی ضروری است؟

یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از عمل ماموپلاستی، مراقبت از زخم و محل برش جراحی است. انجام پانسمان ماموپلاستی دقیقا با همین هدف انجام می‌گیرد. در واقع، پزشک جراح، یک باند گازی را روی برش جراحی قرار داده و با پوشیدن سوتین جراحی، آن را ثابت نگه می‌دارد.

معمولا تا چند روز پس از جراحی، که محل زخم همچنان ترشح خون و مایعات دارد، این پانسمان‌ها باید به کار روند تا برش جراحی، روند بهبود خود را پشت سر بگذارد. از طرفی، در مواردی که پانسمان ماموپلاستی کثیف یا خیس می‌شود و یا در اثر نشتی زخم، آلوده می‌گردد، باید آن را تعویض کنید تا از بروز عفونت در محل جراحی پیشگیری به عمل آید.

نکات مهم جلوگیری از عفونت پانسمان ماموپلاستی بعد از عمل

محل زخم باید خشک و تمیز نگه داشته شود، تا احتمال بروز عفونت به حداقل برسد. بنابراین هنگام دوش گرفتن، باید از تماس مستقیم و طولانی مدت آب با زخم جلوگیری کنید. همچنین، در صورت خیس شدن زخم، باید بلافاصله بعد از خروج از حمام، به آرامی آن را با یک دستمال تمیز خشک کرده و از پانسمان جدید استفاده نمایید. دقت کنید که برای خشک کردن زخم و تعویض پانسمان ماموپلاستی، از باد گرم سشوار به طور مستقیم بر روی پوست استفاده نکنید؛ زیرا معمولا در روزهای ابتدایی بعد از جراحی، محل عمل بی‌حس بوده و عدم واکنش به گرما، می‌تواند باعث سوختگی پوست شود!

از طرفی، هنگام استفاده از سوتین جراحی باید مراقب باشید، تا لبه سوتین روی زخم‌ها قرار نگیرد. در صورتی که مدتی پس از عمل، زخم نشتی داشته و یا اثر تماس با لباس، احساس ناراحتی می‌کنید، می‌توانید ناحیه زخم را به کمک یک باند گازی استریل بپوشانید، تا وضعیت بهتری داشته باشید. البته به این نکته دقت کنید که این بانداژ، باید هر روز تعویض گردد؛ بهتر است برای این کار از شخص دیگری کمک بگیرید.

در صورتی که محل جراحی را با نوار چسب پوشانده‌اید، می‌توانید برای تعویض آن از دستورالعمل پزشک خود استفاده کنید.

آیا نشتی در محل زخم طبیعی است؟

بله؛ در حالت کلی تا چند روز بعد از جراحی، ممکن است به دلیل تخلیه مایعات و خون از محل برش ماموپلاستی، نشتی وجود داشته باشد. در این گونه موارد، باید علاوه بر پانسمان ماموپلاستی که در حال حاضر بر روی زخم وجود دارد، از یک پانسمان جاذب استفاده کنید تا ترشحات اضافی را به خود جذب کند! با این حال، حتما مطمئن شوید که درن شما به خوبی وظیفه خود، یعنی جمع آوری مایعات را انجام می‌دهد. اگر احساس می‌کنید که تخلیه مایعات به درون درن دچار مشکل شده، حتما این مساله را با پزشک در میان بگذارید تا وضعیت آن اصلاح گردد.

اگر بعد از برداشتن درن، همچنان خون و مایعات از محل زخم خارج می‌گردد، کاملا طبیعی است و پس از چند روز برطرف خواهد شد. در این بازه زمانی، بهتر است از پانسمان‌های تمیز و خشک استفاده کرده و در بازه‌های زمانی مشخصی، آن را تعویض نمایید.

نکات پایانی تعویض پانسمان ماموپلاستی

پانسمان اولیه بعد از ماموپلاستی، یک بانداژ ضد آب است که بر روی محل برش قرار گرفته و تا چند روز بعد از جراحی، باقی می‌ماند. مدت زمان دوام این پانسمان ضد آب، مطابق با نظر پزشک، حداقل 3 روز خواهد بود؛ پس از آن بیمار می‌تواند از پانسمان ساده‌تر که شامل گاز و نوار چسب است، استفاده کند.

البته لازم است قبل از پوشاندن زخم، حتما محل برش را با یک دستمال تمیز خشک نمود. هر چند برای تعویض پانسمان ماموپلاستی، لازم است طبق دستورالعمل پزشک پیش رفته و حتما از یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود کمک بگیرید. ممکن است تا چند هفته بعد از ماموپلاستی، به پانسمان نیاز داشته باشید. در صورت مشاهده خون تازه بر روی پانسمان، حتما مساله را با پزشک خود در میان بگذارید.

آدرس مطب: میدان آرژانتین خیابان الوند روبروی بیمارستان کسری بن بست آریا پلاک ۲ ساختمان پزشکان آریا طبقه اول

شماره تماس مطب: 02188732902

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

متخصص جراحی سرطان پستان و جراحی زیبایی پستان

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *