لوگو سایت دکتر حریری
دکتر وحید حریری جراح سینه

نحوه خوابیدن بعد از ماموپلاستی: نکات مراقبت از زخم ماموپلاستی در خواب

جراحی ماموپلاستی، صرف نظر از نوع آن، نیاز به استراحت و خوابیدن صحیح دارد؛ زیرا یک خواب خوب، می‌تواند علاوه بر بهبود سریع‌تر عوارض جراحی، به سلامت جسمی و روحی هر فرد نیز کمک کند. اگر نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی رعایت نشود، به ناحیه جراحی فشار اضافی وارد آمده و باعث درد و ناراحتی بیشتر خواهد شد!

از طرفی، فردی که عمل ماموپلاستی کاهشی، افزایشی و یا جراحی ماستوپکسی انجام می‌دهد، معمولا باید از لباس‌های فشاری یا سوتین‌های جراحی استفاده کند؛ زیرا این کار برای کاهش ورم بعد از ماموپلاستی لازم است! اما اگر موقعیت خواب به خوبی انتخاب نشود، با وجود این سوتین حمایتی، بیمار نمی‌تواند خواب راحتی داشته باشد!

آناتومی و تغییرات بدنی پس از ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی، یک جراحی زیبایی تحت بیهوشی عمومی است که پس از آن، اندازه سینه‌ها بزرگتر یا کوچکتر خواهد بود، و سینه به سمت بالا لیفت شده است! دستکاری‌هایی که در طول جراحی، در محل پستان و قفسه سینه انجام می‌گیرند، باعث می‌شوند تا تغییراتی در این ناحیه ایجاد گردند.

در طول هفته‌های اول بعد از عمل، درد، تورم و کبودی در محل جراحی، اجتناب ناپذیر است؛ از طرفی، انواع روش‌های ماموپلاستی، با برش‌های عمودی یا تی معکوس همراه هستند، که باعث ایجاد اسکار می‌شوند. البته این اسکار، در زیر چین سینه به وجود می‌آید، که اگر تبحر پزشک زیاد باشد، بسیار ظریف خواهد بود!

رعایت مراقبت‌ها و نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی، در کوتاه‌تر شدن روند بهبودی و دوران نقاهت، تاثیر بسزایی دارد؛ هر چه فشار وارد بر ناحیه جراحی کمتر باشد، ریکاوری سریع‌تر و عوارض جانبی کمتر خواهند بود!

دستورالعمل‌های کلی طرز خوابیدن بعد از ماموپلاستی

بعد از عمل ماموپلاستی، بدن به روزها و هفته‌ها زمان نیاز دارد، تا خود را ترمیم و درمان کند که ازقضا، اصلی‌ترین روند درمان در زمان خواب، طی می‌شود؛ بنابراین نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی، اهمیت بسیاری دارد. برای اینکه مطمئن شوید که خواب راحتی در شب دارید، لازم است در طول روز، نوشیدنی‌ها و غذاهای کافئین‌دار کمتر استفاده کنید. بر همین اساس، خوردن قهوه، چای، نوشابه‌های گازدار و شکلات در شب، قبل از خواب، تقریبا ممنوع است.

دمای هوای محل خواب بعد از عمل ماموپلاستی، باید تا حد امکان خنک باشد؛ بنابراین باید دستگاه تهویه را با دمای مناسب تنظیم کنید. تا جای امکان از گوشی خود در شب و مخصوصا یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب، استفاده نکنید؛ همچنین، از یک ساعت قبل از خواب بهتر است تلویزیون تماشا نکنید، زیرا نور آبی ناشی از این دستگاه‌ها، می‌تواند موجب اختلال در خوابتان شود.

موارد گفته شده تنها دستورالعمل های کلی برای خوابیدن بعد از این جراحی است؛ جزئیات نحوه خوابیدن در انواع روش های ماموپلاستی، ممکن است با یکدیگر کمی متفاوت باشند، از این رو بهتر است برای کشب اطلاعات دقیق تر با پزشک جراح خود مشورت کنید. او توصیه هایی متناسب با نوع جراحی شما پیشنهاد خواهد کرد.

پوزیشن‌های خواب توصیه شده توسط متخصصین برای بعد از ماموپلاستی

نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی، یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از جراحی زیبایی پستان است، که باید به آن اهمیت دهید. اتفاقا بخشی از آموزش‌های بعد از جراحی، که توسط پزشک جراح انجام می‌گیرند، مربوط به موقعیت صحیح خوابیدن پس از عمل ماموپلاستی است. در ادامه نکات مهمی را درباره پوزیشن‌های خواب بعد از جراحی زیبایی سینه، شرح می‌دهیم.

خوابیدن به پشت؛ رو به بالا

در شش هفته اول بعد از جراحی ماستوپکسی یا ماموپلاستی کاهشی و افزایشی، باید به پشت و رو به بالا بخوابید، تا بهبودی ایمن و سریعی داشته باشید. با این کار، سینه‌های جدید در موقعیتی صحیح نگه داشته می‌شوند، و کمترین فشار بر آن‌ها اعمال می‌گردد. ضمن اینکه برش‌های حاصل از جراحی، زودتر ترمیم شده و از جابجایی ایمپلنت‌ها پیشگیری به عمل می‌آید!

دقت کنید که نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی، نباید به شکل صاف باشد؛ بلکه بالاتنه باید زاویه‌ای بین ۳۰ تا ۴۵ درجه با زمین داشته باشد، تا ورم بعد از ماموپلاستی و درد ناشی از جراحی، به تدریج برطرف شود. در واقع، حالت نیم خیز بودن در هنگام خواب، اجازه می‌دهد تا گردش خون در ناحیه جراحی و دور سینه‌ها، بهبود یافته و روند بهبودی سریع‌تر گردد. به این ترتیب، برای خواب راحت بعد از ماموپلاستی، لازم است از چند بالش نرم در پشت خود استفاده کنید، و به آن تکیه دهید.

نحوه خوابیدن به پهلو بعد از عمل ماموپلاستی

همه بیماران، شرایط خوابیدن به پشت و رو به بالا را برای مدت طولانی ندارند؛ به همین دلیل از ۲ تا ۳ هفته بعد از عمل ماموپلاستی، ممکن است پزشک این مجوز را به بیمار بدهد، تا به پهلو بخوابد؛ اما نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی، آن هم به پهلو، قواعد خاص خود را دارد! برای مثال، فرد حتما باید از سینه بند جراحی استاندارد استفاده کند؛ ضمن اینکه لازم است یک بالش نرم در زیر سینه قرار داده شود.

با رعایت این نکات، فشار اضافی بر روی سینه وارد نمی‌شود؛ در نتیجه ایمپلنت‌ها در جای خود محفوظ مانده، برش‌ها ترمیم می‌شوند و فرد می‌تواند خواب راحتی داشته باشد.

نکاتی برای جلوگیری از فشار و آسیب به ناحیه جراحی شده

با توجه به اینکه فشار اضافی در ناحیه جراحی و سینه‌ها، می‌تواند نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین رعایت نکات زیر در نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی، لازم است.

ایجاد عادت خواب صحیح از قبل از جراحی

به افرادی که عادت دارند به پهلو یا شکم بخوابند، توصیه می‌کنیم که حتما قبل از جراحی، تمرین کنند تا بتوانند به پشت بخوابند؛ زیرا عادت کردن به خوابیدن در این وضعیت، کمی دشوار است و نیاز به زمان دارد! برای این کار، از بالش‌های اضافی استفاده کنید و آن‌ها را زیر هر دو بازو قرار دهید، تا عادت کردن زودتر اتفاق افتد.

پرهیز از خوابیدن به شکم بعد از ماموپلاستی

هر چند بسیاری از افراد، در حالت عادی می‌توانند به راحتی روی شکم بخوابند، اما پس از عمل ماموپلاستی، مخصوصا جراحی بزرگ کردن پستان، به هیچ عنوان خوابیدن به شکم توصیه نمی‌شود. زیرا اگر فرد بعد از عمل ماموپلاستی، رو به شکم بخوابد، فشار زیادی بر سینه‌های جدید وارد می‌آید، که نتایج جراحی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بنابراین، حتما باید قبل از تغییر وضعیت خوابیدن خود، در طول دوران نقاهت ماموپلاستی، با پزشک خود مشورت کنید؛ ممکن است لازم باشد به مدت ۱۲ هفته یا حتی بیشتر، نحوه خوابیدن اصولی را رعایت کنید.

استفاده از سینه بند حمایتی

سوتین بعد از ماموپلاستی، یک پوشش الاستیک و محکم است، که می‌تواند موقعیت صحیح سینه‌ها را حفظ کند. این سینه بند، با اعمال فشار مناسب، ورم را کاهش می‌دهد و از سینه‌ها در هنگام خواب، حمایت می‌کند.

تجهیزات و وسایل کمکی برای خواب راحت‌تر بعد از ماموپلاستی

پیش از این اشاره کردیم که طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی، برای ترمیم نتایج جراحی مهم است؛ معمولا تجهیزات و وسایل کمکی برای خواب راحت‌تر بعد از جراحی زیبایی سینه، شامل بالش اضافی و سوتین ماموپلاستی می‌شوند.

در روزهای اولیه بعد از جراحی، ممکن است استفاده از کمپرس سرد برای کاهش تورم یا ناراحتی نیز مفید باشد؛ زیرا اعمال کیسه یخ بر روی محل جراحی، می‌تواند به کاهش التهاب کمک کند. البته این مساله به تایید پزشک جراح بستگی دارد. همچنین روش صحیح کمپرس سرد برای سینه‌ها را باید حتما از پزشک خود بیاموزید.

مدیریت درد و ناراحتی هنگام خواب پس از عمل ماموپلاستی

معمولا قرار گرفتن در موقعیت صحیح برای خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی، می‌تواند از اعمال فشار اضافی بر ناحیه جراحی و تشدید درد، جلوگیری کند؛ با این حال، اقدامات دیگری در روزهای ابتدایی پس از عمل زیبایی سینه وجود دارند، که انجام آن‌ها می‌تواند از شدت درد و ناراحتی بکاهد. این اقدامات عبارتند از:

  • لازم است داروهای مسکن را طبق دستور پزشک جراح مصرف کنید، تا شدت درد کمتر شده و خواب راحت‌تری در طول شب داشته باشید.
  • کمپرس سرد در محل جراحی، طبق دستور پزشک مفید است.
  • از بالش اضافه در پشت کمر، برای جلوگیری از فشار اضافی به ناحیه سینه‌ها، استفاده کنید.

حفظ سلامت و ایمنی در دوران نقاهت ماموپلاستی

لازم است به این نکته اشاره کنیم، که غیر از نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی، رعایت نکات دیگر به شما کمک می‌کند، تا دوران نقاهت بهتری را پشت سر بگذارید. از جمله مراقبت‌های بعد از ماموپلاستی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پیاده‌روی کردن؛ ممکن است پس از جراحی کسل باشید، و یا حرکت کردن برایتان دشوار باشد. اما پیاده‌روی سبک‌تر اطراف خانه، به شما کمک می‌کند تا خواب راحت‌تری را در شب تجربه کنید. از طرفی، حرکت کردن و پیاده روی، گردش خون را اصلاح کرده و از ایجاد لخته خون جلوگیری می‌کند! با این حال، پیاده‌روی بیش از حد نیز توصیه نمی‌شود.
  • پوشیدن سوتین ماموپلاستی؛ این نوع لباس فشاری، باید حداقل تا یک ماه بعد از ماموپلاستی، به صورت پیوسته پوشیده شود. این کار، برای حفظ موقعیت سینه‌ها و کاهش فشار بر روی برش‌های جراحی و از بین رفتن تورم لازم است! در حالت کلی، سوتین فشاری از نتایج جراحی حمایت می‌کند.
  • در هفته اول بعد از جراحی، نباید با آب گرم حمام کنید؛ اما پس از آن، دوش آب گرم در هنگام عصر، به خواب راحت در شب کمک می‌کند. با این حال، حتما قبل از حمام کردن، لازم است با پزشک خود مشورت کنید.

چگونه بعد از عمل ماموپلاستی، راحت بخوابیم؟!

نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی باید اصولی و با کمترین فشار بر ناحیه جراحی باشد. پوشیدن سوتین ماموپلاستی و استفاده از بالش اضافی پشت کمر، بهترین مراقبت‌ها در حین خوابیدن هستند. درباره میزان تحرک، نحوه حمام کردن و امکان خوابیدن به پهلو بعد از ماموپلاستی، می‌توانید از دکتر وحید حریری سوال کنید.

آدرس مطب: میدان آرژانتین خیابان الوند روبروی بیمارستان کسری بن بست آریا پلاک ۲ ساختمان پزشکان آریا طبقه اول

شماره تماس مطب: 02188732902

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

متخصص جراحی سرطان پستان و جراحی زیبایی پستان

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *