لیفت سینه

نوک پستان در افراد جوان با سینه های زیبا و بدون افتادگی 1 الی 2 سانتی متر بالاتر از چین زیر پستانی (IMF) است در صورت افتادگی نوک پستان با عمل ماستوپکسی یا بالا کشیدن سینه، ظاهر و زیبایی پستان ها اصلاح شده و نوک پستان ها به جای طبیعی خود بازگردانده می شوند افتادگی پستان ها تعریف و درجاتی دارد که در این بخش می توانید مطالعه بفرمایید.

عمل لیفت سینه

افتادگی پستان یا پتوز چیست؟

بطور کلی برای حل یک مشکل ابتدا باید برای آن یک تعریف داشته باشیم و سپس برای آن تعریف راه حل ارائه دهیم. معیار مهم در تعریف افتادگی پستان پایین بودن محل نوک سینه از محل طبیعی آن است.

لیفت سینه چیست؟

لیفت سینه که به ماستوپکسی هم معرف است، پروسه ای است که با خارج کردن و سفت کردن بافت سینه ها اقدام به بالا کشیدن سینه با روشی تخصصی می نمایند. بعد از انجام  جراحی ماستوپکسی، ظاهر سینه فرد به شکل مثبتی تغییر کرده و تراز می شود. عمل لیفت سینه (بالا کشیدن سینه) بافت سینه را محکم می کند و نوک سینه به همراه بافت سینه بالا کشیده می شود. گاهی برای فرم دهی بهتر از پروتز همزمان با ماستوپکسی استفاده می شود. این عمل جراحی مربوط به کوچک کردن سینه نمی باشد و جنبه کاملا زیبایی دارد.

لیفت پستان درواقع، موقعیت سینه را بر روی دیواره قفسه سینه با حذف پوست بیش از حد و محکم کردن بافت اطراف، برای تغییر شکل و حمایت از کانتور جدید سینه، بهتر می کند.

درواقع سن، باروری و تغییرات وزنی، همگی می توانند منجر به افتادگی سینه ها بر روی دیواره قفسه سینه شوند. این اتفاق به علت کشش رباط هایی است، که ظاهر جوانی سینه ها را در طول زمان از بین می برد و منجر به آنچه به عنوان “پتوز سینه یا افتادگی سینه” است، می شود. لذا ماستوپکسی یا جراحی لیفت سینه (عمل بالا کشیدن سینه) با هدف اصلاح این مشکل انجام می شود. این کار با برداشتن بافت سینه و تغییر شکل سینه برای بهبود شکل سینه با بالا بردن موقعیت نوک سینه و بهبود برجستگی و موقعیت سینه بر روی دیواره قفسه سینه انجام می شود.

توضیحات عمل لیفت سینه از زبان دکتر وحید حریری در ویدئو زیر (2 دقیقه) ببینید.

لیفت پروتز سینه

این عمل متشکل از دو جراحی لیفت سینه و پروتز سینه است. در این جراحی که با هدف بالا کشیدن هاله سینه و حجیم کردن سینه های کوچک و افتاده و شل مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع این عمل برای زنانی که به مرور زمان و بر اثر زایمان و شیردهی و تغییرات هورمونی، سفتی و فرم سینه های خود را از دست داده اند مناسب است.

علل افتادگی سینه

عواملی مانند افزایش سن، تغییرات دوران بارداری و زایمان”، شیردهی، کاهش وزن شدید و… در افتادگی سینه و دفورمگی آنها تاثیر گذار هستند. لذا در عمل لیفت سینه این فورمگی و افتادگی نو سینه برطرف می شود و سینه های شما نمایی زیبا و ایده آل به خود می گیرد.

چه افرادی کاندید ماستوپکسی هستند (معیار افتادگی پستان)

افرادی که از شکل سینه های خود راضی نیستند (با اندازه آن مشکلی ندارند) و یا زنانی که نوک سینه آنها به سمت پایین است، کاندید مناسبی برای ماستوپکسی هستند و می توانند این عمل را انجام دهند. زیرا این عمل موجب افزایش سایز سینه نمی شود و بیشتر در شکل دهی سینه تاثیر دارد.

یک چین زیر پستان به نام ناحیه چین زیر پستانی یا (inframammary fold IMF) وجود دارد. اگر دست خود را از قسمت بالای شکم در سمت چپ و راست سر بدهید و هدایت کنید به سمت زیر پستان، در ناحیه ای که پستان شروع می شود به یک بن بست می رسید که همان ناحیه چین زیر سینه است. در حالت نرمال انتظار داریم که محل نوک پستان در افراد جوان یا افرادی که به هیچ وجه افتادگی ندارند حدود 2-1سانتی متر بالای این چین باشد. به این معنا که هنگامی که انگشت سوم را در این ناحیه می‌گذاریم و سعی می‌کنیم در روبروی آن شست خود را بگیریم، مشاهده می‌کنیم که شست دست ما چقدر با محل نوک پستان فاصله دارد. در سنین بالا اگر نوک پستان در محل چین باشد برای ما قابل قبول است. اما اگر پایین تر بیاید افتادگی پستان تعریف می شود. این نوع افتادگی پستان به 4 رده تقسیم می شود و معیار ما مقدار فاصله ای است که نوک پستان پایین تر از چین قرار میگیرد (1 سانتی متر، 2 سانتی متر و یا بیشتر). در عمل لیفت سینه سعی میکنیم نوک پستان را به جای اول آن برگردانیم و بیشتر تکنیک ها در این عمل نیز بر این مبنا است.

لیفت سینه برای اصلاح فرم و رفع عیوب ظاهری سینه هامی باشد و با استفاده از ماستوپکسی(لیفت سینه) می توان غیرقرینگی سینه ها را نیز برطرف کرد و افرادی که دچار افتادگی سینه هستند کاندید مناسب تری برای این جراحی زیبایی سینه می باشند.

روش های لیفت سینه

روش های لیفت سینه

ر برخی از کلینیک ها یک سری از نخ ها را به داخل پستان وارد می کنند و مانند یک لنگر در جای بالاتر فیکس می کنند و سینه را بالا می کشند.

لیفت سینه با لیزر

بحث لیزر نیز مطرح است اما باید توجه داشت که تمامی این روش ها بسیار موقت هستند و تاثیر آن ها در حد چند هفته است و در افتادگی های شدید هیچ کدام از این روش ها نمی توانند در طولانی مدت موثر واقع گردند. ما در یک مقاله جداگانه بطور مفصل درمورد عمل لیفت سینه با لیزر توضیح داده ایم برای مطالعه بیشتر در این مورد پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

لیفت سینه با ورزش

بحث دیگر که در جامعه امروزی بسیار مطرح است ورزش هایی هستند که برای لیفت پستان انجام می دهند. عضله پکتولاریس ماژور همان عضله ای است که هنگامی که ژست ضربه با یک راکت می گیرید، اگر دستتان را روی قفسه سینه بگیرید سفتی آن را حس می کنید. این عضله در زیر بافت پستانی قرار دارد. در نتیجه هر ورزشی که انجام دهید این عضله بزرگ می شود اما تاثیری بر بافت پستانی که روی آن قرار دارد نخواهد داشت. در حقیقت نوع استحکام و محل قرار گرفتن و افتادگی بافت پستان به پوست روی آن بسیار ارتباط دارد. هرچه پوست بافت پستان با افزایش سن شل تر می گردد و بافت های پستان داخل نیز شل تر می گردند، پستان افتادگی بیشتری پیدا می کند. بنابراین ورزش ها هیچ کمکی به افتادگی پستان و تصحیح آن نمی کنند.

عمل جراحی لیفت سینه و درمان افتادگی پستان

درمان افتادگی سینه

امروزه روش های مناسبی برای بالا کشیدن سینه از طریق جراحی انجام می شوند. در این جراحی چند تکنیک مشابه تکنیک های ماموپلاستی یا کوچک کردن پستان انجام می شود. در حقیقت نوک سینه را که از لحاظ زیبایی اهمیت دارد روی قسمتی از بافت سینه نگه می داریم و بقیه بافت پستان را جا به جا می کنیم. سپس نوک سینه را نیز روی بافت جا به جا می کنیم و بالاتر قرار می دهیم. اگر بیماران همراه با افتادگی پوست، شلی بافت سینه نیز داشته باشند، از پروتز سینه استفاده می کنیم. توجه داشته باشید که هنگامی که سن خانم ها بالا می رود، تراکم بافت سینه آن ها کاهش پیدا می کند و به اصطلاح داخل آن پوک می شود. علاوه بر آن پوست بافت سینه آن ها نیز افتادگی پیدا می کند. در نتیجه باید مقدار پوست سینه را کاهش دهیم و نوک سینه را به جای قبلی برگردانیم. اگر مقدار بافت سینه کاملا پوک شده باشد و بافتی وجود نداشته باشد یک پروتز نیز جایگذاری می کنیم.

انجام همزمان ماموپلاستی و ماستوپکسی

برخی از افراد افتادگی پستان همراه با بزرگی پستان دارند و بافت پستان آن ها سفت است و به علت سنگینی پایین افتاده است. تکنیک اصلاح سینه این افراد بسیار مشابه تکنیک ماموپلاستی یا کوچک کردن پستان است. عملا در کوچک کردن پستان هم نوک پستان را بالا می آوریم. بنابراین این دو تکنیک بسیار مشابه هم هستند.

عمل ليفت سينه درد دارد؟

بعد از عمل لیفت سینه، سینه‌ها تا دو هفته متورم و کبود می شوند و احساس درد در اطراف برش‌ها طبیعی است. قرمزی در این ناحیه برای چند ماه باقی می‌ماند. لذا برای کاهش درد و تسکین آن لازم است طبق نظر پزشک از داروهای مسکن استفاده کنید و از کشیدن و بلند کردن اجسام خودداری کنید.

سن مناسب عمل بالا کشیدن سینه

سن مناسب خاصی برای عمل ماستوپکسی تعریف نشده است. تجربه نشان می دهد اکثر خانم هایی که برای این عمل مراجعه می کنند 35 تا 55 ساله هستند. به این علت که با افزایش سن، سینه آن ها قوام دوران 20 سالگی را ندارد و ممکن است یک یا دو فرزند داشته باشند. زایمان ها و بزرگ شدن و کوچک شدن پستان نیز به شلی پستان ها و پوست آن کمک می کند. خانم ها در این سنین کم کم دچار پوکی بافت پستان می شوند. بنابراین اکثر افرادی که برای لیفت پستان مراجعه می کنند در همین سنین هستند. مواردی بوده است که بیماران کاندید این جراحی سنین بالاتر یا پایین تری داشتند. در واقع عمل بالا کشیدن پستان با سن هیچ منافاتی ندارد و افراد از نظر زیبایی می توانند تمایل به انجام آن داشته باشند. اما اکثر افرادی که مراجعه می کنند در همین حدود سنی هستند زیرا سینه افراد جوان تر بافت متراکم تر و سفت تری دارند و هنوز دچار شلی پوست نشده اند. افراد سنین بالاتر نیز ممکن است کمتر به مسائل زیبایی اهمیت دهند. اما بیمار 70 ساله هم مشاهده شده است که برای عمل لیفت سینه مراجعه کرده است.

سن مناسب لیفت سینه

عمل همزمان ماستوپکسی و توده پستان

همراه با عمل لیفت می توانیم از روش هایی استفاده کنیم که اگر توده مشکوکی در پستان وجود دارد هم توده را برداریم، هم جراحی لیفت سینه را انجام دهیم و هم از نظر زیبایی سینه را اصلاح کنیم. در حقیقت نوعی صرفه جویی در هزینه ها می شود. درست است که بیمار نسبت به هزینه برداشت یک توده مشکوک، هزینه بیشتری را پرداخت می کند اما حدودا هزینه این عمل با هزینه عمل لیفت برابر است. بنابراین به عبارتی حدودا هزینه جراحی توده رایگان محاسبه شده و فقط هزینه لیفت دریافت می گردد.

هزینه عمل لیفت سینه

قیمت عمل لیفت سینه

هزینه‌ ها شامل 3 قسمت می باشند:

 • هزینه های بیمارستانی: اگر افراد ترجیح دهند در کلینیک این عمل را انجام دهند ممکن است هزینه ها کاهش یابند.
 • دستمزد جراح: که بر اساس تعرفه های پزشکی محاسبه می گردد.
 • پروتز: اگر نیاز به استفاده از پروتز باشد هزینه آن محاسبه می گردد.

برای اطلاع دقیق از هزینه عمل لیفت سینه ما در یک مقاله جداگانه به این موضوع بطور مفصل پرداخته ایم، پیشنهاد میکنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

آمادگی قبل از عمل برای عمل ماستوپکسی

عمل لیفت سینه معمولا آمادگی قبل از عمل خاصی نیاز ندارد. فقط افرادی که سن بالاتری دارند باید از لحاظ قلبی بررسی شوند. برخی قرص ها هستند که توصیه می‌ کنیم در طول جراحی ها قطع مصرف گردند. ویتامین ای که به صورت شایع توسط خانم ها مصرف می شود، از 2-1 هفته قبل از عمل قطع مصرف گردد. قرص های دیگری مانند آسپرین، بروفن و دیکلوفناک نیز مصرف نشوند زیرا ریسک خونریزی را بالاتر می برند.

مراقبت های پس از عمل بالا کشیدن سینه

 • بیمار روز بعد از عمل می تواند استحمام کند.
 • توصیه می شود بیمار از نیم تنه های ورزشی استفاده کند، زیرا با توجه به حالت سفت آن نتیجه موثری دارد.
 • بیماران بعد از 5-4 روز درد خاصی ندارند و اگر نیم تنه یا سوتین مخصوص را استفاده کنند می توانند کارهای روزمره خود را انجام دهند.
 • از فعالیت های ورزشی تا 2 ماه خودداری شود.
 • از رانندگی تا 3-2 هفته بعد از جراحی خودداری شود.

مزایای لیفت سینه

 1. سینه شکل گردی پیدا می کند و خوش فرم تر به نظر می رسد.
 2. موجب بالا قرار گرفتن سینه و سفت شدن سینه ها می شود.
 3. اندازه هاله اطراف نوک پستان را کاهش می دهد
 4. باعث بالا رفتن نوک سینه ها می شود.

عوارض لیفت سینه

عوارض اصلی لیفت سینه

لیفت پستان به طور خاص عارضه ای ندارد. اما اگر بافت پستان پوک شده باشد و نیاز باشد پروتز نیز جایگذاری شود، می تواند با مسائل مربوط به پروتزها مانند ریسک تشکیل کپسول همراه باشد. یک ریسک بسیار جزئی و نادر نیز وجود دارد که ممکن است نوک سینه سیاه شود که بیماران دیابتی و سیگاری در معرض آن هستند.

دوره نقاهت پس از لیفت سینه با جراحی

دوره نقاهت آن حدود 7-6 روز می باشد و بیماران پس از آن می توانند به کارهای روزمره خود برگردند. بیمار به مدت طولانی نیاز به مرخصی و ترک کار خود ندارد. ما در یک مقاله جداگانه بطور مفصل درمورد دوره نقاهت عمل لیفت سینه برای شما توضیح داده ایم، پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید و مقاله ما را تا انتها مطالعه نمایید.

روش انجام عمل ماستوپکسی

تکنیک اعمال جراحی پستان توسط دکتر حریری اختصاصی خودشان است و این تکنیک ابتکاری زیبایی خاصی را ایجاد می کند. مقدار خط های جراحی در این تکنیک بسیار کمتر است. در صورت تمایل می توانید با کلینیک تماس گرفته و اطاعات بیشتری دریافت کنید.

محل برش های جراحی لیفت سینه

برش های جراحی لیفت سینه به صورت یک برش دایره ای دور هاله پستان و یک برش دایره بزرگتر دور برش قبلی و در فاصله مشخصی از آن ایجاد می شوند. همچنین یک برش عمودی در خط صاف از هاله ی سینه به سمت پایین نیز ایجاد می شود. در شرایطی که بافت سینه زیاد بوده و یا افتادگی و پوست بیش از اندازه وجود داشته باشد، خط برش دیگری بصورت افقی در زیر چین پستان ایجاد خواهد شد.

آیا پروتز پستان نیاز به تعویض دارد؟

بعضی مواقع پیش می آید که دور پروتز کپسولی تشکیل شود و نیاز باشد پروتز هر 15-10 سال یک بار تعویض گردد. اما این مورد قطعیت ندارد و به بافت بدن بستگی دارد. بعضی پروتزها تا 20 سال هم سالم باقی می مانند.

افتادگی و شلی مجدد پستان پس از ماستوپکسی

همانطور که در طول سال های قبل بافت صورت و سینه بر اثر افزایش سن و کشش جاذبه و شل شدن پوست افتادگی پیدا کرده است بعد از آن هم امکان این اتفاق وجود دارد.

لیفت سینه بعد از شیر دهی

لیفت سینه بعد از شیردهی یا زایمان بسیار مفید و موثمر ثمر است. به دلیل اینکه بعد از دوران شیردهی سینه زنان دچار افتادگی می شود و احساس نارضایتی می کنند. به همین دلیل شروع به انجام جراحی های زیبایی سینه مختلفی می کنندتا فرم کلی بدن شان به تناسب قبلی برسد.

که در این مورد باید یک سری از نکات را مد نظر قرار دهند که در انجام کیفیت عمل جراحی اثر مثبت دارد:

 1. انجام عمل لیفت سینه بعد از دوران شیر دهی انجام شود تا هیچ گونه اختلالی در شیردهی به نوزاد رخ ندهد و سلامت کودک حفظ شود.
 2. لیفت سینه برای کسانی مفید است که دیگر تصمیم به بارداری ندارند. اگر تصمیم به بارداری مجدد دارید عمل لیفت سینه انجام ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *