تشخیص سرطان سینه با ماموگرافی

ماموگرافی برای تشخیص سرطان سینه

ماموگرافی یک عکس رادیوگرافی از پستان است. برای بسیاری از زنان، ماموگرافی بهترین راه برای تشخیص سرطان سینه است، زمانی که درمان آن آسان‌ تر است و قبل از اینکه به اندازه‌ ای بزرگ شود که احساس یا علائم ایجاد کند. انجام منظم ماموگرافی می‌تواند خطر مرگ ناشی از سرطان سینه را کاهش دهد. در این زمان، تشخیص سرطان سینه با ماموگرافی بهترین راه برای یافتن علائم سرطان سینه برای اکثر زنان در سن غربالگری است. با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه مقاله با ما همراه شوید تا درباره چگونگی و زمان انجام آن بیشتر بدانید.

ماموگرافی سینه چیست؟

ماموگرافی یک ابزار ضروری غربالگر سرطان سینه است. با استفاده از اشعه ایکس با دوز پایین، آن‌ها می‌توانند نواحی یا بافت‌های غیرطبیعی (معمولاً غیرسرطانی یا خوش‌خیم) در سینه شما را نشان دهند و می‌توانند به تشخیص سرطان قبل از بروز علائم کمک کنند.

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

ماموگرافی یک اشعه ایکس با دوز پایین از بافت پستان است. متخصص پستان از ماموگرافی برای جستجوی علائم سرطان سینه قبل از بروز علائم استفاده می‌کند که به آن ماموگرافی غربالگری می‌گویند. همچنین از ماموگرافی برای بررسی هر گونه ناهنجاری در صورت بروز یک علامت جدید مانند توده، درد، ترشح از نوک پستان یا تغییرات پوست سینه استفاده می‌کند‌ که به آن ماموگرافی تشخیصی می‌گویند.

نحوه انجام ماموگرافی سینه

در حالی که روش های درمان سرطان سینه به بهبود ادامه می‌دهند و به کاهش مرگ‌ ومیرهای مرتبط با سرطان کمک می‌کنند، تشخیص زودهنگام از طریق ماموگرافی غربالگری تأثیر کلی بیشتری بر میزان بقا دارد.

بیشتر یافته های ماموگرافی خوش خیم یا غیرسرطانی هستند. در واقع، کمتر از 1 از هر 10 نفری که پس از ماموگرافی به آزمایش‌ های اضافی نیاز دارند، سرطان دارند.

نکاتی برای انجام ماموگرافی

 • سعی کنید هفته قبل از پریود شدن یا در طول پریود ماموگرافی انجام ندهید. سینه های شما ممکن است حساس یا متورم شوند.
 • در روز ماموگرافی از دئودورانت، عطر یا پودر استفاده نکنید. این محصولات می‌توانند به صورت لکه های سفید در اشعه ایکس نشان داده شوند.
 • برخی از خانم ها ترجیح می دهند به جای لباس، یک تاپ با دامن یا شلوار بپوشند. برای انجام ماموگرافی باید از کمر به بالا لباس بپوشید.

در چه مواردی ماموگرافی سینه انجام می شود؟

زنانی که 50 تا 74 سال سن دارند و در معرض متوسط خطر ابتلا به سرطان سینه هستند هر دو سال یک بار ماموگرافی انجام دهند. زنان 40 تا 49 ساله باید با پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در مورد زمان شروع و هر چند وقت یکبار ماموگرافی صحبت کنند

ماموگرافی 85 تا 90 درصد دقیق است.  ماموگرافی توانایی تشخیص ناهنجاری های سینه را قبل از اینکه به اندازه کافی بزرگ شود که قابل احساس باشد، بهبود بخشیده است. با این حال، ممکن است توده ای که می توانید احساس کنید در ماموگرافی نشان داده نشود. هر گونه ناهنجاری که هنگام معاینه سینه‌ های خود احساس می‌کنید، باید پزشک متخصص ارزیابی شود. آنها ممکن است یک ماموگرافی تشخیصی را توصیه کنند.

چه زمانی به ماموگرافی لازم است؟

ماموگرافی می‌تواند به تشخیص سرطان کمک کند، اما نمی‌تواند به تنهایی سرطان را تشخیص دهد. در حالی که ماموگرافی می‌تواند بافت غیرطبیعی سینه را نشان دهد، اما نمی‌تواند ثابت کند که یک ناحیه غیرطبیعی در سینه شما سرطان است. در عوض، ماموگرافی یک ابزار ضروری برای کمک به پزشکان در تصمیم‌ گیری در مورد نیاز به آزمایش‌ های اضافی مانند بیوپسی پستان است. بیوپسی پستان می تواند سرطانی یا غیرسرطانی بودن بافت را مشخص کند.

ماموگرافی از چه سنی انجام می شود؟

چندین سازمان، از جمله انجمن سرطان آمریکا ماموگرافی غربالگری سالانه را که از سن 40 سالگی شروع می‌شود، برای همه زنان توصیه می‌کنند. خطر ابتلا به سرطان پستان جدید با افزایش سن افزایش می یابد. افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند ممکن است نیاز به انجام ماموگرافی غربالگری در سنین پایین‌ تر داشته باشند زیرا ممکن است در سنین پایین‌ تر به سرطان سینه مبتلا شوند. پزشک شما ممکن است غربالگری تکمیلی را با آزمایش‌ های دیگر، مانند MRI پستان، بر اساس ارزیابی خطر سرطان پستان توصیه کند.

گاهی اوقات، برخی مردان ممکن است به دلیل سابقه خانوادگی خود سطح خطر بالایی داشته باشند و همچنین ممکن است ماموگرافی غربالگری انجام دهند.

اگر هر یک از عوامل خطر زیر را دارید، با پزشک خود در مورد زمان شروع ماموگرافی غربالگری سالانه صحبت کنید:

 • سابقه شخصی سرطان سینه
 • سابقه خانوادگی سرطان سینه یا تخمدان
 • جهش های ژنتیکی ارثی مانند BRCA1 و BRCA2
 • برخی بیماری‌ های خوش‌خیم (غیر سرطانی) پستان مانند هیپرپلازی مجرای آتیپیک و یا نئوپلازی لوبولار
 • سینه های متراکم

چه کسانی باید ماموگرافی کنند؟

به گفته سایت Breastcancer.org زنان باید غربالگری سالانه ماموگرافی را از سن 40 سالگی شروع کنند.

در چه مواردی از سونوگرافی به جای ماموگرافی استفاده می شود؟

به گفته سایت www.hopkinsmedicine.org سونوگرافی به جای ماموگرافی ممکن است در موارد زیر استفاده شود:

 • بافت سینه متراکم خاصی دارید.
 • ماموگرافی ممکن است قادر به دیدن بافت نباشد.
 • باردار هستید. ماموگرافی از اشعه استفاده می‌کند، اما سونوگرافی نه. این امر آن را برای جنین ایمن تر می‌کند.
 • کمتر از 25 سال سن دارید.

جواب ماموگرافی چقدر طول میکشد؟

بلافاصله پس از انجام ماموگرافی می‌توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. غربالگری ماموگرافی معمولاً حدود 15 تا 20 دقیقه طول می‌کشد. ماموگرافی تشخیصی ممکن است به دلیل تصاویر اضافی مورد نیاز بیشتر طول بکشد. پس از آن احتمالاً در عرض چند روز نتایج ماموگرافی خود را دریافت خواهید کرد. گزارش ماموگرافی شما همچنین حاوی اطلاعاتی در مورد تراکم سینه شما خواهد بود، یعنی اینکه چه مقدار بافت فیبری و غده ای در سینه شما در مقایسه با بافت چربی وجود دارد. هرچه سینه های شما متراکم تر باشد، دیدن نواحی غیر طبیعی در ماموگرافی دشوارتر می‌شود. داشتن سینه های متراکم خطر ابتلا به سرطان سینه را نیز افزایش می‌دهد.

انجام ماموگرافی چه حسی دارد؟

انجام ماموگرافی برای اکثر زنان ناراحت کننده است. برخی از زنان آن را دردناک می‌دانند. با این حال، ماموگرافی فقط چند

لحظه طول می‌کشد و ناراحتی به زودی تمام می‌شود. احساس شما در حین ماموگرافی به مهارت تکنسین، اندازه سینه ها و میزان فشار دادن آنها بستگی دارد. اگر در شرف پریود شدن هستید، ممکن است سینه های شما حساس تر باشد. یک پزشک با آموزش خاص که رادیولوژیست نامیده می‌شود، عکس رادیوگرافی را برای علائم اولیه سرطان سینه یا سایر مشکلات بررسی می‌کند.

مزایا و معایب ماموگرافی

ماموگرافی سینه‌ های شما را در معرض مقادیر کمی اشعه قرار می‌دهد، اما مزایای ماموگرافی بیشتر از آسیب‌های احتمالی قرار گرفتن در معرض اشعه است. اگر احتمال بارداری وجود دارد، به پزشک خود اطلاع دهید. اگرچه ماموگرافی به طور کلی در دوران بارداری بی خطر است، پزشکان معمولا توصیه می‌کنند در صورت عدم افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه، ماموگرافی غربالگری را به تعویق بیندازید.

ماموگرافی از سرطان سینه جلوگیری نمی‌کند، اما با پیدا کردن سرطان سینه در اسرع وقت، جان انسان ها را نجات می‌دهد. تبلیغات یافتن زودهنگام سرطان سینه با ماموگرافی همچنین به این معنی است که تعداد بیشتری از زنان تحت درمان سرطان سینه می‌توانند سینه های خود را حفظ کنند. در صورت تشخیص زودهنگام، سرطان های موضعی را می توان بدون نیاز به برداشتن پستان (ماستکتومی) برداشت. خطر اصلی ماموگرافی این است که کامل نیستند. بافت نرمال سینه می‌تواند سرطان سینه را پنهان کند تا در ماموگرافی ظاهر نشود که به این حالت منفی کاذب می‌گویند.

همچنین ماموگرافی می‌تواند یک ناهنجاری را شناسایی کند که شبیه سرطان است، اما طبیعی است که به آن مثبت کاذب می‌گویند. علاوه بر نگرانی در مورد تشخیص سرطان سینه، مثبت کاذب به معنای انجام آزمایشات بیشتر و بازدیدهای بعدی است که می‌تواند استرس زا باشد. برای جبران این محدودیت ها، اغلب به چیزی بیش از ماموگرافی نیاز است. زنان همچنین باید خودآزمایی سینه را انجام دهند، معاینه منظم پستان را توسط یک متخصص قابل اعتماد و با تجربه انجام دهند و در برخی موارد، شکل دیگری از تصویربرداری سینه مانند ام آر آی سینه یا سونوگرافی را نیز دریافت کنند. برخی از زنان در مورد خطرات قرار گرفتن در معرض اشعه به دلیل ماموگرافی تعجب می کنند. ماموگرافی امروزی فقط شامل مقدار کمی تابش است – حتی کمتر از یک اشعه ایکس قفسه سینه استاندارد.

ماموگرافی سینه های دارای پروتز چگونه انجام می شود؟

مهم است بدانید که پروتز مانع از مشاهده کامل بافت سینه در طول ماموگرافی می‌شود.  با این حال، محل قرارگیری ایمپلنت ها تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. برای ایمپلنت‌ هایی که در زیر ماهیچه‌ های قفسه سینه قرار می‌گیرند، نسبت به ایمپلنت‌ هایی که در بالای ماهیچه‌ های قفسه سینه قرار می‌گیرند، احتمال تداخل با ماموگرافی بسیار کمتر است. پروتز سینه حاوی سیلیکون یا ژل است که به صورت توده سفید و مات در ماموگرافی ظاهر می‌شود.

جمع بندی

ماموگرافی یک ابزار ضروری غربالگری و تشخیص سرطان سینه است. همچنین می‌تواند به نظارت بر شرایط خوش خیم سینه در طول زمان کمک کند. در حالی که این روش می‌تواند ناراحت کننده باشد و انتظار برای نتایج می تواند اضطراب آور باشد، مهم است که ماموگرافی خود را در سن و فواصل زمانی توصیه شده بر اساس خطر ابتلا به سرطان سینه انجام دهید. اگر در مورد خطر ابتلا به سرطان سینه یا فرآیند ماموگرافی سؤالی دارید، با پزشک متخصص صحبت کنید.

آدرس مطب: میدان آرژانتین خیابان الوند روبروی بیمارستان کسری بن بست آریا پلاک ۲ ساختمان پزشکان آریا طبقه اول

شماره تماس مطب: 02188732902

منابع:

https://www.puremammo.com

https://www.hopkinsmedicine.org

https://www.breastcancer.org

https://www.cdc.gov

https://my.clevelandclinic.org

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

متخصص جراحی سرطان پستان و جراحی زیبایی پستان

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقالات مرتبط

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه یکی از روش های غربالگری سرطان سینه است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای داخلی سینه استفاده می‌کند. سونوگرافی برای

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *