لوگو سایت دکتر حریری
سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه یکی از روش های غربالگری سرطان سینه است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای داخلی سینه استفاده می‌کند. سونوگرافی برای کمک به تشخیص توده‌ های سینه یا سایر ناهنجاری‌ های یافت شده در طول معاینه فیزیکی، یا در ماموگرافی یا MRI پستان استفاده می‌شود. سونوگرافی ایمن، غیرتهاجمی است و از اشعه استفاده نمی‌کند.

سونوگرافی سینه چیست؟

سونوگرافی سینه یک آزمایش پزشکی غیرتهاجمی است که به پزشکان در تشخیص سرطان سینه کمک می‌کند. این روش ایمن و بدون درد که با استفاده از امواج صوتی تصاویری از داخل بدن تولید می‌کند. به تصویربرداری اولتراسوند سونوگرافی نیز گفته می‌شود. از یک پروب کوچک به نام مبدل و ژل استفاده می شود که مستقیماً روی پوست قرار می‌گیرد. امواج صوتی با فرکانس بالا از کاوشگر از طریق ژل به بدن حرکت می‌کنند.  کاوشگر صداهایی را که به عقب باز می‌گردند جمع آوری می‌کند. یک کامپیوتر از آن امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر استفاده می‌کند. در معاینات سونوگرافی از اشعه ایکس استفاده نمی‌شود. از آنجایی که اولتراسوند تصاویر را در زمان واقعی می‌گیرد، می تواند ساختار و حرکت اندام های داخلی بدن را نشان دهد. این تصاویر همچنین می‌توانند جریان خون را در رگ های خونی نشان دهند. سونوگرافی داپلر یک تکنیک سونوگرافی ویژه است که حرکت مواد را در بدن ارزیابی می‌کند. این به پزشک اجازه می دهد تا جریان خون را از طریق شریان ها و سیاهرگ ها در بدن ببیند و ارزیابی کند.

سونوگرافی سینه چیست؟

سونوگرافی (US) پستان تصویری از ساختارهای داخلی سینه ایجاد می‌کند. در طول معاینه سونوگرافی پستان، سونوگرافیست یا پزشک ممکن است از تکنیک‌های داپلر برای ارزیابی جریان خون یا کمبود جریان در هر توده پستان استفاده کند. در برخی موارد، این ممکن است اطلاعات بیشتری در مورد علت توده ارائه دهد.

آیا می توان سرطان سینه را در سونوگرافی مشاهده کرد؟

در حالی که تکنیک‌ های سونوگرافی سینه می‌توانند نواحی مشکوک را در سینه شما پیدا کنند که ممکن است سرطان باشد، اما نمی‌توانند به طور قطعی تشخیص دهند که آیا سرطان وجود دارد یا خیر. بیوپسی پستان برای تایید تشخیص سرطان مورد نیاز است.

مطالب مرتبط: درمان سرطان سینه

سرطان سینه در سونوگرافی چگونه است؟

کیست های پر از مایع معمولاً به صورت دایره های سیاه یا بیضی توپر ظاهر می‌شوند، در حالی که در مقایسه با کیست ها، به صورت توده های نامنظم کمی سبک تر ظاهر می‌شوند. با این حال، مهم است که سعی نکنید تصاویر اولتراسوند سرطان سینه را به تنهایی تفسیر کنید.

سرطان سینه در سونوگرافی خود را نشان می دهد اما در ماموگرافی؟

به گفته سایت www.healthimages.co

به طور کلی، تصاویر سونوگرافی نمی‌توانند میکروکلسیفیکاسیون ها را ثبت کنند. این رسوبات ریز کلسیم اغلب می‌توانند از اولین نشانه های سرطان سینه باشند. با این حال، ماموگرافی می‌تواند آنها را تشخیص دهد.

سونوگرافی سينه از چه سنی انجام می شود؟

برای اکثر زنان 30 ساله و بالاتر، ماموگرافی همراه با سونوگرافی استفاده می‌شود.

سونوگرافی سینه چگونه انجام می شود؟

این آزمون به آمادگی کمی یا بدون نیاز به آمادگی خاصی نیاز دارد. جواهرات را در خانه بگذارید و لباس های گشاد و راحت بپوشید. برای انجام سونوگرافی پستان روی تخت به پشت یا به پهلو دراز می‌کشید. ممکن است از شما بخواهند که دست های خود را بالای سر خود ببرید. رادیولوژیست یا سونوگرافیست شما یک ژل مبتنی بر آب را در ناحیه تحت معاینه بدن اعمال می‌کند. ژل به ترانسدیوسر کمک می‌کند تا تماس ایمن با بدن برقرار کند. همچنین محفظه های هوا بین مبدل و پوست را که می‌توانند مانع از عبور امواج صوتی به بدن شما شوند را از بین می‌برد.

سونوگرافی سینه چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی ترانسدیوسر را روی بدن قرار می دهد و آن را در ناحیه مورد نظر به جلو و عقب حرکت می‌دهد تا تصاویر مورد نظر را بگیرد. معمولاً هیچ ناراحتی از فشار وجود ندارد زیرا آنها مبدل را روی ناحیه مورد بررسی فشار می‌دهند. با این حال، اگر ناحیه حساس باشد، ممکن است فشار یا درد جزئی از مبدل احساس کنید. پزشکان سونوگرافی داپلر را با همان مبدل انجام می‌دهند. پس از تکمیل تصویربرداری، تکنسین ژل شفاف اولتراسوند را از روی پوست شما پاک می‌کند. هر قسمتی که باقی بماند به سرعت خشک می‌شود.

در چه مواردی سونوگرافی سینه انجام می شود؟

برخی از کاربردهای رایج سونوگرافی سینه شامل این موارد هستند:

 • تعیین ماهیت ناهنجاری سینه

پزشکان از سونوگرافی سینه برای کمک به تشخیص ناهنجاری های سینه که در طول معاینه فیزیکی شناسایی می‌شوند، استفاده می‌کنند. اینها ممکن است شامل یک توده یا ترشحات خود به خود خونی/ شفاف از نوک پستان باشد. آنها همچنین از سونوگرافی برای مشخص کردن ناهنجاری‌های بالقوه مشاهده شده در ماموگرافی یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی پستان (MRI) استفاده می‌کنند.

سونوگرافی پستان می‌تواند به تعیین اینکه آیا ناهنجاری جامد (که ممکن است یک توده غیر سرطانی از بافت یا تومور سرطانی باشد)، پر از مایع (مانند کیست خوش خیم) یا کیستیک و جامد است کمک کند.

 • غربالگری تکمیلی سرطان سینه

ماموگرافی تنها ابزار غربالگری سرطان سینه است که از طریق تشخیص زودهنگام باعث کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان سینه می‌شود. با این حال، ماموگرافی همه سرطان‌ های سینه را تشخیص نمی‌دهد.  برخی از ضایعات و ناهنجاری های سینه قابل مشاهده نیستند یا در ماموگرافی تفسیر آنها دشوار است. در سینه هایی که متراکم هستند – به این معنی که مجاری، غدد و بافت فیبری زیادی و چربی کمتری وجود دارد – بسیاری از سرطان ها را می‌توان در ماموگرافی به سختی مشاهده کرد.

بسیاری از مطالعات نشان داده‌ اند که سونوگرافی سینه و MRI می‌توانند با شناسایی سرطان‌ هایی که ممکن است با ماموگرافی قابل مشاهده نباشند، مکمل ماموگرافی باشد. غربالگری سونوگرافی پستان ممکن است ناهنجاری هایی را که با ماموگرافی قابل مشاهده نیستند، از جمله مواردی که ممکن است نیاز به بیوپسی داشته باشند، شناسایی کند. بسیاری از ناهنجاری هایی که در سونوگرافی غربالگری پستان یافت می‌شوند سرطان نیستند (مثبت کاذب).  MRI در نشان دادن سرطان پستان حساس تر از اولتراسوند است، اما ام آر آی ممکن است برای همه زنان در دسترس نباشد. در صورت دریافت MRI غربالگری، سونوگرافی غربالگری لازم نیست.

سونوگرافی سینه می‌تواند به عنوان یک ابزار غربالگری برای این زنان استفاده شود:

 • در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند و قادر به انجام آزمایش MRI نیستند.
 • باردار هستید یا نباید در معرض اشعه ایکس قرار بگیرید (که برای ماموگرافی ضروری است).
 • تراکم سینه‌ ها افزایش یافته است.

مطالب مرتبط: 3 birads در سونوگرافی

 • بیوپسی پستان با هدایت اولتراسوند

هنگامی که سونوگرافی پستان یک ناهنجاری مشکوک را نشان می‌دهد، رادیولوژیست ممکن است بیوپسی با هدایت اولتراسوند را توصیه کند. از آنجایی که اولتراسوند تصاویر را در زمان واقعی ارائه می دهد، پزشکان اغلب از آن برای هدایت روش های بیوپسی استفاده می‌کنند. معاینه سونوگرافی پستان معمولاً قبل از بیوپسی برای برنامه ریزی روش و تعیین اینکه آیا می‌توان از این روش استفاده کرد، ضروری است.

سونوگرافی سينه در زمان پريودی

سونوگرافی پستان ممکن است در هر زمانی از چرخه قاعدگی شما انجام شود و نیازی به آمادگی خاصی ندارد.

سونوگرافی از چه سنی انجام می شود؟

زنان 40 تا 44 ساله باید این انتخاب را داشته باشند که غربالگری سالانه سرطان سینه را با سونوگرافی (اشعه ایکس از پستان) شروع کنند. زنان 45 تا 54 ساله باید هر سال ماموگرافی انجام دهند. زنان 55 ساله و بالاتر باید هر 2 سال یکبار به سونوگرافی روی بیاورند یا می‌توانند غربالگری سالانه را ادامه دهند.

مزایا و معایب سونوگرافی پستان

فواید سونوگرافی پستان:

 • اکثر اسکن های اولتراسوند غیرتهاجمی هستند (بدون سوزن یا تزریق).
 • گاهی اوقات، معاینه سونوگرافی ممکن است به طور موقت ناراحت کننده باشد، اما نباید دردناک باشد.
 • سونوگرافی به طور گسترده ای در دسترس است، استفاده از آن آسان است و نسبت به سایر روش های تصویربرداری ارزان تر است.
 • تصویربرداری اولتراسوند بسیار ایمن است و از اشعه استفاده نمی‌کند.
 • اسکن اولتراسوند تصویر واضحی از بافت های نرم ارائه می‌دهد که در تصاویر اشعه ایکس به خوبی نشان داده نمی‌شوند.
 • سونوگرافی تصویربرداری در زمان واقعی را ارائه می‌دهد. این باعث می‌شود که ابزار خوبی برای هدایت روش های کم تهاجمی مانند بیوپسی سوزنی و آسپیراسیون مایع باشد.
 • سونوگرافی می‌تواند به تشخیص ضایعات در زنان با سینه های متراکم کمک کند.
 • سونوگرافی ممکن است به تشخیص و طبقه بندی ضایعه پستانی کمک کند که به تنهایی از طریق ماموگرافی قابل تفسیر نیست.
 • با استفاده از سونوگرافی، پزشکان می‌توانند تعیین کنند که بسیاری از مناطق مشکوک بالینی به دلیل بافت طبیعی (مانند لوبول‌ های چربی) یا کیست‌های خوش‌ خیم است. برای اکثر زنان 30 ساله و بالاتر، ماموگرافی همراه با سونوگرافی استفاده می‌شود. برای زنان زیر 30 سال، سونوگرافی به تنهایی برای تعیین اینکه آیا یک ناحیه مشکوک نیاز به بیوپسی دارد یا خیر کافی است.

مطالب مرتبط: تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی

خطرات سونوگرافی سینه

سونوگرافی تشخیصی استاندارد هیچ اثر مضر شناخته شده ای بر انسان ندارد. تفسیر معاینه اولتراسوند پستان ممکن است منجر به اقدامات اضافی مانند سونوگرافی بعدی، آسپیراسیون یا بیوپسی شود. بسیاری از مناطقی که تصور می‌شود نگران کننده هستند غیرسرطانی هستند (مثبت کاذب).

در چه مواردی از سونوگرافی به جای ماموگرافی استفاده می شود؟

به گفته سایت www.conwaymedicalcenter.co سونوگرافی معمولاً به عنوان ابزار غربالگری اولیه برای سرطان سینه استفاده نمی‌شود. با این حال، هنگامی که همراه با ماموگرافی استفاده می‌شود، می‌تواند مکمل سایر ابزارهای غربالگری سرطان سینه باشد. اغلب، زمانی که یک ناهنجاری در ماموگرافی تشخیص داده شود، سونوگرافی تجویز می‌شود.

برای مطالعه بیشتر درمورد تشخیص سرطان سینه با ماموگرافی بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

جمع بندی

سونوگرافی سینه یک آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای مشاهده داخل سینه ها استفاده می‌کند. این می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا مشکلات سینه را پیدا کند. همچنین به متخصص شما اجازه می‌دهد تا ببیند خون به چه میزان در نواحی سینه شما جریان دارد. سونوگرافی پستان اغلب زمانی استفاده می‌شود که تغییری در ماموگرافی دیده شده باشد یا زمانی که تغییری احساس شود، اما در ماموگرافی نشان داده نمی‌شود.

آدرس مطب: میدان آرژانتین خیابان الوند روبروی بیمارستان کسری بن بست آریا پلاک ۲ ساختمان پزشکان آریا طبقه اول

شماره تماس مطب: 02188732902

منابع:

https://www.radiologyinfo.org

https://www.healthline.com

https://www.healthimages.com

https://www.conwaymedicalcenter.com

https://www.cancer.org

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

متخصص جراحی سرطان پستان و جراحی زیبایی پستان

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *