پیگیری علائم غیرعادی پستان بعد از ماموگرافی

پیگیری علائم غیرعادی پستان بعد از ماموگرافی

ممکن است به تازگی بعد از انجام ماموگرافی یا غربالگری سرطان سینه یک نتیجه غیرطبیعی دریافت کرده باشید، یا شاید شما یا پزشکتان یک توده سینه یا سایر تغییرات سینه در پستان های خود پیدا کرده باشید، چکاری باید انجام بدهید؟ پس از انجام ماموگرافی غیرطبیعی یا در صورت مشاهده علائم غیرعادی پستان، حتما با پزشک خود در میان بگذارید و  به خاطر داشته باشید که تغییرات سینه بسیار رایج است، اما حتی اگر اکثر تغییرات سینه علائم سرطان سینه نیستند، انجام آزمایشات بعدی پس از نتیجه غیرطبیعی ماموگرافی بسیار مهم است و آن را جدی بگیرید.

مطالب مرتبط: تشخیص سرطان سینه با ماموگرافی

توده ها و تغییرات سینه در طول زندگی شما

اکثر خانم ها در طول زندگی خود متوجه تغییراتی در سینه های خود می‌شوند:

 • قبل یا در طول قاعدگی، سینه های شما ممکن است دردناک، متورم یا حساس شوند. ممکن است یک یا چند توده را قبل از قاعدگی به دلیل مایع اضافی در سینه احساس کنید.
 • در طول بارداری، سینه‌های شما ممکن است توده‌ای داشته باشند، یا ممکن است توده‌های سینه را احساس کنید. این معمولاً به این دلیل است که تعداد غدد تولید کننده شیر افزایش یافته و بزرگتر می شوند.
 • با نزدیک شدن به یائسگی، سطح هورمون های شما تغییر می‌کند. این می‌تواند سینه های شما را حساس کند، حتی زمانی که پریود نمی‌شوید. همچنین ممکن است سینه‌ های شما در دوران یائسگی نسبت به قبل احساس برآمدگی بیشتری داشته باشند.
 • اگر هورمون‌ (مانند هورمون درمانی جایگزین، قرص‌های ضدبارداری یا تزریقات) مصرف می‌کنید، سینه‌ هایتان ممکن است متراکم‌ تر شوند. این می‌تواند تفسیر ماموگرافی را دشوارتر کند.
 • پس از یائسگی، سطح هورمون های شما کاهش می‌یابد. ممکن است توده، درد یا ترشح از نوک پستان را متوقف کنید.

مهم است که توده های سینه یا سایر تغییرات پستان تشخیص داده شوند. همیشه در مورد تغییرات پستان با پزشک خود مشورت کنید؛ تشخیص سرطان سینه اگر به موقع باشد و زود مراحل درمان شروع شود، شانس درمان را افزایش می دهد.

تغییرات سینه که ممکن است در اثر سرطان سینه ایجاد شود.

در حالی که این علائم اغلب به دلیل بیماری‌ های خوش‌ خیم پستان (علائم سرطان سينه خوش خيم) ایجاد می‌شوند، ممکن است علائم هشداردهنده سرطان پستان باشند. اگر متوجه تغییرات غیرعادی در سینه خود مانند توده سینه، تغییر نوک پستان یا تغییرات پوستی شدید، با پزشک یا پرستار خود مشورت کنید.

توده سینه یا احساس سفت شدن سینه، از جمله توده در سینه یا نزدیک سینه، توده زیر بازو، بافت ضخیم یا سفت در سینه یا نزدیک آن یا زیر بازو، تغییر در اندازه یا شکل سینه شما. توده‌های سینه در اشکال و اندازه‌ های مختلفی وجود دارند.  بیشتر توده ها سرطان سینه نیستند.

تغییرات یا ترشحات نوک سینه، از جمله مایعی از نوک پستان که شیر مادر نیست.  از آنجایی که تغییرات یا ترشحات نوک سینه گاهی اوقات می‌تواند نشانه سرطان سینه باشد، باید بررسی شود. با این حال، ترشح از نوک پستان می‌تواند در اثر قرص‌ های ضدبارداری، داروها و عفونت‌ ها ایجاد شود.

تغییرات پوستی روی سینه های شما، از جمله خارش، قرمزی یا تیره شدن، پوسته پوسته شدن، تورم، فرورفتگی، یا برآمدگی روی سینه یا نوک پستان که از بین نمی‌رود. اگر تمایل دارید درمورد علت فرورفتگی سينه زنان بیشتر بدانید بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

به خاطر داشته باشید که در حالی که برخی از تغییرات سینه را می‌توان احساس یا مشاهده کرد، برخی دیگر را فقط می‌توان در طی یک روش تصویربرداری مانند ماموگرافی، MRI یا سونوگرافی پیدا کرد.

پیدا کردن تغییرات سینه

آشنایی با احساس طبیعی سینه‌ ها، مانند زمانی که دوش می‌گیرید یا سوتین می‌پوشید، می‌تواند تشخیص هر گونه تغییر را آسان‌ تر کند. با این حال، انجام معاینات روتین پستان نشان داده نشده است که شانس مرگ ناشی از سرطان سینه را کاهش دهد.

تغییرات سینه

اگر متوجه تغییر پستان شدید – حتی اگر قرار نیست ماموگرافی انجام دهید – با پزشک خود پیگیری کنید. سرطان سینه ای که بین ماموگرافی ایجاد می‌شود به عنوان سرطان پستان فاصله دار شناخته می‌شود. این سرطان‌های سینه بزرگ‌ تر هستند، رشد می‌کنند و سریع‌ تر گسترش می‌یابند و پیش‌آگهی بدتری نسبت به سرطان‌ های سینه دارند که در طی ماموگرافی غربالگری یافت می‌شوند.

نتایج ماموگرافی

ماموگرافی غربالگری می‌تواند نشانه‌هایی از سرطان سینه و تومورهایی را پیدا کند که برای احساس کردن بسیار کوچک هستند.

 • اگر نتایج ماموگرافی طبیعی بود: بافت سینه شما هیچ نشانه ای از توده یا کلسیفیکاسیون نشان نمی دهد.
 • اگر نتایج ماموگرافی غیرطبیعی بود: تغییر غیرطبیعی سینه پیدا شد. اگرچه بسیاری از تغییرات پستان که در ماموگرافی یافت می‌شوند خوش خیم هستند (نه سرطان)، انجام آزمایش های بعدی که توسط پزشک یا پرستار توصیه می‌شود بسیار مهم است.
 • اگر نتایج ماموگرافی خود را دریافت نکردید: با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرید.

درک گزارش ماموگرافی شما:

درک نتایج ماموگرافی مهم است. اگر سوالی در مورد معنای نامه ماموگرافی خود دارید، در تماس با پزشک خود تردید نکنید. مطمئن شوید که یافته‌ ها و گام‌ های بعدی توصیه‌ شده‌ ای که باید بردارید را درک کرده‌ اید.  گزارش‌ های ماموگرافی از سیستم گزارش‌ دهی و داده تصویربرداری پستان (BI-RADS) برای گزارش یافته‌ ها استفاده می‌کنند که در جدول زیر نشان داده شده است.

دسته بندی

یافتن (ارزیابی)

مراحل بعدی توصیه می شود.

0

نیاز به ارزیابی تصویربرداری اضافی قبل از تخصیص یک دسته، به تصویربرداری اضافی نیاز است.

1

منفی ماموگرافی های غربالگری منظم را ادامه دهید.

2

خوش خیم (غیر سرطانی) ماموگرافی های غربالگری منظم را ادامه دهید.

3

احتمالاً خوش خیم است. یک ماموگرافی 6 ماهه پیگیری کنید.

4

ناهنجاری مشکوک ممکن است نیاز به بیوپسی داشته باشد.

5

به شدت نشان دهنده بدخیمی (سرطان) نیاز به بیوپسی دارد.

6

بدخیمی (سرطان) شناخته شده اثبات شده با بیوپسی بیوپسی وجود سرطان را قبل از شروع درمان تایید می کند.

ماموگرافی چه چیزی را می تواند نشان دهد؟

ماموگرافی می‌تواند توده سینه، کلسیفیکاسیون و سایر تغییرات را نشان دهد. آنها همچنین تراکم سینه را نشان می‌دهند. رادیولوژیست ماموگرافی را برای تغییراتی که طبیعی به نظر نمی‌رسند و تفاوت‌ های بین سینه‌ ها را بررسی می‌کند. در صورت امکان، جدیدترین ماموگرافی شما با ماموگرافی های گذشته مقایسه می‌شود تا تغییرات بافت پستان از آخرین ماموگرافی شما بررسی شود.

توده (که توده سینه نیز نامیده می شود): اندازه، شکل و لبه های یک توده اطلاعات مهمی را به رادیولوژیست می‌دهد. توده ای که سرطانی نیست اغلب صاف و گرد به نظر می‌رسد و دارای لبه های شفاف و مشخص است.  توده هایی که به این شکل هستند اغلب کیست هستند و سرطان نیستند.  با این حال، اگر توده روی ماموگرافی دارای خطوط دندانه دار، شکل نامنظم یا سایر ویژگی های غیرعادی باشد، نگران کننده تر است و ممکن است به آزمایش های بیشتری نیاز باشد.

کلسیفیکاسیون ها رسوبات کلسیم در پستان هستند. آنها خیلی کوچک هستند که قابل احساس نیستند اما در ماموگرافی قابل مشاهده هستند. دو نوع وجود دارد:

 • ماکروکلسیفیکاسیون مانند نقاط سفید کوچک در ماموگرافی به نظر میرسد.
 • آنها اغلب به دلیل افزایش سن، آسیب قدیمی یا التهاب ایجاد می‌شوند و معمولاً خوش خیم هستند (نه سرطان).
 • میکروکلسیفیکاسیون‌ها مانند لکه‌ های سفید در ماموگرافی به نظر می‌رسند. اگر در ناحیه ای از سلول هایی که به سرعت تقسیم می شوند یافت شوند یا به روش خاصی با هم گروه شوند، ممکن است نشانه ای از DCIS یا سرطان سینه باشند. کلسیم موجود در رژیم غذایی شما باعث ایجاد کلسیفیکاسیون سینه نمی‌شود.

تراکم پستان توصیفی از مقادیر نسبی بافت متراکم و چربی در ماموگرافی است.  ماموگرافی در زنانی که سینه‌ های متراکم دارند حساسیت کمتری دارد، یعنی احتمال ابتلا به سرطان بیشتر است. زنانی که سینه‌ های متراکم دارند نیز در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند، اما نمی‌میرند.

آزمایشات بعدی برای تشخیص علت نتایج غیرطبیعی ماموگرافی

روش‌ ها و آزمایش‌ های ذکر شده در زیر ممکن است توسط پزشک شما برای تشخیص تغییر پستانی که در ماموگرافی یا توده‌ ای پستانی که شما یا پزشک احساس کرده‌ اید، توصیه شود.

روش های تصویربرداری سینه

روش‌های تصویربرداری پستان، تصاویر دقیقی از نواحی داخل سینه می‌گیرند. نتایج آزمایش‌ های تصویربرداری پستان که در زیر ذکر شده است، و تخصص رادیولوژیست که آزمایش‌های شما را تفسیر می‌کند، برای تشخیص دقیق مهم است.

 • ماموگرافی تشخیصی

روشی که برای بررسی سرطان سینه پس از یافتن توده یا سایر علائم یا نشانه‌های بیماری استفاده می‌شود. تصاویر بیشتر با اشعه ایکس از سینه از زوایای مختلف گرفته می‌شود تا امکان بررسی دقیق تری از ناحیه سینه فراهم شود.

 • داکتوگرافی (که به آن گالاکتوگرافی نیز می‌گویند)

روشی که از مجاری پستان عکس می‌گیرد تا پزشکان بتوانند درباره انواع خاصی از ترشحات غیرطبیعی نوک پستان یا توده پستان اطلاعات بیشتری کسب کنند. عکس‌ ها با استفاده از یک ماده کنتراست گرفته می‌شوند که از طریق تزریق انجام می‌شود تا مجاری سینه به وضوح نشان داده شود.

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) پستان

روشی که در آن از امواج رادیویی و یک آهنربای قدرتمند متصل به رایانه برای ایجاد تصاویر دقیق از نواحی داخل سینه استفاده می‌شود. ام آر آی می تواند به پزشک شما کمک کند تا درباره توده سینه یا بزرگ شدن غدد لنفاوی که در طول معاینه پستان بالینی یافت شده اما در ماموگرافی یا سونوگرافی دیده نشده است، اطلاعات بیشتری کسب کند.

 • سونوگرافی پستان

روشی که از امواج صوتی پرانرژی برای مشاهده بافت‌ ها و اندام‌ های داخل بدن استفاده می‌کند. امواج صوتی پژواک هایی ایجاد می‌کنند که تصاویری (به نام سونوگرافی) از بافت ها و اندام ها روی صفحه کامپیوتر را تشکیل می‌دهند. این تصاویر می‌توانند نشان دهند که توده سینه جامد است یا پر از مایع است.

 •  بیوپسی سینه

هنگامی که یک روش تصویربرداری تغییر غیرطبیعی سینه را نشان می‌دهد، ممکن است برای تشخیص قطعی به بیوپسی نیاز باشد.  برخی از انواع بیوپسی نیز ممکن است به عنوان درمان استفاده شوند.

پزشک با شما در مورد نوع بیوپسی، چرایی نیاز به آن و آنچه در طول و بعد از عمل باید انتظار داشت، صحبت خواهد کرد.

بیوپسی سوزنی روشی است که سلول‌ ها، نمونه‌ های بافت کوچک یا مایع را حذف می‌کند تا بتوان آن را زیر میکروسکوپ بررسی کرد.

 • بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف از یک سوزن نازک برای تخلیه مایع یا حذف سلول ها استفاده می کند.
 • بیوپسی با سوزن مرکزی (که بیوپسی هسته نیز نامیده می‌شود) از یک سوزن پهن برای برداشتن نمونه‌ های بافت کوچکی که به اندازه یک دانه برنج هستند، استفاده می‌کند.
 • بیوپسی مغزی با کمک خلاء (که بیوپسی به کمک خلاء نیز نامیده می شود) برای برداشتن نمونه کوچکی از بافت پستان با یک پروب که به دستگاه خلاء متصل است استفاده می شود. برش کوچک ایجاد شده در سینه بسیار کوچکتر از نمونه برداری جراحی است.

بیوپسی جراحی روشی است که بافت پستان را جدا می‌کند تا بتوان آن را زیر میکروسکوپ بررسی کرد.

 • یک روش بیوپسی برشی، نمونه‌ ای از بافت پستان را برمی‌دارد.
 • یک روش بیوپسی اکسیزیونی، کل توده یا ناحیه مشکوک را برمی‌دارد.
 • یک برداشت موضعی گسترده برای بریدن تومور یا سایر ضایعات غیرطبیعی و برخی از بافت‌ های طبیعی اطراف آن استفاده می‌شود.

گاهی اوقات از یک روش تصویربرداری برای کمک به جراح برای یافتن و برداشتن ناحیه غیر طبیعی در طول بیوپسی استفاده می شود. بیوپسی استریوتاکتیک از ماموگرافی استفاده می کند. همچنین بیوپسی‌ های هدایت‌ شونده با سونوگرافی و نمونه‌ برداری‌های هدایت‌ شده با MRI وجود دارد.

توده های خوش خیم و سایر بیماری های خوش خیم پستان

بیماری‌ های خوش‌ خیم پستان سرطان نیستند، اگرچه برخی از آنها ممکن است کمی خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. ممکن است به آنها بیماری خوش خیم پستان یا شرایط غیر بدخیم پستان گفته شود.

شرایط سینه که خطر سرطان سینه را افزایش نمی‌دهد.

در ادامه شرایط خوش خیم پستان رایج (و علائم آنها) وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی‌دهد.

 • آدنوز

وضعیت سینه که در آن لوبول‌ های سینه بزرگ شده است که ممکن است باعث ایجاد توده‌ های گرد کوچک یا برآمدگی شود. یا ممکن است اصلاً چیزی احساس نکنید.

کیست‌های سینه

بسته‌ های بافتی کیسه‌ ای شکل که می‌تواند در سینه ایجاد شود. اکثر کیست های سینه پر از مایع هستند و به آن کیست های ساده می‌گویند. ممکن است درست قبل از شروع دوره قاعدگی دردناک باشند. ممکن است بتوانید کیست را احساس کنید، اگرچه برخی از آن‌ها خیلی کوچک هستند که قابل لمس نیستند. کیست ها در زنان یائسه و در زنانی که هورمون درمانی یائسگی مصرف می‌کنند، شایع تر است.

 • اکتازی مجرای پستان (که اکتازی مجرای پستانی نیز نامیده می‌شود).

وضعیت پستانی که در آن یک یا چند مجرای سینه گشاد و ضخیم می‌شود. این می تواند باعث مسدود شدن مجرا با مایع شود. گاهی اوقات ممکن است باعث ترشحات سفید، سبز یا سیاه از نوک پستان، نوک سینه های حساس یا تیره تر، یا نوک سینه های معکوس شود.  اگر مجرای مسدود شده عفونی شود، ممکن است توده ای را در زیر نوک پستان احساس کنید. اکتازی مجرای پستان یک بیماری خوش خیم پستان است که در زنانی که در حال نزدیک شدن به یائسگی یا در یائسگی هستند شایع‌ تر است.

 • هماتوم پستان

مقداری از خون لخته شده یا نیمه لخته شده در زیر پوست سینه که ممکن است باعث ایجاد توده، تب و التهاب سینه شود. هماتوم ها معمولاً به دلیل شکستگی رگ خونی پس از آسیب یا جراحی در پستان ایجاد می‌شوند.  همچنین می‌توانند بدون آسیب در افرادی که آسپرین یا رقیق‌ کننده‌ های خون مصرف می‌کنند، ایجاد شوند.

 • نکروز چربی پستان

وضعیتی که باعث ایجاد توده‌ های گرد، سفت و معمولاً بدون درد می‌شود. نکروز چربی ممکن است پس از آسیب به سینه، جراحی یا پرتودرمانی ظاهر شود. پوست اطراف توده ممکن است قرمز، کبود یا فرورفته به نظر برسد.

 • فیبروآدنوم

تومورهای خوش خیم پستان که اغلب به صورت توده های سخت و گرد در سینه احساس می‌شوند و به راحتی حرکت می‌کنند.  فیبروآدنوما معمولاً درد ندارند و ممکن است گاهی آنقدر کوچک باشند که قابل احساس نباشند. فیبروآدنوم ها شایع ترین تومورهای خوش خیم پستان در زنان زیر 30 سال هستند، اگرچه می‌توانند در هر سنی دیده شوند. این تومورها ممکن است با افزایش سطح استروژن (در دوران بارداری یا با درمان جایگزینی هورمون) بزرگتر و در دوران یائسگی کوچکتر شوند.

 • بیماری سینه فیبروکیستیک

این بیماری که سینه‌های فیبروکیستیک سینه و تغییرات سینه فیبروکیستیک نیز نامیده می‌شود، یک بیماری شایع پستان که در آن ممکن است تورم یا ناراحتی سینه، نوک سینه‌ های حساس، ترشح از نوک پستان و خارش داشته باشید. همچنین ممکن است یک توده یا کیست داشته باشید. علائم اغلب قبل یا در طول دوره قاعدگی شما شروع می‌شود.  تقریباً نیمی از زنان متوجه تغییرات فیبروکیستیک سینه می‌شوند. سینه های فیبروکیستیک در بین زنان زیر 45 سال و در بین زنانی که درمان جایگزینی هورمون مصرف می‌کنند، شایع تر است.

 • پاپیلوم داخل مجاری پستان

این وضعیت که پاپیلوم داخل مجاری نیز نامیده می‌شود، باعث رشد زگیل‌ مانند در مجرای سینه می‌شود. پاپیلوم های منفرد داخل مجاری معمولاً نزدیک نوک پستان هستند و ممکن است باعث ایجاد توده، درد و ترشحات شفاف یا خونی شوند.

 • لیپوم پستان

یک تومور خوش خیم ساخته شده از سلول های چربی. این معمولا یک توده بدون درد، تک و نرم است.

 • ورم پستان

یک بیماری دردناک سینه که بیشتر در زنان شیرده دیده می‌شود. زمانی ایجاد می‌شود که یک مجرای سینه (که به آن مجرای شیر نیز می‌گویند) مسدود یا عفونی شود. سینه شما ممکن است قرمز یا تیره‌ تر به نظر برسد و احساس برآمدگی و گرم شدن کنید. همچنین ممکن است ترشح از نوک پستان و تب یا علائمی شبیه آنفولانزا داشته باشید.

شرایط سینه که ممکن است خطر سرطان سینه را افزایش دهد.

این بیماری های خوش خیم پستان سرطان سینه نیستند، اگرچه ممکن است کمی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند.  همچنین ممکن است هرگز در آینده باعث مشکلات سلامتی یا سرطان نشوند.

 • فیبروآدنوم های پیچیده

نوعی تومور خوش خیم که معمولاً در پستان تشکیل می‌شود و از بافت فیبری و غده ای تشکیل شده است. سایر تغییرات غیر طبیعی بافت مانند کیست، کلسیفیکاسیون، بافت اسکار مانند و هیپرپلازی نیز وجود دارد.  فیبروآدنوم های پیچیده در زنان مسن تر شایع تر است.

 • پاپیلوم‌‌ های چندگانه پستان داخل مجاری

وضعیت پستانی که باعث رشد زگیل‌ مانند در مجرای سینه می‌شود. ممکن است احساس نشوند یا باعث ترشح از نوک پستان شوند.  آنها کوچکتر هستند و اغلب دورتر از نوک پستان نسبت به یک پاپیلوم پستان داخل مجرای پیدا می‌شوند.

 • اسکارهای رادیال

این اسکارها که ضایعات اسکلروزان پیچیده نیز نامیده می شوند، نوعی بافت خوش خیم هستند که در زیر میکروسکوپ مانند اسکار به نظر می‌رسند. اغلب، ضایعات متعدد در هر دو پستان دیده می‌شود. اسکارهای رادیال معمولاً احساس نمی‌شوند و به ندرت علائم ایجاد می‌کنند.

 • آدنوز اسکلروزان

وضعیتی که معمولاً علائمی ایجاد نمی‌کند، اگرچه ممکن است متوجه یک توده کوچک یا درد سینه شوید. بافت فیبری اسکار مانند در لوبول‌ های سینه یافت می‌شود.

شرایط پیش سرطانی پستان

یک بیماری پیش سرطانی به شرایطی گفته می‌شود که سرطانی نیست اما ممکن است سرطانی شود. اگر یکی از این بیماری ها در شما تشخیص داده شود، خطر ابتلا به سرطان سینه بیشتر است. خطر ابتلا به سرطان سینه برای هیپرپلازی مجرای آتیپیک (ADH) و هیپرپلازی لوبولار آتیپیک (ALH) کمتر از کارسینوم لوبولار پلئومورفیک در محل (PLCIS) و کارسینوم لوبولار در محل (LCIS) است.

 • هیپرپلازی مجرای آتیپیک (ADH)

بیماری پستانی که در آن تعداد سلول‌ها بیش از حد معمول در مجاری پستان است و سلول‌ ها در زیر میکروسکوپ آتیپیک (غیر طبیعی) به نظر می‌رسند. ADH ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

 • هیپرپلازی لوبولار آتیپیک (ALH)

بیماری پستانی که در آن تعداد سلول‌ های بیشتر از حد معمول در لوبول‌ های سینه وجود دارد و این سلول‌ ها در زیر میکروسکوپ آتیپیک (غیر طبیعی) به نظر می‌رسند. ALH ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

 • کارسینوم لوبولار درجا (LCIS)

وضعیت پستانی که در آن سلول‌ های غیرطبیعی در لوبول‌ های سینه یافت می‌شوند.  سلول های غیر طبیعی در لوبول سینه با LCIS بیشتر از ALH وجود دارد.  LCIS ​​خطر ابتلا به سرطان در هر دو پستان را افزایش می‌دهد.

 • کارسینوم لوبولار پلئومورفیک در محل (PLCIS)

وضعیت پستانی که در آن سلول‌ های غیرطبیعی در لوبول‌ های سینه یافت می‌شوند. این سلول ها اغلب بزرگتر و غیر طبیعی تر از LCIS هستند.  احتمال اینکه PLCIS به سرطان سینه تهاجمی تبدیل شود بیشتر از LCIS است.  PLCIS اغلب در زنان یائسه رخ می‌دهد.

اگر علائم سرطان سینه مشاهده شد باید در اولین فرصت اقدامه به درمان سرطان سینه توسط یک تیم متخصص جراحی سرطان سینه، بکنید.

کارسینوم مجرای درجا (DCIS)

کارسینوم مجرای درجا (DCIS) یک وضعیت غیرتهاجمی پستان است که در آن سلول‌ های غیرطبیعی در داخل مجرای سینه یافت می‌شوند اما در خارج از آن پخش نشده‌ اند. DCIS به کارسینوم پستان داخل مجاری یا کارسینوم پستان در مرحله صفر درجا نیز گفته می‌شود. اگرچه سلول‌ ها غیرطبیعی هستند، اما سرطان محسوب نمی‌شوند زیرا توانایی شکستن دیواره مجرا یا انتشار در بدن را ندارند، که این تعریف سرطان است.  DCIS ممکن است گاهی به سرطان سینه مهاجم تبدیل شود و به بافت‌ های دیگر سرایت کند.

پزشکان برخی از موارد DCIS را در خطر کمتری برای تهاجمی شدن نسبت به موارد دیگر تشخیص می‌دهند. با این حال، از آنجایی که پزشکان در حال حاضر به طور قطع نمی‌دانند که کدام موارد DCIS تبدیل به سرطان تهاجمی می‌شود و کدام موارد نه، DCIS تقریبا همیشه درمان می‌شود. از آنجایی که تحقیقات در حال انجام است و شما انتخاب‌ هایی در مورد درمان دارید، گرفتن نظر دوم، بحث در مورد گزینه‌ های درمانی خود با بیش از یک پزشک و اطلاع از کارآزمایی‌های بالینی برای DCIS ممکن است مفید باشد.

از کجا می توانم درباره سرطان سینه بیشتر بدانم؟

سرطان پستان نوعی بیماری است که در آن سلول‌های سرطانی در بافت‌های سینه تشکیل می‌شوند. سرطان سینه فقط یک بیماری نیست. سرطان سینه انواع دارد. برای مطالعه انواع سرطان سینه بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید. در سرطان سینه، سلول ها بدون کنترل و رشد تقسیم می‌شوند و به بافت سینه مجاور حمله می‌کنند. سلول‌ های سرطانی نیز ممکن است توده‌ هایی تشکیل دهند و به غدد لنفاوی یا سایر قسمت‌ ها متاستاز بدهند. کارسینوم مجرای شایع‌ ترین نوع سرطان سینه است.

منبع:

https://www.cancer.gov/types/breast/breast-changes

 

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

متخصص جراحی سرطان پستان و جراحی زیبایی پستان

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقالات مرتبط

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه یکی از روش های غربالگری سرطان سینه است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای داخلی سینه استفاده می‌کند. سونوگرافی برای

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *