لوگو سایت دکتر حریری
دکتر وحید حریری جراح سینه
عوارض شیمی درمانی سرطان سینه

عوارض شیمی درمانی در سرطان سینه

شما مخاطب عزیز در حال مطالعه مقاله عوارض شیمی درمانی سرطان سینه در سایت دکتر حریری، جراح پستان و فلوشیپ جراحی زیبایی سینه، هستید. شیمی درمانی سلول های معمولی و همچنین سلول های سرطانی را از بین می‌برد و به همین دلیل است که عوارض جانبی رخ می دهد. بسیاری از مردم این اثرات نامطلوب را تجربه می کنند، اما برخی از افراد تنها کمی از آن را تجربه می‌کنند. در این مقاله عوارض جانبی که ممکن است توسط شیمی درمانی ایجاد شود را شرح می‌دهیم. داروهای دیگری نیز وجود دارند که برای درمان سرطان سینه به روش‌ های مختلف استفاده می‌شوند، از جمله درمان هدفمند، هورمون درمانی و ایمونوتراپی.

عوارض داروهای شیمی درمانی

سلول های سرطانی تمایل به رشد سریع دارند و داروهای شیمی درمانی سلول های سریع رشد را از بین می‌برند. اما از آنجایی که این داروها در سراسر بدن حرکت می‌کنند، می‌توانند سلول های سالم و طبیعی را که به سرعت در حال رشد هستند نیز تحت تاثیر قرار دهند. آسیب به سلول های سالم در طی دوره شیمی درمانی باعث عوارض جانبی می شود. عوارض جانبی همیشه آنطور که انتظار دارید بد نیستند، اما نگرانی در مورد این بخش از درمان سرطان سینه طبیعی است.

سلول های طبیعی که بیشتر در اثر شیمی درمانی آسیب می‌بینند عبارتند از:

 • سلول های خون ساز در مغز استخوان
 • فولیکول های مو
 • سلول های موجود در دهان، دستگاه گوارش و دستگاه تناسلی

برخی از داروهای شیمی درمانی می‌توانند به سلول های قلب، کلیه ها، مثانه، ریه ها و سیستم عصبی آسیب برسانند. گاهی اوقات، می‌توانید داروهایی را همراه با شیمی درمانی مصرف کنید تا از سلول های طبیعی بدن خود محافظت کنید. همچنین درمان هایی برای کمک به کاهش عوارض جانبی وجود دارد.

عوارض داروهای شیمی درمانی

پزشکان سعی می‌کنند شیمی درمانی را در سطوحی به اندازه کافی برای درمان سرطان تجویز کنند، در حالی که عوارض جانبی را به حداقل می‌رساند. آنها همچنین سعی می‌کنند از استفاده از داروهای متعددی که دارای عوارض جانبی مشابه هستند اجتناب کنند.

علائم عوارض شیمی درمانی سرطان سینه

به گفته سایت amp.cancer.org بیشتر مردم نگران این هستند که آیا عوارض جانبی ناشی از شیمی درمانی خواهند داشت یا خیر، و اگر چنین است، چگونه خواهند بود. در اینجا برخی از عوارض جانبی شایع‌ تر ناشی از شیمی‌ درمانی آورده شده است:

 • خستگی
 • ریزش مو
 • کبودی و خونریزی آسان
 • عفونت
 • کم خونی (تعداد کم گلبول های قرمز خون)
 • تهوع و استفراغ
 • اشتها تغییر می‌کند.
 • یبوست
 • اسهال
 • مشکلات دهان، زبان و گلو مانند زخم و درد هنگام بلع
 • نوروپاتی محیطی یا سایر مشکلات عصبی مانند بی حسی، گزگز و درد
 • تغییرات پوست و ناخن مانند خشکی پوست و تغییر رنگ
 • تغییرات ادرار و مثانه و مشکلات کلیوی
 • وزن تغییر می‌کند.
 • تغییرات خلق و خوی
 • تغییر در میل جنسی و عملکرد جنسی
 • مشکلات باروری

علت بروز عوارض شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی به سلول های سرطانی آسیب می‌رساند و می تواند آنها را از بین ببرد. اما برخی از انواع سلول های طبیعی نیز اغلب تقسیم می‌شوند. این اتفاق در بافت‌هایی رخ می‌دهد که به یک منبع ثابت سلول‌ های جدید مانند پوست، مو و ناخن نیاز دارند. شیمی درمانی نیز می‌تواند به این سلول ها آسیب برساند و این باعث عوارض جانبی می‌شود. وقتی به بررسی بهترین روش ترکیب داروهای شیمی درمانی می‌پردازیم، پزشکان باید به تداخل بین داروهای شیمی درمانی و سایر داروهایی که فرد مصرف می‌کند، از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و مکمل ها توجه کنند. این فعل و انفعالات ممکن است عوارض جانبی را بدتر کرده و بر عملکرد داروهای شیمی درمانی تأثیر بگذارد. مهم است که در مورد تمام داروها، از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های گیاهی یا رژیمی که مصرف می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید – حتی اگر آنها را فقط «در صورت نیاز» مصرف کنید. به عنوان مثال، پلاکت ها به لخته شدن خون و جلوگیری از خونریزی کمک می‌کنند. بسیاری از داروهای شیمی درمانی تعداد پلاکت ها را برای مدتی کاهش می‌دهند. مصرف آسپرین یا سایر داروهای مرتبط نیز می‌تواند پلاکت های خون را ضعیف کند. این مشکلی برای افراد سالم با تعداد پلاکت طبیعی نیست، اما اگر فردی تعداد پلاکت‌ های پایینی از شیمی درمانی داشته باشد، این ترکیب ممکن است او را در معرض خطر یک مشکل خونریزی جدی قرار دهد. پزشک شما می‌تواند با شما در مورد ایمنی استفاده از سایر داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌ها در زمانی که تحت درمان سرطان هستید، صحبت کند.

بسیاری از مردم می خواهند نقش فعالی در بهبود سلامت کلی خود داشته باشند. آنها می‌خواهند به دفاع طبیعی بدن خود کمک کنند تا با سرطان مبارزه کند و بهبودی آنها از شیمی درمانی را تسریع بخشد. اکثر مردم ویتامین ها را راهی بی خطر برای بهبود سلامت می دانند، بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از افراد مبتلا به سرطان دوزهای بالایی از یک یا چند ویتامین را مصرف کنند. اما برخی ویتامین ها ممکن است شیمی درمانی را کم اثر کنند.

تحقیقات بیشتری لازم است، اما تا زمانی که بیشتر در مورد اثرات ویتامین ها بر شیمی درمانی شناخته نشده است، این نکات را در نظر داشته باشید:

 • اگر پزشک به شما دستور مصرف ویتامین ها را نداده است، بهتر است از این ویتامین استفاده نکنید.
 • همیشه قبل از شروع مصرف هر نوع ویتامین، حتی یک مولتی ویتامین ساده، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض شیمی درمانی از جلسه چندم شروع می شود؟

به گفته سایت www.ucsfhealth.org بسیاری از افراد در چند ساعت اول پس از شیمی درمانی احساس خوبی دارند. معمولاً برخی از واکنش ها حدود چهار تا شش ساعت بعد رخ می‌دهد. با این حال، برخی از افراد تا 12 یا حتی 24 تا 48 ساعت پس از درمان واکنشی نشان نمی‌دهند. برخی از افراد تقریباً تمام عوارض جانبی شرح داده شده در زیر را تجربه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر تقریباً هیچ کدام را تجربه نمی‌کنند.

در واقع هر فردی هر عارضه جانبی را دریافت نمی کند. شدت عوارض جانبی از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. مطمئن شوید که با تیم مراقبت از سرطان خود در مورد اینکه کدام عوارض جانبی در شیمی درمانی شما شایع است و چه مدت ممکن است طول بکشد صحبت کنید. پزشک ممکن است داروهایی به شما بدهد تا از برخی عوارض جانبی قبل از وقوع آنها جلوگیری کنید.

عوارض شیمی درمانی

برخی از داروهای شیمی درمانی عوارض جانبی طولانی مدتی مانند آسیب قلبی یا عصبی یا مشکلات باروری ایجاد می‌کنند. با این حال، بسیاری از مردم هیچ مشکل طولانی مدت ناشی از شیمی درمانی ندارند.  از پزشک خود بپرسید که آیا داروهای شیمی درمانی که دریافت می‌کنید اثرات طولانی مدت دارند یا خیر.

عوارض شیمی درمانی قابل درمان است؟

به گفته سایت www.nhs.uk  بسیاری از افرادی که شیمی درمانی می‌کنند دوره هایی را تجربه می‌کنند که در آن احساس تهوع می‌کنند. تیم مراقبت شما می‌تواند برای کاهش یا جلوگیری از این امر به شما داروی ضد تهوع بدهد. این به صورت قرص یا کپسول در دسترس است. بسیاری از عوارض جانبی شیمی درمانی نسبتاً سریع از بین می‌روند، اما برخی از آنها ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد تا به طور کامل از بین بروند. به این اثرات دیررس می‌گویند.

گاهی اوقات عوارض جانبی ممکن است تا آخر عمر باقی بماند، مانند زمانی که شیمی درمانی باعث آسیب طولانی مدت به قلب، ریه ها، کلیه ها یا اندام های تناسلی می‌شود.  برخی از انواع شیمی درمانی گاهی اوقات باعث ایجاد اثرات تاخیری می‌شوند، مانند سرطان دوم که ممکن است سال ها بعد خود را نشان دهد.

درمان عوارض شیمی درمانی

مردم اغلب در مورد مدت زمان درمان یا عوارض جانبی که دارند دلسرد می‌شوند.  اگر چنین احساسی دارید، با تیم مراقبت از سرطان خود صحبت کنید. ممکن است بتوانید برنامه دارو یا درمان خود را تغییر دهید.  آنها همچنین ممکن است بتوانند راه هایی را برای کاهش هر گونه درد و ناراحتی پیشنهاد کنند.

جمع بندی

شیمی درمانی می‌تواند عمر فرد را طولانی کند و به از بین بردن سرطان کمک کند.  عوارض جانبی آن به نوع داروی شیمی درمانی درگیر بستگی دارد، اما عفونت، کبودی یا خونریزی آسان و ریزش مو برخی از شایع‌ ترین موارد هستند.

آدرس مطب: میدان آرژانتین خیابان الوند روبروی بیمارستان کسری بن بست آریا پلاک ۲ ساختمان پزشکان آریا طبقه اول

شماره تماس مطب: 02188732902

منابع:

https://amp.cancer.org

https://www.nhs.uk

https://www.ucsfhealth.org

https://www.medicalnewstoday.com

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

متخصص جراحی سرطان پستان و جراحی زیبایی پستان

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *