سرطان سینه بدخیم

سرطان سینه بدخیم

هنگامی که برای اولین بار به سرطان سینه بدخیم مبتلا می شوید، ممکن است احساس نگرانی و گیجی کنید. اما کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا به شما کمک کند در این مدت کنترل بیشتری بر سلامت جسمی و روانی خود داشته باشید. یکی از این اقدامات کسب اطلاعات بیشتر درباره این بیماری و آشنایی با نحوه درمان می باشد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. درک بهتر انواع سرطان سینه منجر به توسعه درمان های هدفمند جدیدی شده است که به پزشکان اجازه می دهد درمان سرطان سینه زنان را با رویکرد شخصی تری آغاز کنند.

مشاوره تلفنی پستان با دکتر حریری

توده بدخیم یعنی چه؟

حدود 20 درصد مواقع، توده های سینه، سرطانی یا بدخیم هستند. توده بدخیم سینه می تواند تهاجمی باشد و ممکن است به سایر بافت های اطراف گسترش یابد. هنگامی که یک توده یافت می شود، ممکن است بیوپسی (برداشتن نمونه ای از بافت برای بررسی در آزمایشگاه) انجام شود. این نمونه برداری می تواند به شناسایی تومور و خوش خیم یا بدخیم بودن آن کمک کند. درمورد سرطان سینه خوش خیم و علائم و نحوه درمان آن پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

چه توده هایی سرطانی هستند؟

سلول های تومورهای سرطانی حاوی DNA آسیب دیده هستند. آنها به جای از بین رفتن، سلول های غیر طبیعی بیشتری تولید می کنند و تومورهایی را تشکیل می دهند که می توانند به بافت های سالم فشار وارد کنند. سلول های سرطانی همچنین می توانند شکسته شوند و تومورهای جدید تشکیل دهند یا وارد جریان خون و سیستم لنفاوی شما شوند. ما در مقاله جداگانه درمرود تفاوت کیست و تومور سینه توضیح داده ایم برای مطاعه می توانید مقاله ما را مطالعه نمایید.

توده هایی سرطانی

هنگامی که این اتفاق می افتد، سلول های سرطانی می توانند به اندام های دور پخش شوند. بیشتر سرطان‌های سینه، آدنوکارسینوم هستند – نوعی تومور که در سلول‌ های غده‌ ای تولیدکننده مخاط ایجاد می‌ شود. کارسینوم مجاری از مجاری شیر شروع می شود و کارسینوم لوبولار در لوبول های تولید کننده شیر شروع می شود.

انواع نادر تومورهای سرطانی پستان عبارتند از:

 • سارکوم بافت نرم
 • تومورهای متاپلاستیک
 • تومور فیلودس

سرطان سینه بدخیم چیست؟

سرطان زمانی شروع می شود که سلول ها خارج از کنترل و به طور غیر عادی شروع به رشد می کنند. سرطان سینه (Breast Cancer) نوعی سرطان است که می تواند در یک یا هر دو سینه منتشر شود. این نوع سرطان بیشتر در زنان رخ می دهد، اما مردان نیز ممکن است به سرطان سینه مبتلا شوند. برست کنسر می تواند از قسمت های مختلف سینه شروع شود.

علائم سرطان سينه بدخيم

سرطان پستان در مراحل اولیه معمولاً علائمی ایجاد نمی کند، اما اگر می خواهید بدانید سرطان سينه بدخیم چه علائمی دارد ما در اینجا برخی از علائم هشدار دهنده و مشخصات توده های بدخیم پستانی که وجود دارد را بیان کرده ایم:

 • یک توده سفت و سخت که نمی توانید به راحتی با انگشتان خود حرکت دهید.
 • تغییر در اندازه و شکل سینه یا نوک پستان شما
 • پوست سینه که فرورفته، پوسته پوسته یا ضخیم شده است.
 • تورم، قرمزی یا درد سینه
 • توده ای که با چرخه قاعدگی شما تغییر نمی کند.
 • وارونگی یا ترشح نوک پستان
 • تورم غدد لنفاوی زیر بازو

علائم سرطان سينه بدخيم

داشتن برخی از این علائم به معنای ابتلا به سرطان سینه نیست. اما به این معنی است که باید آنها را با پزشک خود پیگیری کنید. درمان سرطان بدخیم سینه در مراحل اولیه آسان تر است، قبل از اینکه شانس انتشار به سایر قسمت های بدن را داشته باشد. اگر تمایل دارید درمورد علائم سرطان سینه بیشنر بدانید پیشنهاد میکنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

شکل ظاهری توده های بدخیم سینه

شکل توده بدخیم سینه معمولاً سخت، بی‌ حرکت و ثابت به پوست و بافت نرم اطراف، با حاشیه‌ های ضعیف یا نامنظم هستند.

درمان سرطان سينه بدخیم

درمان شما بستگی به این دارد که سلامت عمومی شما در چه وضعیتی است، سرطان شما کجاست، چقدر بزرگ است، اینکه آیا در جای دیگری از بدن شما پخش شده است یا خیر.

نوع درمان سرطان سینه با توجه به مرحله سرطان شما شامل موارد زیر می باشد:

 • جراحی
 • شیمی درمانی
 • رادیوتراپی
 • درمان هدفمند
 • هورمون درمانی

آیا سرطان سينه بدخيم قابل درمان است؟

سرطان سینه هرچقدر زودتر تشخیص داده شود قابل درمان تر است لذا تشخیص زود سرطان سینه بسیار مهم است. بنابراین خودآزمایی پستان در فواصل زمان می تواند بسیار کمک کننده باشد. انجام خودآزمایی پستان به شما کمک می کند تا با آنچه که برای سینه های شما طبیعی است آشنا شوید.

درمان سرطان سينه بدخيم

این امر می‌تواند مشاهده تغییراتی را که ممکن است بعداً رخ دهد آسان‌ تر کند. اگر قاعدگی دارید، بهترین زمان برای خودآزمایی چند روز پس از پایان قاعدگی است. هنگام انجام خودآزمایی مراحل زیر را دنبال کنید:

 • بدون لباس جلوی آینه بایستید. شانه های خود را صاف نگه دارید و بازوها را در کناره های خود نگه دارید. به دنبال تغییرات در اندازه، شکل یا رنگ سینه های خود باشید. همچنین به دنبال تورم و تغییرات نوک سینه، از جمله ترشحات باشید.
 • با بازوهای بالا رفته تکرار کنید.
 • سپس دراز بکشید و بازوی راست خود را بالای سر خود ببرید.
 • از دست چپ خود برای بررسی سینه راست خود استفاده کنید. از پدهای انگشتان خود استفاده کنید، انگشتان خود را صاف و به هم فشار دهید. با یک لمس محکم و یک حرکت دایره ای کوچک، ناهنجاری هایی را در سینه خود احساس کنید که از نوک پستان شروع می شود و به سمت بیرون می رود.
 • به معاینه کل سینه از استخوان ترقوه تا بالای شکم و از مرکز سینه تا زیر بغل ادامه دهید. سعی کنید از یک الگو پیروی کنید تا کل سینه خود را بپوشانید. قبل از اتمام کار، به آرامی نوک پستان خود را فشار دهید تا ترشحات را بررسی کنید.
 • در نهایت، بایستید یا بنشینید، دست راست خود را بالای سر خود ببرید و سینه خود را به روشی مشابه مراحل بالا ماساژ دهید. انجام این کار در حمام زمانی که پوست شما خیس است ممکن است احساس سینه های خود را راحت تر کند.
 • پس از اتمام کار با یک سینه، طرف را عوض کرده و تکرار کنید. سعی کنید یک بار در ماه، تقریباً در همان زمان، یک خودآزمایی انجام دهید.

اگر تمایل دارید درمورد نحوه معاينه سينه در خانه بیشتر بدانید ما در یک مقاله جداگانه بطور مفصل توضیح داده ایم. پیشنهاد میکنم برای مطالعه بیشتر بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

سرطان سينه بدخيم شیمی درمانی دارد؟

اگرچه ترکیبات دارویی اغلب برای درمان سرطان پستان اولیه استفاده می شود، سرطان پیشرفته پستان اغلب با داروهای شیمی درمانی منفرد درمان می شود. با این حال، برخی از ترکیبات، مانند پاکلیتاکسل به علاوه جمسیتابین، معمولا برای درمان سرطان سینه متاستاتیک یا شیمی درمانی سرطان سینه استفاده می شود.

سرطان سينه بدخيم شیمی درمانی دارد

سرطان سينه بدخيم کشنده است؟

به یاد داشته باشید، میزان بقا به عوامل مختلفی بستگی دارد. در سراسر جهان، سرطان سینه زنان در حال حاضر به عنوان شایع ترین سرطان تشخیص داده شده است که از سرطان ریه پیشی گرفته است. اما تعداد زنانی که در اثر سرطان سینه جان خود را از دست داده اند، به لطف تشخیص زودهنگام و بهبود درمان، از سال 1989 تا 2019، کاهش یافته است.

جمع بندی

سرطان سینه بدخیم همان توده بدخیم سینه هستند. سرطان پستان بدخیم اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، شانس خوبی برای بهبودی وجود دارد. به همین دلیل، ضروری است که زنان به طور مرتب سینه های خود را برای هر گونه تغییر چک کنند و همیشه هر گونه تغییری را به پزشک متخصص اطلاع دهند. دکتر وحید حریری متخصص جراحی سرطان سینه با توجه به تجربیات گذشته و مهارت در جراحی پلاستیک و ترمیمی جزو نادر جراحان پلاستیک است که در زمینه سرطان پستان به کار مشغول گردیده است. به همین دلیل با استفاده از تکنیک های جراحی پلاستیک در جراحی های درمانی و عمل سرطان بدخیم سینه نتایج بسیار خوبی به دست آورده است.

مطالعه بیشتر:

https://www.radiologyinfo.org/en/info/breast-cancer

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *