3 birads در سونوگرافی

birads 3 در سونوگرافی

شما مخاطب عزیز و گرامی در حال مطالعه مقاله 3 birads در سونوگرافی در سایت دکتر حریری، جراح سینه و فلوشیپ جراحی زیبایی هستید. به طور گسترده تصویربرداری پستان برای اهداف تشخیصی استفاده می‌شود و همچنین به طور فزاینده ای برای غربالگری مکمل در زنان با سینه های متراکم استفاده می‌شود. سونوگرافی اغلب توده هایی را نشان می دهد که در ماموگرافی مخفی هستند، حتی پس از توموسنتز، و اکثریت قریب به اتفاق این توده ها خوش خیم هستند. اگر میخواهید بدانید توده خوش خيم سينه چيست کلیک کنید. بسیاری از توده هایی که در غربالگری دیده می‌شوند به راحتی به عنوان کیست های ساده خوش خیم تشخیص داده می‌شوند. توده‌ های احتمالاً خوش‌ خیم، BI-RADS 3 یا با سوء ظن کم، BI-RADS 4A نیز شایع هستند و اغلب به ترتیب به پیگیری یا بیوپسی کوتاه مدت نیاز دارند، اما اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها خوش‌خیم هستند.

روش های تصویربرداری سینه برای تشخیص سرطان پستان

انواع روش های تصویربردای تشخیص سرطان سینه شامل سونوگرافی، ماموگرافی، MRI هست که در ادامه به هریک از آنها خواهیم پرداخت.

به گفته سایت cancercenter آزمایش‌ های تصویربرداری پستان، مانند ماموگرافی، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) و سونوگرافی، به پزشکان کمک می‌کند بافت پستان را از نظر ناهنجاری‌ها، از جمله تشخیص زودهنگام سرطان سینه، ارزیابی کنند. نتایج آزمایش در دسته‌ های BI-RADS (گزارش‌ دهی تصویربرداری پستان و سیستم داده) امتیازدهی می‌شوند که از دسته 1 (غیرسرطانی) تا دسته 6 (احتمال بالای سرطان) متغیر است. دسته 0 به این معنی است که تست های بیشتری مورد نیاز است.

سونوگرافی

تصویربرداری اولتراسوند از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از داخل بدن استفاده می‌کند. در طول سونوگرافی پستان، یک تکنسین تصاویری از بافت پستان می‌گیرد. آنها در طول آزمایشات تصویربرداری، یک گرز به نام مبدل را روی سینه ها نگه می‌دارند. مبدل امواج صوتی را می‌فرستد که از بافت سینه منعکس می‌شود و به سمت مبدل حرکت می‌کند و یک تصویر ایجاد می‌کند. سونوگرافی سینه معمولاً یک ابزار غربالگری برای سرطان سینه نیست. درعوض، اگر ماموگرافی غربالگری نتایج غیرعادی داشته باشد، ممکن است پزشک سونوگرافی سینه‌ ها را درخواست کند.

مامو گرافی

گزارش ماموگرافی معمولاً حاوی اطلاعاتی در مورد تراکم سینه است. تراکم سینه به مقدار چربی و بافت فیبروگلندولار (فیبری و غده ای) در سینه اشاره دارد. دیدن از طریق بافت فیبروگلندولر در ماموگرافی دشوارتر است. بنابراین هر چه بافت فیبروگلندولار بیشتر باشد، سینه متراکم تر می‌شود. چهار دسته از تراکم سینه وجود دارد:

 • رده الف: کم تراکم ترین
 • دسته B: مناطق پراکنده بافت متراکم
 • دسته C: چگالی بیشتر (چگالی ناهمگن)
 • دسته D: بسیار متراکم

گزارش های ماموگرافی به دسته بندی تراکم سینه اشاره می‌کند. در حالی که داشتن مناطقی از بافت متراکم پستان معمول است، بسیاری از پزشکان می‌خواهند که زنان با تراکم سینه‌ های دسته C یا D را از افزایش خطراتشان آگاه کنند. به عنوان مثال، تشخیص تغییرات در بافت متراکم با ماموگرافی دشوارتر است و تراکم پستان بالاتر یک عامل خطر برای سرطان سینه است.

افراد دارای سابقه خانوادگی سرطان سینه یا عوامل خطر ژنتیکی شناخته شده ممکن است بخواهند از پزشک خود در مورد گزینه های آزمایش اضافی بپرسند.

برای مطالعه فرق ماموگرافی و سونوگرافی در تشخیص سرطان سینه بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

MRI

روش تصویربرداری ام آر آی عمدتاً برای زنانی که سرطان سینه در آنها تشخیص داده شده است، برای کمک به اندازه‌ گیری اندازه سرطان، جستجوی تومورهای دیگر در سینه و بررسی تومورهای سینه مقابل استفاده می‌شود. برای زنان خاصی که در معرض خطر بالای سرطان سینه قرار دارند، غربالگری MRI همراه با ماموگرافی سالانه توصیه می‌شود

Birads چیست؟

رادیولوژیست ها دسته BI-RADS را با استفاده از معیارهای خاصی برای ارزیابی تست های تصویربرداری تعیین می‌کنند. آنها به دنبال این موارد هستند:

 • توده ها در سینه، با یادداشت هایی در مورد اندازه، مرزها و تراکم
 • تراکم سینه
 • کلسیفیکاسیون (مناطق تجمع کلسیم)
 • عدم تقارن سینه
 • ضایعات بافتی

birads

مفهوم RADS-BI در گزارشات سونوگرافی و ماموگرافی

هر دسته BI-RADS، از 0 تا 6، معنای بالینی خاصی دارد و مراقبت های بعدی را پیشنهاد می کند. توصیه های مراقبتی بعدی بر اساس نتایج بیماران قبلی با امتیازات مشابه است.

Birads0

دسته 0 به این معنی است که یافته ها نامشخص هستند و رادیولوژیست برای تعیین نمره به تصاویر بیشتری نیاز دارد. در آن صورت، مراقبت های بعدی توصیه شده نیاز به آزمایش های بیشتری دارد، مانند:

 • انجام ماموگرافی اضافی یا سونوگرافی برای دیدن زوایای مختلف بافت پستان
 • جستجوی تغییرات در پستان بر اساس مقایسه تصاویر ماموگرافی فعلی و گذشته

birads4

Birads1

دسته 1 به این معنی است که یافته ها منفی هستند و بافت پستان طبیعی به نظر می‌رسد. هیچ توده، کلسیفیکاسیون، عدم تقارن یا سایر ناهنجاری ها یافت نشده است. بافت سینه سالم تلقی می شود. مراقبت های بعدی مستلزم نظارت مداوم با ماموگرافی های منظم است.

Birads2

دسته 2 به معنای خوش خیم بودن یافته ها است که برای سرطان نیز منفی است. در حالی که توده، کلسیفیکاسیون یا سایر ناهنجاری ها ممکن است شناسایی شده باشد، سرطانی نیست. به عنوان مثال، بافت اسکار یا تغییر در بافت پستان از جراحی قبلی ممکن است یافت شود و به عنوان رشد غیرسرطانی پستان امتیازدهی شود. مانند دسته 1، مراقبت های بعدی مستلزم نظارت مداوم با ماموگرافی های منظم است.

3 birads در سونوگرافی

دسته 3 به این معنی است که یافته ها احتمالاً خوش خیم هستند. در حالی که ممکن است یک توده، کلسیفیکاسیون یا سایر ناهنجاری ها پیدا شده باشد، به احتمال زیاد سرطانی نیست. مراقبت های بعدی مستلزم انجام یک ماموگرافی دیگر در شش ماه برای بررسی تغییرات است، با دانستن اینکه یک توده سرطانی در طول زمان تغییر می کند. اگر توده در دو سال آینده ثابت بماند، بیمار نیاز به تصویربرداری کمتری خواهد داشت. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، کمتر از ۲ درصد از یافته‌ های دسته ۳ به سرطان تبدیل می‌شوند. برخی از بیماران ممکن است به دنبال نظر دوم برای امتیازات دسته 3 خود باشند، به خصوص اگر آنها عوامل خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان سینه داشته باشند (مانند فردی 55 ساله یا بالاتر با سابقه خانوادگی سرطان پستان). برای مطالعه درمورد علائم توده بدخيم سينه پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید و مقاله ما را تا انتها بخوانید.

Birads4

رده 4 یعنی یافته ها مشکوک به سرطان هستند. رده 4 بر اساس احتمال ابتلا به سرطان دارای سه زیر مجموعه است:

 • 4A به معنای شانس کم سرطان (2 تا 10 درصد) است.
 • 4B به معنای احتمال متوسط سرطان (10 تا 50 درصد) است.
 • 4C به معنای احتمال بالای سرطان (50 تا 95 درصد) است.

مراقبت های بعدی مستلزم نظارت دقیق و احتمالاً بیوپسی برای تعیین سرطانی بودن این ناهنجاری است. بیوپسی یک نمونه بافت کوچک از ناهنجاری است. یک متخصص پزشکی آموزش دیده از یک سوزن توخالی یا چاقوی جراحی برای جمع آوری بیوپسی و تجزیه و تحلیل آن برای تعیین اینکه آیا سرطان است استفاده می‌کند. بیوپسی ممکن است به پزشکان کمک کند تا بفهمند سرطان چگونه رفتار می‌کند، چه درمان هایی ممکن است کمک کند و درجه و مرحله سرطان را نشان دهد. مرحله سرطان یک ایده کلی از چگونگی پیشرفت احتمالی آن ارائه می‌دهد.

عدم قطعیت نمره ماموگرافی دسته 4 ممکن است استرس زا باشد. بیماران می‌توانند احساسات و نگرانی های خود را با تیم های مراقبتی خود در میان بگذارند. اگر این ناهنجاری به عنوان سرطان تشخیص داده شود، بیمار و تیم مراقبتی او با هم یک برنامه درمانی ایجاد می کنند. درمان کنونی سرطان سینه معمولاً شامل ترکیبی از جراحی، پرتودرمانی، شیمی‌درمانی، هورمون درمانی، دارودرمانی هدفمند یا ایمونوتراپی است. درمان مناسب به مرحله و ویژگی های سرطان بستگی دارد.

Birads5

رده 5 به این معنی است که یافته ها به شدت سرطان را نشان می‌دهند. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، یافته‌های دسته پنجم، 95 درصد یا بیشتر احتمال سرطانی بودن دارند. بیوپسی و مراقبت های بعدی به شدت توصیه می‌شود. بیوپسی به تشخیص سرطانی بودن توده کمک می‌کند. اگر سرطان تایید شود، بیمار و تیم مراقبتی او یک برنامه درمانی را با هم ایجاد می‌کنند.

Birads6

رده 6 به این معنی است که سرطان قبلاً با استفاده از بیوپسی تشخیص داده شده است. مراقبت های بعدی نیاز به درمان سرطان و ماموگرافی دارد تا ببینند چگونه به درمان پاسخ می‌دهد.

اصطلاح birads3 در سونوگرافی سینه چیست؟

ارزیابی دسته 3 BI-RADS (یعنی احتمالاً خوش‌خیم) برای یافته‌ های تصویربرداری خاص، مانند توده‌ های محدود، بیضی و توپر پیشنهاد شده است. طبق اکثر سری های سونوگرافی تشخیصی و غربالگری، ضایعات دسته 3 BI-RADS دارای احتمال بدخیمی کمتر از 2 درصد هستند.

اصطلاح birads3 در سونوگرافی سینه

جمع بندی

دسته BIRADS-3 به احتمال زیاد در رده توده های خوش خیم با خطر بدخیمی کمتر از 2٪ طبقه بندی می‌شوند.

 

آدرس مطب: میدان آرژانتین خیابان الوند روبروی بیمارستان کسری بن بست آریا پلاک ۲ ساختمان پزشکان آریا طبقه اول

شماره تماس مطب: 02188732902

منابع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

https://academic.oup.com

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

متخصص جراحی سرطان پستان و جراحی زیبایی پستان

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقالات مرتبط

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه یکی از روش های غربالگری سرطان سینه است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای داخلی سینه استفاده می‌کند. سونوگرافی برای

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *