سرطان سینه

سرطان سینه از جمله بیماری های شایع زنان است. سرطان پستان معمولاً در اثر رشد سلول های بافت سینه که از کنترل خارج شده و شروع به تکثیر کرده اند؛ بوجود می آید. از آنجایی که بیشتر افراد دیر به این بیماری پی می برند؛ نیاز است که هر کس اطلاعات کامل و جامعی در مورد سرطان سینه داشته باشد. تشخیص زود هنگام این بیماری در درمان آن نقش اساسی دارد. بنابراین، مراقبت های فردی و مراجعه منظم به پزشک، می تواند در تشخیص و درمان آن کمک بسیار زیادی بکند.

علائم هشدار دهنده سرطان سینه

سن سرطان سینه

سرطان سینه از چه سنی شروع می شود؟

اگرچه سرطان سینه بیشتر در میان زنان مسن رخ می دهد، اما در موارد خیلی نادر هم می تواند در زنان زیر 45 سال ایجاد شود. البته، سرطان سینه در زنان سن پایین:

  • احتمال ارثی بیشتر از سرطان سینه در زنان مسن است.
  • به احتمال زیاد با بالا رفتن سن پیشرفت کرده و تهاجمی تر می شود و در نتیجه درمان هم سخت تر خواهد شد.
  • اغلب با مسائل منحصر به فرد، از جمله نگرانی در مورد تصویر بدن، باروری، امور مالی و احساس انزوا همراه است.

در کل، همه زنان در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند. اما برخی موارد می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان قبل از 45 سالگی افزایش دهد. یادگیری عواملی که شانس ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد؛ اولین قدم مهم در ارزیابی خطر و درمان سریع آن است.

احتمال سرطان سینه در سن بلوغ وجود دارد؛ اما معمولا نادر است. اما، به دلیل اینکه نوجوانان احتمال وجود سرطان سینه را در خود در نظر نمی گیرند؛ بنابراین، درمان را پیگیری نمی کنند. با گذشت زمان و با تشخیص درتر آن، بیماری پیشرفت کرده و ممکن است خطراتی بیشتری برای فرد به دنبال داشته باشد. داشتن اطلاعات کافی و آگاهی کامل در مورد سرطان سینه در هر سنی ضروری است تا در صورت بروز مشکل سریعا بتوان آن را درمان کرد. با این حال، یک سری علائم در سن بلوغ را جدی بگیرید:

  • سفت شدن سینه
  • قرمز یا کم رنگ شدن پوست سینه
  • تورم در سینه
  • احساس یک توده به اندازه نخود
  • تغییر در سایز سینه ها

خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن بالا می رود و معمولا زنانی بالای 50 سال که دوران یائسگی را طی می کنند؛ در معرض بیشتر این بیماری هستند. بهتر است به صورت منظم تحت نظر پزشک بوده و ماموگرافی و دیگر معاینات لازم انجام گیرد. بدین ترتیب با تشخیص زود هنگام این بیماری می توان روند درمان را سریعتر طی کرد.

تست سرطان سینه در منزل

تست سرطان سینه در منزل

احتما مرگ در سرطان سینه چقدر است؟

احتمال مرگ در سرطان سینه بستگی به سرعت تشخیص سرطان دارد و اگر زود برای درمان آن اقدام گردد؛ می توان گفت میزان موفقیت بیشتر و درمان نیز آسان تر پیش خواهد رفت. اینکه چه موقع سرطان کشنده است؛ تشخیص دیرهنگام و نادیده گرفتن بیماری می توان باعث پیشرفت بی رویه تومورها شده و برای درمان نیز دیر باشد.

گرید بندی سرطان سینه

سرطان سینه گرید 1، نخستین مرحله از آغاز انواع سرطان سینه است. در این مرحله سرطان به نسبت کوچک بوده و دارای رشد کندی است و شیوع کم تری نیز دارد. لذا، در این مرحله تومور بزرگ تر از 2 سانتی متر نیست. البته در سرطان سینه گرید 1، بعضی از خوشه های کوچک سرطان ممکن است در غدد لنفاوی گسترش یافته باشند. در حالتی که سرطان سینه گرید 1 باشد، میزان تقسیم سلولی سلول های سرطانی خیلی زیاد نیست و شدت بدخیمی آنها کم است.

سرطان سینه گرید 2 در درجه بندی سرطان سینه، نشان از آغاز گسترش سرطان سینه است. لذا، سرطان در بافت های اطراف گسترش یافته و ممکن است سلول های سرطانی به غدد لنفاوی که نزدیک تومور هستند نیز رسیده باشد و در آن جا گسترش یافته باشند یا این که اندازه تومور به بزرگ تر از 2 سانتی متر رسیده باشد. تقسیم سلولی و میزان بدخیمی سلول های سرطانی در گرید دو متوسط است.

سرطان سینه گرید 3، معمولاً به معنای سرطان بزرگتر است. شروع به گسترش در بافت‌های اطراف و غدد لنفاوی اطراف سینه کند. همچنین، در صورت ایجاد توموری بزرگ تر از 5 سانتی متر و انتشار سرطان به غدد لنفاوی، سرطان سینه گرید 3 نامیده می شود. در گرید سه، ممکن است سرطان به قفسه سینه و یا حتی پوست سینه رسیده باشد که با التهاب یا زخم های پوستی مشاهده خواهد شد. در گرید 3 میزان بدخیمی سلول های سرطانی خیلی زیاد است.

مرحله بندی سرطان سینه

مرحله سرطان سینه از مرحله 0 (بیماری قبل از تهاجم) تا مرحله چهارم (بیماری متاستاتیک) متغیر است. اعداد از ۰ تا ۴ تعیین می‌کنند که سرطان چه مقدار پیشرفت کرده است.

نوعی سرطان خوش خیم سینه است که در هیچ جای بدن گسترش نیافته است. تشخیص زود هنگام سرطان سینه در استیج صفر به فرد کمک می کند از معالجه و درمان سریع بهره مند شود. اگر در این مرحله تشخیص و درمان انجام شود، سرطان به نوع بدخیم تبدیل نخواهد شد.

در مواردی که سرطان پستان در گام های اولیه تشخیص داده شود، سرطان سینه از نوع غیر تهاجمی بوده و آن را مرحله صفر می نامند. در این مرحله معمولاً سلول های پیش سرطانی شروع به رشد کرده اند؛ اما تومور هنوز به صورت موضعی بوده و نتوانسته فراتر از مجاری شیری گسترش یابد.

در مرحله یک سرطان سینه، ممکن است تومور اولین گام های تهاجم خود را بردارد. در اصل، تومور بدخیم پس از رسیدن به اندازه ای با قطر حدود ۲ سانتی متر، شرایط گسترش به نواحی اطراف را خواهد داشت. معمولاً در سرطان سینه مرحله یک، تومور در یکی از دو حالت زیر قرار می گیرد:

مرحله A1

در مرحله A1، تومور با قطر حدود ۲ سانتی متر و یا کوچک تر خواهد بود. بنابراین، هنوز شرایط گسترش آن به خارج از سینه فراهم نشده است.

مرحله B1

در مرحله B1 سلول های سرطان سینه ممکن است از طریق ایجاد خوشه های کوچک، به غدد لنفاوی نیز دسترسی پیدا کرده باشند. طی این مرحله معمولاً یا تومور مجزایی در پستان دیده نمی شود و یا اندازه آن به کمتر از ۲ سانتی متر می رسد.

این مرحله چندین حالت دارد. معمولاً در استیج یک، اندازه تومور پستان زیر دو سانتی متر است. در حالتی که استیج 1B باشد، ممکن است، فقط غدد لنفاوی که نزدیک تومور سینه هستند مشکل ساز باشند.

مرحله 2 به عنوان سرطان پستان تهاجمی شناخته می شود، اندازه تومور بین ۲ تا ۵ سانتی متراندازه گیری می شود. در مرحله دو، سرطان سینه به نوعی آماده حمله به بافت های مجاور خواهد بود. سلول های سرطانی فراتر از محل اصلی تومور رفته و به بافت اطراف سینه گسترش یافته و اندازه تومور بزرگ تر از مرحله ۱ است. در مرحله دوم، سرطان هنوز به نقاط دوردست بدن منتقل نشده است. سرطان سینه مرحله ۲ نیز دارای زیر شاخه هایی با عنوان A2 و B2 است.

مرحله A2

سرطانی بدخیم که رشد تومور در خود سینه وجود ندارد، اما توده های سرطانی با قطر بیش از ۲ میلی‌متر در حدود ۳ گره لنفاوی زیر بغل و یا گره‌های لنفاوی نزدیکی استخوان سینه رشد می‌کنند.

مرحله B2

 سرطانی بدخیم که توموری با قطر ۲ تا ۵ سانتی متر می باشد و همراه با مجموعه ای از سلول های سرطانی در گره های لنفاوی رشد می کند. این سلولهای سرطانی خوشه هایی به اندازه ۰٫۲ تا ۲ میلیمتر تشکیل می دهند.

مرحله سه سرطان سینه تقریبا یکی از پیشرفته ترین مراحل بیماری به حساب می آید. طی این مرحله، سرطان بخش عمده ای از بافت های سینه را درگیر کرده و توانسته به نواحی اطراف آن نیز منتقل شود. با این حال هنوز تومور به نقاط خیلی دور بدن دسترسی پیدا نکرده است و می توان به درمان آن امیدوار بود.

در این مرحله سرطان پستان به صورت موضعی یا محلی پیشرفت می کند. سرطان به غدد لنفاوی زیر بغل و گاهی اوقات به سایر غدد لنفاوی مجاور نیز گسترش می یابد . ممکن است در پوست پستان یا عضله سینه نیز گسترش یابد. ممکن است پوست قرمز و متورم باشد. گاهی اوقات سرطان در پستان یافت نمی شود یا اندازه آن كوچک است اما به ۴ تا ۹ غدد لنفاوی در زیر بغل گسترش یافته است.

پیشرفته ترین مرحله سرطان سینه است که سلول های سرطانی به اندام های دیگر بدن گسترش می یابند. به این بیماری سرطان ثانویه یا متاستاتیک نیز گفته می شود.

در افرادی که به بیماری سرطان سینه مرحله ۴ مبتلا شده اند، سرطان عملاً به نقاط دور دست بدن مانند ریه ها، کبد و استخوان ها و یا حتی مغز گسترش پیدا کرده است. در چنین شرایطی، گزینه های درمانی معمولاً محدود بوده و ممکن است حتی درمان پاسخ موثر و رضایت بخشی ارائه ندهد. به همین دلیل نیز سرطان سینه مرحله ۴ تقریبا به عنوان مرحله غیر قابل درمان بیماری به حساب می آید. در واقع، طی این مرحله، اندام های اصلی بدن با بیماری درگیر می شوند.

طول عمر مبتلایان به سرطان سینه

هر چه درجه سرطان سینه کمتر باشد، احتمال درمان قطعی آن نیز افزایش می یابد و طول عمر مبتلایان به سرطان سینه هم افزایش می یابد.

هزینه سرطان

هزینه درمان سرطان سینه به نوع سرطان، میزان پیشرفت آن، زمان مراجعه برای درمان، نحوه ی پاسخ دهی بدن بیمار به روش های درمانی، متفاوت هستند و در نتیجه هزینه درمان سرطان پستان نیز در طیفی از اعداد و ارقام مختلف با توجه عوامل گفته شده قرار دارد. موارد زیر در هزینه نهایی درمان سرطان سینه تاثیر گذار هستند.

جدول هزینه های سرطان

در صورتی که بیمار برای تکمیل درمان خود مجبور به انجام جراحی سرطان سینه شود، موارد زیر نیز در محاسبه هزینه کلی درمان سرطان سینه در نظر گرفته می شوند:

بعد از عمل سرطان سینه چه بخوریم؟

بعد از عمل سرطان سینه بدن شما بعد از عمل برای ترمیم سلول ها، مبارزه با عفونت و التیام برش ها بیش از حد معمول به پروتئین نیاز دارد. بنابراین شما باید پودر پروتئین یا شیر خشک را به وعده های غذایی اضافه کنید. پنیر رنده شده را به سبزیجات، سیب زمینی، برنج و سالاد اضافه کنید. از میان وعده های پر پروتئین مانند بادام، بادام زمینی و پنیر استفاده کنید. در بسیاری از موارد، رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب می تواند منجر به درمان دیرهنگام زخم های حاصل از جراحی، سروما و حتی عوارض شدیدتر شود. در کنار رعایت رژیم غذایی بعد از عمل سرطان سینه، پرهیز از مصرف برخی نوشیدنی ها مثل الکل نیز الزامی است. چون الکل و نوشیدنی های الکلی در هنگام مصرف داروهای شیمی درمانی می توانند تداخل ایجاد نمایند.

مطالب مرتبط با سرطان سینه

سرطان سینه به عنوان شایع ترین نوع سرطان در بین زنان دارای نکات زیادی است که شامل مراقبت ها، علت، علائم و نشانه های سرطان سینه، انواع سرطان، عود سرطان سینه، رژیم غذایی و… می باشد. ما تلاش کرده ایم که در یک بخش جداگانه مهمترین مطالب مرتبط با سرطان سینه برای شما گردآوری کنیم. اگر تمایل به مطالعه بیشتر در مورد سرطان سینه دارید می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید و مقالات مرتبط با آن را بخوانید.

سوالات متداول

سرطان پستان یا درمان آن ممکن است سبب ایجاد درد در برخی قسمت های بدن شود. سرطان سینه معمولاً دردناک نیست، اما اگر فردی درد سینه بدون دلیل یا تغییرات غیر عادی سینه را تجربه کرد، باید با پزشک مشورت کند. سرطان سینه می تواند تغییراتی در سلول های پوست ایجاد کند که منجر به احساس درد، حساسیت و ناراحتی در سینه می شود.

معمولاً 5 تا 10 درصد کل سرطان ها ارثی هستند. این نکته درمورد سرطان پستان نیز صادق است. ژنتیکی بودن سرطان پستان یعنی شخص ژن های جهش یافته ای که می توانند منجر به سرطان پستان شوند را از نسل های قبل خود به ارث برده است. همه سرطان ها ژنتیکی هستند یعنی به دنبال تغییرات در ژن ها ایجاد می شوند. همانطور که گفته شد فقط حدود 5 الی 10 درصد آنها ارثی هستند و تنها به فرزندان منتقل می شوند و اغلب آنها به فرزندان منتقل نمی شوند. بنابراین حدود 90 الی 95 درصد سرطانها ارثی نیستند.

سرطان سینه کشنده نیست، ابتلا به سرطان پستان لزوماً به معنای پایان زندگی نیست و در بسیاری از موارد به خصوص در مراحل اولیه آن قابل درمان است. اگر سرطا سینه به موقع و زود تشخیص داده شود، در همان مراحل اولیه، با موفقیت قابل درمان است.

سرطان سینه درمان دارد اگر زود تشخیص داده شود. لذا انجام معاینات تشخیص سرطان سینه و خودآزمایی می تواند در تشخیص زود هنگام آن و درمان سرطان سینه بسیار کمک بکند. بطور کلی احتمال بهبودی و به دست آوردن کامل سلامتی با زمان تشخیص سرطان ارتباط مستقیم دارد.

درد سینه در اغلب موارد از علائم سرطان سینه نیست. علل درد سینه ممکن است دوره ای، به معنای مرتبط با تغییرات هورمونی، یا غیر دوره ای، به معنای مرتبط با نوعی آسیب باشد. سرطان سینه اغلب بدون درد است و لذا مهم است که شما علائم و نشانه های سرطان سینه بشناسید.

شماره واتس آپ و تماس مستقیم با دکتر برای بیماران