غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه

غربالگری سینه جان انسان ها را نجات می دهد. غربالگری یکی از مؤثرترین راه‌ها برای تشخیص علائم اولیه سرطان سینه در زنان است. تشخیص زودهنگام بهترین راه برای بهبود بقا است. زمانی که فرد علائمی ندارد، از آزمایش‌ ها برای غربالگری انواع مختلف سرطان استفاده می‌شود. غربالگری سرطان پستان به این معناست که سینه‌های زنان را از نظر سرطان قبل از بروز علائم یا نشانه‌های بیماری بررسی کنیم. وقتی در مورد مزایا و خطرات غربالگری به شما گفته می شود و ممکن است از خود بپرسید که آیا غربالگری برای ما مناسب است یا خیر؛ و اگر چنین است، چه زمانی آن را انجام دهید؛ و شما باید این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید که به این، تصمیم گیری آگاهانه و مشترک گفته می شود.

اگرچه غربالگری سرطان سینه نمی تواند از سرطان سینه جلوگیری کند، اما می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان سینه کمک کند، زمانی که درمان آن آسان تر باشد. در مورد اینکه کدام آزمایش های غربالگری سرطان سینه برای شما مناسب است و چه زمانی باید آنها را انجام دهید، ما در این مقاله به آن ها پاسخ داده ایم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

غربالگری سرطان سینه چیست؟

غربالگری به دنبال نشانه‌ های بیماری، مانند سرطان سینه قبل از بروز علائم است.  هدف از آزمایش‌ های غربالگری سرطان سینه، یافتن سرطان در مراحل اولیه است، زمانی که بتوان آن را درمان کرد و ممکن است درمان شود. گاهی اوقات آزمایش غربالگری سرطانی را پیدا می‌کند که بسیار کوچک یا بسیار کند رشد می‌کند. بعید است که این سرطان ها باعث مرگ یا بیماری در طول زندگی فرد شوند.

دانشمندان سعی می‌کنند بهتر بفهمند کدام افراد بیشتر در معرض ابتلا به انواع خاصی از سرطان هستند. برای مثال، آن‌ ها به سن فرد، سابقه خانوادگی و مواجهه‌ های خاص در طول زندگی‌ اش نگاه می‌کنند. این اطلاعات به پزشکان کمک می‌کند تا توصیه کنند چه کسانی باید از نظر سرطان غربالگری شوند، از کدام آزمایش‌های غربالگری باید استفاده کرد و این آزمایش‌ ها چقدر باید انجام شود.

غربالگر پستان چیست؟

مهم است به خاطر داشته باشید که اگر پزشک شما آزمایش غربالگری را پیشنهاد کند، لزوماً فکر نمی‌کند که شما سرطان دارید. آزمایش های غربالگری زمانی انجام می‌شود که علائم سرطان نداشته باشید. به زنانی که دارای سابقه خانوادگی قوی یا سابقه شخصی سرطان یا سایر عوامل خطر هستند، ممکن است آزمایش ژنتیک نیز پیشنهاد شود.

اگر نتیجه آزمایش غربالگری غیرطبیعی باشد، ممکن است لازم باشد آزمایش‌ های بیشتری انجام دهید تا مشخص شود آیا سرطان دارید یا خیر. این‌ ها به جای آزمایش‌ های غربالگری، تست‌های تشخیصی نامیده می‌شوند.

زمان انجام غربالگری سرطان سینه

چه زمانی باید غربالگری سرطان سینه را شروع کرد؟

زمانی که فرد علائمی ندارد، از آزمایش‌ها برای غربالگری انواع مختلف سرطان استفاده می‌شود. دانشمندان آزمایش‌ های غربالگری را مطالعه می‌کنند تا آن‌ هایی را بیابند که کمترین ضرر و فواید را دارند. آزمایش‌ های غربالگری سرطان سینه همچنین نشان می‌دهد که آیا تشخیص زودهنگام (پیدا کردن سرطان قبل از ایجاد علائم) به فرد کمک می‌کند طولانی‌ تر زندگی کند یا احتمال مرگ در سرطان سینه را کاهش می‌دهد. برای برخی از انواع سرطان، در صورتی که بیماری در مراحل اولیه شناسایی و درمان شود، شانس بهبودی بهتر است.

اینکه آیا یک زن باید از نظر سرطان سینه غربالگری شود و آزمایش غربالگری برای استفاده بستگی به عوامل خاصی دارد.

دستورالعمل های غربالگری سرطان سینه برای سال 2023

دستورالعمل های جدید USPSTF سن شروع غربالگری را به جای 50 سالگی به 40 سال کاهش داد. در بازنگری در موضع قبلی خود، دستورالعمل های USPSTF اکنون با توصیه های گروه های دیگر هماهنگی بیشتری دارد. اکثر سازمان های دیگر توصیه می کنند که زنان غربالگری را شروع کنند یا به آنها پیشنهاد داده شود که غربالگری را در سن 40 سالگی شروع کنند. به طور خلاصه، کارگروه اکنون به زنان توصیه می کند: غربالگری سرطان سینه را در سن 40 سالگی به جای سن 50 سالگی که قبلا توصیه شده بود، شروع کنید.

زنانی که دارای عوامل خطر سرطان سینه هستند، مانند تغییرات خاصی در ژن BRCA1 یا BRCA2 یا برخی سندرم‌های ژنتیکی، ممکن است در سنین پایین‌ تر و اغلب اوقات غربالگری شوند. زنانی که تحت پرتو درمانی قفسه سینه قرار گرفته اند، به خصوص در سنین پایین، ممکن است غربالگری معمول سرطان سینه را در سنین پایین تر شروع کنند.

توصیه می شود زنانی که 50 تا 74 سال سن دارند و در معرض متوسط ​​​​خطر ابتلا به سرطان سینه هستند هر دو سال یک بار ماموگرافی انجام دهند. زنان 40 تا 49 ساله باید با پزشک متخصص سرطان سینه در مورد زمان شروع و هر چند وقت یکبار ماموگرافی صحبت کنند. زنان هنگام تصمیم گیری برای شروع ماموگرافی قبل از 50 سالگی باید مزایا و خطرات آزمایش های غربالگری را بدانند. برای مطالعه تشخيص سرطان سينه با ازمايش خون بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

زمان غربالگری سرطان سینه

مهم است که دسترسی آسان به اطلاعات کافی در مورد فواید و مضرات غربالگری سینه  داشته باشید. شما می توانید با پزشک خود صحبت کنید یا می توانید از طریق تلفن رایگان 09120048128 با دکتر وحید حریری مشاوره رایگان داشته باشید.

هدف انجام غربالگری سرطان سینه

اهمیت و هدف از انجام غربالگری پستان تشخیص زودهنگام و درمان مناسب  سرطان سینه است که می تواند به طور قابل توجهی بقای سرطان سینه را بهبود بخشد.

روش های غربالگری سرطان پستان

غربالگر سرطان سینه با تجویز پزشک به چند روش انجام می شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

معاینه بالینی سینه

معاینه پستان توسط پزشک یا سایر متخصصان انجام می شود. او با دقت سینه ها و زیر بازوها را برای توده یا هر چیز دیگری که غیرعادی به نظر برسد بررسی می‌کند. مشخص نیست که آیا انجام معاینات بالینی پستان احتمال مرگ ناشی از سرطان سینه را کاهش می‌دهد یا خیر.

معاینه سینه در خانه ممکن است توسط زنان یا مردان انجام شود تا سینه‌ هایشان را از نظر وجود توده یا تغییرات دیگر بررسی کنند.  اگر هر گونه توده ای احساس کردید یا متوجه تغییرات دیگری در سینه خود شدید، با پزشک خود صحبت کنید. نشان داده نشده است که انجام منظم خودآزمایی پستان احتمال مرگ ناشی از سرطان سینه را کاهش می‌دهد.

آشنایی با ظاهر و احساس سینه ها می تواند به شما کمک کند تا علائمی مانند توده ها، درد یا تغییرات در اندازه را که ممکن است نگران کننده باشد، مشاهده کنید. این می تواند شامل تغییراتی باشد که در طی خودآزمایی پستان مشاهده می شود. شما باید هر گونه تغییری را که متوجه می شوید به پزشک خود گزارش دهید.

ماموگرافی سینه

ماموگرافی سینه رایج ترین آزمایش غربالگری سرطان سینه است. ماموگرافی تصویری از داخل سینه است. ماموگرافی یک عکس رادیوگرافی از پستان است. برای بسیاری از زنان، ماموگرافی بهترین راه برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه است، زمانی که درمان آن آسان‌تر است و قبل از اینکه به اندازه‌ای بزرگ باشد که علائم را احساس کند یا ایجاد کند. انجام منظم ماموگرافی می تواند خطر مرگ ناشی از سرطان سینه را کاهش دهد. در این زمان، ماموگرافی بهترین راه برای یافتن سرطان سینه برای اکثر زنان در سن غربالگری است.

ماموگرافی ممکن است تومورهایی را پیدا کند که برای احساس کردن خیلی کوچک هستند. همچنین ممکن است کارسینوم مجرای را در محل پیدا کند (DCIS). در DCIS، سلول‌ های غیرطبیعی مجرای سینه را می‌پوشانند و در برخی زنان ممکن است به سرطان مهاجم تبدیل شوند.

انواع مختلفی از ماموگرافی وجود دارد:

 • ماموگرافی فیلم تصویری با اشعه ایکس از پستان است.
 • ماموگرافی دیجیتال (DM) یک تصویر کامپیوتری از پستان است.
 • توموسنتز دیجیتال سینه (DBT) از اشعه ایکس برای گرفتن یک سری عکس از سینه از زوایای مختلف استفاده می کند. از رایانه برای تهیه تصاویر سه بعدی از پستان با استفاده از این اشعه ایکس استفاده می‌شود.
 • ماموگرافی دو بعدی (S2D) از اشعه ایکس برای عکسبرداری از داخل سینه، معمولاً از دو زاویه مختلف، استفاده می‌کند. یک فیلم کامپیوتری یا اشعه ایکس برای تهیه تصاویر دو بعدی از پستان استفاده می‌شود.

یک مطالعه اخیر نشان داد که ماموگرافی دوبعدی (S2D) همراه با DBT نرخ تشخیص تومور را بهبود بخشید و تماس‌ های ماموگرافی، دوز پرتو، و هزینه‌ های کلی را کاهش داد. مطالعات بیشتری برای مقایسه انواع مختلف غربالگری سرطان سینه در حال انجام است.

ماموگرافی برای سرطان سینه

ماموگرافی کمتر احتمال دارد که تومورهای سینه را در زنان با بافت سینه متراکم پیدا کند. از آنجایی که هم تومورها و هم بافت متراکم پستان در ماموگرافی سفید به نظر می‌رسند، وقتی بافت متراکم پستان وجود داشته باشد، یافتن تومور دشوارتر است.  زنان جوان تر احتمال بیشتری دارد که بافت سینه متراکم داشته باشند.

در ماموگرافی سینه بین دو صفحه فشرده می‌شود و از  اشعه ایکس برای عکس برداری از بافت پستان استفاده می‌شود.

عوامل زیادی بر اینکه آیا ماموگرافی قادر به تشخیص (پیدا کردن) سرطان سینه است یا خیر تأثیر می گذارد:

 • سن و وزن بیمار
 • اندازه و نوع تومور
 • جایی که تومور در پستان تشکیل شده است.
 • بافت سینه چقدر به هورمون ها حساس است.
 • بافت سینه چقدر متراکم است.
 • زمان انجام ماموگرافی در سیکل قاعدگی زن
 • کیفیت تصویر ماموگرافی
 • مهارت رادیولوژیست در خواندن ماموگرافی

زنان 50 تا 69 ساله که ماموگرافی غربالگری انجام می‌دهند، نسبت به زنانی که ماموگرافی غربالگری انجام نمی‌دهند، شانس کمتری برای مرگ ناشی از سرطان سینه دارند.

طبق مطالعات زنان کمتری در ایالات متحده بر اثر سرطان سینه جان خود را از دست می دهند، اما مشخص نیست که آیا خطر کمتر مرگ به این دلیل است که سرطان با غربالگری زودهنگام پیدا شده است یا اینکه آیا درمان ها بهتر بوده اند.

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه به‌منظور چکاب سالیانه و یا تکمیل تشخیص اولیه پزشک تشخیص سرطان سینه در موارد مشکوک به سرطان پستان، تجویز می گردد. اگر مورد غیرطبیعی و توده در ماموگرافی دیده شود و یا لمس گردد؛ سونوگرافی بهترین روش برای تشخیص آن می‌باشد که آیا توده سفت  است یا حاوی مایع (مثل کیست خوش خیم) است.

سونوگرافی سرطان سینه

سونوگرافی سینه معمولاً برای خانم‌هایی که زیر 30 سال می‌باشند انجام می شود و پزشک سونوگرافی را به ماموگرافی ترجیح می‌دهد. چون در خانم های زیر 30 سال به دلیل متراکم بودن بافت پستانی و غدد شیری، ماموگرافی چندان ارزش تشخیصی ندارد. اکثر توده‌ها در خانم‌های جوان کیست‌های خوش خیم و یا تجمعی از بافت غده‌ای نرمال می‌باشد. اگر تمایل دارید درمورد فرق ماموگرافی و سونوگرافی بدانید ما در یک مقاله جداگانه بطور مفصل توضیح داده ایم پیشنهاد میکنم مقاتله ما را بخوانید

دلایل انجام از سونوگرافی  برای تشخیص سرطان سینه:

 • استفاده در افراد جوان‌تر که به دلیل تراکم بافت سینه نمی‌توانند از ماموگرافی استفاده کنند.
 • 1ین روش می‌تواند اندازه دقیق‌تر توده را با خطای بسیار کم مشخص نماید.
 • با استفاده از این روش می‌توان به نوع توده نیز پی برد.
 • این نوع از سونوگرافی احتمال خطای کمی دارد و بسیار کم‌خطر است.
 • یک روش غیرتهاجمی است.

ام آر آی  (MRI)

ام آر آی روشی است که از آهنربا، امواج رادیویی و رایانه برای تهیه مجموعه‌ ای از تصاویر دقیق از نواحی داخل بدن استفاده می‌کند. این روش تصویربرداری تشدید مغناطیسی هسته ای (NMRI) نیز نامیده می‌شود. MRI از هیچ اشعه ایکس استفاده نمی کند و زن در معرض اشعه قرار نمی‌گیرد.

MRI سینه از آهن ربا و امواج رادیویی برای گرفتن عکس از پستان استفاده می کند. MRI پستان همراه با ماموگرافی برای غربالگری زنانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند استفاده می شود. از آنجایی که ام آر آی سینه ممکن است حتی زمانی که سرطان وجود ندارد غیر طبیعی به نظر برسد، برای زنان در معرض خطر متوسط استفاده نمی شود.

ام ار ای برای سرطان سینه

ام آر آی سینه روشی است که از امواج رادیویی، آهنربای قوی و کامپیوتر برای ایجاد تصاویر دقیق از داخل سینه استفاده می کند. یک رنگ کنتراست ممکن است به داخل ورید (نشان داده نشده) تزریق شود تا بافت های سینه در تصاویر MRI راحت تر دیده شوند. MRI ممکن است همراه با سایر تست های تصویربرداری پستان برای تشخیص سرطان سینه یا سایر تغییرات غیر طبیعی در پستان استفاده شود. همچنین ممکن است برای غربالگری سرطان سینه در برخی از افرادی که در معرض خطر بالای این بیماری هستند استفاده شود.

توجه: قسمت داخلی تصویر MRI از داخل هر دو سینه را نشان می‌دهد.

ام آر آی ممکن است به عنوان یک آزمایش غربالگری برای زنانی که در معرض خطر بالای سرطان سینه هستند استفاده شود. عواملی که زنان را در معرض خطر قرار می دهد شامل موارد زیر است:

 • تغییرات ژنی خاص، مانند تغییرات در ژن‌های BRCA1 یا BRCA
 • سابقه خانوادگی (بستگان درجه یک، مانند مادر، دختر یا خواهر) مبتلا به سرطان سینه.
 • برخی از سندرم‌های ژنتیکی، مانند سندرم Li-Fraumeni یا Cowden.

ام آر آی بیشتر از ماموگرافی برای یافتن توده پستانی غیر سرطانی است.

زنان با سینه‌ های متراکم که غربالگری تکمیلی (مثلاً MRI) انجام می‌دهند، میزان بیشتری از تشخیص سرطان سینه را نشان می‌دهند، اما شواهد محدودی در مورد اینکه آیا این منجر به نتایج سلامت بهتر می‌شود وجود دارد.

ترموگرافی

ترموگرافی روشی است که در آن از دوربین خاصی که گرما را حس می‌کند برای ثبت دمای پوستی که سینه ها را می‌پوشاند استفاده می‌شود. تومورها می‌توانند باعث تغییرات دما شوند که ممکن است در ترموگرام نشان داده شود.

هیچ کارآزمایی بالینی تصادفی‌ سازی شده‌ ای از ترموگرافی برای تشخیص میزان سرطان سینه یا مضرات این روش وجود ندارد.

نمونه برداری از بافت

نمونه‌ برداری از بافت پستان، گرفتن سلول‌ ها از بافت پستان برای بررسی زیر میکروسکوپ است. نمونه برداری از بافت پستان به عنوان یک آزمایش غربالگری نشان داده نشده است که خطر مرگ ناشی از سرطان سینه را کاهش دهد.

مزایای و خطرات انجام غربالگری سینه

هر آزمایش غربالگری مزایا و خطراتی دارد، به همین دلیل مهم است که قبل از انجام هر آزمایش غربالگری، مانند ماموگرافی، با پزشک خود صحبت کنید. تست های غربالگری می تواند مضراتی داشته باشد. مزیت غربالگری، یافتن زودهنگام سرطان است، زمانی که درمان آن آسان تر است. مضرات می تواند شامل نتایج آزمایش مثبت کاذب باشد، زمانی که پزشک چیزی را می بیند که شبیه سرطان است اما سرطان نیست. این می تواند منجر به آزمایش های بیشتری شود که می تواند گران، تهاجمی، وقت گیر و ممکن است باعث اضطراب شود.

مضرات ماموگرافی شامل موارد زیر است:

 • نتایج آزمایش مثبت کاذب ممکن است رخ دهد.
 • نتایج مثبت کاذب می تواند منجر به آزمایش اضافی و ایجاد اضطراب شود: نتیجه آزمایش مثبت کاذب که نشان می‌دهد سرطان وجود دارد در حالی که واقعاً وجود ندارد، معمولاً با آزمایش‌ های بیشتری (مانند بیوپسی) همراه می‌شود که خطراتی نیز دارد. وقتی نتیجه بیوپسی سینه غیرطبیعی باشد، گرفتن نظر دوم از یک آسیب شناس دیگر ممکن است تشخیص درست سرطان سینه را تأیید کند.
 • نتایج آزمایش منفی کاذب می تواند تشخیص و درمان را به تاخیر بیندازد.
 • یافتن سرطان سینه ممکن است منجر به درمان سرطان سینه و عوارض جانبی شود، اما ممکن است سلامت زن را بهبود نبخشد یا به عمر طولانی‌تری کمک نکند.
 • ماموگرافی سینه را در معرض دوزهای کم اشعه قرار می دهد.
 • ممکن است در طول ماموگرافی درد یا ناراحتی با اشعه ایکس وجود داشته باشد.

غربالگری سرطان سینه ممکن است مضراتی داشته باشند. همه سرطان‌های سینه باعث مرگ یا بیماری در طول زندگی یک زن نمی‌شوند، بنابراین ممکن است نیازی به یافتن یا درمان نداشته باشند. تصمیم گیری در مورد تست های غربالگری سینه می تواند دشوار باشد. همه تست های غربالگری مفید نیستند و اکثر آنها مضراتی دارند. قبل از انجام هر گونه آزمایش غربالگری، ممکن است بخواهید در مورد آزمایش با جراح سینه خود صحبت کنید. دانستن مضرات این آزمایش و اینکه آیا ثابت شده است که خطر مرگ ناشی از سرطان را کاهش می دهد، مهم است. لذا قبل از هر اقدامی با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به سرطان سینه و نیاز خود به آزمایش های غربالگری مشورت کنید.

آزمایش‌ها همچنین می‌توانند به تشخیص بیش از حد منجر شوند، زمانی که پزشکان سرطانی را پیدا کنند که علائم یا مشکلاتی ایجاد نمی‌کند یا حتی ممکن است خود به خود از بین برود. درمان این سرطان ها درمان بیش از حد نامیده می شود. درمان بیش از حد می تواند شامل درمان های توصیه شده برای سرطان سینه، مانند جراحی یا پرتودرمانی باشد. اینها می توانند عوارض جانبی غیرضروری و ناخواسته ایجاد کنند. سایر مضرات بالقوه غربالگری سرطان سینه شامل درد در حین عمل و قرار گرفتن در معرض اشعه از خود آزمایش ماموگرافی است. در حالی که میزان تشعشع در ماموگرافی کم است، انجام مکرر اشعه ایکس ممکن است خطراتی داشته باشد.

غربالگری سرطان سینه بعد از پروتز سینه

ماموگرافی هنوز بهترین راه برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه است، حتی اگر  پروتز سینه دارید. اما ممکن است مقدار کمی از بافت سینه توسط پروتز پنهان شود. این به این معنی است که دیدن تمام بافت پستان به این راحتی نیست و ممکن است عکس‌برداری با اشعه ایکس بیشتری داشته باشید. این به پزشک کمک می کند تا جایی که ممکن است بافت سینه را ببیند. لازم است که کارکنان بخش غربالگری را از پروتز سینه خود قبل از ماموگرافی مطلع کنید.

جمع بندی

غربالگری می تواند شانس درمان را بهبود بخشد و امید به زندگی را افزایش دهد. با انجام به موقع غربالگری سرطان سینه می توان هم در تشخیص زود هنگام و هم در  درمان سرطان سینه به موقع عمل کرد. انجام غربالگری سرطان سینه باید حتماً توسط پزشک تجویز شود تا ایشان یکی از روش های مناسب غربالگر را  برای شما تجویز نماییید.  سرطان سینه همانند یک کابوس در کمین همه زنان است، این شما هستید با اقدام به موقع  غربالگری در زمان مناسب این کابوس را از خود برانید. تیم تخصصی دکتر وحید حریری جراح سینه در این سفر درمان سرطان سینه در کنار شما هستند. کافیست فقط با ما تماس بگیرد.

دکتر وحید حریری متخصص پروتز سینه

متخصص جراحی سرطان پستان و جراحی زیبایی پستان

فلوشیپ جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقالات مرتبط

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه یکی از روش های غربالگری سرطان سینه است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای داخلی سینه استفاده می‌کند. سونوگرافی برای

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *